Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Kamila Ďuricová: "Kickbox
je pro mě relaxací."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Rozhovory, které jsem doposud pro Ronnie.cz připravil, byly vždy s profesionálními bojovníky mužského pohlaví. Tentokrát jsem se rozhodl tento stereotyp nabourat a pro další rozhovor s osobnostmi domácí scény bojových sportů jsem oslovil Kamilu Ďuricovou, světovou vicemistryni v kickboxu pro rok 2008. Bojové sporty už dávno nejsou doménou ryze mužskou a ženské pohlaví v nich má stále hojnější zastoupení, což se odráží i ve zvyšující se úrovni ženských turnajů a zápasů. Kamila se bojovým sportům věnuje několik let, ve své dosavadní kariéře dosáhla řady úspěchů, je trenérkou kickboxu a momentálně se připravuje na svůj debut v boxu, který absolvuje rovnou na mistrovství České republiky. Z těchto důvodů se mi zdála být více než vhodnou kandidátkou na první rozhovor se zástupkyní ženského pokolení. Netradičním místem našeho setkání bylo divadlo Milenium, kde Kamila pracuje. Přestože jsem dorazil s mírným zpožděním, vítala mě s úsměvem na tváři a náš rozhovor mohl o malou chvilku později začít.

Nejdříve bych tě požádal, aby ses našim čtenářům představila. Pověz o sobě všechny informace, které považuješ za důležité nebo zajímavé.

Jmenuji se Kamila Ďuricová, je mi 28 let. Zabývám se kickboxem, dříve jsem se věnovala semi-contactu, momentálně dělám převážně light contact a začala jsem ještě boxovat. Kickbox jsem dělala závodně, což je v současnosti kvůli práci náročnější. Snažím se trénovat, k tomu mám nějaké soukromé a občas i veřejné hodiny, kde vedu trénink z pozice trenéra. Závodní stránka už šla trochu stranou, takže si spíše vybírám podle chuti, na který zápas nebo turnaj se mi chce jít nebo ne. V současné době jsem se začala více věnovat boxu a nyní se budu připravovat na mistrovství České republiky v boxu.

Mohla bys čtenářům prozradit, proč jsme se sešli právě v divadle Milenium? Jaké v něm zaujímáš místo?

Dělám zde produkční, což obnáší veškeré činnosti spojené s provozem divadla, od předprodeje vstupenek a pronájmů divadla až po celkové zajišťování provozu a představení. Divadlo Milenium se znovu otevřelo po čtyřech letech a 30. dubna jsme měli premiéru muzikálu Kladivo na čarodějnice, takže teď je ten největší shon, kdy se všechno musí připravovat a rychle řešit. Je to zábavná práce, ale časově náročná.

Skloubit trénování sebe, ostatních a běžnou práci se asi k úspěšnému zvládnutí všech povinností najednou nedá?

Je to hrozně náročné. Jelikož pracuji v divadle, chodím trénovat ráno, než jdu do práce. Když mám soukromé hodiny, tak zase odbíhám odtud, takže pořád někde lítám a chodím s taškou narvanou chrániči. (usmívá se)

Chtěla bys teď ještě něco dokázat na mezinárodní scéně nebo už to bereš více rekreačně a oddychově?

Určitě bych chtěla. V současné době mám box, kde bych se chtěla pokusit něco dokázat. Teď se ukáže, jak na tom jsem. Samozřejmě to není otázka jedněch závodů, je potřeba zápasit víc. Uvidíme, co mi ještě život postaví do cesty.

V minulém roce ses na Mistrovství světa v kickboxu, které se konalo v Olomouci, umístila na druhém místě. Chystáš se letos (pokud už letošní mistrovství světa neproběhlo) obhajovat druhé místo, popřípadě zkusit dosáhnout na úplný vrchol?

Letos ne. Chtěla bych zmínit, že v kickboxu je více asociací, takže je více mistrovských titulů. Nejuznávanější je WAKO. U mě šel kickbox trochu do ústraní v tom směru, že jsem se začala více věnovat právě boxu. Není to tak, že bych kickbox úplně vzdala, ale je v pomyslném hodnotovém žebříčku o kousek dál.

Mohla bys popsat, jak Mistrovství světa asociace ISKA v Olomouci probíhalo? Mám na mysli nejen organizační stránku, ale i například divácký zájem. Můžeš zároveň s tím popsat i tvoji cestu do finále...

Celý turnaj trval pět dnů. Všichni jsme bydleli kousek od tělocvičny, kde se zápasilo. Na každý den byly vyvěšeny rozpisy, kdo s kým a v jaké kategorii bude zápasit. V tomto ohledu to bylo dobré, protože člověk přesně věděl, kdy bude mít zápas a mohl se na něj připravovat. Musím říct, že tam byla menší konkurence. Nepřišlo takové množství lidí, jaké bývá v asociaci WAKO, kde je třeba 40 a více zápasníků v jedné váhové kategorii. Tady bylo tak 6 - 7 osob v ženských kategoriích. U chlapů je to vždycky o něco více, ale i tam byla menší konkurence.

V uplynulých letech ses také zúčastnila Czech open, což je nejprestižnější amatérský turnaj v kickboxu u nás. Jaký má tento turnaj úroveň, co se týče konkurence a celkové organizace?

Obecně vzato, závody, které se u nás konají, nejsou organizačně až tak dobře zvládnuté. Když to člověk srovná se zahraničím, kde je běžně připraveno osm, i deset zápasišť a u nás jsou tři nebo čtyři (což je maximum), boje se potom protáhnou zbytečně do večera. Závodníci se musejí xkrát znovu zahřát a připravovat na zápas, protože tam vznikají velké časové prodlevy, takže je to trochu náročnější. Myslím si, že se to dá zvládnout mnohem lépe. Petr Kotík, Petr Dvorščík, Ivo Zubatý a Marek Svitek, kteří působí v našem klubu a patří mezi světovou špičku, mají vymyšlený systém, který urychlí průběh závodů. Na našem turnaji Kosa Cup byl jejich systém vyzkoušen a skvěle fungoval. Jedná se jak o online registraci, kdy jsou závodníci dopředu zaregistrováni a pc systém vytváří pavouky a čísla zápasů, tak i větší počet zápasišť, časové rozpisy zápasů atd.

Mohla bys říct více o svém klubu?

Dnes už je to vlastně síť tělocvičen. Máme tři tělocvičny a 1. června otevíráme novou v Horních Počernicích. Myslím si, že v České republice není další klub takových kvalit, protože lidi, kteří tento klub vedou, jsou vysokoškolsky vzděláni a zároveň za sebou mají velké sportovní úspěchy. Tělocvična je určena jak rekreačním cvičencům, tak těm, kteří se tomuto sporrtu chtějí věnovat závodně. Velkou část lidí, kteří k nám chodí, tvoří ženy a děti. Tento sport je opravdu pro každého, jenom záleží, jak ho kdo chce dělat. Náš klub je speciální v tom, že všechny tyto kategorie zahrnuje.

Kolik máš na svém kontě zápasů?

To opravdu netuším. Nemám je sečtené.

Jsi pořád v reprezentačním týmu ČR?

Ne, nejsem.

Jak vlastně fungují nominace do našeho reprezentačního týmu?

Je to tak, že je potřeba zápasit na nominačních závodech, kde dotyčný sbírá body za umístění na prvních 3 místech. Body z nominačních závodů se pak sčítají. Avšak ani nejvyšší počet dosažených bodů není zárukou, že se závodník na výjezd reprezentace dostane. Měla by zde hrát roli také stabilní výkonnost závodníka a další aspekty. Stává se, že na závodech není žádná konkurence a člověk může být první a přitom vyhrál jen jeden zápas, takže ne vždy je bodový systém směrodatný. Abych řekla pravdu, nemám v současné době úplný přehled o situaci kolem reprezentace a ČSF (pozn. red.: Český svaz fullcontactu a ostatních bojových umění).

Když se řekne kickbox, tak se pod tímto názvem skrývá hodně, v některých případech i dosti odlišných disciplín. Ty se věnuješ zmiňovanému light contactu a semicontactu. Mohla bys popsat specifika a odlišnosti jednotlivých disciplín?

Semicontact je přerušovanou formou boje. Techniky musí být vedeny kontrolovaně. Častokrát jsou však tyto „kontrolované“ techniky velmi tvrdé. Body jsou přidělovány ihned po provedení techniky. Zápas trvá v eliminacích dvě kola po dvou minutách a ve finále tři kola po dvou minutách.

Light contact je „lehčím“ způsobem boje. Používají se všechny známé údery a kopy na tělo a hlavu soupeře. Jsou zakázány techniky na vršek hlavy, krk, záda a od pasu dolů, vyjma podmetů. Nejde o trefení soupeře maximální silou, ale spíše předvedení více kombinací a soupeře si tzv. nabodovat. Knokaut je zde zakázán, i když se může stát, že člověk například v obraně kopne či udeří a soupeře knokautuje. Ale není to cílem zápasu. Zápas trvá dvě nebo tři kola po dvou minutách v eliminacích a tři kola ve finále.

Liší se zde nějak klíčové faktory úspěchu oproti plnokontaktním disciplínám?

Myslím si, že podstata je stejná ve všech stylech. To znamená, že základem je fyzická, technická i psychická připravenost. Co má člověk v hlavě, je půlkou vyhraného nebo prohraného zápasu.

V jaké váhové kategorii zápasíš? A jaká je u nás mezi ženami konkurence?

Dříve jsem zápasila v kategorii do 55 kg a nyní jsem v kategorii do 60 kg. Většinou jsou nejvíce obsazovány právě kategorie -55 kg a -60 kg. Jsou u nás kvalitní závodnice.

Jak ses dostala k bojovým sportům?

Úplně náhodně. Já totiž nepocházím z Prahy, a když jsem sem přijela, byla jsem tu úplně sama a měla potřebu něco dělat. Začala jsem chodit do fitka a viděla, že se tam trénuje kickbox. Už jenom tím, že jsem se na něj chvíli dívala, mě zaujal a hned jsem začala cvičit.

Zkoušela jsi i jiné sporty? Proč nakonec zvítězily ty s přívlastkem bojové?

Od dětství jsem dělala gymnastiku. Potom jsem se nějaký čas věnovala atletice, tancování, baletu, ale i parašutismu - a odtud už byl krůček k bojovým sportům. Musím ale říct, že nervozitu, kterou člověk zažívá před zápasem, jsem při výskoku z letadla nikdy v takové míře nezažila.

Taková přirozená cesta od sportů extrémních k bojovým.

Asi tak. (usmívá se) Já vlastně nejsem schopná říct, proč jsem si boj vybrala. Prostě mě chytl a baví mě, což je nejdůležitější. Je pro mě psychickým relaxem. Člověk při fyzické zátěži zapomene na všechny problémy.

Po jaké době ses rozhodla zkusit zápas?

U mě to bylo poměrné rychlé. Začala jsem trénovat a asi po tři čtvrtě roku jsem šla na první závody.

Dá se říct, že ses rozhodla ve své kariéře trochu přitvrdit, když právě přecházíš od polokontaktních disciplín k boxu?

V podstatě to tak může vypadat, i když to nebylo mým záměrem. Já jsem box začala dělat, protože jsem si chtěla zlepšit ruce, abych je měla lepší do kickboxu a našla jsem v něm něco, co mě na našem sportu hodně baví. Je to zase něco jiného a nového. Další etapa ve sportovní kariéře... Nicméně u kickboxu určitě zůstanu.

Kolik tréninků se ti v současné době podaří během týdne odtrénovat?

Jelikož se teď připravuji na zmiňované MČR v boxu, tak chodím trénovat od pondělí do pátku.

Kolik ti zbývá času do zápasů? Kdy a kde proběhne letošní MČR v boxu?

MČR se bude konat 12. - 14. června v Praze, bude probíhat na dvou místech a finále se uskuteční v hotelu Hilton.

Jak vypadá tvůj typický trénink během přípravy?

Vždy začíná nějakým zahřátím a protažením, náplň tréninku pak záleží na tom, kolik času do závodů zbývá. Teď se třeba připravuji hodně sparingově, potřebuji se „vyzápasit“. Těsně před závody se jedou rychlostní tréninky.

Baví tě více trénovat lidi, nebo sebe?

To se nedá říct. Mám ráda, když si jdu zacvičit a nemusím přemýšlet nad způsoby, co a jak trénovat, a jen se nechat vést. Na druhou stranu mi přináší velkou radost, když vidím někoho, koho trénuji, jak se zlepšuje, a metoda, kterou jsem v tréninku použila, má požadovaný efekt. Proto se obě role nedají srovnat, každá má svoje.

Když se podíváš na tento sport z širší perspektivy. Dal ti kromě sportovního vyžití i něco dalšího? Například v psychické rovině, v podobě větší sebedůvěry…

Nejsem zrovna typem člověka, který by byl nějak přehnaně sebevědomý a musím říct, že kickbox přispěl k celkově lepšímu pocitu. Spíše ale teď vím, že jsem schopná překonávat překážky a k něčemu se dokopat. Trénování je pro mě psychickou relaxací (když se tedy zrovna v tréninku nevztekám, že mi něco nejde). I když jsem po tréninku hodně unavená, je jediným momentem, kdy úplně vypnu a nemyslím na žádné věci okolo. V tomhle směru si to bez bojových sportů vůbec nedovedu představit.

Co na tvůj sport říkají známí a rodina? Chodí tě povzbuzovat na závody?

Ne, nechodí nikdo. (usmívá se) Moje maminka si vždycky přála, abych dělala nějaké klasické holčičí sporty, ale moc jí to nevycházelo. Na závodech byla jen dvakrát, a když mě viděla zápasit, tak se jí chtělo brečet a od té doby nechodí a čeká na výsledek na telefonu. Vždy se musím nahlásit, zda jsem v pořádku. Přítel to také příliš nemusí. Většina mých přátel je ale z oboru, věnují se bojovým sportům a samozřejmě mi fandí.

V poslední době se navíc u lidí často setkávám s předsudky, že holky a bojové sporty nejdou dohromady, což mě v dnešní době udivuje.

Zbývá ti po práci a trénincích volný čas i na jiné zájmy a záliby kromě sportu? Co ráda děláš, když máš volno?

Chtěla bych dělat víc věcí. Ráda bych chodila plavat, jezdit na bruslích apod. Jednu dobu jsem chodila lézt, což mě neskutečně bavilo, ale den by musel být nafukovací, aby se vše dalo zvládat. Jinak mimo sportu ráda chodím za hudbou na koncerty nebo festivaly.

Kdyby všechno dopadlo podle tvých představ, jak by měla vypadat, řekněme, druhá polovina letošního roku? A samozřejmě to nemusíš brát jen ze sportovního hlediska.

Jednoznačně, abychom byli všichni zdraví. Z dalších věcí, o které nyní usiluji, nebo o které se snažím, to jsou sportovní úspěchy, a aby naše divadlo, které bylo nově otevřeno, výborně fungovalo.

Ty máš černý pásek v kickboxu. Co to o tobě vypovídá a jaký je systém postupování od jednoho pásku k druhému?

Páskování slouží k označení technické vyspělosti. Stupňů je sedm a značí se buď barvou pásku nebo čísly od 7. kyu/žlutého, přes oranžový, zelený, modrý, fialový, světle hnědý až 1. kyu/hnědý pásek. Mistrovský pásek je černý a říká se mu dan, přičemž černé mají ještě vlastní stupnici a číslují se opačně od 1. danu výše. U nás existují převážně první dany, ale ve světě je úplně běžné, že má někdo i druhý, třetí dan. Třetí dan mají pouze dva lidé v republice, shodou okolností moji kolegové a zakladatelé Kosa gymu Pavel Dvorščík a Petr Kotík.

Každá zkouška je co do náročnosti odstupňovaná podle toho, do kterého kyu se přechází. Je rozdělena na několik částí. První je technická - jednotlivé ruční, nožní techniky, kombinace a kombinace technik v pohybu. Další částí je fyzická připravenost. Na vyšší pásky ještě přibývá stínový boj, úhyby, práce na lapech, pytlích a zápas. U 1. kyu a 1. danu k tomu patří ještě teoretická část. Černý pásek je mistrovský, takže člověk, který ho má, musí dokonale ovládat teoreticky i prakticky dané techniky, od sebemenších úhlů postavení těla až po přesné natažení ruky a musí to dokázat naučit i někoho jiného.

Součástí zkoušky je i zápas? Proti komu aspirant na zisk vyššího pásku při zkoušce zápasí?

Zápasí mezi sebou jednak lidé, kteří jdou na zkoušku, a jednak bojují se zkušebními komisary, což jsou lidé, kteří kickbox dělají nebo dělali, a jsou i závodníky.

Jak dlouho by ses chtěla aktivně věnovat kickboxu, popřípadě boxu?

Vždycky jsem si myslela, že se mu budu věnovat pořád. (smích) Ale vše ukáže čas. I když, jednou budu mít rodinu, tak bych jí svůj styl života do určité míry ráda přizpůsobila. Doufám, že se mi to podaří. Asi se mu potom budu věnovat v trochu menší míře než doposud, ale úplně opustit tenhle druh sportu určitě nechci.

Mohla bys na závěr vzkázat lidem, kteří tvůj sport tolik neznají, v čem je jeho kouzlo? Co jim může nabídnout a proč stojí za to si ho alespoň vyzkoušet?

Kickbox je skvělý koníček, jako sport velmi komplexní a každý, kdo si ho vyzkouší, si v něm své kouzlo najde sám. A pokud má někdo chuť kickbox zkusit, nechť přijde k nám do Kosagymu.

Děkuji za rozhovor. Přeji ti hodně štěstí v nadcházejících zápasech, abys dosáhla všech úspěchů, o které usiluješ.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.01.21:03Jitushka.bmw - Taky bych chtěla dělat nějaký bojový sport, ale nevím jest..
05.06.11:10manko - Když krásná žena dělá krásný sport,není co vytknout :)*1* ..+3
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 128 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie