Alena Hatvani - rozhovor a aktuální forma před Arnold Classic Australia 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Karolína Borkovcová
- rozhovor a aktuální forma před Arnold Classic Australia 2017
Lenka Ferenčuková po Arnold Classic Amateur 2017: "Samotné mi ještě nedochází, že jsem vyhrála."
Třetí z českých závodnic, které se o víkendu představí v kategorii physique žen na Arnold Classic Australia, bude Alena Hatvani. Alena se ještě krátce před Arnoldem zúčastnila soutěže Ben Weider Legacy Cup New Zealand 2017, kde se jí podařilo vybojovat vítězství. Kromě předsoutěžního rozhovoru před AC Australia jsme ji proto poprosili také o krátké shrnutí soutěže, která se konala v novozélandském Aucklandu. Všem našim závodnicím přejeme, aby po soutěži odlétaly z Austrálie šťastné a spokojené.

Alena Hatvani po vítězství na
Ben Weider Legacy Cup New Zealand 2017

[Text: Alena Hatvani] Před Arnold Classic jsme naplánovali ještě jednu soutěž na Novém Zélandě. Mělo to svůj důvod, chtěli jsme vyzkoušet, jak bude tělo reagovat na superkompenzaci, procvičit pózing, novou sestavu a v neposlední řadě vyzkoušet, jak budu vše psychicky zvládat. Byla to taková malá příprava před velkým Arnold Classic. A vyplatilo se. Zjistili jsme spoustu věcí, co a jak udělat příště jinak. Nakonec k tomu ještě přibylo vítězství, což bylo pro mě příjemným překvapením a sladkým bonusem.

Na soutěži bylo velké množství atletů. Soutěž byla zorganizována velice dobře, jen časové rozestupy mezi začátkem soutěže (10:00), semifinále (14:30) a finále (20:30) byly velmi náročné. Ale stejně jako celá kulturistika to není procházka růžovým sadem, takže jsem to ráda vydržela. Byla jsem velice překvapená, jak ochotní a milí byli všichni organizátoři, atmosféra byla naprosto úžasná. Několik lidí jsem potkala už i teď v Melbourne a všichni jsou neskutečně srdeční.

Doufám, že stejně jako na Novém Zélandu mě ani v Austrálii neopustí štěstí a udělám skvělý výsledek. Těším se a budu bojovat jako lvice Elsa!

Alena Hatvani

Vybrané úspěchy:

Ben Weider Legacy Cup New Zealand 2017 - 1. místo ve physique žen
INBA European Championship 2013 - 3. místo v Miss Physique
Aminostar Natural Cup 2013 - 1. místo v Miss Physique

Aleno, můžete se našim čtenářům představit? Jaké byly Vaše začátky v posilovně? Věnovala jste se předtím i jiným sportům?

Krásná, mladá, inteligentní. (smích) Tak teď vážně. Především jsem mamina dvacetiletého a pětiletého syna, manželka a podnikatelka na plný úvazek. Sportovec srdcem i duší. Od šesti let jsem dělala závodně deset let atletiku (sprinty) a poté všechny možné sporty, které mě cestou životem potkaly. Mé začátky byly již v roce 1996 v klubu Sandow v Mariánských Lázních, odkud také původně pocházím. Nyní žiji již sedmnáct let v Sokolově. Mým domovským fitkem je Fitness Ural.

Co Vás vedlo k rozhodnutí vyzkoušet si poprvé závody a jak tehdy dopadly?

Bylo to rozhodnutí mého tehdejšího trenéra, který po osmi týdnech tréninku navrhnul, abych zkusila jít na závody. Když jsem mu sdělila, že se na to necítím, pronesl větu: "Někdo poslední být musí!" Jednalo se o soutěž Aminostar Natural Cup, který jsem vyhrála. Dalšími závody bylo o dva týdny později mistrovství Evropy, kde jsem skončila na 3. místě

Co se Vám líbí na kategorii physique, ve které budete závodit na Arnold Classic Australia?

Na této kategorii se mi líbí, že prezentuje kulturistiku jako takovou - svaly, krásu atd. Do této kategorie nemůže jít každý, jen pár nás vyvolených! Tato kategorie je prezentací dřiny, tvrdých tréninků, odhodlání, výdrže a pevné disciplíny.

Jak vnímáte současné postavení ženské kulturistiky? Máte své oblíbené závodnice, které sledujete?

Je škoda, že ženská kulturistika upadá, ale věřím, že přijdou lepší časy a bude opět na vrcholu. Žádné oblíbené závodnice nemám, ale sebe ráda mám. (úsměv)

S jakým umístěním byste byla na AC Australia spokojená?

Pokud mám opravdu odpovědět na tuto otázku, tak musím napsat, že na každý závod jedu vyhrát, takže i na tento. Spokojená bych tudíž byla s prvním místem. Nikdo nejede na závody s pocitem, že prohraje, všichni chceme vyhrát. Kdo tvrdí opak, tak lže.

Dříve jste závodila ve federaci INBA. Když porovnáte své přípravy na tehdejší závody a AC Australia, lišily se z hlediska Vašeho přístupu k tréninku nebo dietě?

Nemohu říci, že příprava pod federací INBA a federací IFBB je jiná. Každá příprava je taková, jakou si jí uděláte, a je jedno, pod jakou je to federací. Má příprava trvala 19 měsíců. Chtěla jsem zapracovat na svých nedostatcích a přibrat nějaké svaly, to chce čas. Věnovala jsem tomu spoustu energie a času a doufám, že se mi to vrátí. (úsměv)

Jsem hodně pracovně vytížená, pracuji od časného rána až dlouho do noci, ale čas na sport si vždy najdu. Je to pro mě odreagování a jediná chvíle, kdy nezvedám telefon a mám čas jen sama pro sebe. Užívám si každý trénink a snažím se ho odjet na sto procent. Děti, manžela i práci beru jako každodenní koloběh, který si musím zorganizovat a užít si ho, jak to jde.

Připravujete se na závody sama, nebo v přípravě s někým spolupracujete?

Připravuji se s profi trenérkou Katkou Kyptovou, která mě vzala pod svá andělská křídla již před dvěma lety. Řekla jsem, co chci, a začaly jsme spolupracovat. Nyní je ze spolupráce velké a nerozlučné přátelství. Je pro mě jednodušší, když se mi trenér stará o tréninkové plány a jídelníčky a já se mohu soustředit na cvičení.

Plánujete ještě letos nějaké další závody?

Po AC Australia mě čeká v dubnu Diamond Cup na Maltě, poté uvidíme. Letos o mně ještě uslyšíte. (úsměv) Na podzim půjdu určitě znovu závodit.

Chtěla byste někomu poděkovat za pomoc či podporu?

Poděkovat bych chtěla především Katce, která mě nyní, stejně jako na závodech na Novém Zélandu, doprovází a se vším mi pomáhá. Dále určitě rodině a všem skvělým lidem, kteří mi fandí a kteří mě sledují, moc si toho vážím. A v neposlední řadě musím poděkovat i svému domovskému Fitness Ural Sokolov za skvělé zázemí a pomoc v mé přípravě. Děkuji mnohokrát.