Reklama:

Jarka Kastnerová:
Legendy se vracejí aneb
2x do stejné řeky vstoupíš! (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Přinášíme Vám druhou část rozhovoru s Jarkou Kastnerovou, pořadatelkou soutěže IFBB Pro World Masters 2011. V první části jste se mohli dozvědět, jak myšlenka soutěže vznikla a jak začala organizace této velké akce. Dnes bude řeč především o slavných jménech, která se na IFBB Pro World Masters objeví.


Váš domov je nyní v Miami. Na Floridě žije taky Petra Měrtl, jediná česká zástupkyně na okruhu IFBB v kategorii pro figure. Znáte se?

Jistě. Respektive - teď už ano. Neznaly jsme se a nevěděla jsem, že Petra bydlí kousek ode mě. Jednou jsem pozvala na večeři různé obchodní partnery včetně profi kulturisty Darrema Charlese, no a k mému překvapení dorazil s Petrou, svou nynější přítelkyní. Petra mě znala, ale spíše z ostychu se nikdy nepředstavila. Všem vyprávěla, jak mě znala z časopisů, když byla malá… (smích) Tak to bylo takové příjemné zjištění. Jsou spolu moc šťastní a je tady velmi spokojená.

Jak jste na tom sama se cvičením? Je evidentní, že se stále udržujete ve výborné formě.

Děkuji. Mám svůj gym s krásným výhledem na moře a tady trénuji i své klienty. Teď, když většinu času věnuji přípravě soutěže, mám jen minimum lidí, které trénuji, tak 2 - 3. Předtím to bylo 8 - 12 denně, což byla pořádná fuška. Většinu ženské klientely jsem nyní musela pustit a cvičím jen několik chlapů. Raději cvičím s někým, kdo alespoň zvedne nějakou váhu, je to pak zajímavější. Když něco nezvednou, říkám jim: „Styď se!“ a to je vždycky nakopne. (smích) Jsou se mnou již několik let a s mým stylem práce jsou spokojeni.

Mimo pořadatelské aktivity jste také napsala knihu. Pojmenovala jste ji The Extreme Power. O čem kniha je?

Tuto knihu jsem napsala jako doktorskou práci (Ph.D.). Charakterem a strukturou se vymyká jiným podobným knihám. Každý z profíků, kteří se tam vyskytují, představuje svůj recept na úspěch a popisuje, co pro něho v kulturistice funguje a proč. Na to vždy navazuje má část, která se názorově ne vždy střetává s jejich pohledem. Na dané věci často nahlížím z jiných úhlů a je na čtenáři udělat si svůj vlastní názor. Součástí jsou výborné fotografie Billa Dobinse, legendárního fotografa kulturistiky.

Nyní píši svou druhou knihu s názvem La Femme (Žena), která je autobiografická. Pojednává o mé minulosti - kde jsem byla, co jsem zažila. Kdysi se o mé osobě hodně psalo a ne vždy v růžových barvách. Lidi mě ale neznají, neví, že jsem žila v Íránu, Africe a byl to vždy zajímavý, pro mnohé možná rozporuplný život. Popisuji osud malé holky z Třemošné u Plzně, bývalé porodní asistentky, učitelky, gymnastky a kulturistky, která jednou poslala dopis prezidentu IFBB Pro a ze dne na den změnila život sobě i atletům kolem sebe. Podtitulem knihy je Federal Detention Centre, Miami, Florida (v překladu Federální centrum předběžného zadržení), což pro lidi, kteří mě znají, bude něco znamenat…

Jak jste se dostala na kulturistické pódium vůbec poprvé? Jaká cesta k tomu vedla?

To je docela legrační příběh. Já na prkna vlastně ani vůbec nechtěla. Už kdysi jsem znala různé věci o dietě a jak připravit tělo na soutěž, takže jsem spíše z hecu připravovala dvě holky, které ale vůbec nechtěly držet dietu před závody. Tak jsem řekla: „Holky, já tedy budu hubnout s vámi, ať vidíte, že to není tak strašné.“ Jenomže za pár týdnů ony ztratily svalovou hmotu, zatímco já pouze tuk a byla jsem z nás tří nejsvalnatější.

Šla jsem za tehdejším předsedou oddílu se smutnou zprávou, že holky vypadají fakt mizerně a že z jejich účasti sejde. No, zkrátím to: Po dlouhém přemlouvání, abych šla soutěžit já, mě tam nakonec dovedli, ale ještě před soutěží jsem pořád trvala na tom, že v bikinách na pódium prostě nevlezu. Tak někdo navrhnul, ať si před vystoupením dám panáka vodky. Říkám si: „To by šlo, to se uvolním.“ Jenže ta předsoutěžní dieta v kombinaci s faktem, že vůbec nepiju, udělaly své. Vlítla jsem tam, už ani nevím, jak jsem pózování mohla vůbec zvládnout. Vím jen, že chlapi v předních řadách z toho byli nadšení a pokřikovali na mě. To byla má první soutěž v Horní Bříze. Soutěž jsem nakonec vyhrála a další úspěšné soutěže následovaly. Můj bratr Miloš Šnajdr měl v té době za sebou rovněž kulturistickou kariéru, tituly silového trojbojaře a vzpěrače. Máme to v genech, měli jsme skvělého gymnastického dědečka.

A teď zpátky k soutěži, otázka na tělo. Nejen v Česku, ale i na ostatních portálech a fórech kolovaly „zaručené“ zprávy, že se soutěž neuskuteční, že hvězdy, které původně start přislíbily, nakonec nedorazí apod. Jaká je situace nyní?

Po celou dobu od ohlášení mého pořadatelství panovala velká nedůvěra z různých stran, to je pravda. Vždy, když se objeví nějaký promotér s novou myšlenkou, navíc podpořenou solidní finanční částkou, většina lidí si pomyslí: „Yeah, yeah, whatever…“ Navíc, já se k tomuto vrátila z velmi skromného a klidného stylu života, který jsem se po všech těch hektických a úžasných, ale i nepříjemných věcech vedla. Vrátit se s velkou myšlenkou není jednoduché.

Teď už pochopitelně všichni vědí, že soutěž bude, že hvězdy vystoupí a že to bude „for real“. Bod zlomu nastal, když Jim Manion ohlásil, že na kontě již má 200.000 dolarů, což znamenalo dostatečnou garanci. Původní nezájem médií a lidí v IFBB se proměnil v pravý opak, všichni mi najednou začali volat a říkat, jak skvělá myšlenka to je, že to tady vždycky chybělo a podobně. Lee Haney mi věřil hned od začátku a napsal mi krásný dopis, jak dojatý je, že si někdo vzpomněl na legendy, které tvořily základy kulturistiky, a jak stojí za mnou. Lee tam samozřejmě dorazí taky. Soutěžit nebude, to ne, ale bude předávat některou z cen. Podpora těchto lidí pro mě znamená mnoho.

Abychom neodbočili - sám Ronnie Coleman byl jedním z těch, jehož vyjádření v médiích velmi kolísala: od 100% „soutěžit budu“ až po „kdo ví, jestli soutěž vůbec bude, rozhodnu se později“.

Ronnie je Ronnie. Před pár týdny byl na operaci páteře a jeho start je tedy ohrožen. To jsou fakta. Mám od Ronnieho hodně mailů, ve kterých se zavazuje, že tam bude, že dorazí v parádní formě a ať s ním počítám. Ronnie byl jeden z těch, kteří přesvědčili Jima Maniona, aby mi pořádání svěřili. Už jen proto chci, aby tam Ronnie byl a vyvrátil veškeré pochyby.

Viděla jsem s ním nějaké interview, kde říkal, že závodit asi nebude, že má problémy s páteří a tak. Neváhala jsem a hned mu zavolala s tím, že pokud je to tak, musím ho odstranit z listiny, jelikož byl jediný, kdo pozvánku dosud oficiálně nepotvrdil. Ronnie na to, že to ne, to Jarko nedělej, dej mi ještě měsíc, dva, uvidím, jak na tom budu s páteří, a že udělá vše proto, aby závodil. V dalších interview tedy začal říkat, že se připravuje, že s tím počítá.

Říkala jsem mu: „Ronnie, pokud nebudeš závodit, tak vytisknu všechny maily, ve kterých potvrzuješ svou účast, a zveřejním je.“ To se začal smát, ale já to myslím vážně. Já si toto nemůžu dovolit a musím taky bránit své zájmy, i když je v tom namočený velký Ronnie. Nepotřebuji pak slyšet, že jsem použila na plakátech jeho jméno, jen abych přilákala pozornost. Ronnie mě před pár týdny požádal, abych jej nevyškrtla, že skutečně udělá vše, aby tam byl, a že se opravdu chce vrátit a vyhrát tučnou prémii. Podotýkám, že celková dotace je 240.000 dolarů, což není o moc méně než na Arnold Classic. Jsme s Ronniem domluvení, že jeho lékař určí, jestli jeho páteř je schopna tréninkového zatížení. Pokud bude moct trénovat, závodit bude. Pokud mu to lékař zakáže, dorazí tam Ronnie i tak, všem médiím vysvětlí celou pravdu a důvody své neúčasti. Možná jej nechám pózovat, bude-li v solidní formě.

Předpokládejme, že soutěž bude mít velký úspěch - lidi, média, soutěžící, ti všichni budou nadšení a začnou se ptát na další podobnou akci…?

Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem o tom neuvažovala. Ráda bych na to navázala, a proběhne-li vše v pořádku, již dopředu jsem požádala Jima Maniona o další ročník v Miami a uspořádání World Masters Tour v Praze. Ráda bych uspořádala soutěž v místech, kde jsem začínala. Taky bych si přála získat zpátky kolegy a přátele, kteří mi někdy chybí.

No, tak to je paráda. Pokud se to podaří, bude Ronnie.cz vaším partnerem, souhlasíte?

Deal! (smích)

S pořádáním v Česku máte velké zkušenosti, asi by to tady bylo v mnohém jednodušší.

Jarka Kastnerová s Pavolem Jablonickým
Hm, možná ano. Znám tady skvělé lidi, kteří mě znají, a věřím, že by se pro věc dovedli zapálit. Na druhou stranu by to mohlo být v mnohém obtížnější. Když uděláš comeback v USA, navíc po nějaké životní prohře, tak ti všichni fandí, přejí ti to a máš u nich zelenou. Prostě mají rádi happyendy. Na „znovuzrození“ v Česku se lidi tváří nedůvěřivě a lidé se ohlížejí, jestli je někdo nevidí, že s tebou mluví. Henry Ford zbankrotoval několikrát a lidé jej nikdy nepřestali mít rádi. Sportovec v USA vyleze z vězení a lidé mu dají druhou šanci - chtějí jej znovu vidět na hřišti. Tohle v Česku příliš neplatí. Já mám domovy dva - ČR a USA. Mám to ráda tam i tam, ale žít jsem se rozhodla tady. Velmi ráda bych znovu v Česku představila „velké chlapy“. (smích) Chci, aby se tyhle legendy vrátily s plnou parádou na pódia a lidi tak mohli zažít něco, v co už nikdo nevěřil. Kdo by si pomyslel, že ještě uvidí v pózovacích plavkách lidi, jako jsou Samir Bannout, Vince Taylor, Gary Strydom, Robby Robinson, Tony Pearson, možná Tom Platz a mnozí další. Sem na soutěž také dorazí Pavol Jablonický, to jsem velmi ráda.

Jak pořádání soutěže vnímají lidi z AMI (American Media Inc.), kteří licenci na Mr. Olympia koupili od Weidera v roce 2004?

Byli pozváni na první meeting loni v říjnu v Atlantě a Robin Chang, viceprezident AMI a promotér Mr. Olympia, se snažil všem vysvětlovat, že tuhle zajímavou a ojedinělou soutěž již vlastně plánuje dlouhou dobu apod. „Too late,“ řekla jsem. (smích) Robin Chang mi pak nabídl pomoc při organizaci, kterou jsem odmítla. To jsem si u něj asi moc nešplhla, ale teď jsem mu před pár dny poslala osobní pozvánku na soutěž, že jej ráda uvidím a že už se na setkání těším. (smích)

Propagace akcí tohoto typu se neobejde bez mediálního „masírování“ na známých kulturistických portálech. V USA jsou největšími Bodybuilding.com a Musculardevelopment.com. Jsou tyto weby mediálními partnery soutěže?

U obou se krátce zastavím. Nejprve tedy odpovím: Ano, tihle jsou největší a pomáhají. V nejbližších dnech sem za mnou má dorazit štáb z Musculardevelopment.com a udělat nějaký rozhovor. Jenomže… lidi z Bodybuilding.com byli jedni z těch, kteří nevěřili, že akci dotáhnu a že se soutěž uskuteční. Celou dobu se ke mně nehlásili a najednou otočili, jsou „amazed“ z celé soutěže, fandí mi a cítí šanci přihřát si svou polívčičku, abych tak řekla. Je to spíše úsměvné. Na druhou stranu, dělám soutěž ve státech poprvé, nikdo mě nezná, logicky jsou tedy zdrženlivější a čekají, až jak se vytáhnu. Vím, že pokud vše klapne, příště už to bude jiné. A co se MD týče, tím, že Shawn v tom jede se mnou, a tím, že je jejich hlavním reportérem, se tu a tam něco na jejich webu objeví. Dlouhou dobu se ale také k ničemu neměli. Máme taky různé promotion akce, kdy lidi mohou vyhrát letenky včetně ubytování a 2 lístků na soutěž a podobně.

Na soutěži se objeví kulturisté, kteří jsou věkově mladší a do statusu legend jim přece jenom něco zbývá. Mám na mysli jména jako Toney Freeman, Troy Alves, Bill Willmore, Ed Nunn, Tricky Jackson a další. Favoritem na vítěze je pro mnohé Dexter Jackson, vítěz Mr. Olympia z 2008. Nebudou legendy, které jsou hlavními taháky celé akce, tak trochu ve stínu těchto mladších kolegů?

Přihodit do seznamu i mladší kulturisty, byť nad hranicí 40 let (což je podmínkou), byl nápad Jima Maniona. Ze začátku jsem tomu příliš nefandila, ale pak jsem si řekla, no, proč ne. Pokud je ti nad 40, jsi prostě masters a hotovo. Naopak některá jiná jména si tam Jim vyložené nepřál, protože se o něm v minulosti nevyjadřovali nejlíp.

Kdo třeba?

Třeba Nasser El Sonbaty, který ve své knize napsal ne zrovna chvályhodné věci o prezidentu IFBB. Taky Paul Dillett, který vytvořil konkurenční federaci, a někteří další. Jakkoliv jsme s Paulem Dillettem velcí kamarádi a ráda bych ho tam měla, respektuji vedení IFBB a v tomto jsem loajální.

Jak se vám líbí nový Mr. Olympia?

Líbí. Velmi. Jsem moc ráda, že se to alespoň trochu vrátilo do starých kolejí, kdy vítěz má nejhezčí postavu, skoro bych až řekla, že je to tak trochu návrat ke „classic art“. S Philem teď budu mluvit a zvažuji, jestli by vítěznou trofej na Pro World Masters neměl předat on. Je to nový král, takže by asi nikdo neprotestoval. Na druhou stranu, je to soutěž legend a stále platí, že nejúspěšnějším kulturistou všech dob je Lee Haney, který svých 8 sošek vyhrál na rozdíl od Ronnieho za sebou, takže mám trochu dilema, kdo by to měl předávat. (smích) Každopádně si to nechám jako překvapení pro všechny.

Máte nějakého kandidáta na vítěze?

Já bych byla moc ráda, kdyby odešel vítězně Ronnie. Bude-li startovat, samozřejmě. Byl by to svým způsobem jeho návrat, byť ne mezi top elitu. Samir Bannout mi pořád píše, že tam všechny rozseká a vyhraje to. (smích) No, to si nemyslím, ale uvidíme. Spousta lidí mi říkala, ať tam nedávám tolik peněz na prize money, že to stejně vezme do kapsy Dexter. Asi to tak bude. Všichni se ale těšte na Garyho Strydoma. Vypadá moc dobře a nemůžu se dočkat, až svou formu představí světu. Žije v Bangkoku a měli tam teď velké záplavy, což velmi narušilo jeho přípravu. Právě dnes mi psal e-mail, že lidé už nemají vodu, téměř žádné potraviny, letiště je zavřené a všude je velká panika. Věřím, že Gary bude v pořádku.

A ještě je tady Toney Freeman. Já mu vždycky říkám, že to, co mu dal pánbůh do vínku, ještě nikdy pořádně nevyužil a že svůj potenciál nikdy nedotáhl. On na to, že už to dělá spíše jako hobby, že už nechce jít v přípravě do extrémů jako ostatní. No a já na to, že bych mu ukázala, co to je pořádná dieta. A víte, co Toney odpověděl? „Ok, Jarka. I´m comming to you for 30 days and we will shock the world!“ Nejhorší na tom je, že on sem fakt jede a já nevím, co si s ním počnu. (smích)

To je jednoduché - připravit jej tak, abyste společně šokovali svět! Bude soutěž on-line na internetu?

Ano, věřím, že ano. Kevin Levrone projevil zájem to zprostředkovat, ale stejně tak se toho chytl i Shawn Ray, který kope za Musculardevelopment.com. Asi to nakonec tedy bude u nich.

Jarko, díky za váš čas a za možnost nahlédnout do velmi zajímavého pozadí přípravy soutěže velkého kalibru a přeji, ať vše úspěšně dopadne a hlavně ať se soutěž v příštím roce uskuteční u nás v Česku.

Já velmi děkuji, že dáváte prostor této soutěži a mediálně ji zviditelňujete u vás na webu. Chtěla bych na závěr říct něco, co mladší generace možná nevnímá nebo tomu nevěnuje pozornost. Jedním z hlavních důvodů pořádání této soutěže je ukázat všem, že kulturistika není zdaleka sportem pouze pro mladé a že cvičení opravdu prodlužuje zdraví a udržuje člověka v dobré kondici i v letech, kdy ostatní chodí od lékaře k lékaři. Já už také něco pamatuji a díky cvičení se cítím výborně, cvičím pořád a navždy budu a k doktorům nechodím vůbec, protože je nepotřebuji. Každý by si měl najít svou úroveň a nesrovnávat se s profesionály, protože to prostě není možné. Znám spoustu lidí, kterým je 70, 80 let, stále cvičí a nejenže vypadají výborně, ale oni se výborně také cítí, žijí život naplno a jsou důkazem toho, že kulturistika není jen to, co lidé vidí v časopisech a v médiích v dopingových kauzách, ale že je to životní styl a způsob, jak kvalitně žít do vysokého věku. Je třeba stále hledat nové výzvy, objevovat a překonávat své limity. Pokud ostatní říkají, že je něco nemožné, jdi za tím a dokaž nemožné - „Reach for impossible“.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.11.14:04petr m. - A proč by nikdo nepřišel? Kdyby tam dali nějaké zajímavé v..
21.11.17:43Arnold Strong - já myslím že udělat v praze takovou soutěž tak nikdo nepři..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra