Reklama:
CFM protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g!
Nejprodávanější protein v ČR nyní v extrémní akci! Vybírejte z 12 skvělých příchutí! Více zde.

Petra Chocová:
"Hvězd už se neptám."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní


Jméno: Petra Chocová
Datum narození: 16. 8. 1986
Znamení: lev
Bydliště: Praha
Sport: plavání
Úspěchy: překonala celkem 63 rekordů ČR
MEJ 2002 - 2. místo 100 m prsa, 3. místo 50 m prsa, 5. místo 500 m prsa
2002 vyhlášena nejlepší plavkyní ČR
2011 Shanghai - nominovala se na OH

Plavání je prý sport velmi zdravý. Tomu se ale Petra směje. Kvůli intenzivnímu plaveckému tréninku má totiž za sebou již několik operací ramene. Marná sláva, každý vrcholový sport je dřina a řehole a ani plavání není výjimkou.

Petro, cítíš se v bazénu jako ryba ve vodě?

Vzhledem k tomu, že mě taťka učil plavat už od 5 let, tak se dá říct, že ano.

Takže k plavání tě přivedl taťka?

Ano, on trénoval v plavecké škole, takže mě tam vzal a do mých 19 let mě trénoval.

Musel tě do plavání nutit, nebo jsi byla už odmala vodní živel?

Úplné začátky si nepamatuji, ale když jsem začala přicházet do puberty, viděla jsem, že ostatní děti jdou po škole domů a pak ven, zatímco já musím na trénink, a kvůli tomu jsem tehdy dost vzdorovala a plavání úplně nesnášela. Taťka mě u něj ale udržel, za což jsem mu dnes strašně vděčná.

Jak se projevilo, že jsi na plavání talentovaná? Dařilo se ti ve srovnání se stejně starými dětmi více?

Tak nějak, ale bylo to tím, že táta trénoval, a tak jsem byla ve vodě víc než ostatní děti. Díky tomu jsem na MČR desetiletých vyhrála takové disciplíny, jako 400 m kraul nebo 100 m znak, které nyní už absolutně neplavu.

Na takové výkony už je potřeba systematická příprava. Jak vypadal tvůj trénink, když ti bylo deset?

Netrénovala jsem tak často. Dá se říct, že než jsem v 19 letech odešla do Prahy, plavala jsem jen jednou denně, zatímco většina dětí dnes má dvoufázové tréninky dvakrát, nebo třikrát v týdnu.

Do Prahy jsi přišla, aby ses posunula v plavání, nebo jsi měla jiné důvody?

Ukončila jsem střední školu a chtěla jsem jít do Prahy na vysokou. Navíc jsem potřebovala změnit trenéra. S taťkou už jsme se jako trenér - dcera nesnesli.

Jak sis našla nového trenéra?

On si našel mě. U nás jsou dvě tréninková sportovní centra - jedním je naše pražské Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT a druhým je Centrum sportu Ministerstva vnitra. Ta si vyhlížejí mladé talenty, které se snaží v útlém věku podchytit, berou je na soustředění a snaží se je podporovat (není tam povinnost jít trénovat pod vedení centra). Mě si takhle ve 14 letech vyhlédnul pan Strnad, který je podle mého nejlepší trenér v republice, takže jsem měla hned jasno, že k němu půjdu.

Bylo náročné zvyknout si na život v Praze?

Bylo to náročné ve více směrech. Těžké bylo odloučit se od rodičů, na které jsem byla hodně vázaná, zvyknout jsem si musela také na velké město i přechod z jednofázových na dvoufázové tréninky, ke kterým přibyla ještě posilovna. První rok byl velmi složitý, ale teď už se cítím v Praze skoro víc doma než v České Lípě, kde jsem se narodila.

Říkáš, že s příchodem do Prahy se tvůj trénink značně přiostřil. Můžeš nastínit, jak tedy nyní vypadá tvůj tréninkový režim?

Když nejedeme na závody, mám jeden volný den a tím je neděle. K tomu mívám volno ještě v úterý, čtvrtek a sobotu odpoledne, jinak jsem stále v bazénu, nebo v posilovně.

Jak ti při tvém sportu pomáhá posilovna? Má posilovací trénink plavce nějaká specifika?

Můj trenér a majitel trenérské školy Ronnie.cz Pavel Provázek se snaží podřídit můj trénink nárokům plavání, ale abychom předešli dysbalancím, zaměřujeme se i na svaly, které při plavání naopak zahálejí.

Jako plavkyně jsi specializovaná na plavecký styl prsa, ve kterém jsi překonala několik českých rekordů. Kdy se ukázalo, že tenhle styl ti bude sedět nejvíc?

To se myslím rozhodlo v mých 14 letech, kdy jsem vyhrála na MČR čtrnáctiletých stovku prsa. Tou dobou tu byla nejlepší prsařskou hvězdou Eva Roštínská a já ji tam porazila. Sklidila jsem tolik ovací a gratulací, že trvalo, než jsem jen prošla kolem bazénu. Od té doby jsme se začali na prsa specializovat.

Byl tohle tvůj největší sportovní zážitek?

No, ještě lepší asi bylo ME juniorů v roce 2002, kde jsem udělala placku. Tam jsme měli úplně skvělý tým. Než jsme na ME odjeli, nakoupili jsme si paruky, krátké vlasy, dlouhé vlasy, masku čarodějnice a v tom jsme si vždy na tribuně fandili. Když jsem po svém úspěšném závodě přišla za ostatními, všichni mi gratulovali a pak mě vyzvedli nad hlavu a házeli se mnou... To byl takový moment, na který člověk opravdu jen tak nezapomene.

To asi opravdu ne. Jak jsme řekli, specializuješ se na prsa. Ale na jakou distanci?

Nemám v nich až tak velký bodový rozdíl. Nejlepší mám 50 m, jenže ta není na olympiádě, takže se budeme zaměřovat na stovku a dvoustovku.

Takže se chystáš na olympiádu?

Chystám. Nominovala jsem se na ni na konci července na MS v Shanghaji a bylo to neskutečné. Podařilo se mi tam zaplavat tak dobrý čas, že jsem ani nevěřila, že je můj.

To jsi musela být šťastná jako blecha!

Byla jsem. A bylo mi jedno, zda jsem v té rozplavbě skončila sedmá nebo osmá, radovala jsem se myslím víc než vítězka. Bylo to nepopsatelné!

Takže pojedeš na olympiádu. To musí být taťka hrdý.

Tak samozřejmě, jen ho mrzí, že jsem se tam nedostala pod jeho vedením. Když to tak vezmu, mohla jsem být na olympiádě už dvakrát. Na první jsem měla dostat divokou kartu, ale nakonec ji, jak se ke mně doneslo, dostal ‚‚za zásluhy‘‘ někdo jiný. Na druhou jsem zaplavala limit B, ale plavecké vedení rozhodlo, že s limitem B nepojedu.

Takže snad do třetice všeho dobrého.

Snad. V letošním roce se mi 3x podařilo překonat český rekord na 100 m prsa na dlouhém bazénu a jednou na padesátce, mám tedy takovou úspěšnou šňůru, tak doufám, že to vydrží.

Slovo kondičního
trenéra Pavla Provázka

Petřin trénink máme rozdělený do několika cyklů. V těch se podle stavu trénovanosti, možností a kalendáře Petřiných plaveckých závodů zaměřujeme na různé cíle. Jeden z nejdůležitějších, který konzultuji s Petřinou fyzioterapeutkou, je kompenzační cvičení k odstranění svalových dysbalancí, které vznikají při jejím hlavním plaveckém stylu - prsou. V dalších cyklech je to budování "plavecké" svalové hmoty, krátkodobé svalové vytrvalosti a v neposlední řadě také rychlosti, protože Petřinými hlavními disciplínami jsou vzdálenosti 50 m, 100 m a 200 m prsa. Všechny tyto tréninky samozřejmě musím konzultovat s jejím osobním trenérem Ing. Strnadem a respektovat jeho a Petřiny hlavní sportovní cíle během roku.

Tak to doufáme taky! Ty se prý hodně zajímáš o astrologii, nezkoušela jsi zjistit, jak vidí tvou účast na olympiádě hvězdy?

Dřív jsem to zkoušela, ale teď už to radši vůbec nedělám.

Proč? Bojíš se, že bys mohla dopadnout jako Koudelka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje? (smích)

No, já jsem na tom byla dřív s psychikou šíleně. Ať se vedle mě postavil kdokoliv, a mohl být třeba i horší a pomalejší, dokázala jsem se tak psychicky rozhodit, že jsem zaplavala úplně strašný čas. Teď myslím, že už jsem se od toho dokázala oprostit, ale přesto nechci riskovat, že by mě mohly vykolejit případné špatné astrologické prognózy. (smích)

Chápu. Předpokládám, že teď bude tvým hlavním cílem olympiáda. Změnili jste nějak tréninkový režim? Vymýšlíte nové taktické tahy přípravy?

Novinky ani ne. Budeme spíš pokračovat ve stávajícím systému, protože to je přesně to, co potřebujeme. Kromě toho také zařadíme vysokohorské soustředění, se kterým máme dobré zkušenosti, a nějaké soustředění v teple a budeme doufat, že to bude fungovat, jako když jsme to zkoušeli letos před MS. Zkusíme také ještě vylepšit techniku, protože je naším cílem jít časově ještě o hodně dolů.

Tak přeji, ať se záměr vydaří a ať máš při olympiádě hvězdy na své straně!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.01.10:34Lucie - šikovná a ještě krásná baba k tomu:)
07.01.17:29Jenda26 - nejhezčí úsměv a ty oči k tomu*1* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 66 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (02:19) • Tak to jsem zvědav co z toho cemru za 2 týdny ubude. Měl jsem ho za favorita, ale to by...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (23:40) • Taky máš to neblahé tušení? Nemůžu si pomoc, ale přijde mi, že vypadá jako v roce 2014...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
th.0th (20:34) • Za dva týdny?? No to bude průser...
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
Majka (09:57) • Díky za upozornění, v textu jsem to jedno uteklé číslo opravila na 9. I Aš :)
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
rosyrosy (18:45) • Úryvek z článku: Níže najdete aktualizovaný kalendář soutěží strongmanů pro rok 2018. A...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra