Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Muscle&Fitness 11/2009
- Doplňky stravy a teenageři

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

text: team USA M&F
foto: PAVEL YTHJALL

Někteří trénující teenageři a zejména studenti užívají doplňky stravy jako posedlí. Pokud však jde o jejich starostlivé rodiče, panují na jejich straně spíše obavy. U kulatého stolu jsme se na toto kontroverzní téma podívali z více úhlů. Jen málo věcí je tak rozporuplných, jak suplementace mladistvých. Jejich rodiče, učitelé i trenéři jsou zmatení pod vlivem různých dopingových afér, často propíraných médii. Domnívají se mnohdy, že spousty proteinových přípravků a kreatin patří do stejného pytle jako nezákonné drogy. Tomu všemu dominuje spíše paranoidní skepticismus a dokolečka omílané fráze než zdravá kritika a rozum. Redakce amerického M&F proto oslovila několik předních expertů z této oblasti. Doufáme, že vám jejich pohled na věc udělá jasno v tom, co by měli (anebo neměli) teenageři užívat, aby posunuli svoji sportovní výkonnost na vyšší úroveň.

KDO ZASEDL U KULATÉHO STOLU?

JEFFREY R. STOUT - vicepresident NSCA (National Strength and Conditioning Association), docent na katedře zdravotních a sportovních věd na University of Oklahoma v Normanu (USA)
ANDREW SHAO - vicepresident pro vědecké a regulační záležitosti Výboru pro zodpovědné stravování (Washington, D.C.,USA)
MIKE NITKA - předseda školské sekce NSCA, předseda trenérské rady na Muskego High School ve Wiskonsinu (USA)
AVERY FAIGENBAUM - zakladatel www.strongkid.com, docent na katedře zdravotních a sportovních věd na The College of New Jersey v Swingu (USA)
CHRIS LOCKWOOD a JIM STOPPANI - první je editorem a druhý vedoucím vědeckým redaktorem amerického MUSCLE&FITNESS.

OTÁZKA č. 1: Co je vaší největší starostí, pokud jde o podávání suplementů mladistvým?

FAIGENBAUM: „V každém případě jejich bezpečnost. Těla mladých jsou ještě ve vývojové fázi, rostou a dospívají. Ať už jde o jakékoliv suplementy, nejdůležitější jsou jejich dlouhodobé účinky. Pokud jde o vědecké podklady k mnoha suplementům, většina studií je zaměřena pouze na dospělé. Suplementy podávané dospělým fotbalistům nemusí být stejně bezpečné a účinné pro teenagery.“

SHAO: „Řekl bych - zodpovědnost. Ze společenského hlediska je oprávněná otázka, zda jsou teenageři natolik dospělí, aby užívali doplňky přesně podle návodů a velmi zodpovědně. To samozřejmě platí o každém výrobku, ale zvláště to platí pro doplňky stravy.“

STOUT: „Mám starost o ty mladistvé, kterým více záleží na suplementech než na běžné stravě a cvičení. Když se teenager opírá hlavně o suplementy, můžou se u něj rozvinout v oblasti životního stylu špatné návyky a v dospělosti bude vyhledávat další tzv. rychlá řešení, kam patří drogy nebo léky.“

NITKA: „Řekl bych - nedostatek znalostí. Věří, že suplementy jsou důležitější než strava. Snažím se jim vysvětlit, že když je jejich stravování na špatné úrovni, trénují nepravidelně a s příliš nízkou intenzitou, tak v jejich případě na suplementy ještě nedozrál čas. To je ale v rozporu s obsahem reklamních sloganů v reklamě na suplementy. Mladí obvykle hledají jednoduchá a rychlá řešení a pokládají za ně i suplementaci.

M&F: „Souhlasíme s Dr. Stoutem, že důraz je třeba klást na trénink a jídelníček. Když trénink a stravování jsou na nízké úrovni, vznikají mnohem větší problémy než správně vybrat suplement. Jedině rozumný trénink a dodržování obecných zásad stravování do té doby, než dojde k zastavení růstu, je správné. Pak dojde čas i na suplementy.“

OTÁZKA č. 2: Když se tedy mladý sportovec dostane na svůj vrchol a vyčerpá všechny rezervy ve stravování a v tréninku, jaké suplementy doporučujete?

M&F: „Nejlepší suplementy pro mladistvé jsou ty, které představují koncentrovanou formu nutričně významných látek, které jinak tvoří základ běžného jídelníčku. Jsou to například aminokyseliny včetně větvených, glutamin, beta-hydroxy-beta-methylbutyrát (HMB) a kreatin, což je vlastně také látka odvozená od aminokyselin. Dále jsou to proteinové koncentráty a tyčinky, zdravé tuky, jako je rybí tuk, vitamíny a minerální látky, zejména ty s antioxidačními účinky.“

SHAO: „Za první a poslední považuji multivitaminové přípravky. Bylo zjištěno, že Američané přijímají v průměru nedostatečné množství celé řady nutričně cenných látek, a to především vitaminy C, D a E, vápník, hořčík a omega-3 mastné kyseliny. U teenagerů chybí odpovídající studie, ale neoficiální prameny uvádějí, že v této věkové skupině je deficit nutričních látek ještě vyšší, protože jejich stravovací návyky jsou horší než u průměrné populace.“

FAIGENBAUM: „Souhlasím. Pokud jde o hydrataci, mám velké obavy, že mladí vypijí více obarvených limonád než vody. Pokud teenager preferuje sportovní nápoje, udělá dobře, pokud má pod kontrolou celkový příjem kalorií.“

OTÁZKA č. 3: Existují některé doplňky stravy, které mladým nedoporučujete?

NITKA: „Já považuji za bezpečný jen takový doplněk, o kterém je k dispozici dostatek vědeckých informací z literatury. Když mě mladík požádá o ten či onen suplement, vždycky se ho zeptám, proč jej musí užívat. Ať si ho klidně vezme, ale musí mít především natrénováno. Z tohoto hlediska nepovažuji za nutné pít tolik energetických nápojů, zvyšujících výkon.“

SHAO: „Mezi doplňky nejsou žádné, které by měly nižší bezpečnost než ostatní. Ale pokud jde o energetické nápoje, opravdu je mladí nepotřebují. Navíc se při jejich konzumaci mnohdy neřídí informacemi na etiketách a pijí je v nepřiměřeném množství, takže může vzniknout zdravotní problém. To se netýká jen mladistvých, ale kohokoliv.“

FAIGENBAUM: „Podle mého názoru nesmí adolescenti v žádném případě užívat žádný z prohormonů či stimulátorů testosteronu jako DHEA (= dehydroepiandrostendion) nebo androstendion. Fyziologie mladistvých je dynamicky citlivá a cokoliv, co manipuluje s přirozenou hladinou tělesných hormonů, je škodlivé.“

STOUT: „S některými body souhlasím. Také já nevěřím energetickým nápojům, protože obsahují stimulanty s vedlejšími účinky, například podporují růst krevního tlaku. Také nefandím suplementům podobným lékům, které se váží na receptory a mají dopady na metabolismus. Veškerým hormonálním přípravkům a blokátorům estrogenu by se mladiství v období růstu měli vyhnout. Upřednostňuji suplementy, obsahující účinné látky, které neovlivňují metabolismus, a které se vstřebávají, když je tělo potřebuje, nebo beze zbytku vylučují. To jsou proteiny, sacharidové nápoje, kreatin, aminokyseliny, HMB a CLA (= konjugovaná kyselina linolová).“

M&F: „V tomto se shodneme - teenageři by se měli vyhýbat jak suplementům obsahujícím stimulanty, tak hormonálním přípravkům, které ovlivňují hladinu tělesných hormonů, jako je testosteron. Mozek a tělo mladistvých je ve vývojovém stadiu. Stimulanty a suplementy, které ovlivňují hormonální rovnováhu, mohou mít nepříznivý účinek na vývoj tělesných soustav, což může mít dlouhodobé dopady na zdraví a kondici mladistvých. Máme k dispozici přesvědčivé údaje o tom, jak užívání stimulantů podporuje sklon mladistvých k závislostem. Bojíme se bezdůvodné a společensky zcela akceptované konzumace kávy a energetických nápojů mladistvými. A zejména nám vadí velký počet mladých, kteří experimentují s prohormony a hormony.“

Toto je pouze část diskutovaných témat. Názory odborníků na další tři ožehavé otázky, týkající se suplementace mládeže, najdete v aktuálním čísle (11/2009) časopisu MUSCLE&FITNESS.

Článek v plném znění naleznete
v Muscle&Fitness 11/2009, který zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie