Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Jiřina Kafková:
„Karate je mou součástí.“

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní


Jméno: Jiřina Kafková
Datum narození: 20. 1. 1990
Znamení: kozoroh
Bydliště: Tanvald
Sport: karate
Úspěchy: 2008 MS Slovinsko - 2. místo (kata)
2010 World Karate Tournament Itálie - 4. místo
2010 MČR Shikon Budokai - 1. místo (kata)
2011 MS WKC Liberec - 3. místo
2011 Evropský pohár mládeže a MČR seniorů a masters - 3. místo

Ne každá malá holčička se doma promenáduje v máminých botách na podpatku, hraje si s panenkami a touží být v dospělosti zpěvačkou, herečkou, či paní učitelkou. Jiřina tohle měla zcela jinak, už od dětství v tom měla jasno. Ona bude vojačkou, nebo policistkou. „Dobře, tak to tedy budeš dělat karate,“ řekl tatík ve snaze začít dcerku již od dětství připravovat na budoucí nelehké povolání. A bingo. Jiřinu karate chytlo a ačkoliv jde dnes trochu jinou cestou a řady armády ani policie nejspíš nerozšíří, nebyla léta věnovaná tomuto bojovému umění ztrátou času. Karate Jiřině hodně dalo, hodně ji naučilo a stalo se její neoddělitelnou součástí.

Karate vás provází již od dětství. Odkud vlastně toto bojové umění pochází?

Karate vzniklo v Asii, styl kterému se věnuji já, pochází z Japonska, konkrétně z Okinawy, a jmenuje se Shorin-Ryu.

Ono je více druhů karate?

Ano, jsou různé druhy karate, které se rozvíjely odlišně, takže mají trochu jiné principy a poněkud rozdílné techniky.

Můžete alespoň zhruba nastínit, s jakými typy karate se můžeme setkat u nás?

Máme tu sportovní karate, které se zabývá především kumite (zápas), tedy kontaktním bojem. Pak jsou zde další styly, jako třeba Shotakan, Wado-Ryu nebo Goju-Ryu a další.

Když vezmeme karate obecně, jde u nás pouze o fyzickou záležitost, nebo i v Česku může být jeho součástí i určitá filosofie či duševní, případně duchovní stránka?

Karate je fyzickou i duševní záležitostí, pokud není bráno ryze sportovně. Když začnete cvičit katy, což jsou různorodé sestavy technik, pochopíte, že základem karate není samotný kontaktní boj, ale dokonalé zvládnutí těchto technik. K tomu je zapotřebí perfekcionismus a plné soustředění. Člověk musí při cvičení eliminovat rušivé myšlenky a vnímat jenom ten pohyb. Je to trochu jako tanec. Takové cvičení už není pouze fyzickou záležitostí, ale také věcí duševní.

Jako tanec, říkáte... Takže cvičení kat je i estetickou záležitostí?

Kata je velmi estetická záležitost, ale ačkoli to tak nevypadá, je určena k boji.

Takže je prakticky využitelná?

Určitě, katy jsou základem kumite. Každá technika v katě má své opodstatnění, staří mistři je sestavovali tak, aby byly využitelné v boji s více protivníky najednou.

Kolik existuje technik, ze kterých se katy skládají?

Těch je strašně moc.

Dá se říct, jak dlouho člověku trvá, než zvládne alespoň základní techniky?

Záleží, na jaké úrovni. Já třeba připravuji malé děti na zkoušky na první bílý pásek - na deváté kyu. K jeho získání musí zvládnou ten naprostý základ, který ale budou zbytek života utužovat a stavět na něm. Děti bývají na 9. kyu připravené zhruba po devíti měsících, některým to ale trvá i déle.

Takže bílý pásek je první. Kolik jich je v karate celkem?

Základních stupňů kyu je devět, první pásek je bílý, poslední hnědý. Pak začínají dany, to jsou černé pásky a těch je deset. Dany se již nijak barevně nerozlišují, ale každý karatista má svoji průkazku, kde je uvedená jeho výkonnostní úroveň. Někdo si myslí, že když dosáhne prvního danu, je na vrcholu všeho, ale já ho mám a vím, že jsem teprve na začátku a že je to nesmírná zodpovědnost.

Lze v našich podmínkách dosáhnout opravdu dobré úrovně karate?

To záleží na člověku. Jsou tu dostatečně dobří učitelé, náš klub KBU karate Tanvald navíc spolupracuje s mistrem z Okinawy, panem Oskarem Higou, který má devátý dan. Mistr u nás pořádá dvakrát do roka semináře, jinak učí karate po celém světě. Je to mimochodem neuvěřitelně inteligentní a charismatický člověk.

Takový by asi měl mistr být. Jak je starý?

Asi 60 let. Jo to takový malinký pán a člověk by do něj vůbec neřekl, že dokáže skolit o 40 let mladšího a o dvě hlavy vyššího kluka. Jednou nám to ukázal a my vlastně dodnes nevíme, jak to udělal. Ovšem to je člověk, který se karate věnuje od útlého dětství, vyrůstal v něm a náplní jeho dní v podstatě nebylo nic jiného než trénink.

Samozřejmě, tradice karate na Okinawě je úplně jiná než u nás a z toho zřejmě vyplývají i tréninkové možnosti.

To jistě. Kolega z Jičína, který na Okinawě byl, říkal, že tam tím opravdu žijí. Že mívají během dne v práci pauzu, během které si chodí zacvičit do některé z místních tělocvičen. Prý tam viděl dokonce osmdesátiletou babičku s bílým páskem. Karate začala cvičit v osmdesáti letech, protože cítila potřebu se něčemu učit. Životní styl na Okinawě je prostě úplně jiný, tam karate věnují každou volnou chvíli, žijí jím, takže je to hodně o něčem jiném než u nás, kde se člověk dostane na trénink pár dní v týdnu.

Tam možná již děti nasávají karate s mateřským mlékem a první techniky jsou jim vštěpovány již v útlém dětství. Vy jste ale také začínala s karate dost brzy.

S karate jsem začala asi v šesti letech. Vždycky jsem totiž chtěla k policii, nebo k armádě, a tak můj tatínek prohlásil, že když chci dělat policistku, musím dělat karate.

Taťka karate nějak více rozumí?

Ne, vůbec, jen je kamarád trenéra.

Takže v šesti letech jste začala se Shorin-Ryu?

Ne, začínala jsem se Shotakanem, ale časem naši trenéři zjistili, že už se v Shotakanu nemají jak dál rozvíjet, že už je to nenaplňuje, a tak začali shánět jiného mistra a našli právě Oskara Higa. Ten k nám přijel na seminář a okamžitě je zaujal. Od té doby praktikujeme Kyudokan Karate styl Shorin-Ryu, a jak říká náš mistr, tento styl je pro karatisty vysokou školou. A opravdu. Když to srovnám se Shotokanem, mohu říct, že techniky Shorin-Ryu jsou trochu jinak strukturované, trochu jinak se cvičí a myslím, že jsou efektivnější. Shorin-Ryu pracuje s jin a jang a při úderu rozlišuje fázi uvolnění a závěrečnou fázi zpevnění. Čím je ruka uvolněnější, tím rychleji letí, v závěrečném zpevnění se pak do pěsti koncentruje veškerá síla a rána je tak větší. Důležité je provést techniku nejen vzhledově perfektně, ale také účinně.

Jakou máte kontrolu nad tím, zda by technika byla účinná?

Kontrolu mám, když jdu pak někoho bouchnout. (smích)

Je v karate kromě techniky důležitá i fyzička?

Fyzička musí být, protože, když jedete na závody a čtyřikrát nebo pětkrát za sebou odcvičíte katu, nebo máte několik zápasů, je to hodně náročné a bez určité aerobní zdatnosti to nezvládnete.

Na závodech se tedy cvičí katy a kumite. Jak si mohu představit katu? Jako nějakou sestavu?

Ano, je to sestava, která se předvádí na zápasišti zvaném tatami.

Jako laik bych řekla, že takovou sestavu se může naučit každý, ne?

To se nemůže naučit každý. Tyto sestavy mohou být velmi složité. Každý se může naučit základ, základní katu, která se skládá ze základních technik, ale jak se člověk dostává na vyšší výkonnostní stupně, katy jsou čím dál složitější a obsahují techniky, které člověk jen tak neodkouká. Tedy, něco třeba dokáže napodobit, ale bude mít u toho třeba špatně položené nohy, techniky budou nedotažené nebo zkrácené. Je potřeba vědět, kdy má být technika pomalá, kdy má zrychlit, kdy se dělá švihově... Je mnoho věcí, které člověk musí rozlišit a znát, ale těžko se to vysvětluje a nezasvěcený člověk to asi jen tak nepochopí.

To mi začalo být jasné hned, jak jste na mě vychrlila první japonské termíny. :-) Přesto, dá se něco odkoukat třeba z videa?

Ano. Natáčíme si každý seminář s mistrem a z něj se pak učíme nebo koukáme na internetu na videa s kvalitními mistry; protože on také ne každý mistr je opravdu mistrem.

Dobrá, ale od učení zpět k závodům. Pamatujete si na své první?

Ano. To mi bylo tak 8 - 9 let a ze závodů jsem odjížděla s urputným pláčem.

Proč?

Protože jsem nevyhrála.

Tedy, koukám, že jste byla velmi ambiciózní už jako dítě. (smích)

No, jo, ale nejenže jsem nevyhrála, ale oni na mě zapomněli i s pamětním diplomem. Kvůli tomu jsem tehdy tak brečela, že se mnou trenér musel zajet přímo k pořadatelům domů, a tak jsem diplom nakonec dostala.

Nyní už jste se naučila prohrávat?

OČIMA AUTORKY

Kromě toho, že karate dalo Jiřině větší vyrovnanost a schopnost lepší koncentrace, pomohlo jí také o něco lépe zvládat výbušnost, ke které, jak sama říká, mívá někdy sklony. Ne, že by z ní byl teď úplný beránek, ale když ji něco rozčílí, dokáže se rychleji uklidnit a navíc také trvá déle, než se potřebný „materiál“ k výbuchu nastřádá. „Ale pak už se to nedá vydržet,“ směje se tanvaldská karatistka, ale na mou otázku, zda si v takových chvílích nemá tendenci zkoušet své karatistické umění na příteli nekaratistovi, důrazně vrtí hlavou. „Tyhle potřeby nechávám na tréninku. Třeba vybušit se do boxovacího pytle je úžasné a doporučuji to každému, kdo bojuje s agresivitou.“ To se mi zdá jako dobrý tip. Když vidím, kolik je všude kolem nás denně násilí a agresivity, možná by neškodilo rozvěsit boxovací pytle v ulicích, vybavit jimi společné dopravní prostředky, hospody, malý příruční boxovací pytlík by mohl mít i každý řidič v přihrádce na doklady. Ale kdo ví, třeba to tak jednou bude. :)

Moc ne, představa prohry mě ničí, i když beru, že je to zkušenost. Prohrávám velmi nerada, a proto jsem před závody dost nervózní. Loni se mi ale třeba stalo, že jsem skončila čtvrtá, ale to umístění mi vůbec nevadilo. Bylo to na závodech, které se konaly na počest narozenin našeho mistra, přijeli závodníci z Itálie, Argentiny i jiných zemí a tam, když jsem odcházela z tatami, věděla jsem, že jsem odcvičila nejlépe, jak jsem uměla. I trenéři mi řekli, že to byl dobrý výkon a že patřil k mým nejlepším. Sice z toho nebyla medaile, ale můj osobní pocit byl fantastický. Bylo nás tam tehdy 16 ženských, 16 černých pásků a já tam se svým prvním danem patřila k výkonnostně nejnižším. Přesto jsem v závodě za sebou nechala i mnohem větší kalibry, větší kádry, lidi, kteří cvičí mnohem déle než já, a to bylo to nejúžasnější, co se mi mohlo stát.

Takže to byl závod, kterého si ceníte nejvíce?

Byl to výjimečný zážitek, ale já si cením každého závodu, protože každý nechává v mém životě nějakou stopu.

Závody jsou jedna věc, ale myslíte, že byste uměla karate využít i v praxi, pokud byste třeba byla napadena?

To je hodně o duchapřítomnosti, o tom, jak bych byla schopná zareagovat. Ale myslím, že kdyby mě útočník nechytl tak, že bych se nemohla hýbat, byla bych schopna se bránit. Ale nemohu to říct s určitostí, naštěstí jsem se do takové situace ještě nedostala.

Je karate součástí vaší osobnosti?

Nedílnou součástí. Bez něj už bych to nebyla já, nebyla bych celá.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.11.10:47iwillbehuge - Dovolím si ještě malou aktualizaci: Jiřina několik týdnů p..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie