Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Ing. arch. Juraj Višný
a prof. Ladislav Filip v Praze!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Přesně po 45 letech se v Praze ve středu 5. května 2010 sejdou dva námi oslovení spoluzakladatelé československé kulturistiky. Ing. arch. Juraj Višný přiletí ze Švýcarska a z Berouna (kde se usadil po dlouhodobém pobytu v USA) přijede prof. Ladislav Filip. Oba budou na veřejném semináři hovořit o začátcích kulturistiky v ČSSR a odpovídat na otázky přítomných účastníků. I přesto, že oba pány netřeba představovat, nabízíme Vám níže jejich portréty.

Samotný seminář proběhne 5. května 2010 od 17:00 v hotelu Iris (Praha 10, areál nového stadionu Eden). Kapacita semináře je 40 lidí (vstup samozřejmě zdarma), pokud byste tedy měli o Vaši účast zájem, je potřeba své místo co nejdříve rezervovat! Učinit tak můžete e-mailem na adrese seminar@ronnie.cz (ve své zprávě uveďte kromě celého jména i kontaktní telefon). Na semináři přislíbila účast i řada známých osobností, mezi nimi i kaskadér Jaroslav Tomsa nebo olympijská vítězka Dana Zátopková. Aktualizovaný seznam účastníků a počet zbývajících volných míst můžete sledovat zde.


Ing. arch. Juraj Višný (73)

Ing. arch. Juraj Višný (73), přezdívaný též Ďuro nebo Juro, se narodil 7. června 1937 v Bratislavě (četli jste již dva rozhovory na Ronnie.cz). Je historicky prvním absolutním vítězem prvního mistrovství ČSSR v Bratislavě v roce 1968. Je taktéž absolutním vítězem první kulturistické soutěže v ČSSR - Velké ceny Mladé gardy v Bratislavě v roce 1964. Byl prvním předsedou komise kulturistiky při sekci vzpírání SV ČSTV na Slovensku. Ve své kategorii obsadil v letech 1965 a 1966 druhé místo na I. a II. ročníku soutěže o putovní pohár Trenéra a cvičitele. V roce 1966 vyhrál II. ročník soutěže o Cenu Sandow v Mariánských Lázních a III. ročník Velké ceny Mladé gardy v Bratislavě. Je vítězem čtenářských anket v časopisu “Štart“ v letech 1966 a 1967. Po emigraci do Švýcarska v roce 1968 byl vyškrtnut ze všech československých kulturistických tabulek let 1968 - 1992. V roce 2006 převzal z rukou prezidenta EFBB Rafaela Santonji Zlatou medaili za dosavadní přínos kulturistice.

V roce 1966 vystoupil Juraj Višný v roli Supermana ve sci-fi komedii „Kdo chce zabít Jessii?“. Jeho filmové angažmá pokračovalo dále v roce 1967 v „Povídkách O´Henryho“ v roli profi boxera a námořníka a posléze v roce 1968 ve snímku „Objížďka“ v roli řidiče Julia.



Juraj Višný je spoluautorem dvou knih o kulturistice, včetně ilustrací, a autorem mnoha odborných článků v časopisech „Štart“, „Trenér“, „Svet socializmu“ a deníku „Smena“. Taktéž je autorem plakátů na první kulturistické soutěže, např. na 1. MR ČSSR 1968.

Juraj vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě, jako architekt následně působil ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a po emigraci do Švýcarska postupně 5 let v ateliéru Max Ziegler v Curychu, 22 let v ateliéru Walter Hegetschweiler v Horgene a poslední roky před důchodem na Stavebním ředitelství kantonu Curych v Curychu. Je autorem mnoha architektonických návrhů realizovaných staveb ve Švýcarsku, v Kanadě a podílel se svou činností i při návrhu architektonické studie konferenčního a rekreačního střediska ve Skrýšovském dvoře u Votic v Čechách. Juraj Višný hrál v mládí basketbal za dorost Slovan Bratislava a působil jako juniorský reprezentant Slovenska ve volejbalu. Až do roku 1963 hrál nadále za B mužstvo Červená Hviezda Bratislava v druhé lize. S oblibou se věnoval i vodáctví a veslování. S lyžováním a bruslením sice před pár lety přestal, ale ve svých 73 letech hraje nadále příležitostně tenis, plave, šnorchluje a samozřejmě pravidelně cvičí. Od roku 1968 postupně navštívil přes 100 zemí a jako cestovatel nafotil mnoho působivých fotografií a prezentoval své výpravné cestopisy. Juraj žije společně s manželkou Alicí, dcerou Andreou a její rodinou ve Švýcarsku.


Prof. Ladislav Filip (82)

Prof. Ladislav Filip (82), přezdívaný též Zlatý Láďa, se narodil 8. srpna 1928 v Berouně. Je zakladatelem prvního vzpěračského a později i kulturistického oddílu v Berouně, posléze i v Plzni, kde vyučoval na Vysoké škole strojní a elektrotechnické - fakulta sportu.

Po odchodu Emila Müllera (historicky prvního předsedy nově vzniklého Československého svazu kulturistiky) do Kanady převzal pan Filip v roce 1968 funkci předsedy svazu kulturistiky, tehdy vedeného při Svazu vzpírání ČSSR. Jako předseda svazu pak spolu s dalšími nadšenci zorganizoval mistrovství Československa v kulturistice v Brně v roce 1969, které bylo sice již druhým ročníkem kulturistické soutěže v ČSSR, historicky však první kulturistickou akcí pod záštitou mezinárodní IFBB. Tehdy se zúčastnil i Ben Weider, který byl profesionální organizací akce natolik nadšený, že jmenoval Ladislava Filipa supervisorem pro následující mistrovství světa amatérských kulturistů IFBB v Bělehradě v roce 1970. Důvodem nadšení byla inovace Čechoslováků - pózování na vybranou skladbu (IFBB do té doby využívalo hudbu jen jako pozadí). Na akci odjel pan Filip s tehdejším šéftrenérem Bačinským, který zde působil jako mezinárodní rozhodčí. Po nátlaku ČSTVS a tehdejších funkcionářů musel pan Filip odmítnout jak odborné angažmá a další studium při IFBB v Kanadě, tak i jmenování do pozice zástupce IFBB pro Evropu.



Ladislav Filip prošel postupně od svých dvanácti let atletikou, hokejem, košíkovou, odbíjenou a tenisem. Sedmiletou odmlku od závodního sportu si vyžádala klíšťová encefalitida a posléze i operace mandlí. Později se však pan Filip vrátil k běhu na lyžích, běhu přes překážky, hodu diskem a koulí. Vystudoval vysokou školu v Praze - Ústav pro vzdělání profesorů tělesné výchovy při Karlově univerzitě, později zařazený pod filozofickou fakultu. Od svých 60 let zahájil éru seniorského atleta, kdy po roce 1989 získal již v barvách USA tři tituly mistra světa, čtyři tituly olympijského vítěze a víc než pětkrát překonal světový rekord.

Po svém prvním mistrovství světa v Oregonu zůstal ve věku 62 let paradoxně v USA, kde s přestávkami strávil 14 let - postupně tak pracoval v pozicích umývače nádobí, uklízeče v městském divadle, osobního trenéra a nakonec jako zaměstnanec Mezinárodního institutu pro sport a lidskou výkonnost při oregonské univerzitě, kde posléze získal titul čestného docenta za svou dosavadní publikační činnost.

Prof. Ladislav Filip se podílel na vydání tří knih o kulturistice a publikoval na 40 odborných článků. Je držitelem nejvyššího vyznamenání ČSTV za významný a výjimečný přínos tělesné výchově a sportu. Syn pana Filipa nyní pracuje jako tělocvikář v Oregonu, kde žije se svojí rodinou.

Pan Filip ve svých nynějších 82 letech 4krát týdně trénuje - znovu v rodném městě Berouně - a zřejmě se chystá na některé z blízkých mistrovství světa seniorů v atletice.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie