Reklama:

Dvojité antagonistické supersérie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

O tréninkových technikách jsem zde hovořil naposledy před více než třemi měsíci a to v článku Metoda východního bloku. A jelikož byl váš ohlas více než kladný, zkusím dnes popsat metodu další, tzv. Dvojité antagonistické supersérie.

Supersérie

Rozdělme si název metody na několik nezávislých pojmů a podívejme se nejdříve na každý zvlášť. Co jsou supersérie? V případě klasického tréninku, kdy cvičíte běžné série, vyberete cvik, od kterého odcvičíte několik sérií po daném počtu opakování a následně přecházíte ke cviku jinému. V případě supersérií však bezprostředně po odcvičení každé série přecházíte na jiný cvik zacílený na stejnou svalovou skupinu. Příklad? Při tréninku tricepsů můžete cvičit tlaky na rovné lavici úzkým úchopem v kombinaci s tricepsovým stahováním kladky. Pro záda můžete dělat série např. přítahů činky v předklonu a přítahů spodní kladky. Výsledek? Pokud pojedete opravdu natvrdo, pak naprosto skvělé napumpování a skvělá stimulace svalů k růstu. A navíc, toto vše absolvujete v mnohem kratším čase, než kdybyste dané cviky dělali postupně! Nevýhody? Mimo to, že si musíte v posilovně "ohlídat" dvě místa jen pro sebe, nejsou žádné! A s tím "ohlídáním" to myslím naprosto vážně, protože střídat se s někým u jednoho stanoviště a čekat po prvním cviku několik desítek vteřin či dokonce minut na odcvičení vašeho kolegy je nemyslitelné! Chcete-li se o samotných supersériích dozvědět více, zkuste tento článek.

Anatgonistické supersérie

Nyní k dalšímu pojmu - antagonistické. Pokud jste pravidelnými čtenáři článků Majky o Anatomii, pak jistě víte, že antagonistické partie jsou partie pracující proti sobě, tzn. např. biceps (který je flexorem loketního kloubu) má za antagonistu triceps (který je extenzorem loketního kloubu), dále kvadricepsy mají antagonistu hamstingy atd. Při supersériích na antagonistické partie tak můžeme cvičit např. kombinace bicepsových zdvihů s velkou činkou a tlaků na rovné lavici úzkým úchopem (biceps a triceps), klasické tlaky na rovné lavici a přítahy velké činky v předklonu (prsní svaly a svaly zádové), dřepy a zakovávání vleže (kvadricepsy a hamstringy) a mnoho dalších kombinací.

Dvojité antagonistické supersérie

A nyní je již jasné, kam mířím. Ukažme si nyní vysvětlení celého pojmu např. na tréninku paží. Jako první zařadíte základní těžký cvik pro jednu z partií, zde třeba bicepsové zdvihy s velkou či EZ činkou. Zátěž zvolte takovou, abyste sami zvládli 10-12 opakování. Ty odjeďte v klasickém tempu s tím, že v dolní fázi lokty nepropínejte a ve fázi horní končete v pozici, kdy je ve vašich bicepsech stále napětí. V dolní fázi se tedy nedotýkáte stehen, ve fázi horní hrudníku. Z tohoto objemového cviku pro biceps nyní přejdeme na lehčí tvarovací cvik na tricepsy, např. stahování kladky. Zde zvolte poněkud vyšší počet opakování, řekněme 10-12. Po dokončení série však opět bez přestávky přejděte k dalšímu cviku pro biceps, např. k bicepsovým zdvihům s jednoručkami v sedě na šikmé lavici. Zde toho budou mít vaše bicepsy již poněkud dost, proto se spíše než na zátěž soustřeďte na striktní pomalá provedení. V dolní fázi činku vždy zastavte a pohyb směrem vzhůru začínejte od této nehybné polohy, jakékoliv zákmity směrem vzad pro rozhoupání a využití setrvačnosti jsou nepřípustné. Ve fázi horní končete opět ve chvíli, kdy je v bicepsech stále napětí, tzn. činka se hrudníku nedotkne! Celou dobu se tak bude pohybovat pouze vaše předloktí, nadloktí zůstává fixováno ve stále stejné poloze! Tímto způsobem proveďte 10-12 opakování a po jejich dokončení jděte ihned na další, nyní už poslední cvik, kterým zvolíme francouzské tlaky s EZ činkou a to opět pro 10-12 opakování.

Celá dvojitá antagonistická supersérie tedy vypadá takto:

biceps - triceps bicepsový zdvih s EZ činkou 10-12
stahování kladky 10-12
bicepsový zdvih s jednoručkami na šikmé lavici 10-12
franczouzské tlaky s EZ činkou 10-12

Celý výše nastíněný systém není rozhodně určen pro začátečníky a o následujícím "zpestření" to bude platit dvojnásob. Zkusíme si totiž celý trénink ještě poněkud ztížit.

Pro jednoduchost necháme všechny cviky stejné, pouze si pohrajeme se zátěží a počty opakování. Při prvním cviku vezměte takovou zátěž, která vám umožní udělat pouze 6 opakování. Máte-li po ruce sparingpartnera, využijte ho a vezměte činku ještě o kousek těžší, nemáte-li, můžete u posledního opakování zkusit jemný cheating. Po dokončení šestého opakování snižte zátěž o cca 20% a pokračujte dále. V tuto chvíli se budete připadat, jakoby se nic nezměnilo a činka nahoru téměř nepůjde, přesto však několik dalších opakování vynutíte. Kolik, to nechávám pouze na vás. Po dokončení snižte zátěž opět o 20% a své bicepsy zničte striktními opakováními (tzn. bez cheatingu), kde se zaměříte na pomalý koncentrovaný pohyb a zatnutí na vrcholku. Pálí? Bolí? Ano, tak to má být! Nyní na vás čeká (bez přestávky!) 10-12 opakování stahování kladky a 10-12 opakování bicepsových zdvihů s jednoručkami a na závěr zničíme 20-ti procentní metodou i tricepsy, tzn. naložte zátěž pro 6 opakování a s dopomocí sparinga je tam dostaňte, snižte o 20% a pokračujte dále, snižte o dalších 20% a neskončete dříve, než budete na skutečném a definitivním pokraji sil.

Závěrem

Dvojité antagonistické supersérie jsou v první řadě tvarovací technikou, tzn. nikoli technikou objemovou. V textu výše jsem se nezmínil o přestávkách mezi sériemi. V první variantě provedení můžete odpočívat až 3 minuty, ve variantě druhé, která je o poznání obtížnější, máte minut i 5. Celkově tímto způsobem udělejte tři až čtyři série a váš trénink je pro daný den hotov.

A zbývá jedna prosba na závěr: nezapomeňte, prosím, až tento trénink vyzkoušíte, napsat svoje postřehy do diskuse pod článkem, ostatní čtenáři vám budou vděční!

Literatura:
Anabolic Muscle Mass, Dennis B.Weis a Robert Kennedy, 1996
Encyklopedie kulturistiky, Gerard Thorne a Bill Embleton 1998


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.11.00:34harry237 - A nemohl bych to jet trochu jinak bic.EZ, střídavý jednor..-1
20.01.14:44Koeklai - cuvajte manici...nedavno som skusil taky system serii na b..
28.09.22:12mzky - Dobrý den,potřeboval bych od vás malou radu.Přestože to s ..
07.09.18:18AxelX1 - Jo TWINLAB ;-)
29.08.10:47Andrew - no Lubo tam vypada jako nejakej dzin z lampy s tou nausnic..
28.08.20:16Sherry - Ten chlápek v těch červenejch kalhotech by se nám hodil do..
25.08.11:37Miguelito - je zazrak. Od te doby, co jej mam, uz nepocituji zadne bol..
25.08.09:58Andrew - aceto:) teda ne chrise aceto nebo jak se jmenuje ale ocet:..
25.08.09:56Andrew - bez za stezejni ten poznatek z prvni vety...tamto spis byl..
24.08.21:36Velmen - Ty teplaky budu mit taky sou super!:-9
24.08.20:51BigOne - hele Reno nechtel jsi nahodou napsat Otcochlemtal? neco ja..
24.08.12:03RENO REINES - UZ JSEM SI MYSLEL, ZE SI DOSTAL ROZUM, PO PRECTENI PRVNI V..
24.08.11:30Andrew - tvarovaci trenink?:) ony mi svaly rostou do jinych tvaru v..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra