Reklama:

Profil legendy - Sergio Oliva (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V prvním díle profilu Sergia Olivy jsme se věnovali jeho sportovním začátkům i jeho cestě z Kuby do USA. Přes zmínku o Sergiově účasti na prvních kulturistických soutěžích jsme se v našem vyprávění postupně dostali až k zisku jeho druhého titulu Mr. Olympia. Soutěže se tehdy nezúčastnil žádný další závodník, a tak Oliva přišel k vítězství bez boje. Jak se mu vedlo v dalším průběhu kariéry? To prozradí následující řádky!


V roce 1969 Olivu konečně čekal další pořádný souboj. Na Mr. Olympia jej očekával nový vyzyvatel z Rakouska - Arnold Schwarzenegger. Na pódium jako první nastoupil právě Arnold a svou postavou i působivým projevem dokázal vnést do myslí Sergiových fanoušků neklid. Ovšem jen na okamžik. Sotva rakouský závodník opustil pódium, začal sál skandovat Olivovo jméno. Sergio, který byl před soutěží zvyklý svaly extrémně dlouho pumpovat, nechal obecenstvo ještě nějakých pět minut čekat. Pak se objevil na pódiu. Co se v tu chvíli dělo, nejlépe vystihují slova Ricka Wayneho, který, když hovořil o Olivovi, s oblibou používal přezdívku "The Myth" (Mýtus). Wayne napsal: "Vzpomněl jsem si na jeho často opakované prohlášení: "Uvidíš něco, čemu nebudeš věřit." Můj ty světě! Promnul jsem si oči a zoufale se snažil soustředit na to, co prostě nemůže být pravda. Ale bylo. Sergio byl větší než kdykoliv předtím. Protáhl se kolem stupínku pro pózování, seslal ke svému publiku polibek a svým tolik typickým způsobem vztyčil paže nad hlavou. To už bylo moc! Zapomeň na to! Dej mi pusu, bejby! Sergio si soutěž v tu chvíli neskutečně užíval. Svým vlastním, nepopsatelným způsobem uklidnil publikum, že jej nezklame! Fanstasickou pózu střídal pózou, která brala dech. Jak můžu popsat něco, co má mysl pořád ještě nepřijala? Smysly jednoduše nefungují, když jsou pod přívalem Sergiovy okouzlující přítomnosti. Kolik póz zaujal? Jak to mám sakra vědět? Stačí, když řeknu, že se fanoušci doslova plazili po pódiu, aby mohli být svému hrdinovi nablízku ve chvíli, kdy je potřeboval. Pak Sergio odešel, ponechajíc nebohé rozhodčí okouzlené a naprosto zmatené."

Fanoušci nechtěli na výsledky čekat. Měli jasno. Hlasitě skandovali Sergiovo jméno a i sebevědomému Arnoldovi při závěrečném posedownu došlo, že nevyhraje. Když oba velikáni pózovali bok po boku na pódiu, Arnold zaujal čelní bicepsový postoj a Sergio na něj odpověděl svou vítěznou pózou, publikum explodovalo! Obecenstvo rozpoutalo peklo a hlasitě vyvolávalo Olivovo jméno. Arnold se jen smál. O několik chvil později byl Sergio vyhlášen šampiónem.

Odveta přišla za rok, kdy oba borci nejprve změřili síly v kategorii profesionálů na AAU Mr. World. Již po prvních okamžicích, které oba soupeři strávili na pódiu, bylo zřejmé, že Oliva udělal několik chyb, které se mu měly stát osudnými. Kubánský závodník to zaprvé přehnal s olejem, který z něj doslova kapal, a za druhé se zřejmě až příliš nechal ukolébat pocitem, že je trojnásobným vítězem Mr. Olympia, a do přípravy pravděpodobně tentokrát nevložil tolik úsilí, kolik bylo potřeba. Měkká stehna i nevýrazné břišní svaly nešlo přehlédnout. Při srovnání s extrémně vysekaným a tvrdým Arnoldem Schwarzeneggerem tak rázem vznikal ostrý kontrast, který nemohl uniknout ani rozhodčím. Schwarzenegger byl vyhlášen vítězem a na šokovaného Olivu zbylo až druhé místo.

Za čtrnáct dnů oba kulturisté změřili síly na Mr. Olympia. Ačkoliv by se spíše dalo očekávat, že se Sergio pokusí zapracovat na vyrýsování, opak byl pravdou. Za pouhé dva týdny, které jej dělily od Mr. World, Oliva přibral pět kilogramů hmoty, což se pochopitelně odrazilo v ještě horší definici. Sergio si zkrátka myslel, že na AAU Mr. World prohrál proto, že nebyl dost mohutný. Podle některých jej na tuto myšlenku takticky přivedl sám Arnold, jenž byl v době své kariéry mistrem podobných psychologických bitev. Olivovým problémem byl vždy také pózing a je zástup těch, kteří si myslí, že Sergio Schwarzeneggerovi podlehl právě proto. Kubánský závodník na pódiu propnul paže, zapomněl však již kontrolovat břicho i stehna. Sergiovi také zcela jistě uškodil jeho nečekaný předčasný odchod z posedownu. Kubánský obr se uprostřed závěrečného pózování jednoduše sebral a zmizel v zákulisí. V tu chvíli jej fanoušci, kteří ho dosud bezmezně podporovali, dokonce vypískali. Oliva na celou událost po soutěži vzpomínal jako na další Arnoldův taktický úskok. Schwarzenegger mu uprostřed společného pózování údajně navrhl, aby pódium oba opustili. Unavený Sergio, jehož nějaké tři týdny před soutěží navíc skolila chřipka, z níž se ještě zcela nezotavil, nabídku přijal. Začal odcházet a jednoduše čekal, že Arnold půjde za ním. Ten však nic podobného neměl v plánu. Otočil se za odcházejícím soupeřem, zklamaně pokrčil rameny a pokračoval v pózování. Když si Oliva uvědomil, že se jednalo jen o další trik, který mu měl v očích rozhodčích i fanoušků uškodit, bylo již pozdě. Sergio podlehl mladšímu soupeři a prvně od sezóny 1966 z Mr. Olympia neodcházel jako vítěz.

V roce 1971 Sergio poprvé od svého příjezdu do USA odcestoval mimo kontinent, když se rozhodl startovat mezi profesionály na londýnském NABBA Mr. Universe. Na pódiu se utkal s legendární dvojicí čtyřicátníků Park - Pearl. Třiačtyřicetiletý Reg Park se před soutěží rozhodl experimentovat a snažil se udělat co nejlepší formu i na úkor objemů. Ačkoliv díky tomu nakonec disponoval fantastickým středem těla, s hmotností kolem 98 kg se nemohl 105 kg vážícím soupeřům rovnat a Oliva i Pearl jej předstihli. V těsném souboji o vítězství nakonec uspěl zkušenější Bill Pearl, který pak ke svému triumfu pozanemal: "I když byl Sergio dobře vyrýsovaný, nebyl dostatečně tvrdý. Nechci na něj házet špínu, ale v zákulisí pumpoval svaly pětačtyřicet minut a jak pak stál na pódiu, začal se zmenšovat. Ztratil napumpování a začal vypadat ploše."

Startem na NABBA Mr. Universe pro Olivu sezóna skončila. Od IFBB dostal za účast na soutěži jiné federace roční zákaz činnosti a na pódiu Mr. Olympia tak nastoupit nemohl. Po dlouhých prosbách a poté, kdy vedení IFBB zaslal omluvný dopis, jej pořadatelé na soutěži nakonec nechali zapózovat alespoň v rámci exhibičního vystoupení. Po prohře na Mr. Universe a zpackané sezóně v IFBB Olivu mohlo těšit alespoň to, že byl přijat do chicagského policejního sboru. Poprvé od svého útěku z Kuby tak měl stálé zaměstnání.

V roce 1972 Olivovu startu na Mr. Olympia již nic nebránilo. A Sergio do Essenu, kde se soutěž konala, přicestoval v zatraceně dobré formě! Jak Olympie nakonec dopadla, vědí všichni. Zvítězil Arnold Schwarzenegger, který se sice vůbec neprezentoval zlou formou, ale na Olivu podle mnohých neměl. Sergio na soutěž vzpomíná s pochopitelnou hořkostí: "Lidé o Essenu 1972 stále hovoří. Dokonce i sám Arnold řekl, že neměl vyhrát a že to nebylo nic než politika. Byla to jen politika, ale oni mu to dali." Olivovi essenská porážka ležela v žaludku o to více, že v Německu závodil možná ve své životní fazóně. Na vrcholu objemové fáze přípravy na Mr. Olympia při výšce 178 cm údajně vážil 122 kg. Na pódiu to pak bylo 111 kg svalů vysekaných na kost.

Po obrovském zklamání Sergio nedokázal udržet klidnou hlavu. V srpnu 1973 se překvapivě objevil na IFBB Mr. International v Tijuaně a jak se později ukázalo, měl v plánu něco mnohem většího než pouze získat titul, který mu dosud chyběl.

Soutěž byla ve všech kategoriích extrémně vyrovnaná s výjimkou, že Sergio byl jednoznačně nejlepším mužem startovního pole. Bez problémů vybojoval celkové vítězství, což jej opravňovalo nastoupit do následné speciální show Mr. International Azteca, jíž se mohli zúčastnit výhradně bývalí vítězové Mr. International. Kromě Olivy však o nový titul neměl zájem bojovat už nikdo další.

S tím se Sergio nechtěl za žádnou cenu spokojit. Vědom si své popularity v Mexiku a celé Latinské Americe vyzval Arnolda Schwarzeneggera, který dosud společně s Francem Columbem seděl v hledišti jako divák, aby si to s ním rozdal v souboji o to, kdo je nejlepším kulturistou světa. To vše přesto, že jej Arnold předtím třikrát v řadě porazil, i navzdory tomu, že Oliva musel vědět, že může za méně než měsíc proti Schwarzeneggerovi nastoupit na Mr. Olympia.

Arnoldovi jeho přirozená soutěživost nedala a chtěl Olivovu výzvu vyslyšet. Nakonec však uposlechl radu Joea Weidera a proti svému odvěkému rivalovi nenastoupil. Weider následně předstoupil před publikum a snažil se Sergiovi i přítomným divákům vysvětlit, že lidé v New Yorku, kde se měla Olympie konat, již zaplatili za vstupné na očekávaný souboj o nejlepšího kulturistu světa tisíce dolarů a nebylo by fér, aby se o tomtéž rozhodlo už zde v Tijuaně. S výjimkou Columba a Schwarzeneggera v sále navíc chyběli ostatní borci, kteří mohli chtít o titul pro krále bodybuildingu také bojovat.

Ačkoliv se celý nápad zdál naprosto nesmyslný, Oliva nepřijal "ne" jako odpověď. Pokračoval v hecování soupeřů a rozčilování se až do chvíle, kdy se ze židle zvedl Franco Columbu a Sergiovu výzvu přijal. Sardinskému závodníkovi zbývaly do jeho plánované účasti na Mr. Olympia ještě čtyři týdny. Přesto se představil ve velmi slušné formě a byl Olivovi důstojným soupeřem.

Rozhodčí si s nečekaným během událostí poradili šalamounsky, a tak Eddie Sylvestre, který vyhlašoval vítěze, zdvihl nad hlavu ruce obou mužů na znamení remízy. Sergio se však přesto prohlásil vítězem a i některá média mu titul Mr. International Azteca přisuzovala. Dodnes není zcela jasné, jak Oliva k trofeji za první místo přišel. Podle některých ji však zvedl z pódia a prostě si ji odnesl. Titulem Mr. International Azteca i titulem z Mr. International se tak jako tak nemohl chlubit dlouho. Vedení IFBB se v té době dozvědělo, že Oliva v roce 1972 nastoupil na soutěži pořádané organizací WBBG, což automaticky znamenalo, že Sergio nemohl startovat na soutěžích IFBB. Titul z Mr. International Azteca tak dodatečně připadl Francu Columbovi, který na soutěži původně ani neplánoval startovat, a celkový triumf z Mr. International si odnesl Belgičan Pierre Vandensteen.

Po sporu s IFBB Oliva deset let nastupoval na soutěžích jiných organizací. Třikrát vybojoval vítězství na WBBG Olympus, za zvláště významné lze pak považovat jeho triumfy WABBA Pro World Cup 1980 a 1981 a WABBA World Championships 1980. Na všech třech soutěžích se sešla silná konkurence a Sergio si musel poradit s takovými soupeři, jakými byli Bertil Fox, Tony Pearson, Kalman Szkalak nebo Robby Robinson.

V roce 1984 se Sergio k radosti naprosté většiny fanoušků rozhodl vrátit do IFBB a startovat na Mr. Olympia. Nebyl sice připraven tak jako při své poslední účasti na Mr. Olympia v roce 1972, ale stále disponoval skvělými objemy i fantastickými tvary, což v tehdejší konkurenci mohlo pohodlně stačit na umístění v první pětici. Rozhodčí přesto Olivu nakonec dali na osmou příčku. Co se dělo po vyhlášení Sergiova umístění, nemá v historii kulturistiky obdoby. Nastaly dlouhé vteřiny, během nichž fanoušci vyjadřovali svůj nesouhlas s verdiktem rozhodčích. Bučení následně přerostlo v potlesk, ovace ve stoje i skandování Sergiova jména. Rick Wayne, jenž nechyběl v hledišti, mezitím společně s Olivovou manželkou předstoupil před pódium a Sergiovi podal jeho novorozeného syna. Legendární šampión si zklidnil publikum a předstoupil před připravený mikrofon: "Toto je malý Sergio, budoucí Mr. Olympia! Dámy a pánové, prosím, nezáleží na tom, jestli jsem vyhrál, nebo prohrál. To, co držím v rukou je čtyřkilový malý chlapec, možná příští Mýtus. Teď svůj aplaus věnujte tomu, kdo vyhraje, protože to je důvod, proč jsme sem dnes přišli. Podpořte nejlepšího. Bez ohledu na to, jestli jsem dnes skončil osmý, devátý, první, sedmnáctý nebo dvacátý, navždy budu Mýtus!" Ať už se Oliva dříve nebo kdykoliv potom choval nepřiměřeně a k soupeřům i funkcionářům vysílal jedno velkoústé prohlášení za druhým, v daný okamžik celou situaci zvládl s noblesou hodnou šampióna Mr. Olympia.

Své umístění z Mr. Olympia 1984 Oliva zopakoval i na dalším ročníku soutěže. Jeho kariéru předčasně ukončila nešťastná událost z 24. července roku 1986, kdy byl Sergio postřelen svou manželku Arlene během domácí hádky. Ačkoliv se dnes hovoří o tom, že Oliva schytal minimálně pět kulek, ukazuje se, že historie ráda zveličuje. Autor článku, který vyšel 25. července 1986 v novinách Chicago Sun Times, se totiž zmiňuje pouze o jedné ráně. Pro lepší popis celého konfliktu uveďme část zmíněného článku: "Sergio Oliva, chicagský strážník a světoznámý kulturista, byl včera postřelen a vážně raněn, zřejmě svou manželkou. "Byl to nějaký typ domácí hádky," řekl vedoucí vyšetřovatel Ed Wodnicki. "Ona říká, že se jen bránila", dodal. Několik minut po střelbě Arlene Oliva (29) dovezla svého manžela do nemocnice, kde byla po ošetření několika modřin zatčena. "Vyšetřujeme několik protichůdných variant, ale ona hovoří o jakémsi bití," řekl Wodnicki a doplnil: "Přiznala, že jej střelila." Oliva (45) byl střelen jednou do břicha, krátce po deváté ráno ve svém bytě na Rogers Park."

Olivovu zranění se věnovalo i srpnové číslo časopisu Jet. Autor se zde zmínil, že Sergio byl postřelen z pistole ráže 38. Jednalo se o vážné zranění, které si vyžádalo okamžitou operaci, po níž byl Oliva ve vážném stavu umístěn na jednotku intenzivní péče. V té době Oliva již o celé události údajně hovořil jako o nehodě. S Arlene se následně rozvedl a soud mu přidělil obě jejich děti (Sergia juniora a jeho sestru Julli) do péče. Ačkoliv po událostech z července 1986 samozřejmě nebyli zrovna nejlepšími přáteli, Arlene a Sergio Sr. se i po rozchodu snažili, aby jejich děti vyrůstali pokud možno s oběma rodiči, což znamenalo časté cestování mezi Illinois a Alabamou, kam se Arlene přestěhovala.

Sergio po dlouhé rekonvalescenci pokračoval v práci u policie, kde skončil až v roce 2003. I když se po střelném zranění vrátil zpět k tréninku a nikdy se netajil, že mu soutěžení velmi chybí, návrat na pódium u něj již nepřipadal v úvahu. Léta tvrdého tréninku si vyžádala své a jeho tělo se začínalo čím dál více ozývat. V roce 2008 za sebou Oliva měl sedmnáct různých operací. V jednom z rozhovorů otevřeně hovořil o tom, že se jednu dobu doslova rozpadal. Lékaři mu museli nahradit oba kolenní klouby, prodělal operaci lokte, ramene i prstů. Přesto ještě před nějakými třemi, čtyřmi lety stále trénoval. K procvičení svalů využíval stroje, které mu do jisté míry umožnily nahradit bezpočet cviků s činkami, které po řadě operací jednoduše již dělat nemohl.

V posledních měsících se hovoří o tom, že se Sergiův zdravotní stav velmi zhoršil. Trojnásobný vítěz Mr. Olympia je na tom podle Shawna Raye, který sleduje dění na americké scéně, zdravotně dokonce ještě hůře než dvaadevadesátiletý Joe Weider.

Závěrem dodejme, že kulturistice se v posledních letech věnuje také Sergiův syn. Sergio Jr. začal závodit v roce 2006 a na žádné ze svých soutěží dosud nezklamal. Vloni s hmotností kolem 108 kg a výškou 183 cm vybojoval celkový triumf na NPC Southern USA, čímž si zajistil kvalifikaci na následující tři ročníky NPC Nationals, kde může bojovat o profesionální kartu. Mladý Sergio, který na naléhání svého otce s tréninkem začal až po osmnáctých narozeninách, dokonce sní o tom, že se jednou stane prvním synem vítěze Mr. Olympia, který vybojuje titul Mr. Olympia. Oliva Jr. doslova říká: "Když Spojené státy mohly mít prezidenta, který je synem jiného prezidenta, proč by se něco podobného nemohlo stát i v kulturistice?"Sergio Oliva na AAU Mr. America 1964

Od času 03:00

Sergio Oliva na AAU Mr. America 1965

Od času 03:13 a 09:45

Sergio Oliva a Bob Gajda na AAU Mr. America 1966

Sergio Oliva při jednom ze svých nejznámějších fotografování

Sergio Oliva a Arnold Schwarzenegger na Mr. Olympia 1972

Sergio Oliva na Mr. Olympia 1984

Sergio Oliva na Mr. Olympia 1985soutěž umístění
Mr. Young Chicagoland 1963 1.
AAU Mr. America 1964 7.
AAU Jr. Mr. America 1965 2.
AAU Mr. America 1965 4.
AAU Jr. Mr. America 1966 1.
AAU Mr. America 1966 2.
IFBB Mr. World 1966 1.
Mr. Olympia 1966 4.
IFBB Mr. Universe 1967 1.
Mr. Olympia 1967 1.
Mr. Olympia 1968 1.
Mr. Olympia 1969 1.
AAU Mr. World 1970 (tall) 2.
Mr. Olympia 1970 2.
NABBA Pro Mr. Universe 1971 (tall) 2.
WBBG Mr. Galaxy 1972 1.
Mr. Olympia 1972 2.
IFBB Mr. International 1973 -*
WBBG Mr. International 1974 1.
WBBG Olympus 1975 1.
WBBG Olympus 1976 1.
WABBA World Championships 1977 1.
WBBG Olympus 1978 1.
WABBA World Championships 1980 1.
WABBA Pro World Cup 1980 1.
WABBA Pro World Cup 1981 1.
Mr. Olympia 1984 8.
Mr. Olympia 1985 8.

* diskvalifikován


Použitá literatura:

 • Former Mr. Universe Shot In Marital Spat In: Jet, 1986, vol. 70, no. 21, p. 16.
 • Heidenstam, O. Mr. Universe Contest In: Muscular Development, 1972, vol. 9, no. 1, p. 40.
 • Palmieri, A. Sergio Oliva, 2005.
 • State, O. 1970 MR. WORLD CONTESTS In: Muscle Builder, 1971, vol. 12, no. 10, p. 13.
 • State, O. THE IFBB CELEBRATES A SUPER ANNIVERSARY! In: Muscle Builder, 1971, vol. 12, no. 10, p. 28.
 • Terry, D., Wisby, G. Muscle builder cop shot in family dispute In: Chicago Sun-Times, 1986.
 • Wayne, R. FROM WHERE I SAT In: Muscle Builder, 1970, vol. 11, no. 3, p. 25.
 • Weider, J. LET ME TELL YOU A DIRTY STORY In: Muscle Builder, 1974, vol. 15, no. 1, p. 12.

  Použité elektronické zdroje:

 • 1971 NABBA Pro Mr. Universe [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.iron-age-classic-bodybuilding.com/
 • A FEW PICS OF SERGIO!! [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://raw-iron.com
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • The Myth [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.iron-age-classic-bodybuilding.com/
 • Harris, R. Sergio Oliva Jr [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.ironmanmagazine.com
 • Perine, S. Searching for Sergio: on the road to discovering bodybuilding legend Sergio Oliva [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Robson, D. An Interview With The Myth: The One And Only Sergio Oliva! [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com
 • Velazquez, E. THE NEXT MYTH [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.muscleandfitness.com

  Video:
  www.youtube.com


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  14.11.07:18atilakar - velice by som chcel vidiet video z olympie 1969 ked Sergio..
  27.01.16:08HOVADKO - Árný byl vubec vychcanej jak díra do sněhu*88* +1
  27.01.15:57Malinus32 - `Podle některých jej na tuto myšlenku takticky přivedl sám..
  27.01.10:59blacky - Tak na té poslední, 70. fotce bych Sergiu vážně nepoznal. ..+1
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra