CrossFit: Trojovský zlatý na Belgrade Throwdown 2016!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Český "nabušený" crossfitový atlet Filip Trojovský z brněnského gymu CrossFit Destiny si odjel zasoutěžit na velkou crossfitovou soutěž do Srbska, kde se předvedl ve stylu veni, vidi, vici - přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.

Filipe, veliká gratulace k prvnímu místu na Belgrade Throwdown. Byly to tvé první závody v kategorii masters, nebo se mýlím?

Nemýlíš, byly to mé první závody v téhle kategorii, mám ji v plánu hlavně příští rok. Důležité pro mě budou hlavně CrossFit Games Open, kde bude tentokrát poprvé kategorie masters již od 35 let, doteď spadali do masters atleti ve věku 40 let a více.

Do kategorie masters ses každopádně uvedl v Srbsku bravurně. Ze kterého místa jsi vlastně do závodu přišel z kvalifikace?

Po kvalifikačních WODech jsem do závodu postupoval jako první.

Srbsko je země, kde si člověk asi není právě jistý tím, jakou úroveň soutěže může očekávat. Jaká je tvoje zkušenost?

Říkal jsem si, jestli se odtamtud vůbec vrátíme. (smích) Ze samotných závodů mám smíšené pocity.

Plusy: Prostor, kde se závod odehrával, byl velmi pěkný, byl to jeden z pavilonu na bělehradském výstavišti. Měli tam teplo, což se třeba o Champions Day v Rakousku rozhodně říct nedalo. Dostali jsme oba dva dny jídlo i pití, což nebývá běžné. WODy mi přišly dobře vymyšlené, tedy kromě těch pro týmy, které ve třech jeli to, co my v jednom, takže se občas ani nezpotili. Organizace a zpracování výsledků od WODrocku byly perfektní, podpora lidí jak z řad diváků, tak z řad závodníků byla také fajn.

Minusy: Časové prodlevy od organizátorů, kteří se nedrželi časového harmonogramu ani v začátku dne. V sobotu jsem třeba šel na třetí WOD, což byla maximálka na nadhoz, asi v jedenáct hodin v noci. Stejně tak druhý den bylo vyhlášení až kolem desáté večer, takže zpoždění bylo každý den asi tři hodiny.

Přes to všechno to ale byly velké závody s mnoha závodníky, a jelikož to byla první takhle velká akce, věřím, že se z toho organizátoři ponaučí. Rozhodně bych tento throwdown nezatracoval!

Závod Belgrade Throwdown byl dvoudenní záležitostí. Kolik workoutů jste během něj absolvovali a jak se ti líbilo jejich složení?

V sobotu byly tři workouty, v neděli pak dva, k tomu další dva finálové. Složení WODů se mi líbilo hodně, bylo tam to, co mám rád, a díky tomu se mi podařilo vyhrát. Prostě mi to opravdu sedlo.

Byl nějaký workout, který se ti nepodařilo odjet úplně podle představ?

Ve finále jsem byl dost nespokojený se svými ring muscle-upy. Ale ono to prostě nešlo. Jel jsem po jednom kuse 20 opakování. Celý WOD vypadal následovně:

• 40 burpee box jump overs

Který WOD se ti naopak podařil pocitově nejlépe?

Nejdominantnější jsem byl na žebříku Clean & Jerk (nadhoz):

Clean & Jerk Ladder - 30 vteřin práce / 30 vteřin odpočinek

• 90-100-110-120-125-130-135-140-145-150 kg

Byl to celkem fofr, v podstatě byl vždy jen jeden pokus, ono 30 vteřin nebylo moc času. 145 kg mi sice spadlo, i tak to ale stačilo na první místo.

Jak se pro tebe závod vyvíjel a jak sis stál v jednotlivých workoutech? Byly to nervy, nebo jsi to měl pevně v rukou?

První den jsem vyhrál všechny workouty a říkal jsem si, že to zkusím i druhý den. A ono to vyšlo. Vyhrál jsem tedy všech sedm workoutů. Rozhodně to ale nebyla pohodička, ve dvou WODech mi bylo opravdu velmi nevolno. Jinak kategorie Elite Man měla stejné WODy a až na výjimku stejné váhy, zde bych byl někde mezi 3. a 6. místem.

Také bych chtěl vyzdvihnout výkon Veroniky Hándlové, osmnáctileté holčiny, která jela se mnou z CrossFit Destiny soutěžit v kategorii Junior Female. Veronika byla první ve všech pěti workoutech a s přehledem vyhrála celou soutěž. Navíc si zvedla i osobák v nadhozu z 52 na 60 kg, a to při tělesné váze 50 kg.

Dále nás v Srbsku v kategorii Teams (2+1) reprezentovaly dva týmy. Ultimate Fitness (Jakub Buček, Pavel Novotný a Ivana Grézlová) obsadili  5. místo a Cross League (Tomáš Bystroň, David Hájek a Markéta Tarasová) skončili na 2. místě.

Takže to byl v podstatě vydařený závod pro všechny české účastníky. Na čem ty budeš teď na sobě nejvíc makat, co momentálně považuješ za své slabiny, které bys potřeboval vylepšit?

Dopiluji hlavně muscle-upy a budu dále pokračovat v práci na rozvoji svého motoru a pracovní kapacity.

Co za další soutěže máš v plánu?

Teď do konce roku jen vzpírám a od ledna začne velká příprava na Crossfit Games Open 2017. Poté mám vybráno okolo deseti pěkných závodů po Evropě právě v kategorii masters. (smích)