Reklama:

Muscle&Fitness 1/2017: Supertalent

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: JAN SMEJKAL

Foto: ZDENĚK DRYÁK

Pavel Beran

Datum a místo narození: 14. 6. 1993, Plzeň
Bydliště: Plzeň
Vzdělání: středoškolské (gymnázium)
Zaměstnání: osobní trenér
Klubová příslušnost: Eagle Fitness Praha
Stav: svobodný
Výška: 183 cm
Váha: soutěžní 103 kg, mimosoutěžní 115 kg

Největší objev na české kulturistické scéně současnosti, ale dost možná i v celé její historii. Tak referují kulturistická média o 23letém Pavlu Beranovi, který získal profesionální licenci na základě absolutního vítězství v amatérském bodybuildingu na nejprestižnější mezinárodní kulturistické soutěži v České republice - EVLS Prague 2016. Pokud by někdo přece jen zpochybňoval úvodní větu, jeden fakt je zcela nepopiratelný: jeho věk nás opravňuje k tvrzení, že profi karta v dosud juniorském věku je u nás naprostý unikát!

Postavit se mezi profesionály, to bývá výsledkem mnohaletého úsilí a většinou i vrchol možností naprosté většiny kulturistů - a přesto 99 % z nich toho nikdy nedosáhne a jejich snaha zůstane v rovině snů a nenaplněných přání. A najednou se objeví jakýsi Pavel Beran a již na své druhé soutěži získá profi kartu. Situace téměř v rovině fantazie, kdyby to nebyla pravda. Pavel ale není žádná "rychlokvaška", jak by si leckdo mohl myslet. Nicméně ani jeho by kdysi pravděpodobně nenapadlo, že se z 15letého obtloustlého mladíka, urputně bojujícího s obezitou, stane po osmi letech tréninku nejzářivější česká kometa kulturistických soutěží. I přesto, že se Pavel Beran nachází teprve na začátku své kariéry, jeho raketový vzestup a zřejmý potenciál jsou pádnými důvody přiblížit jeho cestu k dosavadnímu vrcholu i - na jeho věk - vyzrálé myšlenky a názory.

Stará škola

Pavel rozhodně neměl snadný vstup do života, o čemž svědčí i jeho slova: "Narodil jsem se v Plzni, a když mi byl rok, otec od rodiny odešel a tak ho v podstatě vůbec neznám. Odstěhovali jsme se s matkou k prarodičům do Koloveče - obce (dnes již městys), vzdálené asi 50 km od Plzně. Matka si zde našla přítele, kterého já dnes považuji za svého otce. Poté jsme se přestěhovali do Dolní Kamenice, blízko Holýšova, kde jsem navštěvoval devítiletku a po jejím absolvování mě přijali na plzeňské gymnázium."

Co se týče sportování, Pavel se nijak zvlášť neodlišoval od svých vrstevníků. Postupně však zjišťoval, že mu nevyhovují vytrvalostní sporty, navíc se dostával do pubertálního věku a začal se více zajímat o svůj vzhled. A to byl trochu problém - chtěl se již líbit děvčatům, ale pociťoval jako handicap svoji zavalitou postavu. S tím se ovšem nehodlal smířit, což byl jenom krůček k tomu, aby začal dělat kulturistiku.

No, pokud se tak dalo nazvat cvičení v garáži - v primitivních podmínkách, které dnes již spíše pamatují průkopníci kulturistiky u nás. Pavel však na toto, řekněme, "iniciační" období nedá dopustit: "Právě v takovém prostředí se rodily legendy. Překonávání překážek bylo prověrkou toho, jak má člověk svůj sport rád a co vše je schopen pro něj obětovat."

Pavel tenkrát neměl k dispozici žádné stroje. Považoval to však paradoxně za výhodu, protože si tak vybudoval dobré silové základy díky cvikům s těžkými činkami. S kamarády byli v podstatě samouci, ti starší předávali svoje zkušenosti těm mladším. To ovšem neznamená, že by byli pouze empirici, vítaným zdrojem informací byly kulturistické publikace. Pavel nijak nezakrývá, že většinu poznatků tenkrát nacházel v časopise MUSCLE&FITNESS. A ačkoli o stravě toho v té době mnoho nevěděl, výsledků v podobě výrazného zhubnutí a nárůstu svalové hmoty bylo dosaženo.

S tím pak vzrůstala i motivace, jež je u Pavla záležitostí ryzí interiorizace: "Dokážu se motivovat sám, nepotřebuji k tomu žádný vnější podnět. Nicméně plakáty kulturistů zlaté éry, které visely na stěnách naší posilovny, mne samozřejmě inspirovaly. Jsem přesvědčen, že nikdo nic lepšího nevymyslel, než slavní kulturisté 80. a 90. let minulého století. Prostě stará škola je pro mne jediná a především prověřená cesta k úspěchu."

Celé interview a Pavlův tréninkový plán najdete v lednovém (1/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 115 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJay Cutler - prohlídka nového skladu...
Cechoslovak (13:05) • Jay Cutler 100 000 odberatelov, Filip Grznar 70 000 odberatelov... Sledovanost nic ne...
magazínMistrovství Moravy a Slezska mužů a ž...
HaniisLevrone (10:27) • Sranda jak chybi nekteri medailisti na vyhlaseni 😁 to je fakt komedie, ze by se jeden p...
magazínArnold Classic South America 2018 s ú...
Cechoslovak (15:22) • Bud si to uziva divak v IFBB Jima Maniona (ma na co pozerat), alebo top 6 ELITE PRO za...
magazínFamózní Steve Laureus 3 týdny před Pi...
Cechoslovak (15:18) • A co je na Laureusovi lepsie ako na vyssie spomenutych??? Nafuknuty hrudnik ? Neforemne...
magazínArnold Classic South America 2018 s ú...
reveira (13:31) • Lepší vítězit ve druhé lize a vydělat si peníze než se koukat na známé borce,ale odjížd...
NOVÉ INZERÁTYpráce Jatomi Fitness Palladium hledá trenér...
Hledáme aktivního trenéra/trenérku do Jatomi fitness Palladium.
práce Posila do trenérského týmu Fitko Václ...
Do zavedeného klubového fitness na Václavském náměstí hledáme nové kolegy a kolegyně na pozici os...
práce Nabídky práce
Akutně hledáme lektorku na cca 2 měsíční záskok (do května) zaběhnuté lekce TABATA - každé Ponděl...
práce Hledáme recepční do MTV Fitness
Hledáme recepční do fitness centra MTV Fitness & Squash Praha 9 - Kyje. Zajímáte o fitness a rádi komunikujete s lidmi? Tak se s Vámi rádi potkáme! Požadujeme: příjemné vystupování, spolehlivost, pracovitost, základní,uživatelskou znalost PC, trestní bezúhonnost Nabízíme: příjemné sportovní prostředí a výborný kolektiv, firemní benefity (volný vstup do všech poboček MTV Fitness, solárium a další). Nástup možný ihned. Své životopisy zasílejte spolu s fotkou na email: silviemtvfitness@seznam.cz
bazar Snožování technogym
Prodáme snožování technogym, 6900,- V dobrém stavu, máme nové a tyto pošleme dále.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra