Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Ondřej Pála: "Na boxu se mi
líbí dříčství a individuálnost."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Pokud byste se zainteresovaných osob zeptali, kdo je nejlepším českým profiboxerem v nejtěžší váhové kategorii, pravděpodobně byste dostali vždy stejnou odpověď. Ondřej Pála! Teprve 24letý boxer v supertěžké váze už stihl odboxovat 25 zápasů v profesionálním ringu a pouze dvakrát odcházel z ringu jako poražený. V posledních 12 zápasech v řadě však chuť porážky nepoznal. Jeho jméno začíná získávat na lesku i v zahraničí a Ondrovy ambice míří hodně vysoko.

Když jsme se sešli v brzkých večerních hodinách v menší kavárně v jednom pražském obchodním centru, Ondra se právě vracel z odpoledního tréninku, kde se zrovna dozvěděl o svém příštím zápasu. Přestože to byl již druhý trénink, který toho dne absolvoval, únava na něm nebyla vůbec znát. Přišel v dobrém rozpoložení a s dobrou náladou trpělivě odpovídal na všechny otázky, které jsem si na něj přichystal.

Když jsem si na internetu projížděl tvé poslední rozhovory a zápasové reportáže, zjistil jsem, že už se o tobě relativně dlouho nic nenapsalo. Mohl bys tedy na úvod doplnit pár aktuálních informací? Co je u tebe nového? Máš domluvený nějaký další zápas?

Momentálně jsem v přípravě na další zápas. Zrovna jsem se vrátil z tréninku, kde mi můj trenér Jurij Krivoručko řekl o dalším boji. Měl bych boxovat tuším 20. června v Německu proti nějakému Američanovi. Před pár týdny jsem bojoval v Německu s Konstantinem Airichem a duel jsem vyhrál na body.

Právě na tvé poslední vystoupení jsem se chtěl zeptat. Výhrou nad Airichem se ti podařilo zlomit „německé prokletí“. Předtím jsi v Německu zápasil dvakrát a byly z toho dvě porážky, zatím jediné, které jsi ve svých 25 utkáních v profesionálním ringu zaznamenal. Napotřetí jsi ale dokázal vyhrát. Jak se z tvého pohledu zápas vyvíjel?

Myslím si, že jsem měl zápas od začátku pod kontrolou - takhle bych to neskromně řekl. (usmívá se) Každé kolo jsem o kousek vyhrál. Každopádně jsem dobře věděl, že boxuji v Německu, kde musíš vyhrát před limitem, nebo ho opravdu mlátit, takže jsem se snažil co nejvíce šlapat a naštěstí to dopadlo dobře. I když jeden rozhodčí dal remízu, což nechápu… prostě Německo, ale dali mi to.

Kladeš si do budoucnosti nějaké cíle, kam by ses chtěl třeba za rok nebo dva posunout nebo se soustředíš jen na jednotlivé zápasy?

V profiboxu takhle plánovat nejde. Tady nejsou žádné pevně stanovené termíny dalších zápasů a nikdy dopředu nevím, co mě čeká. Nevím, jestli se mi zápas povede, jestli se nezraním atd., a proto plánovat si něco třeba rok dopředu není možné. Ale pokud to vezmu z obecného hlediska, když se mě někdo ptá, kam bych chtěl vlastně dojít nebo čeho bych chtěl během kariéry dosáhnout, tak vždycky říkám, že bych chtěl dosáhnout svých možností nebo je dokonce překročit. Takže, jestli je v mých fyzických schopnostech a schopnostech mého manažera, abych byl desátý na světě, chci být desátý na světě. Pokud mám na to být první, tak chci být první. Chci absolutně vyčerpat své možnosti.

V jednom rozhovoru jsi prohlásil, že se do dvou let chceš utkat s Nikolajem Valujevem. Na kolik vidíš tuto možnost reálně? I vzhledem k tomu, že od rozhovoru, v němž jsi to prohlásil, už zhruba půl roku uplynulo, takže ti zbývá nějaký rok a půl.

Možnost je to rozhodně reálná. V prosinci jsem v Praze boxoval s Harrym Duivenem o titul PABA, což je dceřinná organizace asociace WBA (World Boxing Association). Zápas jsem vyhrál, takže jsem šampiónem PABA. Tento duel byl součástí pyramidy. Ještě mě čekají dva zápasy, a pokud je vyhraji, mohl bych vyzvat absolutního mistra WBA, kterým je momentálně Valujev. V rozhovorech je to vždycky prezentováno tak, že chci Valujeva, ale mně jde o pás WBA. A jestli ho za rok a půl bude držet Franta Flinta, tak chci vyzvat Frantu.

Situace se má momentálně tak, že ve WBA jsou dva šampióni najednou. Vedle Valujeva je druhým šampiónem v organizaci Ruslan Chagaev. Oba boxeři by se teď měli poprat o absolutního mistra světa. Kdo má podle tebe větší šance na vítězství?

Budou spolu boxovat 30. května. Jejich první souboj jsem viděl. Tam ho Chagaev docela udolal. Bylo to o kousíček, ale byl lepší. Teď jsem viděl poslední Chagaevův zápas a boxoval špatně. Stagnuje. Valujev naopak zaznamenal určité zlepšení, takže já tipuji jeho.

Nedávno jsem koukal na statistiky profiboxerů na boxrec.com, kde ti momentálně patří 69. místo mezi těžkými vahami…

Kolikáté jsi říkal? Tohle já ani nevím. (smích)

Pokud si dobře pamatuji, byl jsi na 69. místě. Souvisí tvá pozice ve statistikách s tím, jestli můžeš někoho vyzvat, nebo jestli máš právo boxovat o nějaký titul?

Boxrec.com je neoficiální rating, navíc srovnává boxery ze všech organizací, takže to zase tak vážně brát nejde. Je to vynikající pro informace. Najdeš tam všechny zápasy, všech boxerů, jak boxovali, s kým, kdy, proč. V tomhle je to dobré, ale jinak bych k tomu moc vážně nepřistupoval. Když se podíváš na žebříček WBA, tam jsem na nějakém 26. místě. To je pro mě rozhodující.

Jak ses vůbec dostal k boxu?

Já jsem sportoval od malička. Zkoušel jsem judo, jiu-jitsu, ale hlavním sportem pro mě bylo plavání. Asi deset let jsem závodně plaval. Potom jsem se dostal na sportovní gymnázium, z něhož mě asi po roce vyhodili. Ne kvůli sportovním výkonům, ale kvůli studijním výsledkům. Rozhodoval jsem se, co dělat dál. Už dlouho jsem chtěl zkusit thajský box, tak jsem se na něj přihlásil, trénoval tam můj kamarád Ondra Hutník, kterého znám asi od 13 let. Moc se mi líbilo, jak to dělá. Začal jsem chodit k Machajdovi (pozn. red.: Petru Macháčkovi). Přístup Machajdy a celkově vedení tréninků mi ale příliš nesedělo. Začal jsem chodit do béčka, kde v průměru cvičilo tak 40 lidí, takže se trenér nemohl nikomu zvlášť věnovat. Chodil jsem tam asi 5 měsíců a za tu dobu jsem neviděl žádný rozdíl mezi prvním a posledním tréninkem. Tak jsem si řekl: „Tohle ne, zkusím box.“ Nalistoval jsem si ve zlatých stránkách klub boxu. Tehdy to byla Palestra, malý klub na Náměstí Míru. Zavolal jsem tam, přišel jsem na trénink, chytlo mě to a bylo rozhodnuto.

Čím tě box okouzlil, že jsi mu dal přednost před ostatními sporty?

Co mě zaujalo na boxu oproti jiným sportům? Pokud ho srovnám třeba s plaváním, se kterým mám hodně zkušeností, musím říct, že především rozmanitost. V plavání kmitáš tam sem, tam sem. Existují čtyři styly. Ale u boxu se každý trénink během týdne nebo i měsíce dá udělat jinak. Líbí se mi dříčství, které k tomu patří, a individuálnost.

Jakých úspěchů jsi dosáhl v amatérském boxu?

Jednou jsem vyhrál juniorské a jednou seniorské mistrovství ČR a potom ještě několik turnajů. Nic světoborného.

Co je předpokladem, abys mohl přestoupit z amatérů mezi profesionály? Je potřeba vyhrát alespoň mistra ČR, nebo něco více?

To je taková mylná informace mezi lidmi, kdy se má za to, že musíš mezi amatéry něčeho dosáhnout. Takhle to není. Dokonce i ty, který jsi v životě neabsolvoval zápas v boxu, bys dnes mohl jít do profesionálního ringu. Je to podmíněno pouze lékařskou prohlídkou a licencí. Dále už se nikdo nepídí, jaké jsi měl předtím úspěchy.

Tím jsi mě docela překvapil. Měl jsem za to, že je potřeba dosáhnout nějakého úspěchu, umístit se alespoň na bedně na amatérském mistrovství Evropy či nějaký obdobný úspěch.

Tak to není. Naopak spousta boxerů v amatérech žádný větší úspěch neměla, ale sedí jim profi ring a daří se jim v něm mnohem více. Je to totiž úplně o ničem jiném.

V roce 2006 jsi v Praze bojoval o profesionální titul mistra ČR s Tomášem Mrázkem. Já Tomáše dobře znám, kdysi jsme spolu trénovali. Jaký to byl pro tebe zápas?

Já momentálně s Tomášem trénuji. Z mého pohledu proběhl zápas v pohodě. Každopádně Tomáš je výborný boxer. Podle mě je nejlépe fyzicky připravený ze všech boxerů, kteří u nás jsou. Je to neskutečný blázen. Já s ním spáruji deset kol, celkem mu dám po tlamě, sám jsem už hotový a on si dá ještě deset kol pytlů. A musím říct, že je strašně hodný kluk. Mám ho rád.

Prozradil bys pár informací o svém trenérovi? Mezi zainteresovanými je známou osobou, ale širší veřejnost přeci jen nemá ponětí, kdo jím je.

Můj trenér Jurij Krivoručko se narodil v Bělorusku. U nás žije zhruba 9 let. Absolvoval okolo 150 amatérských zápasů v boxu a sta profesionálních zápasů v kickboxu. Je sedminásobným mistrem světa v kickboxu a dvojnásobným mistrem Evropy v boxu. Do povědomí české veřejnosti se asi nejvíc zapsal vítězstvím při svém profesionálním debutu v boxu, kdy porazil Rosťu Osičku ve 4. kole KO. Myslím, že je to nejlepší trenér na světě.

U Jurije Krivoručka jednu dobu trénoval i Petr Vondráček? Trénovali jste spolu?

Jasně. Trénovali jsme spolu tři roky, každý den. Začátky byly trochu problematičtější. Asi dvakrát jsme si málem dali po tlamě. Potom se to srovnalo a dnes bych řekl, že jsme docela kamarádi.

Z dosavadních 25 zápasů máš na svém kontě 23 vítězství a z toho 18 výher KO. To už je celkem slušná vizitka. Máš nějakou vyloženou přednost, silnou zbraň, na kterou sázíš?

Vezmu to od poloviny své kariéry, protože v začátcích se přeci jen člověk teprve hledá a učí se, ale teď už mám nějaké zkušenosti. Mojí nejsilnější stránkou je fyzička. Nemohu o sobě říct, že jsem nějaký bezvadný technik nebo puncher. Já těžím spíše ze své komplexnosti a snažím se dbát hlavně na fyzičku. Mohu říct, že jsem boxoval s lepšími boxery, než jsem já, a jenom díky tomu, že jsem byl fyzicky lépe připraven, jsem je porazil.

Jaký máš názor na současný stav profesionální scény těžké váhy, kde mají v současnosti monopol bratři Kličkové, kteří drží tři ze čtyř hlavních světových titulů?

Abych řekl pravdu, z toho moc šťastný nejsem. Nemám je rád. Nelíbí se mi jejich styl. Nejsem zastáncem vysokých boxerů, kteří boxují s nataženou přední rukou a celý zápas tam s ní „pinkají“. Já jsem zastáncem Mikea Tysona. Mám rád agresivní styl, všechno dopředu. Doufám, že už jim konečně někdo namlátí. Teď by měl s Vladimírem boxovat David Haye, bohužel podle mého názoru Haye dostane.

Mike Tyson je tvým vzorem?

Určitě. I když, vzor… Já bych to takhle neformuloval, protože lidi si to potom mohou vyložit tak, že bych chtěl po něm něco napodobovat, tak to určitě není. Ale je pro mě jakousi modlou, protože když komukoliv na světě řekneš slovo box, každému se okamžitě vybaví Mike Tyson. Některé by ještě možná napadl Muhammad Ali, ale Tyson je tím hlavním. Souhlasím, že našemu sportu přinesl i spoustu negativního. Na druhou stranu i negativní reklama je reklama a je to on, kdo box proslavil po celém světě a dal mu takovou surovost. Mně se to líbí.

Já jsem viděl Hayeho zápas a musím říct, že je opravdu dobrý. Myslíš, že proti Kličkovi nemá šanci?

Já ho také viděl a myslím si, že prohraje. Byl bych hrozně rád, kdyby vyhrál, protože je opravdu nemám rád, ale moc tomu nevěřím. Ne, že bych proti Kličkovi měl něco osobního, to v žádném případě, ale jeho styl opravdu nemusím. Nejraději bych byl prvním, kdo mu namlátí. (smích)

Čas od času se v tisku nebo na internetu objeví články s názory, že současná těžká váha prochází jakýmsi úpadkem, zejména ve srovnání třeba s 90. léty. Souhlasíš?

Dá se říct, že ano. Momentálně je úpadek velkých osobností, chybí tam „big names“, jako tomu bylo dřív. Ale to zase přijde, protože starší generace odchází a je tu spousta mladých boxerů, které znám a s kterými trénuji v Německu, takže za chvíli se zase někdo objeví.

S tímhle pohledem na současnou scénu souvisí i nedávné prohlášení Davida Hayeho. Prohlásil něco ve smyslu, že spousta boxerů si myslí, že když jsou v nejtěžší váze, tak už si nemusí hlídat svoji formu a fyzičku a výsledkem je, že je tam spousta tlustých a těžkopádných boxerů. On prý bude tím, kdo udělá v supertěžké váze revoluci.

To je hodně nadnesené. Haye je dost velkohubý, což já moc nemám rád.

Hlídáš si svoji váhu?

Určitě. Jelikož znám váhu, s níž se cítím nejlíp, pokouším se ji držet. Teď jsem zase přibral, takže se snažím dát kila dolů.

Mohl bys pro zajímavost uvést, kolik teď vážíš, a doplnit informací o své výšce?

Měřím 190 cm a po tréninku jsem nyní měl 109,5 kg.

A tvá ideální váha?

Ideální zápasová váha je mezi 107 – 108 kg.

Mohl bys komplexně shrnout, co všechno obnáší příprava na zápas?

Je strašně těžké všechno sumarizovat, protože box je tak členitý a rozmanitý, že se musíš na každý souboj připravit jiným způsobem. Záleží, kolik kol se bude boxovat. Já už zápasím v dlouhých zápasech.

Teď trochu odbočím. V profesionálním ringu to vždycky chodí tak, že v debutovém zápase se jede na 4 kola, přičemž se mezi profesionály boxuje 4, 8, 10 nebo 12 kol. Kola jsou vždycky po třech minutách. Začíná se na 4 kolech a postupem kariéry se ti navyšuje počet kol. Já už boxuji de facto jenom 10 nebo 12kolové zápasy.

Úplným minimem jsou dva měsíce ostrého tréninku na daný zápas. A to neříkám, že začínám od nuly a dva měsíce předtím nedělám nic. Předtím se samozřejmě nějakým způsobem udržuji. Příprava obnáší především správné načasování. K počáteční fázi patří objem fyzické a silové přípravy a čím více se blíží zápas, přidávají se postupně technické věci, ubírá se objem a vše se posunuje do rychlosti. Asi jako v jiných sportech...

Připravuješ se na své soupeře po taktické stránce, jak je mezi profesionálními boxery zvykem, prostřednictvím videí se záznamy jejich zápasů?

Jsem absolutně pragmatický a tomuhle se vyhýbám. Ani nechci vědět jména svých soupeřů. Trenér ví, s kým boxuji, zjišťuje si soupeřovy zápasy, ale já se tomu naopak bráním. Nechci to vidět. Myslím si, že kdybych ty zápasy studoval, tak mě to jedině rozhodí.

Takže chceš jít do zápasu s čistou hlavou a boxovat podle svého?

Ano. Chci si jet svoje. Příprava je vždy taková, jakou ji trenér udělá, a pokud mi řekne, že je něco bíle, tak je to pro mě bíle.

Bývá zvykem se připravovat se sparing partnery, kteří typově podle výšky a stylu boje odpovídají nadcházejícímu soupeři. Probíhá to u tebe stejným způsobem?

Spolupracujeme s německými stájemi Arena Boxpromotion a Universum, kam jezdím na sparingy.

Co ty a posilovna?

Já si myslím, že pro box není posilovna až tak důležitá, ale u těžkých vah je přeci jen potřeba se zaměřit i na ni, takže mám napsané plány posilovacích tréninků, podle kterých cvičím. Momentálně mám dva měsíce do zápasu, takže běhám spíše dlouhé tratě a v posilovně se zaměřuji hlavně na sílu. Cvičím méně opakování s většími vahami. Postupně přecházím na menší váhy s více opakováními a větší rychlostí.

Máš jednotlivé tréninky rozdělené podle partií, tzv. split, nebo cvičíš celé tělo v jednom tréninku?

Musím říct, že v této oblasti se úplně nevyznám. Od toho mám trenérku Arletu Krausovou, která mi sestavuje cvičební plán. Arleta je také profesionální boxerkou a mistryní České republiky. V Média fitness má na starosti sestavování jídelníčků a rozpisy tréninků pro fitness. Předtím se o moji fyzickou přípravu staral Ivan Šlehobr, který stále drží český rekord v běhu na 100 metrů.

Co tě nejvíce motivuje do zápasů?

To je zajímavá otázka. Sám jsem si jí ještě nikdy nepoložil a ani nad tím takhle nepřemýšlím, protože mě to baví a je to ve mně. Přijde mi to přirozené.

Alespoň do nedávné minulosti jsi hodně často zápasil v ČR. Má na tvůj výkon vliv domácí prostředí a podpora fanoušků? Vnímáš ji během zápasu?

Určitě. Domácí prostředí mi sedí více. Vnímám podporu a jsem takový, že mám rád show a rád komunikuji s publikem a užívám si to.

Co říká rodina na tvoji profesi?

Zezačátku se dostavil přirozený rodičovský pud „chránit“, ale zase tolik proti tomu nebyli. Když potom viděli, že to myslím vážně a přišly úspěchy, tak mě začali maximálně podporovat.

Takže tě chodí podporovat i přímo na zápasy?

Chodí. Hlavně táta je do toho úplně zapálený. Na každý zápas jezdí se mnou a box hodně sleduje.

Prozradil bys na sebe nějakou neřest?

(smích) Rád žeru. To je jediné, co na sebe řeknu.

Pak se není čemu divit, když kila rychle naskakují. (smích)

Přesně tak.

Co rád děláš ve volném čase?

Toho je opravdu hodně. Ale třeba teď jsem si pořídil psa. Je to jedenáctiměsíční fena cane corso. Takže mezi dopoledním a odpoledním tréninkem běhám se psem. A když je jenom trochu volna a trenér mě pustí, jezdím na snowboardu. Zamiloval jsem se do něj, takže teď blázním na prkně.

Při rozhovorech s boxery se vždycky ptám na jednu stejnou otázku a zeptám se i tebe. Jaký máš názor na současnou situaci boxu u nás? Přeci jen box tady má ze všech bojových sportů nejdelší tradici a dá mluvit o nějakém dlouhodobém vývoji.

Nebál bych se říct, že box je u nás v úpadku. Jak amatérský, tak profesionální. Není v tom ale nic jiného než fakt, že v něm nejsou peníze. Box u nás netáhne velké sponzory. Netáhne ani televizi nebo časopisy, proto o něm tolik lidí neví, ale myslím si, že je na mírném vzestupu. Hlavně díky agentuře Médea, která u nás pro box hodně dělá. Médea mě v současnosti zastupuje, takže to nechci podat jako nějakou reklamu, ale Jaromír Soukup, který agenturu vlastní, udělal pro box hrozně moc. Pro něj je to srdeční záležitost. Dával peníze i do amatérského boxu, například na Velkou cenu Ústí. Navíc, jelikož je ředitelem největší mediální agentury u nás, se snaží dávat informace o boxu do médií a myslím, že se mu to daří. Například galavečer, který se v Praze uskutečnil v prosinci, přenášela Nova, TN.cz. Informace se objevily ve zprávách a galavečer měl velký ohlas.

Vzkázal bys na závěr prostřednictvím našeho rozhovoru něco svým fanouškům?

Ať chodí na galavečery, jelikož z vlastní zkušenosti mohu říct, že opravdu pomáhá, když je tam hodně lidí a zařvou si. A chtěl bych jim říct, aby se nebáli přijít na trénink, protože je jistě příjemnou zkušeností.

Díky moc za rozhovor!


Foto:
soukromý archiv Ondřeje Pály
Michaela Říhová



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.07.22:18Kerberos - otázka na ty amatéry sledujeme s kolegou spíše ten amatérs..
16.05.13:05Geroj - Díky!*1* a já zase děkuji Nikol.K, která je taková \\`šedá..
15.05.19:04m4l - Bomba rozhovor, fakt moc peknej a samozrejme at se dari*1*
15.05.17:54Nikol.K - Pěkný rozhovor, paráda! Gratuluji a pokračuj dál!:o)
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie