Reklama:

Viktor Hell - rozhovor

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

V následujících řádcích vám předkládám rozhovor s Viktorem Hellem (*1964; 3. místo na letošním Mistrovství ČR v kategorii do 90kg), který odpovídá pouze a jen na vámi položené otázky. U dotazů, na které se ptalo více lidí, autora neuvádím, u všech ostatních však jména tazatelů najdete.

Chtěl bych se zeptat na vaše silové výkony v základních cvicích jako je bench-press, dřep a mrtvý tah, popř. s jakými zátěžemi cvičíte v sériích.

Bench-press – 195 kg, mrtvý tah – 170-230 kg, dřep – 260 kg (výkony z objemové fáze). Mrtvý tah cvičím s velkou zátěží jen zřídka, mám obavy z problémů starého zranění v lumbální oblasti. Zátěž volím dle momentálního stavu – většinou podle energického potenciálu přijatého jídlem. Zkrátka v dietě moc silových výkonů nenaděláte a navíc se můžete lehce zranit. Také je důležité, jestli je přítomen sparing – například u jednoruček při cvičení prsou. Pokud není a já nechci jít pod 8 opakování, vezmu si menší zátěž. Přemísťování činek za každou cenu stejně těžkých, bere sílu na zachování počtu opakování. Při tlacích hlavou nahoru většinou nejdu pod 50kg na jednoručku.

Co tě stále žene do přípravy a k závodění s mladými kluky?

Mladý a starý kluk... To je relativní z pohledu věkové kategorie... Je faktem, že jsem na pódiu většinou nejstarší a většinou si to uvědomím, až když mi to někdo řekne. Mám ten sport rád, stal se náplní mého života, závody jsou něco jako kontrola, jestli stíhám prakticky to, co učím lidi teoreticky. Je to příjemný pocit a v dnešní obrovské konkurenci osobních trenérů je to určitým způsobem cejch důvěryhodnosti, být dobrým závodníkem.

LJ: Kdy se oženíš?

Lukáši, moc dobře vím, kam míříš. Ale věz, že jsou věci, které ještě nevíš. Pro ostatní i pro tebe můžu zodpovědně říct, že některé věci se nedají dělat pořád dokola.

Palestra: Jak cvičíš nohy a jak se tento trénink liší v dietě a v objemu?

Nohy mám pro kulturistiku anatomicky poskládané špatně. Vnější kvadriceps mám upnutý výš, než je běžné. Můj trénink je proto postavený na pyramidách hlubokých dřepů, kdy v dietě končím na 185kg na 8-10 opakování. Jezdím 6-8 sérií. Pak jdu na legpress a končím předkopem. Oba poslední cviky jedu 12-15 opakování po 4 sériích. Zadek nohou cvičím v jiný den. Dieta a objem se liší intenzitou a hmotností zátěže. Pokud jsem na tom hodně špatně, nahrazuji dřepy horizontálním hacken dřepem.

LeeP: Rád bych se zeptal na Váš trénink deltových svalů...

Deltové svaly začínám základním cvikem a to tlaky multipressu před hlavou. Používám pyramidové zatěžování v sériích do 100-120 kg a klesám z 12 na 6-8 opakování. Končím se 40kg na 20 opakování. V objemu jedu pyramidu jen směrem nahoru a končím cvik sérií s nejvyšší váhou. Druhý cvik je rozpažování jednoruček ve stoje – maximální hmotnost 14kg, nejdu pod 12 opakování. Delty končím cviky na jejich zadní část. Někdy s nimi začínám, je to dobré rozcvičení před tlaky. Opět 4 série po 12-15 opakování.

CZ: Mohl byste mi, prosím, alespoň trochu přiblížit váš tréninkový a výživový plán?

Ve zkratce: v objemu cvičím 4+1. Princip je založen na tom, že před a po nohách mám den přestávku. Zbytek dnů je klasicky velká partie zkombinovaná s partií malou. Nejdu pod 2,5g bílkovin na 1kg hmotnosti a sacharidy kolísají od 300-500g za den. Je faktem, že většinou je to 350-400g. V dietě 200-250g. Mám úspěšně vyzkoušeno, že se dá na nízký příjem sacharidů zvyknout v dietě lehce, pokud je jejich příjem celoročně pod kontrolou. Každý z nás má určitou hranici, kdy netloustne a přitom drží rychlost metabolismu. Jsem přesvědčen, že pro kulturistu je nejdůležitější podávat alespoň 5x denně kvalitní bílkoviny, sacharidy bychom měli regulovat dle momentálního výdeje. Znám lidi, kteří i v objemu mají takzvané cukrovací dny, kdy omezí bílkovinu a cpou se sacharidy jakéhokoliv původu. Dělají to v době tréninkového volna den před cvičením nohou. Je to věc názoru. Osobně si myslím, že je to spíš věc psychiky a závislosti, na čem člověk rád ulítává a nemůže bez toho být. Kupodivu jsem na nich ale neshledal nějakou újmu, přesto to já nedělám. Na druhou stranu mají právě tihle úleťáci dobré nohy, takže bych se měl asi zamyslet. Člověk se stále učí.

Robin: Kolik tě stojí měsíčně náklady na stravu, suplementy atd.?

Mám strach to počítat! Vezmeme maso a protein. Denně sním masa za 200Kč, tj. 6000Kč měsíčně (nejím pouze kuřecí). Protein, to je cca 5000Kč měsíčně. Byla by to ale polovina, kdybych jedl jen maso kuřecí a používal levnější protein. Zbytek čísel by byl zavádějící, protože je to i na volbě jídla a možného výdělku. Obecně nikoho nezajímají má čísla, možná konkurenci, ale kluci, co chtějí něco dokázat, musí počítat, že měsíčně budou muset jít od 3 do 6-ti tisíc. Pokud to dělá někdo sám pro sebe, stačí když pořádně jí a spí. Ti, kdo chtějí být v repre, spotřebují v suplementaci někdy i víc než 1000Kč/den + jídlo atd. Čím víc o tom budeš vědět, tím víc budeš umět utratit, to mi věř.

Hajicek: Co si myslíš o Daliboru Hájkovi, nováčkovi na soutěžních pódiích?

Dali je kamarád. Potkáváme se v posilovně i mimo ni. Myslím, že jeho doba přijde. Všichni se máme na co těšit, je výjimečný tím, jak je excelentně harmonicky poskládaný a to při takové celkové velikosti. Díky práci, kterou si vydělává peníze, má téměř nečitelný výraz, totálně bez emocí. Takže až toto prolomí a vybrousí pózování, bude dokonalý. Má na sobě ještě hodně místa, aniž by ztratil něco ze symetrie, když bude dále nabírat. Vzhledem k tomu, že je puntičkářsky disciplinovaný, je předpoklad, že nic nebrání tomu, aby se stal šampionem. To, že je talent, si uvědomí i kulturistický analfabet, když zjistí, že na 5. závodě v životě stojí na ME, kam se řádně kvalifikuje výsledky v domácích soutěžích.

Pat: Co na kulturistice miluješ a naopak co nenávidíš?

Kulturistika se stala mou součástí. Obecně jako sport moc záživná není, vykoupení nastává, když ti lidé tleskají a víš, že jsi udělal dobrou práci. Nejvíc na ni jako na činnosti mám rád to, že mě naučila uzdravovat lidi a to doslova. Jejich radost je mou radostí a dává to dohromady smysl a naplnění.

Nenávidím? Moc dobře vím, co mi léta vadí u tohoto sportu. Jsou to někteří lidé, kteří si tímto sportem vydělávají a kulturisty využívají. A nejen je, všechny co k tomu sportu tíhnou. Za ta léta jsem pochopil, že některé věci sám nezměním, jediné co mohu, je zvednout prst a varovat. Jsme tak malinký stát a v některých věcech jsme papežštější než papež. Tolik práce a úsilí je v každém závodníkovi, který se objeví už v základním kole jarních soutěží. Jsou v tom zainteresované kolikrát celé rodiny závodníka, každého z nich se ty závody nějak dotkly. Pak se stane v zákulisí svědkem necitlivého verdiktu a ten kluk navždy tento sport zavrhne. Toto nenávidím a navíc to, když by ten vševědoucí kritik mohl dělat reklamu na ovarové implantáty. Ve finále pak zjistíte, že v životě neposiloval, ale to už se ten mladík nikdy nedozví.

Morf1: Jak často trénuješ? Mohl bys uvést příklad svého tréninku břišních svalů?

Trénuji 5-6 krát týdně. Břicho mám rozděleno na 3 části – vrchní, střední, spodní a každou cvičím ve 3-4 sériích po 15-25 opakováních.

Edvard: Zajímalo by mě, jak často trénujete a jakou partii trénujete i dvakrát nebo vícekrát týdně v objemu.

V objemu cvičím – jak jsem uvedl - 4+1 s jedním vloženým dnem volna u nohou. Když se cítím dobře, jedu 4 dny vcelku a pak dám den volno. Dodržuji tento systém nezávisle na kalendářních dnech. Vzhledem k tomu, že týden má 7 dní, tak v cyklu 14 dní to vychází tak, že první týden stihnu partie prvního a druhého tréninkového dne dvakrát, druhý týden vznikne jeden den volna navíc, takže se opakuje pouze jeden tréninkový den. Takže resumé – 1x za 14 dní odcvičím za týden 1,5 partie těla a další týden 1,25 partie celého těla.

Cizopasník: Vzhledem k tomu, že máš ve svých 40-ti letech takovou obdivuhodnou formu, by mě zajímalo, jak jsi na tom byl před 10-15 lety? Kdy jsi zaznamenal největší zlepšení jak v objemech tak v kvalitě? Jinými slovy, kdy jsi kulturisticky dozrál?

V roce 1992 jsem začal cvičit v jednom z prvních soukromých fitek, co se po roce '89 začaly rodit. Zde jsem se potkal s budoucím (dnes známým) Ing. Petrem Havlíčkem, který studoval zemědělku a byl tam zaměstnán. Naše nekonečné debaty o výživě mi otevřely oči v tom, že jsem pochopil, co chci vědět. V roce '93 jsem poprvé slyšel první verzi superkompenzace sacharidů a šel na závody. Po úspěšné korespondenci, tehdy u nás ještě nedostupných materiálů z USA o výživě, jsem v létě v roce '94 zvolil vlastní přístup ke stravě, tréninku a myšlení. Výsledek se dostavil na podzimních soutěžích – 1. místo Promil Cup, 1. místo Erfurt Německo – kategorie do 80 kg. Myslím, že zde byl počátek mého kulturistického zrání. Jenže jsem změnil zaměstnání a tato volba mě stála 4 roky stagnace. Až v době, kdy jsem se již živil jako osobní trenér, jsem se pomalu vracel. To znamená rok 2000, konkrétně jaro. Kulturistické zrání každého z nás je subjektivně dáno tím, jak vypadáme z pohledu kulturistiky. V roce 1994 jsem byl zralá "osmdesátka". Výpadek z tréninku a životosprávy mě vrátil zpět. Současnost znáš. Největších objemových nárůstů jsem dosáhl v době, kdy jsem mohl dodržovat vše tak, jak jsem měl a cvičil pravidelně, tj. v letech po přelomu tisíciletí.

Dexter: Na jak dlouho máš naplánovanou přípravu na Evropu a jak bude vypadat?

Tento dotaz mi lichotí, ale nebudeš mi věřit, o repre jsem vážně dosud neuvažoval. Soutěžím pro důvody, které jsem již uvedl. Pokud bych se na to zaměřil, tak uvidíme jak dopadne tento rok. Jsem letos v přípravě od loňska vcelku přes 10 měsíců. Pokud půjdu na ME masters koncem listopadu, do jara toho už moc nestihnu, jen to, že zůstanu stejný. Tuto strategii nemám v hlavě srovnanou, ale pro tebe, když budu chtít být dobrý a jít s pocitem, že jsem připravený, tak jaro 2006.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.08.03:04LJ - Ne, to jakože už moc není na ženění:-) ...
27.08.23:41pigman - ... otazka v clanku tak proc to nemuzu vedet??!!! to jako ..
27.08.16:09LJ - Pigman: :-D já to pochopil, menší faux pas, no tak co už s..
27.08.15:13Jurass - No to asi nepochopí nikdo kdo Viktora nezná:oD
27.08.12:55Prometheus - Viktora bohužel osobně příliš neznám, ale z našich letmých..
27.08.12:27pigman - LJ: Kdy se oženíš? Lukáši, moc dobře vím, kam míříš. A..
27.08.00:40MOOG - Dalo by se říct Viktor učitel, spíše Viktor velký učitel....
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 118 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNa vlastní kůži: Kurz freedivingu ane...
Lucie (11:05) • Děkuju moc za pochvalu:) Jinak mě opravdu zaujalo, že Petr říkal, že to, že umí pracova...
magazínNa vlastní kůži: Kurz freedivingu ane...
Noremorsedan (21:16) • Moc hezky napsaný článek, Lucinko. Jsem moc rád, že se téma freediving objevila na strá...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
Spazik (10:45) • Myslím si, že to jak se kdo prezentuje ve videích, na soc. sítích atd. je především zál...
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Turakam (18:43) • To sa uvidí, ak sa dorieši jeho štart na mr. O, tak je to jasny víťaz 212ky.
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Petr Prielozny (17:15) • hodne vyvazena postava v podani Hadiho. Skoda,ze nedostane tolik prostoru jako kdyby by...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra