Reklama:
100 % Whey Protein v akci 2+1 ZDARMA
Výjimečná akce na špičkový britský syrovátkový protein s trávicími enzymy. Více zde.

Creatine monohydrate: výkon,
svalové objemy a maximální síla!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Creatine monohydrate (kreatin monohydrát) je stálicí na poli doplňků sportovní výživy již více než dvě desetiletí. A z dobrého důvodu. Je jedním z nejlépe klinicky prozkoumaných a zároveň také jedním z nejlépe fungujících doplňků pro zvýšení výkonu, maximální síly a budování svalové hmoty. Využívají jej pro tyto účinky výkonnostní sportovci napříč všemi odvětvími - atleti, kulturisté, vzpěrači, siloví trojbojaři, hráči amerického fotbalu... jednoduše všichni, kteří usilují o maximální výkon.

Co je kreatin monohydrát?

Creatine je dusíkatá organická kyselina, která se běžně nachází v lidském těle. Ve formě kreatinfosfátu se ukládá a tvoří energetické rezervy a ve formě adenosintrifosfátu (ATP) je posléze využíván při krátkodobé intenzivní svalové práci. Během dlouhé doby, kdy se kreatin užívá jako doplněk sportovní výživy, byl proveden velký počet studií, které spolehlivě prokázaly, že suplementace kreatin monohydrátem vede ke zvýšení energetických rezerv organismu a tím k lepšímu sportovnímu výkonu. Co vše můžete od kreatinu očekávat?

Zvýšení energie na tréninku a maximální síly

Vyšší energetické zásoby ATP v těle znamenají jednoduše možnost dosáhnout vyššího výkonu. Pokud se zaměříme na to, co jistě zajímá většinu z Vás, pak to znamená použití vyšších zátěží v tréninku, rychlejší obnovu síly mezi jednotlivými sériemi a schopnost odvést při tréninku celkově více práce. Intenzivnější trénink je samozřejmě nejen příjemnou psychologickou vzpruhou, ale přináší také výsledky v podobě budování svalové hmoty.

Efektivnější budování svalové hmoty

Větší zátěže použité v tréninku, kratší odpočinek mezi sériemi a celkový vyšší výkon ve fitku se projeví větším nárůstem svalů. Kreatin má ale kromě zvýšení energetického potenciálu jednu další vítanou vlastnost - „natáhne“ do svalů vodu. To nejen že svaly opticky zvětší, ale buněčná hydratace je zároveň velmi důležitá pro efektivní zásobení svalu živinami. Pokud je sval dobře zásoben živinami, pracuje efektivněji, ale také rychleji regeneruje. Co to znamená? Více svalové hmoty!

Zvýšení maximální síly

Více svalů znamená lepší silové výkony a naopak. Pro silově zaměřené sportovce je kretin bezesporu doplňkem číslo jedna a společně s dalšími základními doplňky sportovní výživy - proteinem, gainerem, glutaminem a BCAA aminokyselinami tvoří základ efektivní suplementace v silovo-objemovém tréninku. Lepší silové výkony jsou tím, co určitě bude zajímat například vzpěrače nebo silové trojbojaře, ale nepochybně ani kulturisté nepohrdnou možností přihodit na činku kotouče navíc!

Způsob užívání

Klasickým způsobem užívání kreatinu je jednoduchý způsob cyklování. Jednou z možností je například čtyřtýdenní cyklus užívání kreatinu v dávce 10 g denně, následovaný stejně dlouhou pauzou v užívání. Tím plně využijete potenciál, který kreatin nabízí. Můžete ale kreatin v dávkách zhruba 5 g denně užívat i dlouhodobě. Studie prokázaly, že ani v jednom z těchto případů s sebou užívání u naprosté většiny sportovců nenese žádné nežádoucí účinky a užívání kreatinu je zcela bezpečné. Navíc s sebou přináší několik pozitivních efektů, například snížení hladiny špatného cholesterolu nebo zvýšení množství minerálních látek v kostech.

Potřebujete více důvodů, proč zařadit kreatin monohydrát do Vaší suplementace?


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra