CrossFit: Filip Trojovský z CrossFit Destiny pokořil Athény!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Filipu Trojovskému se na jaře 2017 daří. V soutěži Reebok CrossFit Games Open se stal nejlepším Čechem v kategorii masters 35 - 39 let a nebyl daleko od postupu do dalšího kola soutěže. O víkendu 1. - 2. dubna pak vybojoval na dobře obsazené řecké soutěži Athens Throwdown 2017 opět prvenství, i když zlatou medaili si bohužel domů nedovezl. Neztratil ji, ani ji nepropil v některé z místních taveren, byl o ni okraden. Přesto si Filip výlet do Řecka užil.

Filipe, proč ses rozhodl právě pro účast na Athens Throwdown? Nebál ses, že budeš po pětitýdenní soutěži Open unavený?

Závod se mi líbil svou monumentálností a vlastně i časem. Chci letos odjet více evropských závodů a tenhle byl první na ráně. Zburcoval jsem tedy co nejvíce lidí a výlet byl na světě. Před závodem jsem měl naopak pocit, že nemám dost natrénováno, protože během Open jsem kvůli soutěžním workoutům netrénoval tak tvrdě jako normálně.

Co je pro tebe zajímavější? Open, kde máš možnost srovnání se světem, ale zůstáváš doma v tělocvičně, nebo závody, na kterých se s dalšími atlety utkáváš "face to face"?

Určitě závod jako takový! Atmosféra, konkurence a fanoušci v jednu danou chvíli vytváří neopakovatelné klima. A když to ještě spojíte s fajn bandou a výletem, tak jde o mnohem více, než je samotný závod! A hlavně, na závodech máte u workoutu jednu šanci, ne čtyři dny, jako je tomu v případě Open. Obecně si myslím, že systém na Open a Regionals v jiných než Elite kategorii je ne úplně dobře vymyšlený.

Vím, že v průběhu Open tě postihly problémy se zády. Bylo to v Athénách už lepší?

Při Open workoutu 17.5 se mi záda zablokovala v oblasti pravé lopatky, ale bolest se dala při Athens Throwdown nakonec zvládnout, protože cviky, u kterých mě to bolí nejvíc, tam nebyly.

Co jsi říkal kvalitě závodu z organizačního hlediska?

Už jsem nějaký ten závod viděl a myslím, že to byla naprostá pecka. Kvalita závodu byla srovnatelná například se Swiss Alpine Battle, takže hodnotím jako jedny z nejlepších závodů v Evropě. Obrovská aréna, kde závodilo 20 atletů naráz, a používaly se všechny dostupné stroje jako veslo, Assault AirBike nebo TrueForm Runner. Organizátoři přesně dodržovali harmonogram a zázemí pro atlety bylo také skvělé.

Jak obtížný závod pro soutěžící Řekové z tvého pohledu nachystali?

Za mě to bylo náročné, možná nejnáročnější závody, co jsem zažil, hlavně co se finále týká. Celé to bylo lehce netradiční v tom, že kromě WODu 1 byly všechny workouty po dvou, takže 2+3, 4+5 a finále 6+7. To bylo velmi obtížné, protože pokaždé jsme byli na place okolo 20 minut! Samotné workouty se mi líbily, jen mi chyběl nějaký silový workout. Byla to škoda, protože tam byl nádherný prostor pro nějaký divácky atraktivní žebřík.

Ty jsi v Řecku dosáhl úžasného úspěchu, když jsi ve své kategorii vyhrál. Čím to, že se tak dařilo? Workouty ti sedly, optimálně jsi načasoval formu či ses prostě už stal atletem, který nemá žádné výraznější slabiny?

Cítím se teď fajn, navíc s trenérem intenzivně pracujeme na slabinách, takže najednou workouty, ze kterých jsem měl největší strach, jsem dal velmi dobře. Mám na myslí muscle-upy na kruzích nebo veslo.

Měl jsi tam nějakého soupeře, se kterým ses nejvíc předháněl a který tě motivoval k vyššímu výkonu?

Borci, kteří byli na 2., 3., a 4. místě byli ve skvělé formě, a bylo to s nimi vždy velmi těžké a těsné. Například Rober Lawson (4. místo na AT) mě porazil i v Open a pojede na Regionals. O to víc mě mé vítězství těší.

Že by ti ke skvělému výkonu pomohl i vynikající zdejší gyros?

No, v místních tavernách jsem poseděli každý večer. (úsměv)

Jak budeš po Open i Athens Throwdown regenerovat? Co ti pomáhá, aby ses dal co nejdřív zase "do kupy"?

Obvykle dva dny po závodě odpočívám, ale tady to nešlo úplně podle představ, protože v pondělí před odletem nám vykradli auto a vzali mi dokonce i medaili. Místo odpočinku jsem tedy zařizoval nové doklady. Nicméně k regeneraci mi nejvíce pomáhají suplementy od Superior 14 a firma Back2life, která se stará o mou kompletní stravu.

Závodů v řeckých Athénách se zúčastnili kromě Filipa Trojovského i další čeští atleti. Filipův kolega z CrossFit Destiny Martin Střítecký vybojoval v kategorii masters 35 - 39 let 5. místo, ve stejné věkové kategorii, ovšem mezi ženami, si taktéž 5. místo vysloužila Ria Hrušovská. Mezi eliťáky se nejlépe umístila Soňa Karásková, jí patřila 10. příčka. Michal Mička dokončil 24., Jan Hanák 29. a Michal Velkov 35.