Reklama:
Protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g ZDARMA
Zásoby doplněny, akce pokračuje! Protein s postupným uvolňováním v exkluzivní akci! Více zde.

Jak nepatřit mezi fitblbce

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Začátečníci

Už od dávných dob platí, že nejvíce nás potěší neštěstí cizích. Pokud tohle pořekadlo lehce upravíme, lze i říci, že nejvíce nás pobaví hloupost druhých. Kdyby to tak nebylo, neobsahovalo by každé fórum několik sekcí s touto tématikou, která je vděčným tématem snad pro každého čtenáře. Pokud budeme parafrázovat stěžejní větu každého správného amerického dramatu, dostaneme se ke smyslu tohoto článku: „Každý den se v nějaké posilovně přihodí situace, kdy nějaký ignorant poruší i ty nejzákladnější poučky a kdy svým počínáním evokuje otázku, zda má vyšší IQ on, nebo to železo, které se právě snaží zvednout.“ Přečtěte si tedy následující osmero plné odstrašujících příkladů ze života, případně ho dejte přečíst i těm, kteří stále ještě patří mezi „fitblbce“. Začneme zlehka, ale pomalu bude přituhovat.

1) Každý snad zažil ten pocit, kdy se ploužíte rozpálenou ulicí a v nejbližší budoucnosti Vás nečeká chlazená desítka, ale nejedna desítka opakování mrtvého tahu nebo podobné chuťovky. Cestou minete pár známých „od železa“, kteří před chvílí svůj trénink dokončili (nebo je někdo donutil běžet závod míru a pak je polil několika kýbly vody), což Vás rozhodně moc motivovat nebude, tedy pokud nejste masochisti. Co ale motivaci rozhodně sebere, je jakási zvrácená forma fata morgány, když vidíte usměvavé individuum ve značkovém kompletu, kterak se ubírá směrem od kardio zóny bez známky jediné kapky potu.

Rada první: Když už jdete do posilovny, zkuste vyvinout nějaké úsilí a nerealizujte tuto činnost jako odpočinek.

2) Když jsem se zmiňoval o značkovém kompletu, který většinou bývá synonymem pro frajírky, kteří se nemusí starat o to, aby měli v mrazáku pořád alespoň pár kilo masa a aby měli zaplacenou roční vstupenku do první řady na koncert železa, protože to za ně obvykle obstará maminka (nebo rodinný skřítek, pokud dotyčný zná osobně Harryho Pottera), nemohu vynechat ani další styly oblečení, které evokují negativní předsudky a skřípění zubů. Za těch několik let jsem toho v posilovně viděl už mnoho, ale v hlavě mám sestavený takový bizarní žebříček nejnevhodnějších doplňků. Třetí místo získávají džíny se střihem à la Tupac, jejichž majitel nejenže nemůže udělat dřep, ale ani pořádně chodit, což vyřeší tím, že zabere bench-press na polovinu otevírací doby a procvičí tam postupně celé tělo. Druhé místo v mých očích získala hučka přes půl hlavy, jejíž majitel si vzal rady ohledně uchování končetin až příliš k srdci a nikdo mu zatím neřekl, že netřeba pečovat o boltcové nebo zátylkové svaly. Imaginární vítěz mi vyrazil dech jednoho květnového dne, kdy namísto utahování opasku a bandáží před těžkou sérií nějakého komplexního cviku vytasil pěkné neošoupané kožené pouzdro, z něho ladným pohybem vytáhl a obratem i nasadil středně velké brýle značky Dolce & Gabbana a po chvilce rozmýšlení vykonal sérii dřepů s výskokem s vlastní váhou.

Rada druhá: Móda je užitečná věc, ale do posilovny se vážně nehodí.

3) Sluneční brýle jako doplněk v posilovně ostatní účastníky zcela jistě uhranou, ale alespoň po prvotním šoku nepůsobí nijak rušivě. Stačí si jen dotyčného vyfotit mobilem a můžete na něj přestat myslet, protože tu šílenost si pak můžete prohlédnout kdykoliv. Problémem je, když si někdo donese vybavení, které Vás bude rušit zcela určitě. Tímto vybavením nemyslím jen kazeťáky na rameno tolik oblíbené v osmdesátých letech, ale daleko menší zařízení nazývající se handsfree. Mnohokrát už jsem viděl různé managery a podobně důležité lidi, kterak přijdou do posilovny s neustále zvonícím telefonem, obřadně ho s patrně téměř orgasmickým potěšením vypnou a užívají si jen zvuku cinkání železa a občasné plaché žádosti, zda by někoho mohli jistit. Většina těch, kteří si z posilovny dělají ústřednu, však nejsou důležití. Nejhorší kategorie lidí jsou ti, kteří přijdou do posilovny, s velkou grácií se převléknou, spolykají hrst až kýbl anabolizérů (preferujíc názvy Giant, Monster a Killer) a pak začnou vytáčet polovinu svého (zpravidla velice dlouhého) telefonního seznamu. Vítězná hláška? „Čau, vole, sem v posilovně a za chvíli jdu na ten legpress, jen abys věděl.“

Rada třetí: Berte posilovnu jako chrám, kde se Vám jako trest za přílišné mluvení dostane prokletí, po kterém ochabnete.

4) Možná si řeknete, že nikdo s telefonem Vás při tréninku nedokáže rozptýlit, protože přeci není tak hlasitý. Kdo ale hlasitý je, je tzv. „weakman“. Tak alespoň zní pracovní pojmenování. Jen aby bylo jasno, jsem zastáncem staré školy, rezavého železa pokrytého vrstvou magnézia a je mi jasné, že občas je potřeba si zařvat, aby člověk překonal gravitaci. Co ale nepochopím, je záliba v imitování paviána, kterému někdo skřípne ocas do svěráku a pustí do něj proud. Bohužel v této disciplíně není jen jeden potenciální vítěz, neboť frajerů, kteří řvou už při nakládání činky, kterou poprvé zvednou minimálně po minutě, jsem viděl již několik. Nevím, čím to je, ale asi se vyčerpají už při tom řevu, protože ty výkony pak rozhodně nejsou oslnivé.

Rada čtvrtá: Činku o váze malého dítěte strašným řevem nevystrašíte, jen se Vám vysměje, až Vás zamáčkne.

5) Když už mluvíme o činkách, určitě se občas potýkáte s tím, že potřebujete nějakou činku, ale ta zrovna někomu visí na opasku a vzít si o pár kilo lehčí, nebo těžší činku z nějakého profesionálně vypadajícího důvodu prostě nepřipadá v úvahu. Tohle sice naštve, ale v hloubi duše víte, že pořadník na činky neexistuje a že holt budete muset občas počkat. Co ale naštve daleko víc, je situace, kdy tu činku chcete, nikdo s ní necvičí, ale přesto se k ní nemůžete dostat, protože někdo stojí před stojanem a dělá tisíc opakování nějakého pacviku. Pokud chcete navíc svůj trénink zpestřit nějakou pyramidkou, obcházení nějakého zaclánějícího individua pěkně natáhne čas strávený v posilovně. Tento jev je zřejmě daný nižší sociální inteligencí a kromě posiloven ho lze hojně pozorovat i v prostředcích MHD, při procházce maminek s kočárky, které se na chodníku řadí sériově, nikoli paralelně, a v místech nabitých turisty, které nějak nezajímá, že kolem nich potřebuje občas někdo projít, aby se dostal do práce.

Rada pátá: Když si usmyslíte, že z nějakého místa vytvoříte na několik minut své cvičební stanoviště, zamyslete se na několik vteřin, zda nepřekážíte někomu jinému ve stejné myšlence.

6) Překážení tak, jak ho známe, však kromě skřípění zubů nemá horší následky (kolegové se v posilovně nemlátí, že ano?). Následky mít může, pokud se k němu připojí ještě bezohlednost a hloupost. Dlouhou dobu jsem si myslel, že jen já chodím do takové posilovny, kde volně pobíhají psi nebo děti, ale na všem se dalo najít něco milého, čemu se mohl člověk usmát, tak jsem si toho moc nevšímal. Rozčarování ale přišlo v okamžiku, kdy jsem zažil takovou nezodpovědnost, že jsem si chvíli myslel, že to musí být nějaký vtip - maminka několikaměsíčního potomka se rozhodla, že se po porodu hodí opět do formy, a tak vyrazila do posilovny, bohužel ale i s potomkem, kterého po posilovně přenášela v šedém košíku (nemyslím ten z Kauflandu) a vždy ho položila někde, kde na něj bezpečně viděla. Bohužel ho ale tu a tam položila někomu pod šikmý bench a podobně (ne, není na místě závidět tomu cvičenci tu motivaci, že to musí zvednout, jinak někoho zabije). Chápu, že posilovny se staly poslední dobou tak populární, že doslova zlidověly (vidíte tam už i lidi, nejen monstra), ale je třeba si uvědomit, že posilování není kulečník a pro zranění se tam nejde daleko.

Rada šestá: Dbejte o bezpečnost svou i ostatních, frajeřit můžete jinde.

7) Drobnou oklikou jsme se dostali až k tomu, jak můžete svým jednáním ohrozit i druhé. To se děje i u „trenérů“, kteří jsou certifikování internetem, ale neváhají své rady posílat dále do světa a tím škodí více než vědecko-fantastické (nebo spíše fanatické) dokumenty o anabolických steroidech. Tím neříkám, že pokud za sebou nemáte kurz a nemůžete se pochlubit 10 lety praxe a prvním místem ze tří soutěží, že nemůžete nikomu radit. Pomáhat začátečníkům je chvályhodná činnost, ale všeho s mírou. Důležité je předávat jen ty znalosti a poučky, jejichž správností jste si naprosto jistí, což obvykle znamená, že jste se je dozvěděli od někoho zkušenějšího (absolutně, ne relativně). Pokud se tohoto budete držet, je možné, že se z posiloven podaří vystrnadit „vědomosti“ typu, že BCAA jsou na nic a oproti multivitamínu neobstojí, protože obsahují jen vitamín B, C a A, a že kreatin je velice známý a škodlivý steroid, po kterém sice zázračně narostou svaly, ale ztratíte možnost zplodit potomka a samozřejmě Vám vypadají všechny vlasy.

Rada sedmá: Nehrajte si na trenéra, pokud k tomu nemáte potřebné znalosti.

8) Poslední rada, jak nebýt fitblbcem, je vlastně spíše souhrnem toho, co v posilovnách všichni nesnáší, ale přesto se to pořád děje. Opravdu nikomu neklepejte na rameno, když je v půlce série, abyste se zeptali, za jak dlouho docvičí. Když je někdo uprostřed série, je to, jako by se zastavil čas, a nic není tak důležité, abyste ho kvůli tomu museli přerušit. Vlastně až na jedu výjimku… Pokud nevíte, jak technicky správně provést nějaký cvik, raději se zeptejte. Pohled na někoho, jak si každým švihem provedeným opakováním ničí klouby, působí mnohdy přihlížejícímu okolí v posilovně fyzickou bolest. Nechte si poradit. A v neposlední řadě buďte té lásky a dobroty a dbejte alespoň na základní hygienu. Ručník nepoužívají třasořitky, aby je netlačila lavička, ale aby se na ní pak nikdo neutopil.

Rada osmá: Neobtěžujte nikoho uprostřed série, nevymýšlejte vlastní cvičební kreace a pamatujte, že ani půlmetrový obvod bicepsu Vás neopravňuje k tomu, abyste se chovali jako dobytek.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.01.22:12rapana - Proč posměšná fotka zrovna Yoseoba :( on namakanej narozdí..
27.11.14:57übersamička - :D pobavilo, dneska nechám svý brýle D&G doma :D
06.10.20:15los-lemplos - Úsměvný článek o tom, jak byste to neměli dělat, jde spíš ..
13.06.12:26Marlowwe - Nejhorší jsou ty typy co si přijdou v žabkách odcvičí par ..
26.05.11:00KoenigseggCCX - Jen jsi zapomnìl pøidat mezi fitblbce lidi, kteøí chod..
26.05.00:03KoenigseggCCX - Jen jsi zapomněl přidat mezi fitblbce lidi, kteří chodí do..
04.03.17:48fit-Denča - celkem často se mi stava když chci jit na nějakej stroj,že..
08.02.14:58Andre88 - Nechci být zbytečně rejpavej,ale Závod míru se neběhal,neb..-1
08.02.09:16Roman Salaba - Takových jsem už potkal dost :D Benchpress s 30kg a řve u ..+2
19.12.18:10Bojkas - Pár chyb dělám, ale co mě vytáčí je to jak nevědomě naznač..+3
22.11.13:59Mathaus - 1. Hekani u kazdeho opacka uz pri rozcviceni 2. Mezi se..+3
21.11.22:25Matheus - Běhání občas dávám, ale spíš je to jednou týdně spinn co m..+1
21.11.18:41Mablung - Ortoped, tj. člověk který by o tom měl něco vědět, mi říka..
21.11.13:22BumbleBee - ospravedlnujem sa za chybu, myslel som 3000m. A neodpoveda..+1
21.11.13:19BumbleBee - Chodza po akejkolvek podlahe naboso je zdrava. Noha sama o..
21.11.13:14Matheus - Co tím myslíš? že chůze po tvrdé rovné podlaze na boso je ..
20.11.15:51BumbleBee - Konkretne bod cislo 2. Predpokladam ze nepatris medzi vytr..-2
19.11.17:16BackyW - Posilovna je takový zvláštní místo. Ženská má na sobě víc ..
19.11.17:14guruhonza - crazytea: tebe bych nechtěl v posilovně potkat... Mě zas š..+2
19.11.15:07crazytea - Pěkný článek. když už si tu každý může postěžovat, tak tak..-3
19.11.11:28Mr.Smith45 - clanek byl vyborny a velmi pravdivy ,kdyz takovy lidi potk..+1
18.11.23:3888332 - Mně se smějou za to, že chodím v mikinách s kapucí na hlav..
18.11.21:32torturer - KOMPRESOR KOMPRESOR hahaha
18.11.19:47Marinus - nesnasim ty sasky co prijdou jednou za mesic do fitka a up..+1
18.11.17:31Mablung - Všichni tu maj strašný starosti, ale mě, krom typicky neuk..+2
18.11.17:00Magumi - Já cvičím klasicky v teplácích a ve dvou tričkách, ale něk..
18.11.16:27heavyBEE - běžně v nich dělám mrtvolu i dřepy bez jakýchkoli problémů..
18.11.15:25petr m. - článek celkem úsměvný. Z vyprávění jsem slyšel,že v jedné ..
18.11.14:58Smile04 - dobrej článek snad se nad sebou lidi zamyslí když si to př..+1
18.11.14:49Matheus - zkaz je z několika důvodů. 1, hygiena - občas se totiž o..+3
18.11.14:14JoeC - Hej k nám chodí IDIOT (ono to ani říct jinak nejde) kterej..+4
18.11.13:41Revin - Tohle se mi obzvlášť líbilo: `BCAA jsou na nic a oproti mu..+3
18.11.13:41Petey - nebezpecne,nehygienicke behat tam bosy,nestabilne,divne *1..
18.11.13:33iwillbehuge - Chvála autorovi, zasmál jsem se a vše co píše je pravda.....+1
18.11.12:47goldinka - no to nesundavani kotoucu me vytaci ze vseho nejvic.... ta..
18.11.12:43Bombay - Proč vadí žabky? Osobně je používám, nevidím v tom problém..
18.11.12:39Leviathan - Bezpečnost musí být. V posilovně je to stejné jako v provo..
18.11.12:33Gerallt - už si někdy pustil něco na nohu?*1* +1
18.11.12:20BumbleBee - Zatial som sa s problemami nestretol. Celkom nerozumiem pr..
18.11.12:17Petey - a to ti toleruju? v 99% posilovniach je to zakazane,a to z..
18.11.11:53BumbleBee - Neviem ako ty, ale do posilovne inak ako v slapkach nechod..
18.11.11:44Gerallt - mně osobně serou lidi v pantolfích a to,že si někdo neuklí..
18.11.11:34goldinka - jednoznacne tam chybi frajirci v zabkach.. :D +9
18.11.10:54Leviathan - V posilovně by měla panovat tichá a koncentrovaná atmosfér..+2
18.11.10:488Shade - Článek se mi ani moc nelíbil, čekal jsem tam spíš poučky o..+2
18.11.10:44prochm - S tím řvaním u cvičení je to o zvyku. Já třeba neřvu nikdy..+1
18.11.10:24onik - a co pumpovaní bicaku v kleci na dřepy?*36* +9
18.11.10:07onik - zase mame borce co odfukuje při každem opakovaní jak kompr..+2
18.11.10:02Veros - když si někdo dá ručník na lavičku aniž by ji potřeboval *..+1
18.11.10:01Korny - mě spíš vadí to řvaní u některejch...chápu, že při posledn..+1
18.11.09:58Veros - Pěkně jsem se nasmál,ale začátečníci ať chtějí nebo ne,něj..
18.11.09:50Petey - pridal by som tam jedno zlate pravidlo - poupratat si po s..+19
18.11.09:35Spashett - super clanek, bohuzel v kazde posilovne se dnes najde nekd..+8
18.11.09:35Leviathan - Výborný článek. Velice vtipně napsaný. Dlouho jsem se tak ..+1
18.11.09:34Culda13 - Někdo se třeba v posilovně nesprchuje ,protože k tomu má s..+8
18.11.09:22guruhonza - náhodou zelená addas teplákovka sluneční brejle a rotoped ..+1
18.11.09:10showman - Luxusní a pravdivý článek ale o značkových věcech bych se..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra