Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Jitka Harazímová:
„Už se nikam neženu.“

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Jméno: Jitka Harazímová
Datum narození: 23. 5. 1975
Znamení: blíženci
Bydliště: Praha
Sport: kulturistika
Úspěchy: 1997 - Arnold Classic - Ms. International 4. místo
1997 - Olympia - 6. místo
1998 - Arnold Classic - Ms. International 5. místo
1998 - Olympia - 7. místo
1999 - Arnold Classic - Ms. International 8. místo
2005 - GP Charlotte Pro - 1. místo
2005- Olympia - 4. místo
2006 - Arnold Classic - Ms. International 4. místo
2006 - Olympia 10. místo

Jitka Harazímová bývala svého času ikonou české ženské kulturistiky, a tak nás zajímalo, jak se daří této bývalé úspěšné závodnici nyní. Domluvili jsme si tedy rozhovor v posilovně Hara-Gym, kterou Harazímovi provozují. Jitka na naše setkání nedorazila sama. Přivedla, respektive přivezla s sebou v kočáře svou nejmladší ratolest, která živě pobíhala po posilovně a velice se zajímala o kolíky, kterými se fixuje závaží na strojích. Že by to už cosi naznačovalo o jejím možném budoucím zápalu pro posilování? Ale to je ještě otázka budoucnosti. Nyní přinášíme rozhovor s její mamkou, která už své v kulturistice dokázala.

Jitko, kdy jste naposledy stála na soutěžním kulturistickém pódiu?

Naposledy jsem závodila v roce 2006 na Arnold Classic, kde jsem byla čtvrtá.

Pak už jste se věnovala roli matky. Kolik máte vlastně dětí?

Já měla dvě děti ještě mezi soutěžemi, takže my teď máme desetiletého kluka, devítiletou holku a ještě malou, rok a půl starou holčičku.

To je početná rodinka. Máte při třech dětech ještě někdy čas zajít si zacvičit?

Od té doby, co máme posilovnu Hara Gym, jsem trošku začala chodit, ale je to nárazové - podle toho, jak čas dovolí. Třeba před 14 dny jsem chodila cvičit od pondělí do pátku, ale v následujícím týdnu měly děti prázdniny, jeli jsme tedy k rodičům a cvičení se nekonalo.

Chápu, s dětmi je mnohem složitější vše zkoordinovat...

To ano. Chodila jsem cvičit dopoledne, kdy Julinka obvykle spala a v posilovně byl i manžel, tak se to dalo zvládnout. Ale teď nám už dopoledního spaní ubývá a je to o něco složitější. S malou není problém dát si posilovací trénink, to si tu pobíhá a já si ji ohlídám, ale když si chci dát kardio, už je to problém. Z rotopedu nebo z běhacího pásu nejde pořád odbíhat.

Jste při tréninku ještě poznamenaná tvrdými kulturistickými tréninky, nebo si cvičíte již jen čistě kondičně?

Cvičení je pro mě teď čistě kondiční záležitost. Od té doby, co mám děti, už tolik neblázním. Ono, člověk už není nejmladší, a tak nechci riskovat zranění.

Nějaké zranění vás během vaší závodní kariéry postihlo?

Ano, v roce 1999 jsem se připravovala na Olympii a měsíc před závody mi ruplo rameno, takže ze závodů sešlo. Rok nato už jsem byla těhotná a v roce 2001 se mi narodilo první dítě.

Dá se tedy říct, že se syn se narodil tak trošku díky tomuhle zranění? (smích)

No, já jsem to docela uvítala, protože s manželem jsem byla už dlouho a dítě jsem už chtěla.

Zeptám se na ryze ženskou otázku. Je pro ženu kulturistku problém otěhotnět?

S tímhle problémem se nepotýkají jen kulturistky, ale i vrcholové atletky, gymnastky a další sportovkyně. Velkou roli zde hraje tréninková dřina a množství podkožního tuku. Pokud ale žena zvolní a nějaké to kilo nabere, většinou není problém.

Dá se radost z mateřství srovnat s radostí, kterou člověk zažívá, když stojí na pódiu prestižní kulturistické soutěže?

Mateřské pocity jsou mnohem trvalejší a dlouhodobější, zatímco na pódiu to je opravdu jen chvilička. Ale vzpomínky na své kulturistické období mám hezké.

Pojďme tedy vzpomínat a začneme od začátku. Jak jste se dostala k činkám?

K činkám jsem se dostala přes manžela. Já dřív dělala moderní gymnastiku a u nás v sokolovně měli chlapi takovou provizorní místnost, kam chodili posilovat. Odtamtud jsem si manžela pamatovala. Když mi bylo 17, jedna kamarádka mě s ním seznámila. V tu dobu už jsem házela gymnastiku za hlavu, protože jsem se na to už cítila stará, navíc jsem za rok přibrala 10 kg, začaly mě bolet záda a vše šlo špatně. Sport mě ale vždy bavil, měla jsem potřebu na sobě pracovat, a tak jsem začala chodit do posilovny se svým budoucím manželem.

Manžel vás trénoval?

Manžel měl zkušenosti spíš se silovým trojbojem, takže jsme se ze začátku učili, jak mám trénovat. Já měla výhodu v tom, že jsem neměla velké nedostatky, co se týče konstrukce těla a symetrie - s tím se člověk musí narodit. Navíc jsem měla sportovního ducha a dřít mi nebylo cizí.

Chytlo vás posilování okamžitě, nebo jste si cestu k činkám musela najít?

Chytlo mě to, když jsem viděla výsledky. Navíc, manžel mě velmi podporoval a to mi dávalo ještě větší sílu a chuť trénovat.

Za jak dlouho poté, co jste začala cvičit, jste šla na první závody?

Poprvé jsem šla na Krušnohorský pohár, což bylo asi rok po tom, co jsem začala cvičit. Bylo mi tehdy 18 let. Účast byla malá, takže v kategorii jsme byly jen dvě - já a Andrea Jirásková. Ta byla tenkrát juniorská mistryně republiky, takže nebyla ostuda být za ní druhá. (smích)

Tak to byly první zkušenosti ze soutěžního pódia. Jaké závody následovaly?

Rok nato jsem absolvovala sérii pěti republikových soutěží, kde jsem závodila jako juniorka v kategorii do 57 kg, vyzkoušela jsem ale i ženy, protože mi všichni říkali, že na to mám. Výsledkem bylo druhé místo na MČR žen.

Velký úspěch! Užívala jste si závody?

Ne, že by mě závodění úplně nebavilo, měla jsem z něj radost, ale upřímně, nejsem příliš exhibicionistický typ. Cvičila jsem si spíš kvůli sobě a svému dobrému pocitu. Hodně mě motivovala i podpora manžela, bez něj bych asi tolik nebejčila.

Jak jste se jako závodnice v kulturistice dívala na ženské svaly? Líbily se vám?

Když jsem poprvé viděla ženské kulturistky v časopise, nevěděla jsem, co si o tom myslet, ale postupem času se mi to začalo líbit. Ovšem já jsem se svými 60 kg zas tak brutální nebyla. Dokonce, když jsem ve 21 letech šla na své první profesionální závody na Arnold Classic a zastavila se tam u jednoho stánku na přidružené výstavě, tak Američané, kteří se hned baví, se mě ptali, odkud jsem, a prý: „A ty jdeš do fitness, co?“ „No, potěš...“ říkala jsem si a moc mi to nepřidalo. Ale když jsem byla oblečená, tak jsem skutečně příliš jako kulturistka nevypadala. Nebyla jsem obrovská a o to ani nešlo, důležitější pro nás bylo, jak bylo tělo postavené, jak bylo vyrýsované a jak vypadalo pod světly na pódiu.

Později jste ale nabrala větší svalový objem.

Ano. Po prvních dvou závodech, kde jsem nebyla ještě tak muskulární, mi spousta lidí říkala, že bych měla trochu svalů přibrat, ale já teď s odstupem času myslím, že jsem nemusela. S nárůstem svalové hmoty přiberete i tuk a pak už se to hůř zpracovává. Ty první závody jsem si užila vůbec nejvíc. Při těch dalších už jsem byla tak trochu v roli favorita, cítila jsem větší tlak, a tak jsem byla čím dál víc nervózní a také víc a víc unavená.

Takže pauza po roce 1998 nejspíš přišla vhod.

Určitě. Na tom prvním Arnoldu mi fakt záleželo, tam jsem opravdu chtěla uspět, ale později už tohle moje odhodlání nebylo takové a na výsledcích to bylo znát. Pak už to bylo spíš o tom, že jsem šla na závody, protože mi lidé věřili, ale mě osobně už to příliš nebavilo. Už se mi ani nechtělo shazovat, nacvičovat volné sestavy... Už mě nebavilo jen cvičit a vařit a nemít čas ani náladu na nic jiného.

Ovšem po narození dvou dětí jste se v roce 2004 na pódium opět vrátila. Dostala jste zase chuť závodit?

Odpočinula jsem si, a tak se mi zase zachtělo zamakat si a něco se sebou udělat.

Bylo složitější se po dvou těhotenstvích opět dostat do formy?

Měla jsem výhodu, že jsem v těhotenství příliš nepřibrala, vždy maximálně 10 kg, takže shazování nebylo tak zlé. Horší bylo, že se mi stále ozývalo rameno, takže jsem musela mnoho cviků vypustit a cvičit jen izolovaně, což bylo znát.

Přesto jste si z GP Charlotte 2004 přivezla první místo. To byl úžasný úspěch.

To byl, a tak jsem v tom už zase lítala.

V roce 2006 jste ke svým úspěchům přidala ještě čtvrté místo na Arnold Classic. Jak se vám připravovalo, když jste se současně musela starat ještě o dvě děti?

Bylo to těžší, ale šlo to. Byla jsem mladší a tak nějak vitálnější. Nepamatuji si, že bych dřív potřebovala během dne odpočívat, zatímco teď bych si klidně zdřímla i během dne, kdyby to šlo. A k vaší otázce - ano, děti jsou brzda, ale já jsem ráda, že je mám, a už se nikam neženu.

Takže tím je odpověď na moji poslední otázku asi jasná, ale já ji přesto položím: Na závodním pódiu už vás tedy neuvidíme?

Já vím, že by někdo možná rád slyšel, že ano, ale já myslím, že už ne, že už to stačilo. Chtěla bych cvičit kvůli sobě, ale závody už neplánuji.


Jitka Harazímová na Arnold Classic 1997Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.12.06:55Carnivor - http://www.youtube.com/watch?v=as59B3SuhL4
15.12.16:52guruhonza - Touha po starších ženách, pití vlastní moči, snídání vlast..+2
15.12.16:39RANDO - ***-7
15.12.16:04Veros - Trochu ted budu osobnější,tvými vzory asi nejsou kulturist..-3
15.12.11:10prochm - Vypadala perfektně a to i po estetické stránce. Zajímalo b..+2
15.12.01:54cipinek - ***-7
15.12.01:34cipinek - ***-2
14.12.23:59Veros - Já si myslím že to samé by se dalo říct o mužské, posilová..-2
14.12.23:46marcos23 - osobně si myslím, že ženská kulturistika by měla směřovat ..
14.12.23:45Veros - JoeC asi myslel že mu připadá příliš svalnatá , já ženskou..+1
14.12.23:09DrobecekVlada - Ty máš ale hloupý názor. Vzhled postavy přece není znamení..+1
14.12.22:55JoeC - ***-5
14.12.22:44guruhonza - Ona je chlap? Jaks na to přišel...-1
14.12.21:44JoeC - Holka má být holka a ne chlap.-1
14.12.17:31The Tigg - Co si budeme povídat, forma určitě skvělá, dřina je to neh..
14.12.15:598Shade - Formu má vynikající, to se musí uznat, ale mě se takový ho..
14.12.15:51Douglas - Tywe na tom videu je opravdu paradni. Klidne napisu ze je ..+1
14.12.15:28ygg - Na tom videu je naprosto dokonalá...takhle by měl ženská k..+6
14.12.15:08jari - Co ti připadá nenormální?+4
14.12.14:55JoeC - kulturistice fandím ale říkejte si co chcete,tohle není no..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 24 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Strongman Classic Europe Amate...
lipkofil (09:05) • pred chvilou som slecnu videl na czechcastingu a dnes sutazi na arnold classic
magazínŽeny, nehoňte se za nereálnými ideály...
maymilton (20:37) • Moc krásně napsaný článek hned se mi udělalo líp Děkuji 😊
magazínIFBB Elite Pro Madrid 2019 - kompletn...
amoresPE (05:41) • Turek mozno o priecku vyssie, slusna forma mu vysla. Roman potrebuje hmotu, inac forma...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra