Reklama:

Jarka Kastnerová:
Legendy se vracejí aneb
2x do stejné řeky vstoupíš! (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jarka Kastnerová (nyní již Jarka Lorie Schneider) toho má za sebou opravdu hodně. V 80. letech gymnastka, v 90. letech kulturistka, trenérka, promotérka Ms. Olympia a podnikatelka. Úspěch střídal větší úspěch. Pak ale přišel pád - jednou je člověk nahoře, jednou zase dole. Jarka má za sebou několik ne zrovna nejšťastnějších let, ale jak říká: „Bůh vezme, Bůh vrátí.“ Nyní je opět v plné životní síle a návrat plánuje se vší parádou. Loni se rozhodla pro organizování dosud nevídané soutěže legend, které většina z nás zná pouze z fotek a starých záznamů. Co všechno tomu předcházelo, jaké business vztahy panují v IFBB, kdo si brousí zuby na trofej a… bude soutěžit i Ronnie? To a mnoho dalších lahůdek ze zákulisí organizace IFBB Pro World Masters Vám přiblíží následující rozhovor, který se uskutečnil přes Skype.


Jarka Kastnerová a Gary Strydom
Zdravím vás do Miami. Jak se daří?

Daří se velmi dobře, děkuji. Jsem už několik měsíců ve vražedném tempu, přípravy na soutěž mi zabírají podstatnou část dne a mimo to jsem v jednom kole ve svém fitcentru, které už několik let provozuji.

Hlavní důvod tohoto interview je nasnadě: Jste pořadatelkou soutěže IFBB Pro World Masters, která se uskuteční 10. 12. 2011 v Miami na Floridě. Jak člověka napadne pořádat takovouto mega akci?

(smích) Už bych si nepomyslela, že ještě jednou vkročím do stejné řeky. Prošla jsem si opravdu těžkou životní situací, kdy mi zemřel manžel, zbankrotovala jsem a život se mi sesypal. Já mám ale povahu, že vstanu i z mrtvých a budu bojovat dál do posledního dechu. Taky jsem si našla cestu k Bohu - něco, co jsem kdysi vůbec neřešila a nevyhledávala. Bůh vezme, Bůh vrátí. Když jste ale „ready“, vrátí zpátky v ještě větší míře a v hlubším poznání. A můj čas přišel a já „ready“ jsem. Jsem připravena obejmout můj život a sport, který miluji. Vydala jsem také knihu, která je propagací dlouhověkosti, disciplíny, umění a krásy budování těla a mysli.

Jako červená nit se knihou táhne téma věku, resp. dlouhověkosti. Mám prostě chuť ukázat, že s přibývajícím věkem nic nekončí. Tyto své aktivity jsem shrnula do projektu Life After Olympia. Snahou je postarat se o starší závodníky - veterány, kterým se po skončení profesionální kariéry nikdo nevěnuje a velmi rychlo se na ně zapomíná.

Tahle soutěž bude vzdáním holdu legendám minulosti i současnosti. Tady ve státech je mnoho bývalých kulturistů a sportovců vůbec, kteří jsou již v důchodovém věku a žijí pouze z fotografií a své zašlé slávy. Ne každý může být podnikatel a zajistit se na stáří. Chtěla jsem je pozvat zpátky na pódium a vím, že to je pro ně ta nejlepší motivace, kterou mohou dostat. A tak jsem si řekla, že výtěžek své knihy věnuji tomuto závodu, a věřím, že kulturistický průmysl se v budoucnu k podobné myšlence přidá.

Kulturistice dlužím hodně. Kulturistika mi vždy pomohla vzpamatovat se ze svých pádů. Díky ní jsem si vydělala velké peníze, našla nový domov a dočkala se i amerických vnoučat.

Zkuste popsat hlavní milníky, které vedly až do stavu, kde jsme nyní - pár týdnů od soutěže.

Tím člověkem, který v IFBB Pro rozhoduje, co, kdo, kdy a kde, je Jim Manion, předseda IFBB. Jima jsem znala jen zběžně, když jsme se jednou potkali na nějakém banketu. V minulosti jsem totiž organizovala soutěže a pracovala pod jiným prezidentem - Waynem DeMiliouem.

Posunu se o nějaký ten měsíc dopředu… Sedím doma u svého počítače a nervózně píšu Jimovi e-mail, ve kterém se znovu lehce představuji, připomínám mu pořádání svých dosavadních 9 soutěží na okruhu IFBB v 90. letech a žádám jej o pořádání soutěže. To jsem ještě netušila, že se z toho vyklube Pro World Masters. Já jej totiž původně žádala o pořádání Olympia Masters. To se psal květen minulého roku.

Dopsala jsem e-mail, nervózně stiskla na obrazovce „send“ a najednou jsem se začala celá chvět, protože jsem tušila, jaké monstrózní soukolí v tu chvíli roztáčím. Vše to byl mix emocí. Měla jsem za sebou několik smutných let a vím, že ne každý umí vítat s otevřenou náručí. Odpověď přišla velmi rychle: „Welcome back!“ napsal a zároveň dodal, že nedoporučuje název „Olympia“, protože jen za užití jména je poplatek 50.000 dolarů splatný společnosti AMI a promotérovi Robinu Changovi, který má licenci na pořádání Olympia Weekendu. „Uvidíme příští rok,“ řekla jsem.

Původně zamýšlená částka na prize money (pozn. red.: odměny závodníkům) měla činit 100.000 dolarů, ale po poradě s Ronniem Colemanem a Shawnem Rayem jsme to vytáhli na 240.000 dolarů s tím, že 100.000 dolarů by měla být cena pro vítěze a motivace pro atlety, kteří léta pořádně netrénovali. A tak do toho dávám 240.000 dolarů. Vše z mé knihy. Vítěz tedy bere 100.000 dolarů, dále bude oceněn nejlepší comeback částkou 20.000 dolarů - Shawn Ray’s Best Comeback, za pózování bude 5.000 dolarů - Kevin Levrone’s Best Posing Award a 20.000 dolarů je určeno pro vítězku kategorie bikiny. Věřím, že se mi náklady vrátí z prodeje vstupenek. Chtěla bych, aby soutěž zároveň prolínala několik rovin: sportovní, historickou, produkční a zábavní.

Začalo tedy obvolávání kulturistů a zjišťování, jestli by za tyhle peníze do toho šli, se mnou jako pořadatelkou. Původně jsem chtěla dostat zpátky lidi jako Shawn Ray, Kevin Levrone, Flex Wheeler, ale ti nakonec startovat nebudou. Shawn na rovinu řekl, že závodit už nechce, ale že mi s tím pomůže. Což taky dělá. Je po celý rok na mé výplatní listině.

S Louem Ferrignem
Spolupracovník zvučného jména se tedy nabídnul sám. Jak obtížné bylo sehnat ostatní klíčové lidi?

Chce to čich na správné lidi a nebát se mířit hodně vysoko. Mít ty správné spolupracovníky je alfou a omegou úspěchu. Sama bych to pochopitelně nezvládla a jsem pyšná na to, že se nechal najmout stejný realizační tým, který pořádá soutěž Mr. Olympia. Co více si promotér může přát?

S pořadatelstvím máte veliké zkušenosti, vše se ale v minulosti konalo v Česku. Tato soutěž je ve státech vaše první, je to tak?

Přesně tak. Je potřeba si uvědomit, že lidi, kteří v IFBB rozhodují, komu dají zelenou, mají velký osobní problém s tím, dát to někomu, kdo není Američan a koho nemají oťukaného. Nikoho nového mezi sebe nechtějí. To je fakt a je potřeba počítat s mnoha klacky pod nohama, které tam lítají od různých lidí a z různých stran. Mám za sebou organizování 9 velkých soutěží včetně Ms. Olympia v roce 1998, ale uplynulo plných 12 let od doby, kdy jsem pořádala soutěž naposledy.

Co tedy jejich obavy rozptýlilo?

U mnohých nejsou rozptýleny ještě dodnes. (smích) Několik vlivných lidí se za mě přimluvilo a postavili se za mé schopnosti toto utáhnout. Byl to hlavně Ronnie Coleman, který Jimovi jasně řekl, ať mi to dá. Pomohli taky Shawn Ray, Lou Ferrigno, Lee Haney a další. Všichni jsou velmi nadšení, že se našla cesta, jak se svým způsobem postarat o kulturisty veterány, kteří již nemají jinou možnost účastnit se hodnotných závodů. Takto by mohli pokračovat v závodění dalších 10, 20 let.

Shawn Ray je velmi aktivní, pořád se motá na soutěžích jako reportér, je promotérem své vlastní Shawn Ray Classic, zastupuje nutriční společnost, pracuje pro server Musculardevelopment.com atd. Jak se přihodilo, že se nabídl pro spolupráci?

Shawn toho evidentně zvládá hodně a myšlenka vytáhnout zpátky na pódium staré legendy jej zaujala. Sám je jednou z nich, a tak má k těmto lidem blízko. Je to ale hlavně businessman, to je potřeba si uvědomit. Já pomůžu tobě, ty pomůžeš mně. No a tak jsem si řekla, že Shawna do soutěže zatáhnu i jinak než čistě obchodně. (smích)

A sice?

Já ještě před kulturistikou dělala dlouho gymnastiku a dcera Shawna Asia Monet, která má 6 let, dělá taky gymnastiku. A tak jsem Shawnovi nabídla, že by tam mohla mít malé vystoupení před velkou audiencí. Veškerá Shawnova profesionalita šla v ten moment stranou a probudil jsem v něm 100% táta, jehož malá dcerka bude mít možnost ukázat se před tolika lidmi. Najednou byl z toho celý vzrušený, smál se, samozřejmě souhlasil, ale nervózní je už teď. (smích) Pochopitelně to začal všude pyšně hlásit, takže teď už to musí vědět všichni Shawnovi známí. Mně alespoň dělá dobrou reklamu.

S Darremem Charlesem
Už vidím ty závistivce, kteří v tom uvidí kalkul a zviditelnění se.

Samozřejmě, spousta lidí v tom vidí „rodinný podnik“, ale to je jejich problém. Nevidím na tom nic špatného. Když jsem jí poprvé viděla na YouTube, ani jsem nevěděla, že je to jeho dcera. Navíc je absolutně kouzelná. Ve světle všech legend sportu, které tam vystoupí, to bude příjemné odlehčení. Malá Asia Monet otevře kategorii bikiny. Původně jsem žádné „kočky“ v plavkách na soutěži legend mít nechtěla, ale Jim Manion říkal: „Jarko, vezmi ty bikiny, musíš si trochu pohrát s hladinou testosteronu u diváků.“ (smích) Nejprve jsem k tomu byla skeptická, ale něco na tom je. Jednak tam přijdou lidi, kteří by tam jinak třeba nedorazili, jednak mi Jim na oplátku snížil finanční poplatek z 30.000 dolarů na 20.000 dolarů. Takže: „Bikini? Yes, bring it on!“

Mě buď lidi mají opravdu rádi, nebo se mnou nemohou vyjít - nic mezi tím. Já jsem do všeho šíleně zapálená a svou hyperaktivitou a tahem na branku asi občas někomu šlápnu na kuří oko. Pokud něco dělám, jdu přes mrtvoly a nic mě nemůže zastavit. Nedělám to ale úmyslně, je to ve mně. Nemohu pochopit, že někdo nesdílí moje nadšení nebo nerozumí tomu, co a proč dělám. Učím se ale sama sebe více kontrolovat a byla bych ráda, kdyby mi lidé rozuměli.

Ve druhé části rozhovoru s Jarkou Kastnerovou se dozvíte mimo jiné exkluzivní zákulisní informace
o plánovaném startu Ronnieho Colemana na soutěži!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.11.10:04ZdenekRazic - Ronnie se taky neukaze urcite..
16.11.21:12RANDO - Levrone sa neukáže ? Pred vyše rokom bolo okolo neho rušno..
16.11.13:02jari - Já to vůbec nechci hanit, paní Kastnerové si vážím, koneck..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra