Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Vitamíny - úvod

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Vitamíny - pojem, o kterém slýcháme či čteme téměř každý den a to povětšinou v reklamách či poutačích farmaceutických a potravinářských společností, které si z vitamínů staví čím dál tím výnosnější bussines. Vždyť i když jdete jen pro pár základních potravin do nejbližší samoobsluhy, z každého pultu na vás vyskakují vábivé etikety s hrdými nápisy "Obohaceno vitamínem XY", "Obsahuje unikátní vitakomplex" a podobně. Tyto nápisy však možná zlákají nevědoucí (a nevidomou) babičku, každý další člověk by ale měl ihned prozkoumat etiketu, aby se sám přesvědčil, že oněch 50mg vitamínu C v litrovém balení koncentrované šťávy určené k ředění 1:10 je naprosto směšné množství, které dělá z lidí akorát tak hlupáky.

Článků o vitamínech naleznete na internetu mnoho, ovšem v následujícím cyklu se pokusím vytvořit to nejobsáhlejší, co mi dostupná literatura dovolí. Kromě dnešního obecného úvodu budu věnovat každému jednotlivému vitamínu jeden zvláštní článek, ve kterém se vždy dozvíte všechny základní a důležité informace o dané látce, tj. od historie jeho objevení, přes způsob účinkování v lidském organismu, důvody jeho potřeby organismem, potřebné denní dávky až po praktické údaje o (ne)vhodnosti užívání vysokých dávek atd.

Dnešní, úvodní díl, se ale nejprve zaměří na historii vitamínů, základní definici pojmů, klasifikaci a současné i starší názvosloví.

Historie

Samotný název "vitamín" pochází z roku 1911 od polského chemika Kazimíra Funka (1,2), ovšem tento název je chybný. Vznikl totiž spojením dvou slov: označením nezbytnosti těchto látek pro život (život=vita) a označení dusíkatých látek (amin). Funk zde vycházel z předpokladu, že tyto pro život nezbytné sloučeniny jsou dusíkové povahy, jenže neměl pravdu. Tento fakt totiž obecně pro všechny vitamíny neplatí. Ať ale tak či onak, název vitamíny se ujal a i když se v současnosti čím dál více používá triviálních názvů (např. místo vitamin H použijete spíše označení biotin a pod.), bude se používat jistě i nadále.

Historie objevení vitamínů sahá o několik tisíciletí zpět, ovšem skutečné vědecké studium započalo až s rozvojem chemii v 19. a na začátku 20. století a vyvrcholilo poznáním jednotlivých přídatných potravinových faktorů, které byly pojmenovány podle abecedy v tom pořadí, v jakém byly objeveny. Ovšem projevy nedostatku těchto látek byly známy mnohem a mnohem dříve... Šeroslepost, porucha vidění za šera, způsobovaná nedostatkem v té době samozřejmě neznámého vitamínu A, byla popsána už ve starém Egyptě v roce 1600 př.n.l., ale zkušenosti měli i staří Číňané, kteří ji léčili podáváním jater zvířat, popř. inhalováním par z vařících se jater vystupujících. Historii objevů jednotlivých vitamínů si podrobně probereme později.

Definice

Kromě dostatečné množství základních živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, potřebuje živý organismus i malá množství dalších nezbytných látek, označovaných jako esenciální faktory výživy(1). Významné postavení mezi nimi má skupina sloučenin označovaných jako vitamíny. Vitamíny jsou v učebnicích biochemie definovány jako organické exogenní esenciální katalysátory heterotrofních organismů (vysvětlení některých pojmů průběžně níže).

Tato definice však není příliš přesná a nevystihuje funkci všech látek mezi vitamíny zařazovaných. Tato nepřesnost definice způsobuje, že názory na vitamínový charakter látek se rozcházejí a látka, kterou jedna literatura za vitamín považuje je v literatuře druhé zařazována zcela odlišně.

Lepší řazení látek do skupin vitamínů by bylo spíše s historického hlediska, kdy byly mezi vitamíny řazeny ty látky, o nichž bylo prokázáno, že jsou v malých koncentracích nepostradatelné pro existenci živých organismů a jejichž nedostatek vyvolává vážné poruchy životních funkcí.

Látky zařazované mezi vitamíny mají zhruba stejné úlohy ve všech formách života, dovedou je však syntetizovat (tj. sami si vyrábět) jen autotrofní organismy. Živočichové ztratili tuto možnost během vývoje a musí proto vitamíny přijímat ve stravě a to buď ve formě konečné (tj. vitamínů), či ve formě provitamínů. Nedostatek vitamínů v potravě se projevuje různými poruchami, které v lehčí formě označujeme jako hypovitaminosy, těžší jako avitaminosy. Hypovitaminosy jsou způsobeny přechodným nedostatkem určitého vitamínu, což se projeví v poruše jen některých životních procesů. Avitaminosy jsou vyvolávány dlouhotrvajícím chyběním jednoho nebo několika vitamínů, čímž vzniká celkové onemocnění organismu, v krajních případech smrt.

Klasifikace vitamínů

Z chemického hlediska patří vitamíny k různým druhům sloučenin, mezi nimiž není žádná chemická příbuznost. Tím padá možnost jejich klasifikace podle strukturního hlediska. Začalo se proto používat třídění podle některých fyzikálních vlastností, především podle rozpustnosti. Podle ní pak dělíme vitamíny na rozpustné ve vodě (hydrofilní) a rozpustné v tucích (lipofilní).

Kromě rozpustnosti se však tyto dvě skupiny liší ještě v některých základních biologických vlastnostech. Ve vodě rozpustné vitamíny se nemohou v organismu skladovat, a proto při příjmu v přebytku dochází k jejich vylučování močí. V tucích rozpustné vitamíny mohou být skladovány. Jejich nadbytečný příjem může proto vést k hypervitaminosám a zejména v případě vitamínu A a D vyvolat vážné poruchy organismu.

Než byla objasněna struktura vitamínů, bylo zavedeno jejich označování písmeny abecedy, přičemž vitamíny se stejnými nebo podobnými fyziologickými vlastnostmi byly ještě odlišovány číselnými indexy. Později byly zavedeny triviální názvy, často i několik různých pro jednu a tutéž látku. Řada z nich se už nepoužívá, řada z nich se ale uchytila a bývá užívána častěji, než označování abecedné.

Seznam nejčastěji používaný triviálních názvů spolu s písmenným označením je v následující tabulce:

Název Písmenné
označení
Starší názvy
Vitamíny rozpustné ve vodě
L-askorbát C kyselina askorbová, antiskorbutický vitamin
biotin H
folát (pteroylglutamát) - kyselina listová, folacin, antianemický faktor
korinoidy (kobalaminy) B12 antiperniciosní faktor
nikotinát PP nikotinová kyselina, niacin, antipelagrový vitamin
pantothenát B5 pantothenová kyselina
pyridoxin B6 adermin
riboflavin B2 laktoflavin, vitamin G
thiamin B1 aneurin, antineuretický vitamin
Vitamíny rozpustné v tucích
3-dehydroretinol A2
erkalciol D2 kalciferol, ergokalciferol
fylochinon K1
farnochinon (menachinon) K2 antihemorrhagický vitamin
kalciol D3 cholekalciferol, antirachitický vitamin
retinol A1 axeroftol
alfa-tokoferol E tokoferol, antisterilní vitamin
beta-tokoferol E tokoferol, antisterilní vitamin
gama-tokoferol E tokoferol, antisterilní vitamin
Látky podobné vitaminům
S-adenosylmethionin U cabigen
o-aminobenzoát L1
p-aminobenzoát H' PABA
bioflavonoidy P antipermeabilní vitamin
furyladenin subst. L2
cholin -
myo-inositol -
karnitin Bt
alfa-lipoát - lipoová kyselina
nirilosidy B17 beta-kyanogenní glukosidy
pangamát B15

Ve výše uvedené tabulce figuruje kromě lipofilních a hydrofilních vitamínů ještě jedna skupina a to tzv. látky podobné vitamínům. Jedná se látky přiřazované do skupiny vitamínů, které jsou též považovány za nepostradatelné pro život a jejichž nedostatek vyvolává závažné potíže, ovšem lidský organismus je obvykle dovede syntetizovat v dostatečném množství, popř. jsou součástí potravou přijímaných vitamínů. Některé z těchto látek jsou kofaktory, jiné jsou důležitým stavebním materiálem fosfolipidů, další mají různé speciální funkce. Podrobněji se těmito látkami, stejně tak jako jednotlivými vitamíny, budeme zabývat v navazujících článcích.

Aby byl výčet skupin vitamínů kompletní, nesmím zapomenout ještě na skupinu s názvem "antivitamíny". V přírodě se totiž vyskytuje řada látek (a další byly synteticky připraveny), které snižují nebo zcela ruší účinek vitamínů. Podle způsobu účinku tyto látky dělíme do tří skupin. Tou první jsou enzymy rozkládající vitamíny, druhou látky tvořící s vitamíny nevyužitelné komplexy a třetí látky strukturně podobné vitamínů (tj. mohou zaujímat místo vitamínů v biologických systémech, ovšem bez plnění jejich úlohy).

A tímto jsme se dostali na konec našeho krátkého úvodu. V dalších pokračováních se podíváme podrobně na jednotlivé vitamíny a to v abecedním pořadí. Interval pro přidávání jsem zvolil na sedm dní, tzn. příští pátek čekejte článek o vitamínech A.

Literatura:
[1] Biochemie - prof.dr.Ing. Zdeněk Vodrážka, DrSc., 1999
[2] Vitaminy - Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, CSc., 1993
[3] Vitaminy - PharmDr. Jan Žamboch, 1996



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.03.14:36patrik - :-) myslím, že je to celkem v pohodě a jsem yvědav na dalš..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 23 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie