Reklama:

Waist to Hip Ratio (WHR): Co nám řekne poměr boků a pasu?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Body Mass Index (BMI): Základní informace
Další z řady indexů, které mají lidem pomáhat indikovat případnou možnost vzniku zdravotních potíží ve vztahu k jejich hmotnosti a rozložení tuku v těle. Tento index dává člověku relevantnější informaci než BMI. Nejlépe se mu však daří právě v kombinaci s BMI. BMI zajímá výška a tělesná hmotnost, kdežto WHR zajímá obvod boků a obvod pasu. Dejte tato dvě čísla dohromady a už máte docela slušný obrázek o tom, jak na tom jste. Pokud tedy nejste zrovna bodybuilder či jiný svalový nadšenec. Ti se nějak klasickým tabulkám vymykají.

Co to je?

Jde o poměr mezi obvodem pasu a obvodem boků (pas / bok, klidně i v kilometrech). Pro ukázku - člověk s 64 cm přes pas a 97 cm přes boky má WHR 0,66 a modelka s mírami 90-60-90 má WHR rovno 0,66. Index indikuje "úroveň" zdraví (a třeba i plodnosti) a možnost výskytu zdravotních problémů ve vztahu k distribuci tuku v těle.

Dle WHO (světová zdravotnická organizace) se obvod pasu měří v polovině vzdálenosti mezi posledním žebrem a začátkem horní části kyčelní kosti. Měřte metrem, který není pružný. Obvod boků se měří v nejširším místě zadku (hýždí, chcete-li). Menší potíž může nastat při měření těhotných žen či obézních jedinců. Tam je potřeba měřit obvod pasu tak centimetr nad pupkem.

Dle WHO (ani teď nemyslím doktora Who) je poměr více jak 0,9 u mužů a více jak 0,85 u žen známkou zvýšeného zdravotního rizika spojeného s jejich tukovou distribucí.

Typy postav z pohledu WHR

Dle toho, jak se člověku v těle rozmisťuje tuk, rozdělujeme postavy do čtyř základních kategorií. Nejedná se přesně o známější typy postav jako jablko, hruška, obdélník, přesýpací hodiny atd., i když určité znaky jsou shodné.

Periferní typ postavy (hruška)

Tuk se ukládá především na bocích a hýždích, přičemž obvod pasu je výrazně menší. Tento typ postavy je běžný a není označován jako zdraví nebezpečný. Ba naopak, dneska je tento typ postavy dokonce "žádaný" a ženy s malým pozadím z něj bývají i nešťastné. Stačí se podívat na jakýkoli bulvární, vlastně i nebulvární plátek. Pokud je ovšem osoba s tímto typem postavy obézní, tak ji čekají stejná zdravotní rizika jako ostatní typy (rozpoznání obezity podle WHR závisí na velikosti pozadí).

Vyrovnaný typ postavy

Optimální rozložení tuku v těle. Tuk se rozkládá rovnoměrně. To ovšem nevypovídá nic o tom, jestli je člověk obézní, nebo ne (k tomu nám řekne víc BMI). Dotyčným osobám totiž tloustne jak pas, tak boky.

Centrální typ postavy (jablko)

V oblasti břicha se hromadí více tuku, než by bylo optimální. Obvod pasu je stále ještě menší než obvod boků. Pokud ale na sebe nedá jablko pozor, tak se z něj může rychle stát rizikový typ postavy.

Rizikový typ postavy - tlusté jablko

V oblasti břicha je již nezdravé množství tuku, který prorůstá mezi důležitými orgány. Tady už je na čase se nad sebou zamyslet a začít něco dělat. Obvod pasu je větší než obvod boků. Tady máte souhrnnou tabulku.

Typ postavy podle hodnoty indexu WHR
pohlaví periferní vyrovnaná centrální riziková
ženy méně než 0,75 0,75 až 0,80 0,80 až 0,85 více než 0,85
muži méně než 0,85 0,85 až 0,90 0,90 až 0,95 více než 0,95

Výpočet nezohledňuje věk, váhu, výšku, ani jiné specifičtější údaje, tak ho berte jako informativní a na jeho základě proveďte informovaná rozhodnutí. Třeba návštěvu posilovny, atletického oválu, či rovnou vyhledání odborné pomoci. Tuk uložený v oblasti břicha je daleko citlivější na stresový hormon kortizol a přítomnost kortizolu stimuluje tukové buňky k jejich zvětšování. Takže stres u tlustého jablka spouští zvýšené ukládání tukových zásob!

WHR index jako indikátor atraktivnosti

Míru atraktivnosti se lidstvo už od nepaměti snaží vyjádřit všemožnými klínovými znaky, čísly, vzorečky, tabulkami a podobnými přesnými a vědeckými metodami. Není se tedy čemu divit, že tu byly i studie o tom, jak je na tom WHR. Statisticky to funguje. Ze sta tisíc chlapů se určitě většině budou líbit ženy se stejným indexem WHR.

Dle studií je hodnota WHR indexu lepším ukazatelem atraktivnosti než BWR index (poměr obvodu přes prsa a pas), takže by statisticky mělo být víc chlapů dolňáků než horňáků. Ženy s indexem 0,7 jsou nejatraktivnější pro Indoevropany. S indexem 0,6 jsou nej pro Číňany, Jihoameričany a některé Afričany. Za indexem 0,8 se nejvíc otáčejí muži ze zbytku Afriky.

Proč tomu tak je? Šířka boků indikuje velikost pánve pro snadný porod a zdravé množství uložených tukových rezerv na špatné časy. Šířka pasu indikuje stav reprodukce (je volná pro páření) a zdravotní stav (vypouklá bříška značí zdravotní problémy). Pro západní svět, kde hladomor není běžný, se stal významnějším vodítkem atraktivnosti obvod pasu. Užší je atraktivnější. Naopak v rozvojových zemích dají muži instinktivně spíše přednost širším bokům před užším pasem, aby bylo zaručeno dostatečné množství zdravých potomků.

Trocha praxe

Díky tomu, že jsou míry pasu a boků sledované u modelek, si můžeme WHR index vypočítat pro pár ukázkových případů, abychom měli představu o významu jednotlivých čísel.

Kim Kardashian

míry: 97-67-104
výška: 159 cm
váha: 54,5 kg
WHR: 0,64 (periferní typ postavy)
BMI: 21,2 (optimální váha)

Shakira

míry: 87-61-94
výška: 157 cm
váha: 53 kg
WHR: 0,65 (periferní typ postavy)
BMI: 21,2 (optimální váha)

Gwyneth Paltrow

míry: 86-63,5-89
výška: 175 cm
váha: 53 kg
WHR: 0,71 (periferní typ postavy)
BMI: 17,3 (podváha)

Rebel Wilson

míry: 112-109-125
výška: 160 cm
váha: 132 kg
WHR: 0,87 (rizikový typ postavy)
BMI: 51,6 (obezita)

Jay Cutler

Tady to je s mírami těžší. Jay si asi nikdy nenechal měřit obvod přes boky, tak jsem si ho musel změřit sám. Zjistit, kolik má přes stehna, lýtka, pas a hrudník není těžké, takže jsem vzal pravítko a Jayův obrázek. Sice to není spolehlivé, ale pouhým poměrem jeho 2D šířek jsem přišel na to, že obvod jeho boků by klidně mohl být 102 cm. Vím, že mi chybí třetí rozměr, a z fotky není zrovna jednoduché zjistit, kde má kulturista zadek, ale co.

míry: 150-86-102
výška: 175 cm
váha soutěžní: 124 kg
váha mimosoutěžní: 150 kg
WHR soutěžní: 0,84 (periferní typ postavy, takže hruška)
BMI soutěžní: 40,5 (obezita)
BMI mimosoutěžní: 49 (obezita)

Tady je vidět, že svalovci jsou naprosto mimo BMI tabulky.


Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZnáme umístění Jiřího Tkadlčíka na Ar...
ironfighter (00:22) • Je to CECH ! Slovaci maji vlastni stat ...
magazínZnáme umístění Jiřího Tkadlčíka na Ar...
ironfighter (00:21) • Famozni, je takovy soucasny Gustav Fristensky ! Velka gratulace a jiste ne posledni :-)...
magazínZnáme umístění Jiřího Tkadlčíka na Ar...
Cechoslovak (17:19) • Niečo neskutočné... Ale popravde - trochu mám strach z tej nedele... Keď nastúpi a pôjd...
magazínMistrovství Moravy a Slezska mužů a ž...
jr.e (16:00) • Mluvím o Moravě a ne o Republice ty troubo..:)..a kontrola nebrala,protože ji všichni u...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (02/20...
Sam Pasler (12:40) • V dalším videu Vám honza na otázku odpoví :)Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra