Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Ľudovít Major: „Všechno to
asi spělo k tomu jedinému.“ (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Život je plný paradoxů a náhod. Před již dvaceti lety, kdy jsem nastoupil jako voják do bratislavských Vajnor, jsem začal s pravidelným posilováním, ačkoli to byly jen základní cviky s vlastním tělem (kliky, dřepy, shyby apod.). Pamatuji si, že z jednoho z prvních žoldů padlo pár korun i na jedno z prvních vydání nového časopisu FIT-plus, aniž bych si uvědomil, že o pár set metrů dál začínala zmíněná československá prvotina kulturistického magazínu, která se posléze stala jedním z bestsellerů sportovních médií v tehdejší federaci. Fascinovala mě na tehdejší dobu moderní forma časopisu, obsah plný návodů a úžasných fotek idolů, kterým jsem se chtěl alespoň trochu přiblížit. Postupně mi přestala vadit specifická vůně činkáren, a dokonce i následné svalové horečky. Od té doby jsem časopis s novým názvem MUSCLE&FITNESS (po získání licence Joe Weidera) viděl nesčetněkrát v rukách těch, kteří měli stejnou vizi jako já. A klidně to zopakuji, MUSCLE&FITNESS mě poslal směrem, kterým jdu vlastně i dnes. A právě po dvaceti letech, které M&F nedávno oslavilo jako své výročí, jsem se v létě 2011 vrátil společně s Martinem Jebasem zpátky do Bratislavy. Mým cílem byl rozhovor s iniciátorem a majitelem tohoto dnes již kultovního plátku. Kdysi by mě to ani nenapadlo. Vím, že dlouholetá otázka na Timeu Majorovou a možný příbuzenský vztah je již vyřešena, a mám tak prostor se dodnes obrovského a stále entuziastického Ľuda Majora zeptat na další okolnosti jeho práce a života. Je velkou výzvou, že jsme zřejmě první.


PhDr. Ľudovít Major

Narozen: 27. října 1948 (Sečianky, okr. Veľký Krtíš)
Manželka: Ruženka
Děti: Marika, Janka
Bytem: Bratislava

Vzdělání:
• SVŠ Šahy - maturita (1966)
• Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, obor publicistika (1972); doktorát tamtéž (1987)

Zaměstnání:
• 1973 - 1990 odborný redaktor a vedoucí oddělení sportů v deníku ŠPORT (předtím - od roku 1963 - dopisovatel do mnoha různých periodik zejména se sportovní tématikou)
• 1991 zakladatel, vydavatel a šéfredaktor společné české a slovenské edice mezinárodního časopiseckého titulu MUSCLE&FITNESS (ještě v roce 1991 vycházel pod názvem FIT-plus)
• V březnu 2012 vyjde už 255. číslo M&F (portál M&F ONLINE funguje paralelně od roku 2001); je to dlouhodobě jediný měsíčník (vycházející 12x v roce) v ČR a SR v této tematické oblasti.

Kulturistika:
• 1963 - 1970 kondiční posilování jako samouk
• 1970 - 1973 závodník (vítěz několika pohárových soutěží, v roce 1972 vítěz Československého žebříčku mužů v kategorii nad 175 cm)
• 1970 - 1980 člen předsednictva Slovenského kulturistického svazu (odpovědný za oblast propagace) a člen pléna Československého kulturistického svazu
• 1970 - 1982 trenér a předseda oddílu TJ Vinohrady Bratislava, jednoho z nejúspěšnějších oddílů v historii československé kulturistiky; desítky úspěšných svěřenců (včetně mistrů Československa a Slovenska) zejména v kategoriích dorostu a juniorů (nejznámějším je Jozef Grolmus, který se stal po vítězství na Mistrovství ČSSR mužů 1982 a následné emigraci do SRN mistrem světa a Evropy a byl 10. na Mr.Olympia 1985 - nejlepší umístění kulturisty z našich zemí v historii Olympie)
• 1970 - 1982 rozhodčí na domácích i zahraničních soutěžích
• 1970 - 1982 moderátor kulturistických soutěží
• 1970 - 1995 organizátor a moderátor řady různých propagačních akcí a exhibičních vystoupení
• 1992 - 2011 reportér na mnoha českých a slovenských soutěžích, MS a ME amatérů, Arnold Classic, Night of the Champions a 19 ročníků Mr.Olympia
• 1970 - 2011 propagátor kulturistiky a fitness: tisíce článků, překladů a fotografií (Šport, Štart, Tréner a cvičiteľ, Ročenka kulturistiky, měsíčník M&F a jeho tematické speciály i další periodika), vystoupení v různých rozhlasových a televizních pořadech
• 1999 - 2011 proběhlo 11 ročníků úspěšné soutěže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS, první a jediné originální soutěže ve změně postavy v našich zemích (soutěž probíhá tři měsíce a je určena pro kondiční cvičence, muže i ženy každého věku z ČR i SR; v únoru 2012 za velkého zájmu odstartoval už 12.ročník)
• Autor populárních brožur KONDIČNÁ KULTURISTIKA - MUŽI a KONDIČNÁ KULTURISTIKA - ŽENY ( ŠPORT, 1985 - 1990), vyšly v celkovém nákladu 145 000 výtisků - všechny kompletně vyprodány.

Celkem unikátně jste prošel rolemi kulturistického závodníka, trenéra, rozhodčího, sportovního funkcionáře a dlouhodobě i sportovního novináře. Jak by jste nyní několika větami charakterizoval jednotlivé role a jak se tyto role vzájemně prolínají?

Ono se to v mém životě nějak všechno postupně a organicky prolínalo a ovlivňovalo. Jako vesnický kluk jsem od mládí vykonával i fyzickou práci a samozřejmě také sportoval - hrál jsem fotbal, stolní tenis, běhal po polích a lesích a nejvíc mě fascinovala atletika. Bylo to vlivem o šest let staršího bratrance Jana, který jako vysokoškolák závodil zejména v bězích a byl mým prvním sportovním vzorem.

V roce olympijských her v Melbourne (1956) mi bylo osm let a bratranec mi na mé naléhání daroval publikaci pražského nakladatelství Olympie o těchto OH. Prolistoval jsem ji snad tisíckrát a dodnes si pamatuji nejenom výsledky ve všech sportech, ale i všechna jména a umístění fotografií na jednotlivých stránkách. Z Československa tehdy slavila velký triumf prvenstvím v hodu diskem Olga Fikotová, Jiří Skobla bral bronz ve vrhu koulí, s olympiádami se tam loučil Emil Zátopek... Vzpomínám si, že největší zájem ve mně vyvolaly snímky z běžeckých disciplín a také silové sporty - hody, vrhy, vzpírání a zápas. Byla to mocná motivace, což mi dnešním pohledem připadá dosti zvláštní. Vím, že není lehké si to představit, ale tenkrát nebyl nejen internet, ale ani televizní vysílání a kvalita tisku byla doslova primitivní.

Později, v první polovině 60. let, mě na střední škole přivedla k činkám jak touha zlepšit výkony ve vrhu koulí a v disku, tak i vliv filmu Romulus a Remus se Stevem Reevesem a Gordonem Scottem v hlavních rolích, po jehož shlédnutí jsem začal, podobně jako další kluci ze školy, s velkým nasazením shánět a vyrábět činky a hlavně jakékoliv informace o posilování. Tehdejší zdroje se s dnešními možnostmi samozřejmě vůbec nedají srovnat. V druhé polovině 60. let se ale postupně začaly objevovat - díky autorům jako Milan Jablonský, Alexander Bačinský, Juraj Višný, Ladislav Filip, Emil Müller, Vojtěch Fiala a další - i v poměru se současnými měřítky kvalitní knižní publikace, jež se staly cenným zdrojem prvních teoretických poznatků pro zájemce o kulturistiku v Československu.

Až po pár letech tréninku, bez jakýchkoliv ambicí závodit, jsem tehdy ještě jako vysokoškolák v Bratislavě navštívil mistrovství Západoslovenského kraje. Samotné vystoupení Juraje Višného pak zásadně změnilo můj dosavadní, spíše negativní postoj k soutěžní kulturistice. Jeho urostlá a elegantní sportovní postava, cíleně komponovaná volná sestava a kultivované pohyby byly pravým opakem bezkoncepčního, někdy až trapného napínání svalů v kombinaci s hrůzostrašnými grimasami, což předváděla nemalá část soutěžících.

V roce 1969 jsem pak na vysokoškolských kolejích Mlynská dolina v Bratislavě organizoval a moderoval exhibici tehdejších předních kulturistů z TJ Vinohrady Bratislava (juniorský mistr ČSSR Pavol Jakab, Ľubomír Kadlec, Marián Juráš a další), po kterém mi kluci nabídli členství ve své sklepní posilovně a klubu. V roce 1970 jsem se stal předsedou oddílu, absolvoval první školení trenérů a rozhodčích III. třídy u Alexandra Bačinského v Košicích a ve stejném roce jsem začal i závodit. Paralelně s tím jsem už od roku 1963 fungoval v poměrně široké škále médií i jako autor textů a fotografií zejména z oblasti sportu. V roce 1969 jsem začal publikovat i v časopise Tréner a cvičiteľ, můj snad vůbec první článek v tomto pro nás důležitém médiu byl profil Petera Uríčka, tehdy dvojnásobného juniorského mistra ČSSR. Jen pro ilustraci, letos bude Peterovi, rekordmanovi v počtu titulů mistra Československa (10), už 65 let! Při této příležitosti varování pro mladé: život letí nehorázně rychle, pracujte na sobě a nepromrhejte ho blbostmi.

A teď už mohu stručně odpovědět na konkrétní otázku: až dodatečně si plně uvědomuji, že všechno ostatní, co jsem ve svém životě ve sportu a v kulturistice absolvoval, sloužilo vlastně jen jedinému cíli - abych měl jednou dostatečné zkušenosti, poznatky a elán vydávat a redigovat (teď už 22. rokem) časopis, jakým je česká a slovenská edice mezinárodního titulu MUSCLE&FITNESS. Považuji se tedy především a jednoznačné za novináře, přičemž zkušenosti ze všech ostatních oblastí mi slouží jako nevyhnutelné zázemí.

Mým celoživotním cílem, který považuji za poslání a zároveň seberealizaci, je mít pozitivní vliv na myšlení a konání co nejširšího okruhu lidí, kteří o to stojí a kteří se o to přičiňují. Nejúčinněji to lze realizovat právě v této profesi a z této pozice. Při vší skromnosti, podle ohlasů se nám to ve spolupráci s týmem mých redakčních kolegů a okruhem externích spolupracovníků dlouhodobě docela daří.

Fakt, že tato okolnost mě v profesionálním i soukromém životě naplňuje spokojeností, štěstím a dalšími pozitivními pocity, považuji za přidanou hodnotu, za odměnu osudu.

Kdy poprvé přišla idea k založení vlastního časopisu a co bylo impulsem to opravdu rozjet?

Nápad přišel logicky až v době, kdy se jeho uskutečnění stalo reálnou možností, tedy po společenských změnách v Československu koncem roku 1989. Po pádu tzv. socialismu se otevřely nové možnosti i pro doposud nepředstavitelné iniciativy. Naši oblast a kulturistiku, spíše trpěný než podporovaný sport, jsem důkladně znal a předpokládal jeho potenciál na základě obrovského čtenářského úspěchu mých knížek.

Začátky byly určitě těžké, co však bylo tou asi největší překážkou a co motivací pokračovat?

Ocenění:
• Plné vitríny diplomů, plaket, čestných uznání a pamětních medailí, ke kterým se vážou zážitky a vzpomínky na různé šampionáty a sportovní akce a na množství nadšenců a dalších skvělých lidí, se kterými spolupracoval.
• V řadě ocenění je i Zlatá medaile IFBB (1999) a jedno z nejvyšších vyznamenání organizace IFBB.
• Dále IFBB Achievement Medal (2005) za 25 let vynikající spolupráce - od zakladatele IFBB Bena Weidera, předáno na pódiu Mr. Olympia 2005 v Las Vegas.
• V období let 1973 - 1990 byl též oceněn v několika československých novinářských soutěžích sportovních redaktorů.

Olympijské hnutí:
• Jako reportér pracoval na OH 1980 v Moskvě a OH 1988 v Soulu. V 80. letech byl členem Československého olympijského výboru jako volený zástupce obce sportovních novinářů.
• Působil jako člen Slovenské olympijské akademie, byl členem vedení Olympijské společnosti Slovenska a Klubu sportovních redaktorů.
• Je spoluautorem dvou knižních publikací o olympijských hrách (Vydavatelství ŠPORT, Bratislava, 1980 a 1988).

Další sporty:
• Kvanta editovaných materiálů z více než 50 olympijských a neolympijských sportů a odvětví
• Jako novinář reportoval z více než stovky významných soutěží (včetně MS a ME), zejména z těchto sportů: vzpírání, zápas, judo, box, kanoistika, veslování, atletika, plavání, gymnastika, sportovní střelba apod.
• Šéf tiskového střediska významných mezinárodních soutěží jako např. ME v zápasu (Prievidza, 1980), Světová zimní univerziáda (Vysoké Tatry, 1987), Atletický mítink P-T-S (Bratislava 1988, 1989)
• V období 1975-1990 pracoval jako člen vzpěračské komise (IWF) mezinárodní asociace sportovního tisku AIPS.
• V 70. letech jako první popularizuje v tisku spolu s kulturistikou také silový trojboj, karate, kickbox a jiné bojové sporty.
• Začátkem 90. let spoluzakládá první sportovní organizaci armwrestlingu na Slovensku. V roce 1992 iniciuje a propaguje první fitness soutěže žen v Československu (do roku 1996 působí také jako představitel Česka a Slovenska v mezinárodní federaci fitness IFSA), byl spolutvůrcem prvních soutěžních pravidel.

Hobby:
• Především práce, která je pro něj nejen profesí a živobytím, ale zároveň i zábavou - za dlouhodobé a velké podpory manželky s rodinou a týmu spolupracovníků přímo v redakci i mimo ní (v SR, ČR a řadě dalších zemí).
• Ve zbývajícím času také kvalitní čtení a dobrá hudba různých druhů a všech žánrů
• A samozřejmě - nyní již 48. rokem kondiční posilování a další pohybové aktivity. I v tomto ohledu ho inspirují zejména o generaci starší přátelé ze zakladatelské generace kulturistiky v Československu - Alexander Bačinský, Milan Jablonský a Juraj Višný.

Byly to objektivní i subjektivní okolnosti. Hlavní úlohou bylo najít prvního investora. Stala se jím tehdejší cestovní kancelář Slovakoturist, jejíž vedení novému časopisnímu projektu důvěřovalo, což bylo ovšem založeno na mé pověsti jako typu člověka i renomé předního sportovního žurnalisty. Z redakce deníku Šport, kde jsem pracoval jako vedoucí oddělení sportovních svazů, jsem po dohodě s tehdejším šéfredaktorem Júliusem Kozmou odešel dva dny před mou plánovanou služební cestou na Mistrovství světa ve vzpírání 1990, jelikož právě začátkem listopadu přišla zpráva od partnera projektu nového časopisu (první rok se ještě jmenoval FIT-plus), že „do toho jdeme“! Na MS ve vzpírání jsem za sebe tedy zajistil náhradu (tehdy ještě mladý redaktor Ľubomír Souček z mého oddělení je dnes mluvčím Slovenského olympijského výboru a autorem olympijských publikací). Vzal jsem si tak dva měsíce neplaceného volna na přípravu prvního čísla nového časopisu, jenomže přišla výzva z vedení podniku, že když ihned nenastoupím zpět do redakce deníku, dají mě prý předvést policií! V pozadí byli dva soudruzi z předchozího stranického vedení, jeden toho času ještě ředitel vydavatelství a druhý už staronový šéfredaktor titulu Kulturistika a fitšport (předtím Tréner), který se obával budoucí konkurence. Jak se později ukázalo, právem...

Tenkrát mi pomohla rada dobrého právníka - prostě jsem je ignoroval a šel dál za svým cílem. Mimochodem, s redakcí deníku Šport, kterou dnes vedou moji bývalí kolegové (a do značné míry i moji žurnalističtí odchovanci), i po 22 letech od mého odchodu, stále úspěšně spolupracujeme.

Jak vypadala redakce v prvních dnech provozu a jak pro srovnání vypadá redakce dnes?

Na začátku se úplně vše dělalo hekticky doslova na koleni. Koncem roku 1990 jsem dostal jednu prázdnou místnost v desátém patře budovy tehdejšího Presscentra v Bratislavě a tam jsem začal organizovat personální, technické a další záležitosti. Samotný obsah jsem už měl víceméně v hlavě a částečně napsaný v projektu. Postupem času obsah ale přirozeně procházel značnými změnami. Mezitím jsme ještě změnili i sídlo redakce, celkem čtyřikrát... Vzpomínám si třeba na rok 1992, kdy jsme měli více než 8000 předplatitelů z celého Československa, počítače ale nebyly a my jsme balili časopisy ručně do obálek a psali na ně adresy.

Dnes nás je v centrální redakci v Bratislavě kolem deseti lidí, včetně administrativy, obchodního a inzertního oddělení. Máme pět kanceláří, zasedačku, příjemné zelené prostředí v městské části Ružinov a veškeré potřebné technické vybavení na úrovni požadavků doby (jmenný seznam kolegů je v každém čísle časopisu i na portálu www.muscle-fitness.cz). Dále máme detašovaná pracoviště v Praze, Brně a Hodoníně. Od začátku úzce spolupracujeme s okruhem těch nejrenomovanějších domácích autorů z oblasti metodiky, výživy, historie a fotografie (Josef Švub, Ivan Mach, Dušan Hamar, Josef Adlt, Zdeněk Dryák a mnoho dalších).

Naši američtí licenční partneři z Weider Publications sídlí v Kalifornii, resp. v současnosti se už redakce M&F USA, FLEX a dalších titulů korporace American Media (to má sídlo na Floridě) postupně přesouvají do New Yorku.

V další části rozhovoru detailněji představíme Ľudovíta Majora jako novináře, vydavatele
a šéfredaktora a podíváme se také blíže do redakce časopisu MUSCLE&FITNESS.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 52 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie