Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Může nás ohrozit pandemie
z potravin? (II. Bílkoviny, tuky)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

V minulém díle jsme se zabývali především sacharidy, pojďme se nyní podívat dále. Světem se šíří nebezpečná obezita a milióny lidí mají v organismu kritické hodnoty cholesterolu. Může za všechno maso?


[Text: Milan Koukal]

Bílkoviny okem moderní vědy

Nejnovější poznatky dietologů uvádí, že pokud jde o kalorie potřebné k žití, sacharidy by nám jich měly dodávat 55 - 60 %, tuky 25 - 30 % a pouze 15 % by mělo pocházet z bílkovin (proteinů). Bílkoviny jsou nezbytné látky pro většinu tělesných životních funkcí včetně růstu, uchovávání a hojení buněk. Potřebuje je každá buňka v těle. Účastní se i tvorby enzymů, které nám umožňují trávení, jsou nutné pro tvorbu protilátek bojujících s infekcemi. Tvoří součást hormonů udržujících tělesnou výkonnost. Zdrojem bílkovin jsou především maso, drůbež, ryby, vejce, sýry, obilniny (pšenice, ovesné vločky, rýže a chléb), luštěniny (fazole, hrách a čočka), ořechy a brambory.

Bílkoviny, které sníme, se rozkládají na aminokyseliny a využívají se k tvorbě jiných bílkovin. Z 20 různých aminokyselin nalézajících se v rostlinných a živočišných bílkovinách si naše tělo dokáže většinu vyrobit. Ovšem osm základních (esenciálních) aminokyselin (např. fenylanin, leucin, metionin) dokáže získat jedině z potravy. Všechny esenciální aminokyseliny v poměru, jaký náš organismus potřebuje, obsahuje živočišná potrava. Nazývají se kompletní (nebo také komplexní) bílkoviny. Jako tzv. druhořadé se označují bílkoviny z rostlinných zdrojů, neboť neobsahují všechny esenciální aminokyseliny.

V praxi se však naše strava skládá ze směsi rostlinných bílkovin, takže nedostatek aminokyselin v jedné složce z nich se vyrovná přebytkem v jiné.

Jaké množství bílkovin sníst?

Dietologové už dnes mají k dispozici i nejnovější klasifikaci. Za kvalitní bílkoviny se nyní považuje maso, drůbež, ryby, vejce a sójové boby. Podle vědeckých studií jsou nejlepší mořské ryby v různých formách úpravy (včetně konzervovaných). Jejich maso mj. obsahuje kyselinu eikosapentaenovou (EPA), která je výrazně protisklerotická. A jaké je optimální množství bílkovin? Nejnověji se doporučuje tato denní dávka potravin bohatých na bílkoviny: muž - 55 g, žena - 45 g, dítě ve věku 7 - 10 let - 28 g. Pro názornost: například ve 100 g vepřového masa se nachází 15,5 g čisté bílkoviny. To znamená, že můžeme bez obav zkonzumovat až 35 dkg libového masa za den.

Můžeme žít bez masa?

Umíte si představit svůj život bez voňavého masa - vařeného, smaženého pečeného, grilovaného, uzeného i jinak upraveného? Co na tom, že někteří odborníci varují, že v něm je nadbytek aminokyselin. Jiní jim nyní zase oponují.

Vysoký obsah bílkovin předurčuje maso jako potravinu pro stavbu těla. (Však ho také tradičně kvanta jedli různí bojovníci, zatímco bohabojní mniši a učenci louskali vegetariánskou stravu.) Obsahem tuku náleží ke zvláště zahřívajícím potravinám. Ve vhodném množství dodává energii a pomáhá budovat tělesnou sílu.

Nesporné jsou dnes příznivé účinky úměrné konzumace masa. Maso - stejně jako drůbež a ryby - nabízí mnoho minerálních látek (např. železo, zinek a hořčík) a nepostradatelné vitaminy skupiny B.

Vepřové je nejzdravější?

Na druhé straně nadbytek masa rychle způsobí problémy s nahromaděním hmoty - ucpané cévy a orgány, hnisání, infekce. Nakonec dochází k ochabnutí svalů a ztuhnutí kloubů. Strava s vysokým obsahem bílkovin produkuje vedlejší produkty ve formě nevyužitelného dusíku. Jeho vylučování může vážně přetížit ledviny. Zvyšuje se i množství kyseliny močové. Vědci nyní přicházejí s převratným zjištěním. Mnozí odborníci totiž stále tradičně upřednostňují maso kuřecí, králičí, jehněčí, telecí, ba i hovězí před vepřovým. Teď se však ukazuje, že vepřové je jedním z nejlibovějších druhů masa. Obsahuje totiž méně tuku než hovězí a jehněčí a není tučnější než kuře pečené bez kůže. Vepřové maso (bez tuku) nabízí řadu vitaminů řady B, zinek a železo. Nejvhodnější úpravou je opečení či grilování.

Pozor na dusičnany a dusitany!

Vedle čistého masa se dostává do uzenin, které znali již staří Řekové a Římané, bohužel i nadbytek tuku a množství přísad. Zanedbatelné není ani množství dusičnanů (až 5 % ledku), které jim dávají žádanou červenou barvu. Dusičnany a dusitany používané ke konzervaci vytvářejí při reakci s bílkovinou nitrosaminy, které patří mezi ověřené kancerogeny. Navíc mnohé uzeniny bývají přesolené - zvláště v létě. Právě tehdy si asi nedokážeme představit volné chvíle bez opékání špekáčků či grilování klobásek. Překvapivě největším postrachem dietologů je drahý uherský salám. Proč? Ve srovnání s jinými uzeninami skrývá dramatické množství tuku a soli. Zdánlivě paradoxní se zdá, že na uzeninách si pochutnávají i vegetariáni. Jde však o uzeniny, které místo masa obsahují rostlinné bílkoviny, oleje a zrna s kořením a příchutěmi.

Konzervy mívají dlouhý život

Konzervace umožňuje zachování potravin uzavřením do vzduchotěsných obalů a varem při poměrně vysoké teplotě zajišťuje jejich sterilitu. Ničí mikroorganismy. Některé konzervy (např. ryby v oleji) vydrží i pět let. Mnohé se dají konzumovat i po uplynutí uvedeného data doporučené spotřeby. Nikdy je však nepožíváme, pokud jsou nerovné či rezavějí, zvlášť v místě sváru. Nafouklá plechovka může obsahovat zákeřné bakterie Clostridium botulinum, které vylučují smrtelný jed.

Tuky tvoří velkou rodinu

Tuky jsou nejkoncentrovanějším zdrojem kalorií. Ve srovnání se stejným množstvím sacharidů a bílkovin jich obsahují více než dvojnásobek.

Díky tukům nám jídlo chutná a má vhodnou konzistenci. Dodávají tělu vitaminy A, D, E a K (rozpustné v tucích), esenciální mastné kyseliny nezbytné pro zdravou pokožku a regulaci tělesných funkcí. Vysoký příjem nasycených tuků zvyšuje riziko srdečních chorob. Jídelníček s hojným zastoupením tuků může vést k obezitě a zvyšovat riziko rakoviny prsu, střev nebo slinivky břišní.

Obezita nás přímo ohrožuje

Kupodivu nejnovější výzkumy v USA dokázaly, že obéznější lidé mohou být někdy zdravější než štíhlí! Nicméně negativní účinky obezity jednoznačně převažují. Dnes v USA 2/3 dospělých a 25 miliónů dětí sužuje obezita - zejména z nadměrného příjmu nevhodné (hlavně tučné) potravy!

Jak vlastně tuky rozdělit? Tuky se skládají z mastných kyselin, které mají dvě skupiny - nasycené a nenasycené. Ztužováním (hydrogenací) se nenasycené tuky mění na nasycené. Tuky bohaté na nasycené mastné kyseliny (např. máslo a sádlo) jsou při pokojové teplotě spíše tuhé. Za mnohem zdravější se považují rostlinné oleje, ořechy, jádra apod., nabízející mj. hodně vitaminu E. Zejména ryby mají nenasycené omega 3 mastné kyseliny, které napomáhají mj. při léčbě srdečních chorob. Lékařský výzkum ukazuje, že přemíra nasycených tuků z masa a mléčných výrobků (plnotučných) zvyšuje krevní hladinu cholesterolu a riziko vzniku cévních a srdečních chorob. To jsou právě choroby, které začínají ohrožovat celou populaci a které se šíří především ve vyspělých zemích,

V současnosti se zvyšuje zájem o kvalitní vepřové sádlo. Proč dochází k jeho rehabilitaci? Podle expertů má k lidskému organismu mnohem blíže než umělé tuky. O těch mnozí tvrdí, že vznikají podobně jako umělé hmoty (např. PVC).

Máslo, či umělý margarín?

Stále se vedou diskuse o tom, zda je lepší přírodní máslo, nebo umělý margarín, který se objevil kolem roku 1860 jako náhražka másla. (Byl z odstředěného mléka a hovězího tuku.) I přes veškeré reklamy na umělé tuky, které dnes zaplavují spotřebitele, dnes odborníci dospělým spíše doporučují máslo, ale v úměrné míře.

Jak a co naučit (ne)jíst děti?

Naštěstí i u nás jsou spíše minulostí doby, kdy se dítě pokládalo za „malého dospělého“ - a to i pokud jde o výživu (nejen o velikost porcí). Nabízíme nejnovější trendy doporučované odborníky.

Praktický dětský lékař MUDr. Pavel Neugebauer upřesnil: „Přístup k jídlu u malých dětí ovlivňuje jednak jejich vlastní potřeba získat dostatečné množství energie pro růst, jednak v pozdějším věku snaha prosazovat se v rodině a nejbližším okolí. Jedná se o velice běžný a navíc přirozený projev vývoje dítěte, přesto však rodinu dokáže vystrašit nebo přinejmenším vyvést z míry. Mnozí rodiče ve snaze svému dítěti dopřát a nevychovávat jej násilím často rezignují a může se stát, že dítě postupně vyřadí ze svého jídelníčku většinu potravin. Není výjimkou, že třeba v deseti letech jí pouze čtyři, pět druhů potravin…"

Mnoho rodičů si neuvědomuje, že děti rostou ve skocích, nikoli plynule. Pokud tedy dítě, které dosud hodně jedlo, najednou přestane dojídat, nemusí to vůbec být důvodem k panice.

Základem je vyváženost stravy

Základem dětského jídelníčku má být pečivo (od 10 let celozrnné), 2 - 3x denně také mléčné výrobky. Preferujeme polotučné (jogurty do 3 % tuku, čerstvé sýry a nepřesolené sýry s obsahem do 45 % tuku v sušině). Nevhodné jsou však tavené a slané sýry!

Děti potřebují kvalitní bílkoviny. Mají jíst maso, především libové kuřecí, telecí i vepřové. Výborné jsou ryby (alespoň jednou týdně). Z celkového příjmu tuků by měly ty kvalitní rostlinné tvořit celé 2/3. Na živočišné tak zbývá jen třetina tuků. Pozor: Musíme počítat i tuky obsažené v potravinách (v mase, mléce, mléčných výrobcích, vejcích). Nezapomínejme na ovoce a zeleninu. Optimální je ke každému dennímu jídlu (menší porci než u dospělých). Doporučovány jsou také luštěniny (alespoň jednou týdně).

Sladkosti přinášejí starosti

Také Vaši potomci milují sladkosti? Nemůžeme jim je zcela odepřít, ale preferujme spíše zdravější - cereální výrobky bez polevy nebo s polevou bez transmastných kyselin, sušené ovoce, ořechy, čokolády s vysokým podílem kakaa. A co pitný režim? Kromě dostatku tekutin v závislosti na věku dítěte je nezbytný jejich vhodný výběr. Základem by měla být běžná pramenitá voda, ovocné čaje, 100% ovocné džusy ředěné vodou, voda se šťávou nebo ochucené, ale nepřeslazené vody určené přímo dětem.

Toto je pouze část článku. Jeho pokračování (tentokrát o pivu a přidaných látkách)
zde naleznete v příštích dnech.


Převzatý článek
Autor: Milan Koukal
Zdroj: 21. století
Použito se svolením vydavatele.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.09.12:21reveira - Je vidět posun v tom co se uvádělo před 20-25 lety.To se v..
23.09.11:53Freimen - takto to dopadá, když někdo bez vzdělání v oboru píše o vý..
23.09.11:14I.N.G. - První díl o sacharidech byl zajímavý a přínosný, ale tento..
23.09.08:19strong90 - Tady je sice vyzvednuto vepřové maso. A podle celkového pr..
22.09.16:57frogg - Zarazila me ta `reklama` na veprove. Kazdy kus ze zvirete ..
22.09.16:07harmon3k - 55gr bilkovin za den ze sem vubec take clanky davate . t..+5
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 37 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie