Reklama:

Podle čeho vybírat
nejvhodnější typ fitness centra?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Začátečníci

"Sto lidí, sto chutí" a nebo také "každé zboží má svého kupce". Ne, nebojte se, nedorazila teta Kateřina známá z knižní předlohy i filmového zpracování Saturnina, pouze se snažím na úvod osvětlit téma článku. Ten bude ze všech možných úhlů pohledu porovnávat malá fitka a velká klubová fitness centra a může tak zájemcům, kteří se teprve chystají poprvé nějaké to fitko navštívit, sloužit jako návod nebo vodítko k tomu, jak a podle čeho vybírat. Aby bylo srovnávání co nejpřesnější, uvedu dva modelové příklady malého "rodinného" a velkého klubového fitka, abych specifikoval, o čem bude v následujícím srovnání řeč.

Malé fitko

Fitka o rozloze několika desítek metrů čtverečních se základním vybavením čítajícím několik strojů a stojanů, sadu jednoruček, několik velkých činek a několik nezbytných kardio přístrojů. S minimem, nebo zcela bez dalších doplňkových služeb. Malý bar obvykle nabízí nápoje, včetně proteinu nebo gaineru po tréninku.

Velké - klubové fitko

Rozlohou jsou několikanásobně větší než fitka malá, obvykle nabízí výrazně větší počet strojů a činek a také mnohem větší aerobní zónu. Nabídka doplňkových služeb je velice široká a zahrnuje jak sportovní aktivity, tak relaxaci. Bar obvykle nabízí pestrý výběr různých doplňků sportovní výživy. Spíše než jako fitness centra jsou tato klubová fitka označována jako "health clubs", tedy místa, kde se komplexně staráte o své zdraví.

A nyní již jdeme porovnávat všechno, co jen porovnat lze - vybavení, cenu, návštěvnost, nabídku doplňkových služeb... Budeme se snažit zohlednit opravdu každý aspekt, který hraje při výběru roli.


Členství

Než začneme porovnávat služby a vybavení, je určitě důležité zmínit zásadní odlišnosti v samotném systému členství. V malých fitkách členství v pravém slova smyslu není. Obvykle si můžete zaplatit jednorázový vstup, nebo si pořídit některou z nabízených permanentek. V nabídce jsou obvykle permanentky vstupové (10, 20, 30, nebo jakýkoliv jiný počet vstupů) a časové (měsíční, čtvrtletní apod.). Pro zákazníka je v takovém případě snadné vypočítat a zvolit cenově optimální variantu podle toho, jak často bude fitko navštěvovat. Vlastníci vstupových permanentek mohou obvykle "pozvat" na své vstupy někoho dalšího (záleží samozřejmě na domluvě s majitelem).

Klubová fitka fungují na jiném principu. Jednotlivé vstupy zákazníkům vůbec neumožňují a abyste jejich služeb mohli využívat, musíte se stát členy. To obnáší předplacení členství na určitou dobu (minimálně měsíc, častěji však 3, 6, nebo 12 měsíců) a podepsání smlouvy, čímž se zavážete k jejímu plnění. Členství je vázané na Vaše jméno a je tedy nepřenosné. Dlouhodobé členství bývá finančně zvýhodněné, ale pokud nastanou nečekané situace, které Vám znemožní fitko navštěvovat (nemoc, změna bydliště), pak obvykle Vaše členství bez náhrady propadne (závisí to samozřejmě na podmínkách smlouvy, kterou byste si měli důkladně prostudovat).

Cena

Výrazně lišit se bude pochopitelně i cena, kterou za členství nebo permanentku zaplatíte. V malém fitku Vás jednorázový vstup může vyjít v průměru na "lidových" 50 - 60 korun (ve velkých městech k této částce připočítejte zhruba dalších 20 korun) a pokud zvolíte některou z permanentek, můžete se dostat s cenou za jeden vstup do fitka obvykle o nějakých 20 % níže.

V klubovém fitku se ceny odvíjí od typu členství, které zvolíte. Nabídky jsou poměrně různorodé, a tak se cena může pohybovat zhruba od 1500 až do 3000 korun měsíčně. Některé kluby také vyžadují roční členský příspěvek v určité výši. I poměrně vysoká částka ale může znamenat dobrou investici, pokud budete opravdu plně využívat všech možností, které členství nabízí.

Vybavení fitka

Vybavení, tedy to s čím ve fitku trénujete, je nepochybně jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru. Preference jednotlivých zákazníků se výrazně liší, takže je důležité vědět, co můžete od daného typu fitka očekávat.

V malém fitku obvykle najdete základní stroje různého stáří a kvality, které někdy dobře a někdy hůře poslouží potřebám běžného tréninku. Pokud jsou dobře udržované, nebývá překážkou ani to, že už "něco pamatují", a bez problémů si s nimi vystačíte. K dispozici bývá sada jednoruček obsahující činky od těch nejmenších o váze 1 - 2,5 kg až po "macky" o váze 50 kg (v některých fitkách jsou ale k dispozici i "pětapadesátky" nebo "šedesátky"). Samozřejmostí je velká činka a v ideálním případě kvalitní lavička na bench-press, stojan na dřepy a alespoň jedna, nejlépe dvě polohovatelné lavičky. Tedy nic převratného, ale na druhou stranu vše důležité, co k poctivému tréninku potřebujete. Aerobních stanovišť bývá kvůli nedostatku místa a vysoké ceně kvalitních strojů poskrovnu, takže v ideálním případě je k dispozici rotoped, případně také stepper a eliptický, nebo veslovací trenažér.

Velká klubová fitka nabízí obvykle množství zcela nových moderních strojů, které sice nejsou pro trénink úplně nezbytné, ale pokud je chcete využít, bude se Vám na nich cvičit dobře, protože renomovaní výrobci mají svoje "know how" a stroje bývají navržené tak, aby cvičení na nich probíhalo v optimální dráze a mohli jste si jejich nastavení co nejlépe přizpůsobit své tělesné stavbě. Kvalitní polstrování a hladký chod jsou samozřejmostí. Jednoruček bývá obvykle dostatek, ale ne vždy jsou k dispozici i velké váhy (řekněme od 40 kg výše). K dispozici je většinou i množství dalšího vybavení - takzvané bosu míče, fitbally, steppery, malé medicinbaly, aquahit, podložky na cvičení a pod. V aerobní zóně naleznete řadu kvalitních aerobních přístrojů všech druhů, většinou každý typ v několika exemplářích, a výjimkou nebývá možnost sledovat televizi, aby minuty na kardiu rychleji ubíhaly. Komplexnost a pestrost nabízeného vybavení ocení zejména ti, kteří cvičí spíše pro zdraví a ne kvůli velkým výkonům.

Doplňkové služby

Na doplňkové služby v malých fitkách není příliš mnoho místa, takže pokud jsou nějaké k dispozici, obvykle se omezují na malou místnost se soláriem. Pokud jste si ale fitko zvolili pouze z důvodu tréninku a relaxovat hodláte jinde a jiným způsobem, nejspíš Vám to vůbec vadit nebude. Trenérem a poradcem bývá člověk, kterého najdete na baru (často přímo sám majitel fitka) a většinou se na něj můžete obrátit s prosbou o radu. Možnost domluvit si individuální trénink nebo sestavení tréninkového plánu je obvykle také k dispozici buď přímo u majitele fitka, nebo u některého z trenérů, kteří ve fitku působí.

Klubová fitka jsou založena na opačném principu - vedle posilovny nabízí velké množství dalších sportovních aktivit nebo relaxačních a regeneračních procedur. Energii můžete vložit do skupinových lekcí, ať už to bude spinning, aerobic, pilates, cvičení na závěsných pásech TRX, nebo jakékoliv jiné aktivity pod vedením zkušeného lektora. Příjemné chvíle regenerace slibuje sauna nebo vířivka a také solárium. V nabídce bývají i služby maséra a některé kluby mají i vlastního fyzioterapeuta. Maminky ocení možnosti dětského koutku, kde se děti pod dohledem po nezbytnou dobu zabaví. Ve fitku dohlíží obvykle po celou dobu jeden osobní trenér, který je k dispozici těm, kteří tápají při nastavení stroje, nebo potřebují poradit s technikou konkrétního cviku a samozřejmostí je i možnost domluvit si s trenérem individuální tréninkovou hodinu.

Etiketa

Ne, nebudeme probírat stolování ani zásady společenské konverzace. Nyní bude řeč o chování ve fitku a o zvyklostech, jaké tam panují.

Návštěvníci malých fitek se většinou znají. Nemusí to přímo být přátelé, známí a sousedé, ale pokud chodíte do fitka pravidelně, alespoň od vidění téměř každého identifikujete, protože tam chodí prakticky stále stejní lidé. Když vstoupíte a pozdravíte, dostane se Vám obvykle z mnoha stran stejné odpovědi. Klientela malých fitek bývá tak trochu "otrkanější", takže když se při náročném tréninku občas v rámci velké námahy trochu hlasitěji projevíte, nikoho to příliš nepohorší a to samé platí o nějakém tom bouchnutí kotoučem, nebo činkou. Bez problémů si zde společně s běžnými "kondičáky" zacvičí i kulturisté nebo třeba powerlifteři .

V klubových fitkách je nejen díky velkým prostorám, ale také díky mnohem větší návštěvnosti a fluktuaci osob vše více anonymní. Pokud se vysloveně nepůjdete do fitka seznamovat, Vaše komunikace se omezí na "dobrý den" a "na shledanou" u recepčního pultu. Prostředí takového fitka snese i náročný trénink, koneckonců povalovat se můžete doma na gauči, ale hardcore kulturisté nebo powerlifteři tu asi příliš prostoru k realizaci nedostanou, protože nebudou mít dostatek "železa" k tréninku a také jejich zvyklosti se s atmosférou a pravidly fitka příliš slučovat nebudou.

Návštěvnost a otevírací doba

Otevírací doba malých fitek bývá různá a obvykle je dostatečná pro převážnou většinu návštěvníků. Nicméně část "skřivanů", která se snaží zařadit svůj trénink do časných ranních hodin ještě před prací, a také "sovy", tedy ti, kteří se po náročném dni dostanou do fitka až pozdě večer, mohou mít smůlu. O víkendech pak může být otevírací doba ještě o něco kratší. Kolísání návštěvnosti se projeví výrazněji než ve velkém fitku a velká koncentrace osob na malém prostoru může být pro některé lidi značně frustrující. Pokud máte rádi spíše prázdné fitko, musíte si vytipovat ty správné dny a hodiny. V opačném případě hrozí, že si budete muset muset na některý stroj, velkou činku, nebo kardio stanoviště doslova "vystát frontu". S ohledem na omezené prostory je kolikrát výzvou i hledání kousku volného místa k závěrečnému strečinku.

Velká fitka mívají otevírací dobu obvykle mnohem delší a výjimkou nejsou ani kluby, kde je otevírací doba non-stop, což ocení ti, kteří svůj trénink musí odcvičit velmi brzy, nebo dokonce pozdě v noci (a není to zanedbatelná část klientů). Díky velkým prostorám a dostatku vybavení se nemusíte obávat ani návštěvní špičky, ani nedostatku volných stanovišť ve fitku nebo v kardio zóně.


Tolik srovnání ze všech možných úhlů pohledu, které mohou hrát při výběru Vašeho fitka roli. Naleznete samozřejmě i fitness centra, která spadají do kategorie mezi velkým klubovým fitkem a malou posilovnou. I v takovém případě se ale můžete řídit podle stejných kritérií, jaká jsou vyjmenována v článku. Přejeme šťastnou ruku při výběru!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.05.16:22renso - Mám k dispozici tři `firemní` fitka v Praze za darmo. Jsou..
17.01.23:25FerdaMravenec - Teď otevřeli nové fitko a celkem dobré ceny u Tesca v Ostr..
05.01.18:52kernel - Cvrkot není dobrý. Pro koncentraci a místo kolem sebe. Plo..
05.01.17:33YUD - LUC má pravdu, je dobrý, když je ve fitku míň lidí a nešla..+2
05.01.08:30LUC - Vždycky jsem preferoval víc velká fitka a to i vdobě vrcho..+4
05.01.00:02maxpoint97 - Přesně! nevim jestli někdo nechodíte do Dejvic Na Juli..
04.01.23:16kernel - Jediný požadavek je bezpečná klec na dřepy. Vše ostatní je..-1
04.01.22:31CZEBLADE - No co jsem se tak dival, tak ty klubove fitka jsou pro nor..+2
04.01.17:32Poman - To znáš asi blbý fitka.
04.01.17:04charo - Komerční fitko, malé nebo velké je na nic fitko s kardi..
04.01.16:29Mablung - Věc preferencí. Já osobně si hledal fitko na cestě z práce..
04.01.15:26HaHa88 - na vzdálenosti od bydliště samozřejmě záleží, ale není to ..+1
04.01.14:07Pažout - Důležitý taky je, jaká sorta lidí tam chodí cvičit. Člověk..+2
04.01.13:56mirus - Asi v dnešní době bude nejdůležitější vzdálenost od bydliš..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra