Reklama:

Profil profesionála: třináctý
Mr. Olympia Phil Heath

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Phillip Jerrod Heath
Země: USA
Datum narození: 18. prosince 1979
První profesionální soutěž: 2006
Profesionálních startů: 12
Profesionálních vítězství: 7
Startů na Mr. Olympia: 5
Průměrné umístění : 2,00

Na pódiu letošního ročníku Mr. Olympia zbývali již jenom dva závodníci. Phil Heath a Jay Cutler. Napětí bylo cítit v každé vteřině, kterou oba borci a dav fanoušků čekali, než moderátor soutěže Bob Cicherillo vyhlásí jméno vítěze. Po chvíli se všichni v sále konečně dočkali, když Cicherillo do mikrofonu začal odříkávat tradiční a jakýmsi nepopsatelným kouzlem nabitou formuli: "Prosím, předejte cenu za první místo, zlatou medaili, šek na 200.000 dolarů a bronzovou Sandowu trofej, našemu dnešnímu vítězi - Philu Heathovi!"

Následné dojetí nového vítěze Mr. Olympia bylo pochopitelné. Věděl, že se mu podařilo něco mimořádného. Po pouhých devíti letech tréninku na své patnácté kulturistické soutěži v kariéře dokázal porazit svého kamaráda a mentora Jaye Cutlera a stal se tak teprve třináctým šampiónem v sedmačtyřicetileté historii soutěže.

Phil Heath se svým úspěchem nesmazatelně zapsal do historie kulturistiky. A ačkoliv věří, že toho v následujících letech nabídne na profesionálních pódiích ještě mnoho, již nyní si je vědom, že na něj čeká místo v Síni slávy IFBB. Heathovo velké vítězství nepomineme bez větší pozornosti ani my a rozhodli jsme se mu věnovat následující profil.


Phillip Jerrod Heath se narodil 18. prosince 1979. Vyrůstal v centru Seattlu, kde již jako teenager patřil k oporám basketbalového týmu střední školy Rainier Beach. Nejvíce se Heathovi dařilo v roce 1998 během jeho poslední sezóny v týmu. Phil vzpomíná, že se v jejím závěru mohl pochlubit statistikou necelých sedmnácti bodů za zápas. V sezóně předvedl také celkem třiadevadesát úspěšných trojkových pokusů a svou hrou si vysloužil plné stipendium od univerzity v Denveru. Za tamní Pioneer’s nastupoval v letech 1998 až 2002 a plnil zejména defenzivní úkoly. Pokud však míč vybojoval, neváhal a nezřídka se vydával k brejkům, které i přes svou pro basket ne zcela ideální výšku dokázal zakončovat parádní smečí. Pomáhal mu k tomu fantastický, více než metrový výskok.

V posledních letech své basketbalové kariéry si Heath uvědomil význam vzdělání a mnohem více se začal věnovat i studiu svých oborů - podnikání a informačním technologiím. V té době se však stalo i něco dalšího. Psal se 13. červenec 2002 a Phil navštívil svou první kulturistickou show. Heath na NPC Colorado State Championships tehdy přišel podpořit své přátele, kteří bojovali na pódiu. Po soutěži se Phila jeden z nich zeptal, jestli o kulturistice také nepřemýšlí. Ale mladý sportovec se stále cítil být více basketbalistou než čímkoliv jiným. Přesto nemohl kulturistiku dostat z mysli a na podzim téhož roku začal zvolna s budováním své postavy.

V úterý 8. října potají, tak aby to jeho spoluhráči z týmu a kamarádi z koleje neviděli, poprvé vzal do ruky fotoaparát, aby zachytil svou formu před začátkem kulturistického života. Zanedlouho, 9. listopadu, Phil seděl v hledišti dalších kulturistických závodů. Na NPC Rocky Mountain Classic tenkrát přicestoval i kanadský profesionál Claudie Groulx, který závěr klání okořenil svým exhibičním vystoupením. Stejně jako Heathův kamarád před několika měsíci, i on nyní v zákulisí rozmlouval s Philem a pokoušel se jej přemluvit, aby kulturistické závody přeci jen zkusil.

Slova dlouholetého a úspěšného profesionálního kulturisty měla svou váhu. Phil si řekl, že když o něm v souvislosti s kulturistikou hovoří taková osobnost, jakou je Groulx, mohl by se přeci jenom o přípravu na soutěž pokusit.

Pět měsíců poté a šest měsíců od začátku kulturistického tréninku byla Heathova první soutěž tady! Ve třiadvaceti letech, 5. dubna 2003 nastoupil na pódium NPC Northern Colorado Championships. Phil se najednou nacházel ve zcela nové situaci. Neměl na sobě basketbalový dres, ale soutěžní plavky a prožíval pořádnou porci nejistoty. Nevěděl, jak si v očích rozhodčích stojí, a svou trému se snažil skrýt za úšklebkem drsňáka. Ve skutečnosti ale kvůli nepřirozenému výrazu v obličeji působil ještě nejistěji. Všechny obavy z Phila opadly až ve chvíli, kdy se z dámské části publika ozvalo: "Usměj se, vypadáš nádherně!" Heath rázem začal být sám sebou. Na tváři se mu rozzářil úsměv a začal mnohem sebejistěji zaujímat jednu pózu za druhou. Z role jej nevytrhával už ani nepřestávající smích publika, kterému Phil nemohl za nic na světě přijít na kloub. Až později se od jednoho ze svých přátel dozvěděl, že startovnímu poli natolik dominoval, že to bylo až vtipné. Heath si tak ze svých prvních kulturistických závodů odnesl jak triumf v kategorii do 90 kg, tak i celkové vítězství. Možná ještě důležitější okamžik jeho kariéry se však odehrál v zákulisí. Začínající kulturista se zde poprvé setkal s Jayem Cutlerem. Profesionální kulturista, který měl v té době na kontě čerstvě druhé vítězství z Arnold Classic a vážil o dobrých pětačtyřicet kilo více než Phil, před Heathem neskrýval, že v něm vidí obrovský potenciál.

Druhou soutěž Phil absolvoval 28. června 2003, kdy startoval na NPC Colorado State Championships. Na slušně obsazené soutěži dosáhl na vítězství v kategorii do 90 kg. V souboji o titul absolutního vítěze však podlehl Ricku Sosiasovi, jenž se představil o kategorii výše. Heath věděl, že po sobě na NPC Colorado State Championships nechal rozdělanou práci, a pro celkový triumf si jako vítěz kategorie do 102 kg došel o rok později. Právě tehdy si i on konečně začal svůj potenciál uvědomovat.

V té době se Phil již také znal se svou budoucí manželkou Jennie. Poznali se v restauraci po Heathových druhých závodech. Jennie vzpomíná, že ji na Philovi zaujala jeho neuvěřitelná obětavost a disciplína. Na druhé straně se netají, že pro ni život s profesionálním kulturistou není pokaždé snadný. Phil je jedním z nejcílevědomějších závodníků a Jennie každý rok během jeho předsoutěžní diety na tři měsíce takřka přichází o svého manžela. Zároveň je však jeho největším fanouškem a oporou.

Na Jennienu pomoc se Phil mohl spolehnout i během přípravy na NPC Jr. Nationals 2005. Heathovi se na závodech opět dařilo. Dominoval jak své kategorii, tak souboji o absolutního vítěze a svým potenciálem tentokrát upoutal nejen své kulturistické kolegy, ale také média a sponzory. Několik dnů po soutěži Phil získal ve společnosti Weider Health and Fitness, Inc, která patří k tradičním výrobcům doplňků výživy, svého prvního opravdového mecenáše.

Phil po získání důvěry silného sponzora cítil, že je doslova jeho povinností co nejdříve vybojovat profesionální kartu. Za několik týdnů stál tedy již na pódiu NPC USA a na první pokus se mu povedlo to, o co ostatní usilují desetiletí. Heath se soutěžní hmotností 97,5 kg ovládl zápolení ve druhé nejtěžší hmotnostní kategorii a posléze uspěl i v souboji o celkového vítěze. Spolu s ním získal profesionální kartu i šampión devadesátky Fakhri Mubarak. Marcus Haley, který triumfoval v kategorii nad 102 kg, si na možnost přestoupit mezi elitu musel počkat až do IFBB North American Championship, jež se konalo o několik týdnů později. Krátce po přestupu k profesionálům se Philova fotografie poprvé objevila na obálce magazínu Flex.

S profesionálním debutem Heath čekal až do chvíle, kdy věděl, že na něj bude stoprocentně připraven. Ten den nadešel 13. května 2006, kdy Phil nastoupil v Colorado Convention Center na pódium prvního ročníku soutěže Colorado Pro Championships, kterou organizoval bývalý profík Shawn Ray. Šestadvacetiletý závodník po pouhých třech letech tréninku šokoval na soutěži zkušenější soupeře a vybojoval své první profesionální vítězství. Poradil si přitom jak se ostříleným Darremem Charlesem, tak i s Davidem Henrym a Troyem Alvesem, kteří v té době za sebou již měli start na Mr. Olympia.

Heath při svých prvních profesionálních závodech vsadil zejména na špičkovou připravenost, jíž dosáhl i díky čerstvě navázané spolupráci s trenérem Hanym Rambodem. Pod Rambodovým vedením poprvé trénoval osm týdnů před coloradským kláním a spolupracuje s ním dodnes.

Pokud bylo Heathovo vítězství na Colorado Pro Championships překvapivé, jeho triumf na New York Pro o týden později se stal doslova senzací. Se soutěžní hmotností, která se příliš nelišila od té, která mu vynesla před rokem profesionální kartu, dokázal porazit i masivního Dennise Jamese.

Přes dosažené úspěchy si byl Phil vědom, že na Mr. Olympia nemá zatím šanci konkurovat mohutnějším borcům. Prestižní klání proto v roce 2006 vynechal a připravoval se na Arnold Classic 2007. Zde přišlo vystřízlivění. Heah stále nedisponoval dostatečnými objemy, aby mohl konkurovat nejlepším. Přestože se díky pátému místu opět kvalifikoval na Mr. Olympia, rozhodl se svou účast na klání obětovat dalšímu budování objemů.

A jeho volba se mu vyplatila! V sobotu 16. února nastoupil na pódiu Ironman Pro 2008 zcela nový Phil Heath. Za jedenáct měsíců dokázal přibrat přes sedm kilogramů svalů a startovnímu poli naprosto dominoval. Při výšce 175 cm Phil nyní vážil kolem 103 kg a věřil, že již má na to, aby se na Mr. Olympia postaral o pořádný rozruch!

Během následujícího půl roku přibral další 2 až 3 kg svalů a při svém prvním startu na Olympii vybojoval třetí místo. Phil si mohl oddechnout. Dlouhé čekání na první krůčky na pódiu nejprestižnější soutěže profesionálního bodybuildingu se mu vyplatilo. Ověřil si, že nyní je už dost dobrý na to, aby bojoval i na Mr. Olympia o nejvyšší příčky, a na nadcházejícím ročníku soutěže si chtěl vést zase o něco lépe.

Po vydařené objemové fázi byl připraven. Všichni to alespoň říkali. Pak ale přišlo zklamání. Phil z Mr. Olympia 2009 odcházel s pátým místem. Podělaným pátým místem, a přitom ve skrytu duše již pomýšlel na vítězství! Mohla za jeho neúspěch střevní chřipka, která jej skolila čtyřiadvacet hodin před prejudgingem? Nebo netrénoval dost tvrdě? Phil nenesl neúspěch lehce. Začal trénovat tvrději než kdykoliv předtím. Uvědomil si, že čím výše míří jeho ambice, tím více práce v posilovně musí odvést.

V roce 2010 Phil Heath potřetí v kariéře startoval na Arnold Classic. Na pódium nastoupil s hmotností kolem 109 kg, a ačkoliv nakonec obsadil druhé místo za Kaiem Greenem, podle některých měl vyhrát. Jako šampióna Heatha viděl i osminásobný Mr. Olympia Lee Haney, který spolu s dalšími legendami nechyběl v hledišti soutěže.

V polovině roku 2010 Phil vyměnil podporu společnosti Met-Rx za spolupráci s konkurenčním MuscleTechem.

Na pódium Mr. Olympia 2010 Heath nastoupil ve své dosud nejlepší formě. Byl perfektně vyrýsovaný, disponoval nejlepším dvojitým bicepsem zezadu, fantastickými bočními postoji a symetrií. Rozhodčí se nakonec přiklonili na stranu úřadujícího šampióna Jaye Cutlera. Po soutěži se však objevovaly názory, že Heath by si zasloužil vítězství více.

O tom samém byl ostatně přesvědčen i Phil. Věřil, že v roce 2010 měl na to, aby Jaye porazil. Od okamžiku, kdy sestoupil z pódia, nemyslel na nic jiného, než že se v nadcházející sezóně stane třináctým vítězem Mr. Olympia v historii. Vynechal Arnold Classic a pracoval na hustotě i vyzrálosti svalů. Na pódiu soutěže se nakonec letos prezentoval jednou z nejfantastičtějších postav, jaké fanoušci profesionální kulturistiky mohli vidět, a na vytoužený titul ve svých jednatřiceti letech dosáhl. Podle některých se Phil Heath svou formou z Mr. Olympia 2011 dokonce stal nejlepším kulturistou všech dob.

Jednatřicetiletý Heath své vítězství z Mr. Olympia dokázal o týden později potvrdit na indické show Sheru Classic, kde startovala naprostá většina současné profesionální špičky. Znovu plánuje závodit až v září 2012, kdy nastoupí na pódium Mr. Olympia s cílem obhájit svůj titul.

Phil Heath na NPC Northern
Colorado Championships 2003 (absolutní vítězství)

Phil Heath na NPC Colorado
State Championships 2003 (1. místo v kategorii do 90 kg)

Phil Heath na NPC Colorado State Championships 2004 (absolutní vítězství)

Phil Heath na NPC Junior Nationals 2005 (absolutní vítězství)

Phil Heath na NPC USA 2005 (absolutní vítězství)

Phil Heath na Colorado Pro Championships 2006 (1. místo)

Phil Heath na New York Pro 2006 (1. místo)

Phil Heath na Arnold Classic 2007 (5. místo)

Phil Heath na Ironman Pro Invitational 2008 (1. místo)

Phil Heath na Arnold Classic 2008 (2. místo)

Phil Heath na Mr. Olympia 2008 (3. místo)

Phil Heath na Mr. Olympia 2009 (5. místo)

Phil Heath na Arnold Classic 2010 (2. místo)

Phil Heath na Mr. Olympia 2010 (2. místo)

Phil Heath na Mr. Olympia 2011 (1. místo)

Phil Heath na Sheru Classic 2011 (1. místo)

Vzpomínka na basketbalovou kariéru Phila HeathaPhil Heath v zákulisí NPC Junior Nationals 2005

Phil Heath v zákulisí NPC USA 2005

Phil Heath na Colorado Pro Championships 2006

Phil Heath na Arnold Classic 2007

Phil Heath na Ironman Pro Invitational 2008

Phil Heath v reportáži
televizní stanice CBS4 po Ironman Pro Invitational 2008

Phil Heath na Arnold Classic 2008

Phil Heath na Mr. Olympia 2010

Phil Heath na Mr. Olympia 2011soutěž umístění
Colorado Pro Championships 2006 1.
New York Pro 2006 1.
Arnold Classic 2007 5.
Ironman Pro Invitational 2008 1.
Arnold Classic 2008 2.
Mr. Olympia 2008 3.
Mr. Olympia 2009 5.
Arnold Classic 2010 2.
Mr. Olympia 2010 2.
Mr. Olympia 2011 1.
Sheru Classic 2011 1.
Mr. Olympia 2012 1.
Sheru Classic 2012 1.
Mr. Olympia 2013 1.
Arnold Classic Europe 2013 1.
Mr. Olympia 2014 1.
Mr. Olympia 2015 1.
Mr. Olympia 2016 1.
Mr. Olympia 2017 1.
Mr. Olympia 2018 2.


Použitá literatura:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Phillip "The Gift" Heath: Bio, Stats. [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://www.phillipheath.com
 • The Q men origins Phil heath. [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Perine, S. Faster = big and stronger; Has Phil Heath discovered a previously unexplored secret to size? Compare his '07 Arnold Classic and '08 Ironman physiques and judge for yourself. [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Perine, S. Phil Heath's 23"-gun salute: need some inspiration for your arm training? Here's nearly two feet worth. [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Perine, S. Phil out your sleeves: Phil Heath's cross-striated triceps are a sight to behold—unless you're his competition. Here's how he crafted his high-caliber guns. [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Weik, M. IFBB Pro Phil Heath Explains Rise Into Bodybuilding's Best Of The Best! [online] [cit 2011-09-26]. Dostupné na http://bodybuilding.com

  Foto:
  www.bodybuilding.com
  www.eastlabs.biz
  www.ironmanmagazine.com
  www.jefftaylor.com
  www.musculaedevelopment.com
  Bill Comstock
  Igor Kopček
  Isaac Hinds
  Jason Ellis
  Per Bernal

  Video:
  www.youtube.com
  www.bodybuilding.com
  www.team-andro.com


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  02.10.09:48cutlerjakstehno - ***-7
  02.10.09:35guruhonza - vy dva ste se hledali :D+1
  02.10.09:06RANDO - Páči sa mi, že nie si naivný ako niektorí... *79* -2
  02.10.08:56cutlerjakstehno - že v roce 2002 skončil s basketbalem a začal s kulturistik..-2
  02.10.04:09Horyn - myslel jsem tím objemem, když se mrkneš na net na Vicovy f..+1
  01.10.10:12Spazik - Omg na té první soutěži vypadá líp, než drtivá většina lid..+1
  28.09.19:26Rachela - Nemyslim si ale, ze by Vic Richards dokazal urobit taku sk..+4
  28.09.18:41Horyn - ja bych hila v jeho letech prirovnal k Vicu richardsovi, t..+1
  28.09.09:46Mr.Rob.Zombie - 2004 byl sice obrovskej, možná větší jak 2003 a rozhodně n..+1
  28.09.08:36Reprotek - Phil ma jeste mnoho casu, kdyz se bude darit tak ziska mno..+2
  28.09.07:15Dzardas - omlouvám se, měl jsem na mysli rok 2004, kde podle mě byl ..-1
  28.09.00:04Velmen - Pro mě je to od dob vlády vesmírného nukleárního Ronnieho ..+3
  27.09.23:18Mr.Rob.Zombie - Ronnie z roku 2005 už bylo vidět, že jeho tělo nezvládá te..+2
  27.09.22:1070mMyW!53 - v roce 2006 mel za sebou 3 roky treninku, takze ty fotky z..+1
  27.09.22:04torturer - no tak si je srovnej no+1
  27.09.21:30Dzardas - Jde to srovnat nádherně. To není jako srovnávání Arnolda s..+1
  27.09.20:19torturer - Big Nasty Ron byl jenom jeden. Zrovna jako Phil je taky je..+1
  27.09.19:53Dzardas - powr: Je jasný, že cvičil i s basketem, ale rozhodně né pr..
  27.09.17:52dzordn2 - jari, díky :) on je takový multitalent, že se do psalo sko..
  27.09.16:49torturer - zazvonil zvonec a ted zpátky do reality+1
  27.09.16:08maxpoint97 - Phil je skvělej, ale když kouknu na videa(naživo jsem tyto..+2
  27.09.15:51johny c - sakra co bych dal za to kdybych vypadal tak jako on na prv..
  27.09.15:39jari - Skvělá práce Míro...opět*1* ...co dodat, snad jen, kde jsi..
  27.09.15:09Horyn - Doprdele. Po šesti měsících tréninku vypadal TAKHLE?!!!!!!..+1
  27.09.15:03growler - Darmo ten geneticky potencial tam je a este zdaleka nieje ..
  27.09.13:37dzmilo - No ta prezývka The Gift ho vystihuje. Ma neskutocnu genet..+6
  27.09.12:40william888 - BRUTALNY PROGRES *81* +4
  27.09.12:06powr - cvičil už mnoho let předtím u basketbalu, samozřejmě, neby..+1
  27.09.12:00thomasos - potom co som videl, ten chlapešc sa s tymi prackami asi aj..+2
  27.09.10:59guruhonza - v dnešní době tolik špičkových kulturistů rozhodně není - ..
  27.09.10:42P.E.P.A. - Je až neuvěřitelné, že v dnešní době mnoha kvalitních a šp..+2
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám odvážnou bojovnici, Sparring
  Hledám šikovnou holku, ženu, paní na společné fitko. Mám své malé středně vybavené „fitness“ v ob...
  bazar Posilovací set
  Posilovací set: Multifunkční posilovací stojan -Robustní, stabilní a tuhá konstrukce -Velmi kv...
  bazar Prodam vybaveni fitness studia
  Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
  služby Osobní Trenér Praha - Adam Špulá...
  Chceš se naučit základy boxu, thaiboxu, nabrat svalovou hmotu, zlepšit si kondici anebo už prostě...
  práce Osobní trenér pro VIP klientelu
  Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie