Karel Tichý získal na Cyprus Throwdown zlato v kategorii Teens

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Od 9. do 28. července 2017 probíhala kvalifikace do říjnového závodu Cyprus Throwdown pořádaného místní tělocvičnou CrossFit Cosmos. Kvalifikací prošlo celkem 355 závodníků všech divizí a mezi nimi i několik českých sportovců, kteří přijeli o víkendu 7. - 8. října do kyperského Limassolu s ambicemi vydat ze sebe na dvoudenní soutěži maximum. Nejlepšího umístění, a to hned vítězství ve své kategorii Teens, se podařilo dosáhnout Karlovi Tichému z Hardcore Olomouc.

Kájo, nejdřív velká gratulace k Vašemu vítězství na Cyprus Throwdown 2017 v kategorii Teens. Mohl byste prozradit, jak dlouho se CrossFitu věnujete a jestli jste předtím dělal i jiný sport?

Od devíti let jsem hrál lední hokej za HC Olomouc, a to až do října letošního roku, kdy jsem se rozhodl skončit, protože mě hokej už delší dobu nebavil a já chodil na tréninky, protože jsem "musel". CrossFitu se věnuji rok a dostal jsem se k němu tak, že jsme s hokejovým týmem chodili během letní přípravy na funkční tréninky do gymu Ultimate Fitness pod vedením mého současného trenéra Tadeáše Nevtípila. Ten ve mně asi viděl nějaký potenciál, a tak mi napsal, abych si k němu přišel vyzkoušet crossfitovou lekci. Od té doby jsem začal chodit častěji a častěji, až jsem začal trénovat i individuálně. S těmito tréninky mi pomáhá Pavel Novotný, kterému jsem vděčný za to, kolik už mi předal zkušeností.

Jak dlouho v CrossFitu závodíte?

Závodím teprve chvíli, Cyprus Throwdown byly vlastně teprve druhé závody v mé kategorii, předtím jsem byl na závodech dvojic a závodil jsem i mezi muži.

Jak se Vám kyperský závod líbil a jak se vydařilo počasí?

Počasí bylo vydařené možná až moc. (smích) Ono závodit v takovém vedru taky není žádná hitparáda. Ale bylo krásně, jen v neděli chvíli zapršelo, a tak se závod o hodinu opozdil. Jinak s organizací soutěže jsem byl spokojen, jen mě trochu mrzí, že tam pro atlety nebyl alespoň kus ovoce nebo voda zdarma.

Jaký WOD na Cyprus Throwdown Vás nejvíce potěšil a který zas nejméně? Jaké jsou všeobecně Vaše silnější a slabší stránky?

Překvapivě mi všechny workouty sedly, ale nejvíc mě asi potěšily WODy 5 a 6, což byl dvouminutový AMRAP - maximální počet pull-ups, poté 1 minuta odpočinek, následoval AMRAP na 12 minut obsahující 5x squat clean, 10x toes to bar, 15x bar facing burpees, 60x single unders. V současné době považuji za svou silnější stránku všemožné "dýchačky" a svalovou vytrvalost, na čemž se snažím pořád pracovat, slabší stránkou jsou váhy, jelikož jsem je momentálně lehce odsunul do pozadí.

Jak jste se popral se dvěma soutěžními dny za sebou? Už jste měl nějakou předchozí zkušenost s dvoudenním závodem?

Abych pravdu řekl, byl jsem rád, že jsem neumřel (smích). Byl to velmi náročný víkend pro všechny závodníky, ale já, jelikož jsem nikdy předtím na dvoudenním závodě nebyl, jsem nevěděl, co čekat. O to víc jsem ocenil podporu manželů Grézlových, kteří nám na závod přijeli fandit osobně, za což jim děkuji. Obrovské poděkování za podporu a trpělivost patří i mojí milované mamince.

Jaké jsou Vaše další soutěžní plány?

V listopadu mne čeká German Throwdown 2017, na který jsem se také kvalifikoval, a tím bych nejspíš zakončil svoji velmi krátkou kariéru v Teens kategorii, jelikož příští rok už mi bude osmnáct. Netuším, co bude dál, ale chtěl bych zapracovat na slabinách, nějaký rok odtrénovat a pak, když bude chuť a budu mít pocit, že mohu něco předvést, bych si zkusil zazávodit mezi muži.

Soutěže Cyprus Throwdown 2017 se účastnili i další čeští sportovci. V kategorii Scaled obsadil 8. místo Johan Pavlík z Colliery CrossFit Ostrava, ve stejné kategorii, ale mezi ženami, vybojovala páté místo Markéta Baginská, osmé místo získala Natálie Cholevová, obě taktéž zástupkyně ostravské tělocvičny Colliery. V Teens kategorii startovali kromě vítězného Karla Tichého i dvě dívky. Eliška Hůvrová z Ultimate Fitness, která obsadila druhé místo, a Štěpánka Habustová, která domů do Colliery přivezla bronz.