Reklama:
CFM protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g!
Nejprodávanější protein v ČR nyní v extrémní akci! Vybírejte z 12 skvělých příchutí! Více zde.

Z očí do očí
s Martinem Mesterem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Martin Mester je neobvyklý. Neobvyklý svou energií. Kdo zná Martina, dosvědčí, že dokáže podporovat a motivovat nejen v bodybuildingu, ale i v běžném životě. Nemusíte souhlasit s výše napsaným, třeba to vidíte jinak, ale troufáme si tvrdit, že Martin má jen jednu povinnost - být sám sebou!

V první řadě gratulujeme ke dvěma velmi úspěšným startům a dvěma titulním stránkám v USA. Bylo pro tebe velkým překvapením vyhrát hned na prvních závodech?

No, abych pravdu řekl, byl jsem z toho docela v šoku, že jsem vyhrál, protože konkurence byla opravdu velká a všichni byli velmi dobře připraveni. Mám za sebou už druhé závody v USA, prvních jsem se účastnil minulý rok, když jsem byl v Los Angeles kvůli focení na titulní stránku fitness magazínu, a tehdy mi můj kamarád Chris Cormier řekl, že bych mel závodit, že mám super formu. Já moc nechtěl, protože se závoděním nemám žádné zkušenosti, ale řekl jsem si: "Nikdo mě tady nezná, tak proč ne?"

Takže jsem závodil na West Coast Classic a vyhrál jsem. Byl to obrovský úspěch a opravdu veliká radost, takže jsem tento rok závodil na dalších závodech na Fit Expu v Los Angeles, ale už ve dvou kategoriích, protože už je mi přes 35 let a můžu závodit taky v kategorii Master Physique. Jinak jsou tři kategorie rozdělené podle výšky. Já závodím v té nejvyšší, protože měřím 190 cm. A letošní závody dopadly víc než dobře, protože jsem vyhrál obě svoje kategorie, takže radost je opravdu veliká.

U nás v Čechách kategorii Men´s Physique nemáme. Můžeš nám popsat, jak se závodí a co se hodnotí v této kategorii?

V Čechách kategorie Men´s Physique zatím není, ale v USA je na každých závodech a má to opravdu veliký úspěch. Tento rok už bude tato kategorie i na Arnold Classic a jestli to tak opravdu bude i příští rok, chtěl bych se zúčastnit. V této kategorii se hodnotí symetrie, vyrýsování a celkový projev na pódiu. Není to kulturistika, takže žádné pózování, jsou tam jen čtvrtobraty. Závody probíhají jako v kulturistice - na pódium vystoupí celá kategorie a rozhodčí si zavolají dopředu pět závodníků a porovnávají. Do finále postoupí z celé kategorie jen pět závodníků.

Martine, další otázka nemůže být jiná, než jaká byla tvoje první cesta do posilovny? Kdy jsi prvně "přičichl" k vůni železa?

Moje první kroky k železu vedly asi tak ve 14 letech. Když jsem viděl všechny ty svalnaté superhrdiny ve filmech, jako byli Van Damme, Stallone a Arnold, taky jsem chtěl tak vypadat. Takže jsem začal pomalu cvičit, i když jsem neměl vůbec ponětí co a jak. Byly to ale skvělé roky cvičení s kamarády, na které moc rád vzpomínám.

Kdy jsi začal uvažovat o tom, že by ses postavil přímo na soutěžní pódium?

Já o tom vlastně nikdy neuvažoval. První, kdo mi tuto myšlenku tak nějak vtlačil do hlavy, byl můj kamarád Slávek Vinogradov, ale já jsem mu jen říkal, že je blázen. A pak ve Státech, když mi Chris řekl, že mám jít a že už jsem stejně zaregistrovaný, tak jsem si řekl, že to zkusím.

Mohl bys trošku více přiblížit, jak tvoje tréninky probíhaly? Nakolik se změnil tréninkový plán v mimosoutěžním období a v čase přípravy na závody? Kde jsi čerpal rady?

Můj trénink se mění víceméně podle pocitu a podle toho, jak se cítím. Mam rád intenzivní tréninky, kdy se potím, co to jde. Mám rád supersérie, ubírané série, kruhové tréninky, ale taky rád jezdím těžké tréninky s velkou zátěží, když mám po ruce nějakého super sparinga. A vůbec nejlepší je, když jsem v Praze a můžu cvičit se Slávkem, nebo se svým bráchou.

Moje první kroky k železu vedly asi tak ve 14 letech. Tehdy jsem neměl
vůbec ponětí co a jak, ale byly to skvělé roky cvičení s kamarády,
na které moc rád vzpomínám.

Můj plán se v čase přípravy na závody oproti mimosoutěžnímu období moc nemění. Snažím se celý rok být víceméně ve formě a nemám období, kdy jsem v objemu, nebo kdy rýsuju. Předsoutěžní trénink se mění snad jen v tom, že před snídaní zařazuji kardio trénink tak 5x týdně, ale jinak trénuji pořád stejně. Za ty roky o cvičení něco málo vím, ale rady jsem čerpal od Slávka Vinogradova, který mi hodně pomáhal s tréninky a hlavně s dietou.

S Chrisem Cormierem
Na fotografiích jsi byl "vyřezaný na kost". Určitě by spoustu lidí zajímalo, jak vypadá tvůj jídelniček v objemu a jak v dietě?

Je pravda, že s formou jsem byl opravdu spokojený. Moje dieta je trošku zvláštní, protože já nepotřebuji moc sacharidů, abych fungoval, ale potřebuji spíše tuky. Takže jím lososa, červené maso, ořechy atd. Sacharidy jím jen k snídani po tréninku, a to jen několik lžiček ovesných vloček. Bílkovin dávám tak 3,5 g na kilo tělesné váhy a denně piju tak 5 - 6 litrů vody a před závody dělám superkompenzaci jako v kulturistice.

Jak jsi zvládal dietu? Nepřicházely chutě a myšlenky sem tam něco někde tajně uždibnout?

Já osobně dietu zvládám dobře a nemám s tím žádné problémy. Chutě samozřejmě sem tam přijdou, ale pro mě to je matematické. Je to jako práce. Vím, že když nesmím to a tohle, tak prostě nesmím a nejím to. O to víc si pak na těch všech věcech pochutnáte po závodech. A stejně, pokud bych si něco zakázaného dal, výčitky svědomí by byly vetší než potěšení z toho, že jsem snědl něco, co jsem neměl, takže to prostě nemá cenu jíst.

Martine, prozradíš, jaké máš plány do budoucna?

Moje plány do budoucna? Rád bych absolvoval tento rok ještě několik soutěží v USA s co nejlepším umístěním a pokusil se získat profi kartu. Uvidíme, jak se to vše bude vyvíjet. Tomu budu potom své plány přizpůsobovat.

Zbývá ti mimo sport čas ještě na nějaký koníček?

Samozřejmě, že času zbývá dost, a to zase na sport. Jezdíval jsem závodně na motorce, i když je pravda, že teď už na tohle čas moc nemám, tak jezdím jen tak na okruhu, když ze sebe potřebuji dostat adrenalin. Hraju tenis, potápím se, jezdím na wakeboardu a snowboardu atd.

Komu bys touto cestou rád poděkoval?

Rád bych poděkoval hlavně Slávkovi Vinogradovi, který mě do toho všeho "dostal", svému bráchovi, který je můj velký fanda a který mě moc povzbuzuje, a samozřejmě celé rodině, která při mně vždy stojí a drží mi palce. Taky bych rád poděkoval stránkám Ronnie.cz za možnost tohoto rozhovoru. Pokud můžu někomu pomoci, můžete mě kontaktovat na Facebooku.

Martine, moc děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů nejen na poli soutěžní kulturistiky, ale také ve tvém osobním životě.


Martin Mester - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.02.09:50guruhonza - sakra... šílenej borec! A setkání s Cormierem mu moc závid..+3
21.02.08:41Horyn - musím uznat, že tahle kategorie má něco do sebe:-) sice to..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (02:19) • Tak to jsem zvědav co z toho cemru za 2 týdny ubude. Měl jsem ho za favorita, ale to by...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (23:40) • Taky máš to neblahé tušení? Nemůžu si pomoc, ale přijde mi, že vypadá jako v roce 2014...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
th.0th (20:34) • Za dva týdny?? No to bude průser...
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
Majka (09:57) • Díky za upozornění, v textu jsem to jedno uteklé číslo opravila na 9. I Aš :)
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
rosyrosy (18:45) • Úryvek z článku: Níže najdete aktualizovaný kalendář soutěží strongmanů pro rok 2018. A...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra