Reklama:

Jana Purdjaková: "Kulturistika
je pro mě životní styl."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Kdo alespoň trochu sleduje ženskou kulturistiku, jméno Jany Purdjakové zná. Jak by ne - zlatých titulů z mistrovství světa již dovezla osm! Rekord, který velmi pravděpodobně již nikdo nikdy nepřekoná. A navíc - Jana to v dohledné době rozhodně nehodlá zabalit. Krásná kulturistka s nádhernou postavou, která si vždy zachovala ženskost a vzhledem k dosaženým úspěchům i velikou skromnost. Zavolali jsme Janě domů do Popradu a výsledkem je následující velmi příjemné interview.


Dovolte mi, Jano, vám poněkud se zpožděním pogratulovat k vynikajícímu úspěchu, kterého jste dosáhla na mistrovství světa, na kterém jste již tradičně získala zlatou. Jestli dobře počítám, je to již váš osmý titul.

Děkuji za gratulaci, ano, je to můj osmý titul z MS v kulturistice.

Na váš stále mladý věk je to obdivuhodné. Prozraďte, probíhala příprava podle již zažité rutiny, nebo stále objevujete nové způsoby a zkoušíte nové věci?

Já už mám skutečně ten postup natolik zažitý, že se držím své „klasiky“. Předsoutěžní dietu začínám 4 měsíce před závody, ačkoliv to, co praktikuji celoročně, lze také nazvat poměrně striktní dietou. Výrazně omezuji příjem sacharidů, zařazují více rybího a kuřecího masa, takže víceméně klasická kulturistická dieta.

A tréninkově?

Tréninky se snažím držet pořád s relativně těžkými váhami, přidávám kardio, které se s časem stupňuje, v posledním měsíci je to již hodina denně. Využívám stacionární kolo a hodně se mi osvědčila chůze s činkami. Při kardio cvičení mám vlastně jeden hlavní cíl - udržovat tepovou frekvenci kolem 130. Jak vidíte, žádné velké překvapení se nekoná.

Vraťme se ještě na moment k mimosoutěžní dietě. Říkáte, že ji více méně dodržujete celoročně - jak to vypadá?

Mám pro to velmi jednoduchý popis. Pondělí až pátek se opravdu jedná o téměř identickou stravu jako v běžné předsoutěžní dietě. Nedávám skoro vůbec žádné sacharidy, pouze proteiny a zeleninu. V sobotu a neděli je to už volnější, což v mém případě znamená, že výrazně doplňuji sacharidy, dovolím si i jídlo z restaurace a tak.

Trénuji celoročně nonstop, nemám žádná zranění ani výkyvy formy, má celoroční skladba stravy je vlastně kulturistická dieta - je to pro mě životní styl.

Celoročně žádné sacharidy přes týden? To zní velmi zajímavě. Zkusme to více rozebrat. Jak vypadá váš typický denní jídelníček?

Cvičím dvoufázově, takže ráno mám první trénink nalačno, předtím dávám BCAA, glutamin a aminokyseliny. Po tréninku si dám protein a jedno jablko. Pak trénuji klientky, poté si dám v kavárně kávu a jdu na svůj další trénink. Po tréninku mám další protein…

Dva tréninky za sebou a stále žádné jídlo?

Ještě žádné jídlo. Dám si další jablko a jdu domů. Kolem 16. hodiny si dám buď rybu, nebo nějaké jiné maso se zeleninou a v 19 hodin si dám další zeleninový salát, většinou s tuňákem. Pak ještě před spaním dávám noční protein, nebo tvaroh.

Věřím, že aspoň o víkendu sacharidy doplníte.

To už ano, to dávám až 400 g na den. Já vím, je to trochu zvláštní přístup vydržet tak dlouho bez sacharidů, ale věřte, nebo ne, mám ráda, když mám takový ten pocit hladu a jsem i trochu unavená. Mně to tak prostě vyhovuje.

Jaké používáte doplňky?

Protein 80-90%, BCAA, aminokyseliny, glutamin, spalovače, vitamín C, minerály, když se blíží soutěž, tak zařazuji Kre-alkalyn, arginin, zkouším citrulin. Používám značku Scitec Nutrition a jsem s ní spokojená.

Pokud vím, jste zaměstnancem Vojenského sportovního centra Dukla Bánská Bystrica a u profesionálních sportovců působících ve vojenských klubech jsou velká očekávání, že budou úspěšní v tom, co dělají. Je tomu podobně i u Vás?

Přesně tak. Musím vozit medaile, jinak mám v práci problém. (smích) Podobně jsou na tom i Štefan Havlík a Igor Kočiš, kteří jsou také zaměstnanci Dukly.

Igor Kočiš získal loni taky zlato na MS a Štefan zlato na ME - v Dukle máte evidentně všichni vynikající tréninkové podmínky. Jak často trénujete?

V posilovně jsem každý den, trénuji dvojfázově 6x týdně. V Dukle jsem již přes 10 let a trávit čas v posilovně je moje práce. V tomto mám maximálně vyhovující podmínky pro trénink.

V rámci své práce cvičíte taky nějaké klienty?

Ano, cvičím, ale pouze ženy. A abych toho neměla málo, tak ještě podnikám - mám svou prodejnu dámského oblečení, kam docházím po práci.

Posledních 5 let vozíte každoročně také zlaté medaile ze soutěží Mr. Universe v tlaku na lavičce. Jenom kulturistika vám nestačí?

Bench-press mě taky baví. Je několik federací, které pořádají soutěže v disciplínách trojboje. Mé tituly jsou z federace AAU a je fér říct, že kvalitou závodníků a prestiží se nemůže rovnat federaci IPF. Loni jsem se ale soutěže nezúčastnila, protože soutěž v bench-pressu byla v Las Vegas 7. října a MS v kulturistice přesně o týden později. Kulturistika má v tomto přednost. Pokud by to bylo obráceně, tak by to nebyl problém.

Připravujete se nějak speciálně na soutěž v tlaku?

Vlastně ani ne, když se soutěž blíží, tak se více soustředím na trénink bench-pressu, ale žádné velké změny se nekonají.

Jak vypadá normální den u osminásobné mistryně světa? Dvojfázový split 6x týdně - za ty roky to je už hezká řádka tréninků. Jak je máte rozděleny a který způsob tréninku nebo stylu vám vyhovuje nejlépe?

První trénink začínám ráno v 6 hodin a druhý v 11 hodin. Ranní trénink je zaměřený více na sílu, tréninky jsou těžší, tam mi pomáhá můj přítel a trenér Ľuboš Čapka. V druhém dopoledním tréninku procvičím menší svalové partie a dávám kardio. Co se stylu týče, tak bych řekla opět klasika. Základní cviky a těžké váhy, takže dřepy, tlaky, mrtvola, hrazda, bicepsový zdvih a pak to případně upravuji podle toho, co vidím v zrcadle.

To by mě zajímalo. V čem vidíte třeba své slabiny?

Pár let dozadu mi vyčítali nohy. Asi na tom něco bude, protože jsem nedělala dřepy. Nemám je nijak zvlášť v oblibě, tak jsem si myslela, že jich už není potřeba. Ale vršek těla začínal dominovat, takže se dřepy vrátily zpátky do programu. (smích)

Vraťme se na začátek vaší kariéry. Vaše tréninkové začátky sahají necelých 20 let nazpět. Přiměl vás k tomu někdo, nebo jste posilovat a poté soutěžit toužila už od začátku?

Já jsem byla v mládí vždycky trochu baculatá a řekla jsem si, že s tím musím něco udělat. Hlavně jsem se ale tehdy chtěla seznámit s klukem, který se mi velmi líbil, a nevěděla jsem, jak se k němu mám dostat blíže. On už tehdy soutěžil v kulturistice, takže jsem holt musela začít cvičit taky. (smích) Seznámení se povedlo a zůstalo nám to dodnes.

Jak dopadla první soutěž?

Špatně. Byla to dorostenecká soutěž a skončila jsem třetí ze tří. Ihned jsem to chtěla zabalit. Nebýt Ľuboše, tak by se to stalo. Nevěřila jsem si a veškeré neúspěchy mě rychle odradily. Ľuboš ale ve mě věřil a neustále mě podporoval, abych cvičila dál.

Pokud byste to tenkrát zabalila a nestala se kulturistkou, čím byste nyní nejspíše byla?

Hm, nedovedu říct. Pokud bych se měla znovu narodit, asi bych si vybrala tenis nebo nějaký jiný sport, ale hlavně, aby byl olympijský. Možná bych se taky vrhla na bodyfitness. To v dobách mých začátků vůbec nebylo a líbí se mi to.

S Ľubošem bydlíte v Popradu. Neuvažovali jste, že časem přesídlíte do většího města, třeba do Bratislavy?

To ani ne. Oba pocházíme tady z Popradu, máme rádi své soukromí a menší město nám vyhovuje. Jsem úspěšná v tom, co dělám, ale nemám nejmenší zájem se ukazovat, chodit do televize, dělat rozhovory nebo tak podobně.

No, právě tady jeden děláme, takže díky za tuhle výjimku. V Česku je evidentní trend v poklesu zájmu lidí o tento sport. To je vidno na soutěžích jednak v počtu závodníků, ale taky - což je ještě horší - v jejich kvalitě. Troufám si říct, že kvalitativně je na tom Slovensko v posledních letech lépe než Česko. Potýkáte se také s klesajícím zájmem lidí?

Ano, tady je to podobně. V ženské kulturistice stoprocentně. Já si říkám, že jsem tady už trochu osamocená, takový Highlander. (smích) Je třeba si ale uvědomit, že kdysi byla jenom kulturistika. Teď máte fitness, bodyfitness, figure, bikini a samozřejmě, že pro ženy jsou tyto kategorie atraktivnější. Začít v těchto disciplínách je o mnoho jednodušší a úspěchů dosáhnete dříve. Komu by se nyní chtělo dřít několik let na budování svalstva a k tomu držet přísnou dietu? No a dalším faktorem je to, že když se ženská kulturistika přežene, tak je výsledek opravdu hrozný. Mně se velké svaly na ženách nelíbí a jsem ráda, že je nyní kategorie do 55 kg. (v minulosti byly 3 kategorie: do 52, do 57 a nad 57 kg, nyní jsou 2: do 55 a nad 55 kg - pozn. aut.). Možná bych se i viděla v kategorii do 52 kg, kdyby taková ještě byla. Čím mám menší svaly, tím jsem radši.

Budu teď trochu netaktní a prozradím, že je vám 35 let. Byť ženy v kulturistice zrají s věkem, jak dlouho byste chtěla ještě aktivně pokračovat v tom, co děláte?

Sama mám v sobě takovou hranici, a tou je 39 let, ale vlastně ani nevím, jestli pak chci skončit úplně, nebo ne. Trénuji celoročně nonstop, nemám žádná zranění ani výkyvy formy, má celoroční skladba stravy je vlastně kulturistická dieta - je to pro mě životní styl a ať už budu na pódiích, nebo ne, cvičit určitě nepřestanu.

Věřím, že vaše kariéra bude ještě dlouho pokračovat a přeji vám, ať vydrží zdraví, stále vozíte zlata a rekord v počtu titulů ať zůstane ještě dlouho nepřekonán. Děkuji za příjemný rozhovor.

Velmi děkuji, budu se snažit.Foto:
Igor Kopček - EastLabs.biz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.01.12:56MiKra - Nevím proč, ale mě se takovéhle typy ženských moc líbí, si..
19.01.12:46maria - hlavne to má Janka v hlave v poriadku,k nej niet čo dodať,..
19.01.12:10Lunreal - No to nevím teda, naposled když jsem se otocil tak sem dos..
19.01.10:51Johncreasy - A hlavně se za ní otočíš.
19.01.10:41prochm - To se ti jenom zdá. Zkus držet několikatýdenní tvrdou diet..
19.01.10:12f-lex - myslím si že je v nejlepším věku a vypadá velmi dobře,jsem..
19.01.09:58Jájíček - Je prostě skvostná,odjakživa co jsem se začala zajímat o c..
19.01.09:52CIZOPASNIK - Taky jeho příspěvek vůbec nechápu. Málokterá žena vypadá v..+2
19.01.09:43Johncreasy - Velice taktní.*36*
19.01.09:28siorac - Hrome, z těch fotek si člověk teprve uvědomí, jak stárnem..-4
18.01.23:08william888 - kde pride, vsetko vyhrava... je dobre, ze to nezenie do ty..+1
18.01.21:51amoresPE - Janke je nekorunovana Ms. Olympia amateriek v historii......+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra