Reklama:
Proteinová svačinka od Smartlabsu 3000 g + 908 g ZDARMA
Nesnídáte? Nesvačíte? Máme pro Vás skvělý tip, jak to napravit! Více zde.

Důležitost BCAA ve výživě

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Větvené esenciální aminokyseliny BCAA mají své nezastupitelné místo ve výživě sportovců, zejména kulturistů a všech ostatních, kterým záleží na rozvoji svalové hmoty a síly. O pozitivním efektu BCAA na zatěžovaný organismus hovoří jejich dlouholetá oblíbenost mezi sportovci, na rozdíl od ostatních přípravků, které měly (a často mají) pouze krátkou životnost. Přesto celá řada sportovců podceňuje význam BCAA, což bohužel vyplývá především z neznalosti jejich funkce v lidském organismu.

Metabolismus BCAA

BCAA mají v organismu sportovce celou řadu efektů, které vyplývají i z jejich odlišného zapojení do metabolismu bílkovin. Na rozdíl od všech ostatních aminokyselin nejsou BCAA po vstřebání játry zadržovány, ale naopak jimi „proplouvají“ beze změny a míří nejkratší cestou přímo do svalů. Pokud je použijeme samostatně, v tzv. čisté krystalické formě, tak jsou již během 10 - 15 minut k dispozici k využití v organismu.

  • BCAA jsou třetím základním zdrojem energie pro svalovou práci - po sacharidech a tucích. Jejich zapojení do energetického metabolismu stoupá s tím, jak ubývá při intenzivní zátěži svalového glykogenu. Svalový glykogen je zásadním energetickým zdrojem, zvláště v silových sportech, které jsou založeny na anaerobním získávání energie. Čím více je glykogen vyčerpán, tím je vyšší spotřeba BCAA. Proto pokud Vás čeká intenzivní trénink, nepodceňujte jejich použití před tréninkem.

  • Čím delší trénink, tím vyšší spotřeba energie, která je získávána štěpením svalové hmoty v procesu tzv. glukoneogeneze. V potlačení tohoto nežádoucího katabolického procesu hrají BCAA ústřední roli. Proto před silovým tréninkem nepodceňujte příjem esenciálních aminokyselin BCAA ve formě doplňků výživy - externě dodané aminokyseliny nahradí právě větvené aminokyseliny, které by organismus jinak získal štěpením vlastní svalové bílkoviny. BCAA mají silný antikatabolický efekt, který ocení intenzivně trénující sportovci.

BCAA a nízkoenergetické diety

Velký význam má použití BCAA v případě nízkoenergetických diet, kdy dochází k významnému omezení příjmu sacharidů. Jedná se o tzv. rýsovací fázi kulturistického tréninku, ale i o dietní programy žen (ale i mužů) usilujících o hubnutí. U dietních programů stoupá v organismu míra stresu, který jde ruku v ruce se zvýšenou hladinou nejnebezpečnějšího stresového hormonu kortizolu, který doslova ničí těžce budovanou svalovou hmotu. A právě BCAA jeho hladinu dokážou účinně snižovat.

BCAA podporují aktivitu anabolických hormonů

BCAA stimulují aktivitu všech tří základních anabolických hormonů lidského organismu - testosteronu, růstového hormonu a inzulínu. Proto mají esenciální aminokyseliny významný anabolický účinek v zatěžovaných svalech, protože podporují proteosyntézu. Především L-leucin je nejvíce anabolizující větvená aminokyselina, která velmi úzce „spolupracuje“ s inzulínem.

BCAA a kyselina mléčná

Kyselina mléčná dokáže mnohdy pěkně znepříjemnit Váš trénink. Suplementace BCAA výrazně snižuje tvorbu kyseliny mléčné a tím pomáhá udržet kvalitu a zvýšenou intenzitu tréninku. Proto pokud se chystáte na intenzivnější trénink, kdy Vás čekají větší váhy či nové cviky, nezapomeňte použít dávku BCAA před tréninkem.

Vhodné dávkování BCAA

V kulturistice je možné použít BCAA jak v silově objemových trénincích, tak ve fázi rýsování. Použití esenciálních aminokyselin ocení také sportovci, kteří usilují o redukci váhy s maximálním omezením ztrát svalové hmoty.

Použití BCAA je nejlepší jako prevence poškození svalových vláken před tréninkem. Pro urychlení nastartování anabolických procesů nezapomínejte použít dávku BCAA ihned po tréninku. Mnohdy opomíjenou dávkou je ranní dávka před snídaní, kterou je možno použít k rychlému zvýšeni množství esenciálních aminokyselin v krvi, která bude po dlouhém nočním lačnění snížena.

Odborníci na sportovní výživu se shodují, že optimální dávka před i po tréninku jsou 3 gramy esenciálních aminokyselin BCAA. Dávkování je možno vztáhnout také k tělesné váze, a to 0,2 g BCAA na 1 kg tělesné váhy, což pro 80 kg kulturistu znamená celkem 16 gramů, které je ovšem nutno rozdělit do tří dávek - po ránu, před tréninkem a po tréninku. Kvalitní proteinové koncentráty jsou také zdrojem BCAA, proto nezapomeňte započítat i toto množství, protože jak nedostatek, tak i nadbytek je pro tělo nebezpečný!

Použití v netréninkové dny je zbytečný luxus, proto doporučuji používat pouze v tréninkové dny. V netréninkové dny použijte proteinové koncentráty, např. Whey Core 100.

Můj tip na nejlepší esenciální aminokyseliny na trhu: Amino BCAA Mega Strong od společnosti Nutrend.

Shrnutí na závěr

Minimalizace ztrát svalové hmoty při intenzivních silových trénincích, ale i při redukčních dietách, urychlení proteosyntézy po tréninku, omezení tvorby kyseliny mléčné v průběhu tréninku, podpora nárůstu síly a svalové hmoty atd. To je jen zlomek pádných důvodů, proč používat Amino BCAA Mega Strong, před i po tréninku. Vyzkoušejte a rozhodně nebudete litovat.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článek.Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 76 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra