Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Lukáš Topinka - rozhovor

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V letošním roce bude Česká republika hostit Mistrovství světa v kulturistice juniorů a masters, které se uskuteční ve dnech 28. 11. - 1. 12. v Plzni. V současné době je již naše závodnická elita v plné přípravě na tento vrcholný šampionát, kde se každý z reprezentantů bude snažit předvést před domácím publikem v tom nejlepším světle! Jak ale taková každodenní příprava plná tvrdé dřiny a několikaměsíčního odříkání vlastně vypadá? Jako čtenáři našeho serveru můžete být exkluzivně při tom! Nahlédněte do každodenního úsilí našich nejlepších závodníků v přípravě na Mistrovství světa v rámci nového seriálu fotoreportů, rozhovorů a tréninkových fotografií našich reprezentantů!

Celý seriál odstartuje jeden z nejúspěšnějších juniorských závodníků posledních let Lukáš Topinka, dvojnásobný absolutní mistr ČR ve sportovní kulturistice, mistr Evropy a vicemistr světa v kulturistice klasické.

Lukáši, nejprve tě poprosím, aby ses zejména těm čtenářům, kteří sledují juniorskou scénu méně, stručně představil a prozradil nám svůj věk, odkud jsi a kolik let se již věnuješ kulturistickému tréninku.

Je mi 20 let, bydlím v Jihlavě a kulturistickému tréninku se pořádně věnuji už zhruba 3 až 3,5 roku.

Co tě k posilování přivedlo a proč ses rozhodl u něj zůstat?

Dříve jsem dělal asi 2 roky judo, ale přivodil jsem si při něm zranění kolene a musel jít na operaci - po ní jsem začal chodit do posilovny. Začala mě bavit, narostly mi nějaké svaly, tak jsem nakonec juda nechal a začal jsem naplno posilovat.

Pomýšlel jsi už tenkrát ve svých tréninkových začátcích na soutěžní pódia?

Ne, určitě vůbec ne. Cvičil jsem pro zábavu a abych něco dělal, takže první myšlenka na soutěžení přišla asi až po roce a půl cvičení.

Někdo tě k té myšlence přivedl, nebo sis sám řekl, že bys už mohl zkusit jít předvést výsledky dřiny? Jak k tomu došlo?

Už si to přesně nepamatuji, ale myslím, že jsem si tenkrát koupil časopis, kde jsem viděl nějakou dorosteneckou soutěž, a řekl jsem si, že přece vypadám stejně jako ti kluci na fotkách, tak to zkusím. No a zkusil jsem to…

To jsi to tedy „zkusil“ pěkně (smích), v roce 2006 jsi naprosto famózně vstoupil do soutěžní kulturistiky, při svém prvním startu ses stal absolutním mistrem České republiky, v podzimní části sezóny jsi získal na Mistrovství světa stříbrnou medaili, na jaře 2007 sis pak rovnou došel pro druhý titul absolutního mistra republiky a o dva týdny později vyhrál i vytoužený titul juniorského mistra Evropy. Od té doby jsi vynechal soutěžení na rok a půl, jaké důvody tě k takovému rozhodnutí vedly?

Zaprvé to byly důvody zdravotní a zadruhé finanční. Když jsem vyhrál Evropu, chtěl jsem na podzim jít i na svět, ale zdraví mi to nedovolilo. Měl jsem pořád angíny, byl jsem týden v nemocnici, týden doma, týden v nemocnici, prostě pořád nemocný. Měl jsem a pořád mám z těch příprav na soutěže slabou imunitu, tak jsem zdraví na podzim už nepokoušel. A teď jsem jaro 2008 také vynechal, protože jsem chtěl dát všechny síly do Mistrovství světa 2008. Po finanční stránce je to asi jako u každého závodníka, peněz na přípravu není nikdy nazbyt, jsem student, takže…

Kdy jsi zahájil plnou přípravu na letošní světový šampionát?

V lednu 2008 jsem se po Vánocích přestal cpát špatnými jídly, zaměřil jsem se v tréninku na své slabší partie a začal jíst více masa, rýže a celkově zkvalitňovat jídlo, snažit se vše dodržovat opravdu 24 hodin denně.

Ve které fázi předsoutěžní přípravy se právě nacházíš a kdy plánuješ začít s finální dietou?

Momentálně se nacházím na konci objemové přípravy, kterou ukončím koncem září, začátkem října najedu na takovou volnější dietu a opravdu finální tvrdou dietu nasadím až tak měsíc a půl před soutěží, protože mám rychlý metabolismus.

Popsal bys našim čtenářům, jak v současnosti vypadá tvůj běžný den, abychom si společně mohli udělat představu, nakolik příprava na Mistrovství světa v kulturistice zasahuje do života 20letého člověka?

Je to vlastně celodenní rituál. Ráno musím brzo vstávat, i když bych nemusel, jinak jsem totiž vstával o prázdninách vždycky v 10. Teď musím v 6, abych si už dal nějaké jídlo, pak si jdu třeba ještě lehnout, ale po dvou hodinách zase vstanu a jdu jíst a tak to je celý den. Ke snídani mám vždy nějaké vločky s mlékem, protein, další jídlo představují 1 - 2 sáčky rýže s masem a tak to jde pořád po dvou hodinách. Někdy kolem čvrté hodiny odpolední chodím na trénink, takže zařadím předtréninkové jídlo - většinou rýže, půl hodiny před tréninkem ještě gainer. Následuje trénink, tvrdý trénink (úsměv), po tréninku zase sacharidy, protein, po hodině opět maso a rýže. Je to celodenní otrava pořád jíst, hlídat si jídlo po dvou hodinách, všude s sebou tahat misky... už se opravdu těším na dietu, až do sebe nebudu muset cpát kilo masa a osm sáčků rýže denně, už mi to prostě leze krkem...

…takže celé letní prázdniny sis, předpokládám, užíval na festivalech, odpočíval u vody a v pohostinských zařízeních? (úsměv)

(velký smích) …no, určitě. Letošní prázdniny jsem vůbec nikde nebyl, jen o víkendu u babičky, jinak nikde. Na konci školního roku jsem mohl jet na 14 dní s kluky do Chorvatska, ale abych ušetřil peníze na svět, tak jsem nejel. Ani bych tam nemohl dodržovat jídlo, takže forma by byla pryč. Letošní prázdniny tak byly jen o tréninku, jídle a spaní.

Jak tvůj životní styl vnímají tvoji nejbližší?

Přítelkyně mě určitě podporuje, tam žádný problém není a rodina si myslím už také zvykla. Dříve byly problémy, že nechtěli moje jídlo příliš kupovat, teď už musí. (smích) Kámoši to moc normálně neberou, ale to mi je jedno.

…a ve škole?

Ve škole vůbec, tam se na mě dívají jako na naprostého blázna - co jím, že cvičím… Všichni vidí jen svaly a chtěli by je také, ale co pro ně dělám, to už oni dělat nechtějí. Ve škole mě příliš nepodporují a vstříc mi moc nevyšli…

Co je vlastně tvou hlavní motivací pro neustále nové podstupování útrap tvrdé předsoutěžní přípravy?

Vidíš, ani nevím. Prostě mě to baví, stalo se to už mým životním stylem. Nebavilo by mě chodit po diskotékách, nevidím v tom zkrátka žádný cíl. Ve sportu něco dokážu sám sobě, baví mě ta dřina, chci na soutěži být vždy nejlepší.

Nyní ale zpět k přípravě na světový šampionát - jaké jsi letos dosáhl maximální objemové váhy a při jaké výšce?

Měřím 174 cm a letos jsem měl nejvíce 93 kg, ale v kvalitě. Snažil jsem se nabrat kvalitní hmotu, žádné „zprasení“. Na co mít 100 kg a pak třicet shazovat, v tom nevidím žádný efekt. Zkrátka raději i v objemu přibírám kvalitní hmotu než tuk.

Kolik vážíš nyní a s jakou hmotností se plánuješ představit na pódiu?

Zrovna jsem se vážil a ručička ukázala 91 kg. Na soutěži bych chtěl asi tak 75 kg, podle toho, kam půjdu. Jestli mě dají do sportovní kulturistiky, musel bych se smrsknout pod 75 kg, což možná půjde, a kdybych šel do klasické kulturistiky, mohl bych mít 77 kg, takže uvidíme…

Takže ještě nevíš, v jaké kategorii budeš startovat? Zda zůstaneš v klasické kulturistice nebo „riskneš“ kategorii do 75 kg ve sportovní?

Přiznám se, že nevím, vše záleží na trenérech, kam mě zařadí, také na tom, jak mi vyleze váha. Nevím, nechám to osudu.

…osobně preferuješ nějakou kategorii?

Líbí se mi obě, nevím, asi bych šel raději do klasické, ale vážil bych si víc úspěchu ve sportovní.

Když už jsme na toto téma narazili, jaký máš názor na obě kategorie? Proč by sis vážil úspěchu ve sportovní kulturistice více?

Každá kategorie má něco do sebe, v klasické kulturistice preferují hlavně formu a symetrii postavy, což se mi líbí. Nechtěl bych mít postavu nějak nesymetrickou, to se mi absolutně nelíbí. Ve sportovní kulturistice právě občas vidíš kluky, kteří mají velký vršek a malé nožičky. Na druhou stranu mi přijde, že je v ní větší konkurence, takže je pro mě větší výzvou.

S jakými ambicemi na umístění se na Mistrovství světa 2008 připravuješ?

Chtěl bych být první. (smích)

Ze kterých soupeřů máš největší respekt?

Z České republiky musím jmenovat určitě pana Milana Šádka (smích), ze Slovenska Filipa Godzsáka, který má naprosto nehorázné nohy, jsou neuvěřitelné, mohl by si s nimi stoupnout mezi chlapy. Jinak moc nevím, na soupeře příliš nekoukám, takže asi hlavně tito dva.

Vnímáš nějak zvláštně, že se letošní Mistrovství světa koná v České republice a ty se představíš na pódiu této vrcholné soutěže domácímu publiku?

Určitě! Nejdříve jsem sice chtěl jet někam do zahraničí, že bych se někam podíval, ale když jsem od státního trenéra Martina Novotného slyšel, že se uskuteční v Plzni, byl jsem rád, že se můžu ukázat na Mistrovství světa českým fanouškům a hlavně rodině. Asi to je opravdu větší výzva, než kdyby se konalo někde v Rusku.

Doznala tvá letošní příprava nějakých změn oproti předchozím v letech 2006 a 2007?

Určitě. Rok 2006 znamenal poznávání sebe sama, nesl se v duchu experimentů, 2007 už byl trošku lepší, ale teď je to o 180 stupňů jiné, celý rok se snažím držet příjem bílkovin na nějakých 200 g na den, kvalitní sacharidy – rýži, brambory, dříve jsem se prostě „prasil“, přes zimu cpal do sebe, co mi přišlo pod ruku, bílkoviny jsem si nehlídal... je to teď opravdu něco jiného. Tréninky jsou také trošku jiné.

Vím, že vyloženě nesnášíš otázku na tvé silové výkony, protože nejsi vzpěrač, jak vždy říkáš, a tvůj trénink dělá pekelně intenzivním něco jiného než snaha o zvedání „maximálek“, neprozradil bys ale přesto našim čtenářům, s jakými vahami cvičíš v sériích?

Na nohy jsem jel dřep se 170 kg ve 4 sériích po 6 - 8 opakováních, podotýkám hlubokých, v žádném případě nedělám dřepy do polosedu, to prostě absolutně neuznávám. Mrtvý tah zařazovat nemůžu, protože mám rozštěp páteře. Bench-press 120 kg v sériích po 10 opakováních, ale častěji cvičím tlaky s jednoručkami, protože mě z bench-pressu bolí ramena - cvičím se 45kilovými jednoručkami pro 8 - 10 opakování, tlaky na ramena zvládnu s 35 kg pro 8 - 10 opakování. Při klikování na bradlech si na sebe dávám 25kilový kotouč pro 10 - 12 opakování.

Popsal bys nám svůj nejtvrdší trénink v životě, pokud si na něj vzpomeneš?

Určitě to byly nohy (smích), na bicepsu se moc zvracet nedá… Zřejmě by se mezi nejtvrdší zařadily tréninky s Márou, jednou jsme loni v Telči jeli kolem 8 - 9 sérií dřepů, první dvě rozcvičovací, potom opravdu natvrdo úplně do maxima, závaží tam sice bylo jen asi 140 kg, ale my jsme jeli opakování až do maxima i s dopomocí, pauzy byly krátké, jen než druhý z nás docvičil, takže do minuty, potom jsme dali hacken-dřepy 4 série do selhání se 140 kg, následovala návštěva WC a vyvržení předtréninkového jídla (smích), pak legpress 3 série úplně do vyčerpání s asi 300 kg také 12 opakování a nakonec předkopy s vrcholnou kontrakcí 2 - 3 sekundy, opět 4 série po asi 15 opakováních. To byly opravdu tréninky do zvracení… Samozřejmě ještě tréninky na soustředění, to sice už byly jiné váhy, trošku jiný styl tréninku, ale taky jsem neměl moc daleko k tomu, abych navštívil záchod.

Jak v současné době vypadá tvůj trénink?

Trénuji 5krát do týdne, dny volna mám vždy v úterý a sobotu. Mám to rozdělené:

  • pondělí – ramena, trapéz, břicho
  • středa – záda, lýtka
  • čtvrtek – prsa, hamstringy
  • pátek – biceps, triceps, břicho
  • neděle – stehna, lýtka

Používáš v tréninku, zejména teď s blížící se soutěží, intenzifikační techniky? Prozradíš nám jaké?

Zatím ještě ne, jedu takový typický, spíše silovější trénink - hlavně základní cviky, dřepy, tlaky, bench-pressy, nevolím moc kladkových cviků, které nemám příliš rád. Na záda přítahy podhmatem, nadhmatem, veslování, o shyby se snažím hodně. Supersérie zařazuji jen občas na ruce, abych trénink zpestřil, ale pořádně začnu až před soutěží - trisety, gigantické série - pak je určitě používám…

Nemůžu tyto techniky zmínit, aniž bych si nevzpomněl na reprezentační soustředění pod dohledem reprezentačních trenérů (úsměv), jak bys zhodnotil jejich přínos pro závodníky ve finální části přípravy před světovým / evropským šampionátem?

Soustředění jsou úplně bombová, skvělá je atmosféra, kterou si nedovede nikdo představit, je úplně perfektní. Pro závodníka představují 100 % úlevu, nemusí se starat o jídlo, nemusí vážit, nemusí si hlídat, jakou má formu, všechno hlídají trenéři. Nemusí vymýšlet tréninky, kombinace, prostě je to perfektní, sice samá dřina, ale forma se určitě zlepší vždycky. Hodnotím je prostě výborně.

Konzultuješ vedle státních trenérů svou přípravu ještě s někým dalším, nebo se chystáš na soutěže naprosto sám?

Kromě soustředění se připravuji úplně sám.

Co se týče doplňků výživy, jaké v této fázi přípravy volíš preparáty?

V současné objemové fázi používám protein, myslím si že by neměl chybět nikdy, gainer, asi po 2 letech jsem si koupil Nitrix a občas používám komplexní aminokyseliny. Nesmím zapomenout na kloubní výživu, vitamíny a minerální látky.

Pomáhá ti se vším nějaký sponzor?

Od května mi spolupráci nabídl německý sponzor, který má sportovní stránky, s tím, že mu budu během celé přípravy na MS posílat aktuální fotky, informace o sobě, o tréninku a dietě - posílá mi za to nějaké peníze. Bez něj bych se asi nepřipravil, vlastně bych na svět nemohl jet. Rozhodně bych se nepřipravil tak, jak bych chtěl.

Abychom si mohli udělat představu o tvých výdajích, kolik toho vlastně za měsíc sníš?

30 kg masa, takže kilo na den, 20 až 25 kg rýže za měsíc, jedno balení proteinu (2275 g), pak mám asi 500 Kč na tvarohy, které dávám večer v tréninkové dny, a dalších 500 Kč si nechávám na vitamíny a minerály.

Komu bys rád poděkoval za pomoc, koho bys rád pozdravil?

Rád bych poděkoval celé své rodině, přítelkyni za podporu a za výdrž, kterou má se mnou v dietách, kdy jsem výbušný, nervní, protivný a nezábavný. (smích) Určitě také mému sponzorovi.

Ještě má oblíbená otázka: chodíš na nějaké internetové stránky nebo diskusní fóra o kulturistice?

Chodím hlavně na troje stránky, nejvíc asi právě na Ronnie.cz, protože u nich také objednávám doplňky. Co se týče samotných diskusí, občas se jich i zúčastňuji, ale jak dění sleduji, čím dál více si myslím, že do toho mluví lidé, kteří věci nijak moc nerozumí. Převážně jsou to lidé, kteří v životě na prknech nestáli, neví, co představuje kulturistická předsoutěžní dieta, neví, co je to stát na prknech, ale přitom do toho mluví tak, jako kdyby na nich někdy stáli.

Na závěr se zeptám, jestli máš nějaké své motto, kterým se řídíš, nebo vzkaz, který bys rád poslal našim čtenářům?

"Chci se pořád zlepšovat" je jedno motto a v dietě platí „porušíš - prohraješ“. V dietě jsem nikdy neporušil, mám v hlavě dané, že když si něco dám, tak je to celé ztracené. Čtenářům bych rád vzkázal, že náš sport není chvilkový, neznamená, že za rok vyrobím svaly, jaké má Cutler. Tenhle sport je o deseti, dvaceti letech dřiny, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, od rána do večera jíst kvalitní jídla... je to životní styl. Vlastně mám ještě jedno heslo: „Buď to dělám pořádně, nebo to nedělám vůbec.“

Děkuji za rozhovor a za všechny čtenáře ti přeji pevné nervy i zdraví v průběhu přípravy, ať se vše daří tak, jak si přeješ, a doufám, že se před Mistrovstvím světa ještě nejméně jednou uvidíme, abychom společně nahlédli „pod pokličku“ tvé přípravy i ve finální fázi.


Fotogalerie z tréninku


Video z tréninku




Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.09.10:15Petr Weisser - Já si nemůžu pomoct, ale od tý dobyy co tady ten článek je..
07.09.21:59bbvka - borec :)
05.09.17:51mr.kvadriceps - Díky všem za podporu*1*
05.09.13:02Jan Kucera - je fakt dobrej a je to muj celozivotni vzor bejt takovej. ..
05.09.10:07maikelos - drzim palce, jses dric jak svin
04.09.21:19danny1744 - Pěknej článek...přeju Lukášovi na mistrovství světa aby to..
04.09.20:49mr.kvadriceps - Pauzy při těch nejtěžších sériích jsou většinou tak 1,5 - ..
04.09.19:04Smile04 - jojo pěkný kvalitní dřepy tak se mi to líbí :)...jak dluhý..
04.09.18:18Domi - libi se mi ta cervena mikina na poslednich 2fotkach =)+1
04.09.15:39total.science - ok :) ja uz sem si rikal jestli neodecita to co vyzvraci p..
04.09.13:33Freimen - Ona ta věta `teď je to o 180 stupňů jiné, celý rok se snaž..
04.09.13:09total.science - je to dobre napsany, zajimave polozeny otazky a lukasovi d..
04.09.08:41DavidS - Super rozhovor,je to skvela motivace! Budu drzet Lukasovi ..+5
04.09.07:25daymoon - ...jako vždy. Prima článek.+2
03.09.23:43Mára - Moc pěkný článek! Dobře se to čte, jen tak dál Frei... Jin..+9
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie