Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Upečte si letos proteinové perníčky!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Mouka na perníčky
Na tuto dávku perníčků potřebujeme 200 g mouky. Na 200 g mouky je potřeba 256 g pšenice.
256 g pšenice je asi 6 000 zrníček obilí. Na vypěstování 6 000 zrníček obilí byste potřebovali políčko o rozměrech 0,54 m2, což je čtverec přibližně 74 x 74 cm.
Vánoce se blíží, je na čase dát těsto do díží. Už je na čase začít přemýšlet o tom, co budeme na Vánoce mlsat. A jestli z toho mlsání chceme mít i něco jiného než pár prázdných kalorií, je potřeba přemýšlet více. Já Vám zkusím trochu toho přemýšlení odebrat, tady máte recept na proteinové perníčky. Není to nic složitého a dám Vám na vybranou ze dvou variant. Hned měkké perníčky pro mlsné jazýčky, nebo tvrdé perníky pro nejtvrdší chlapíky.

V receptu najdete dávkování na zhruba čtyřicet vypečených perníčků. Já jsem dělal perníčky ve tvaru komety, srdíčka a kytičky. Fantazii se ale meze nekladou. Průměrná hmotnost jednoho perníčku byla 8 gramů.

Co bude potřeba

  • 2 kusy celozrnného toustového chleba
  • cottage či žervé, co by se na toust vešlo
  • 200 g hladké pšeničné mouky nebo 200 g hladké žitné mouky (klíďo píďo mouka na chleba)
  • 5 g kypřicího prachu (nemějte z něj vůbec strachu)
  • 1/2 lžíce medu, cca 6 gramů (je jedno, jestli z kytiček nebo z broučků)
  • 25 g perníkového koření, či alespoň kakaa, dle chuti
  • 70 g proteinu v prášku (a ne z hrášku)
  • 1 středně velká a pěkně zelená brokolice
  • 2 kolečka šunky (ta od kosti je zdrojem radosti)
  • 50 g tuku na pečení či olej
  • 1 vejce slepičí (hlavně ne to jepičí)
  • 1 pytlík rooibosu

Ještě neutíkejte na nákup. Dole máte nákupní seznam a radši si nejdříve celý článek přečtěte, ať nekupujete něco zbytečně.

Varianty

Amarant
Amarant je singl finské metalové skupiny Nightwish. Anebo jde také o jednoletou rostlinu laskavec, která se pěstuje pro semeno, ze kterého se mele mouka (bez lepku). Pochází ze Střední Ameriky a pěstovali ji už Aztékové a Inkové (15 % vláknina, 16 % bílkoviny, 2 % tuky, 58 % sacharidy, 9 % ostatní).
Pro hned měkké perníčky použijte klasickou hladkou pšeničnou mouku. Díky ní budete mít perníčky hnedka měkké. Pokud to nepřeženete s medem. Pro tvrdé perníčky, které musí nějakou dobu odpočívat, aby změkly, použijte hladkou žitnou mouku. Výhodou je, že perníčky déle vydrží, nesníte je totiž hned (možná).

Pokud chcete polotvrdé či poloměkké perníčky, tak můžete mouky zkombinovat. Zkoušel jsem 130 g pšeničné a 70 g žitné, perníčky byly tvrdší a pěkně křupaly. Co se množství týká, uvedené kusy a gramáže můžete libovolně násobit (či dělit), jen zachovejte poměr jednotlivých ingrediencí, ať Vám nevznikne nějaký zmutovaný perníček. Ti odvážnější mohou tak čtvrtinu mouky nahradit drcenými ovesnými vločkami či rovnou použít třeba amarantovou mouku. Ti, kteří mají rádi sladké, by mohli do těsta přidat ještě cukr, aby měli perníčky sladší. Záleží na "sladkosti" proteinu. Pokud je to vyloženě hubolep, tak přicukrovávat nemusíte, v opačném případě doporučuji dosladit alespoň 30 gramy sladkosti dle libosti.

Postup

Přemýšlel jsem, jestli napsat postup v bodech, ale nakonec to hodím všechno na jednu hromadu.

Do rychlovarné konvice nalijte vodu a zapněte ji. Připravte si hrníček a dejte do něj pytlík s rooibosem. Jakmile se Vám dovaří voda v konvici, tak ji nechte minutku odstát a zalijte čaj. Pytlík nechte louhovat tak 6 minut. Pak pytlík vyndejte. První checkpoint za námi. Čaj je uvařený.

Do mísy rozklepněte vejce. Přidejte k němu olej (já používám řepkový) a pěkně rozmíchejte. Pokud budete míchat a zároveň přidávat olej, tak můžete ještě místo perníčků udělat majolku. Přidejte koření, kakao, kypřidlo a protein. Průběžně upíjejte čaj. To je lahoda, co? Medu přidejte maximálně půl lžíce, ať perníčky nejsou tvrdé (až moc tvrdé). Do kašičky, která vznikne, postupně vmíchejte mouku. Nebojte se do toho pořádně šáhnout. Není nad ruční práci. Pokud by Vám těsto přišlo moc tuhé, můžete mu pomoci trošičkou mléka (či vody, já přidal rooibos).

Parník
Jako vynálezce parníku je označován Robert Fulton. Ten ho ovšem nevynalezl, parníky brázdily moře, jezera a řeky již dříve. On parníky pouze vylepšil a zkomercializoval. Svůj první parník postavil ve Francii, ale ten šel na Seině ke dnu. Robert se poučil z chyb a upravená verze již ke dnu nešla. Sunula se po vodní hladině rychlostí
5 - 6 km/h.
Teď s vypracovaným těstem (samozřejmě na těstu nehledejte six-pack) na 30 minut do ledničky. Když bude vychlazené, bude se s ním lépe pracovat. Nyní vezměte brokolici. Sundejte z ní ochranný obal. Odkrájejte z košťálu růžičky (kytičky, "květáčky", či jak tomu říkáte), ty omyjte. Teď to začne být trošku technicky náročnější. Brokolici uvařte. Já používám starý dobrý pařáček, který se používá třeba na ohřívání knedlíků. Do hrnce dám trošku vody, vložím do něj pařáček, naskládám brokolici a dám vařit. Vpichem zkoušejte její měkkost. 15 minut by každopádně mělo stačit i té nejtvrdší brokolici. Kdo má parní hrnec, tak si může vyrobit parník anebo brokolici uvařit v něm. Připravte si střední pánvičku (klidně vlastně i malou pánvičku). Kápněte na ni trošku oleje a rozehřejte ji (ne na klíně). Jakmile bude tak akorát, rozklepněte na ni vejce a udělejte volské oko (špetka soli a pepře to jistí). Připravte si dva krajíce celozrnného toustového chleba (pokud máte jen půlzrnný, tak se nic neděje). Jeden namažte žervéčkem či na něj dejte cottage. Jakmile bude očko hotové, položte ho na namazaný toustový chléb, přidejte šunku a přiklopte druhým krajícem. Voilà - dobrou chuť. Svačina je důležitou součástí jídelníčku během dne.

Brokolice
Je jedlá, jednoletá i dvouletá rostlina, která je druhem kapusty, je příbuzná květáku. Brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům a toxickým a rakovinotvorným látkám. Chemické látky obsažené v brokolici podle vědců z georgetownské univerzity ve Spojených státech dokážou "opravit" DNA v buňkách a zabránit jejich rakovinnému bujení.
Teď už by brokolice měla být hotová. Doufám, že jste na chuděrku nezapomněli. Zároveň by už mělo uběhnout těch 30 minut a je nejvyšší čas vyndat těsto z ledničky. Pokud ho tam necháte déle, bude se lámat a trhat. To ho potom budete muset nechat v teple trošku zteplat. Pod těsto dejte trochu mouky a rozválejte ho na silnější plát (3 až 5 mm). Já si těsto dělím tak na tři díly a valím každý zvlášť, ať toho nemám pod válečkem zbytečně moc.

Na řadě je vykrajování. Fantazii se meze nekladou a můžete si vykrojit, co budete chtít. Pejska, kočičku, kometu, raketu, činku nebo pratetu. Vykrojené perníčky pokládejte na plech (třeba na silikonovou podložku nebo jen trošku plech pomoučněte).

Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut. Záleží na tloušťce. Pokud jsou perníčky tenčí, stačí méně času, a pokud jsou naopak tlustší, tak je nechte v teple o trochu déle. Já je dělám tlustší a nechávám je v troubě tak 10 minut. Pěkně vykynou a ještě na tloušťce přiberou. Pokud vynecháte vánoční motivy, můžete perníčky péct celoročně a říkat jim třeba proteinové sušenky.

A teď přijde na řadu brokolice. Tu si dejte jako přílohu k zítřejšímu obědu anebo k dnešní večeři. Ptáte se proč? No, protože brokolice je zdravá! Čaj už máte určitě vypitý, perníčky upečené a jste po svačině. Tak teď už jen pomodlit, vyčůrat a spát.

Trocha statistiky

Mé perníčky mají průměrnou váhu 8 gramů. Vaše mohou být menší i větší, takže si pro jistotu všechno rozpočítáme na gramy. Celkem by těsto mělo mít plus minus 450 gramů.

Pokud si místo procent dosadíte gramy, získáte obsažená množství ve 100 gramech. A jak zjistíme, kolik gramů sacharidů, bílkovin a tuků je v hromádce perníčků? Jednoduše prostě sečteme jejich obsah. Přeskočíme výpočet a výsledek je tu. Čáry máry excel. Těsto obsahuje:

A tedy jeden perníček obsahuje.

Kdybychom do těsta nepřidali extra protein navíc, tak by perníček měl jen 0,8 gramu bílkovin (zvýšili jsme podíl bílkovin z 13 na 28 %). Kdybychom dali do těsta proteinu 100 gramů (což jsem ještě vyzkoušel jako možné bez zvýšení perníčkového rizika), tak jsme na 2 gramech (tedy 32 %) bílkovin v perníčku. No, je to pořád lepší než drátem do oka, ne?

Nákupní seznam

Pokud ingredience doma máte, tak je nemusíte kupovat, to dá rozum. A pokud nemáte med a nejste zrovna medoví, tak nemusíte kupovat ani ten. Nejdražší položkou receptu je samozřejmě protein. Nemá cenu používat drahé proteiny s přidanými trávicími enzymy (ty se při tepelném zpracování stejně zničí).

Nákupní seznam
položka kupované množství cena potřebné
množství
cena potřebného množství
brokolice 1 22 Kč (500 g) 1 ks 22,0 Kč
cottage 1 15 Kč (150 g) na toust 1,4 Kč
kakao 1 25 Kč (200 g) 2 lžíce 3,0 Kč
kypřící prášek do pečiva 1 1,9 Kč (13 g) 5 g 0,7 Kč
med 1 140 Kč (900 g) 1 lžíce 1,9 Kč
olej 1 135 Kč (3 l) 50 g 2,3 Kč
protein (např. Basic Whey 80) 1 909 Kč (2,25 kg) 70 g 28,3 Kč
hladká pšeničná mouka * 1 9 Kč (1 kg) 200 g 1,8 Kč
hladká žitná mouka * 1 30 Kč (1 kg) 200 g 6,0 Kč
šunka výběrová 1 17 Kč (100 g) 2 plátky 4,4 Kč
toustový chléb 1 28 Kč (500 g) 2 plátky 2,5 Kč
vejce 10 27 Kč (10 ks) 1 kus 2,7 Kč
žervé 1 10 Kč (80 g) na toust 1,8 Kč
celkem 1368,9 Kč 78,8 Kč

* Kupte jen tu mouku, ze které budete péci.

Pokud z toho vyřadíme brokolici a věci na toust, tak nás perníková sranda vyjde na necelých 40 korun. A pokud budete péct pro příbuzné, kamarády nebo kolegy v práci, tak je dotovat proteinem nemusíte. To se pak vejdete do 12 korun.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 26 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie