Reklama:

Muscle&Fitness 12/2016:
Rockova evoluce

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: ERIC VELAZQUEZ

Žádný jiný herec od časů Arnolda Schwarzeneggera tak neovládl akční žánr a neprezentoval na filmovém plátně tolik svalů jako Dwayne "The Rock" Johnson. Dříve, než nabyl fyzických parametrů prvoligového hráče amerického fotbalu (univerzitní tým Miami Hurricanes), později pak síly a energie k dobytí wrestlerského ringu nebo hereckých dovedností k ovládnutí akčních kasovních trháků, byl Dwayne Johnson oddaným kulturistou. Jeho mladost provázelo řinčení kotoučů a doteky chladného železa, jímž soustavně posouval limity svého těla. Až na několik výjimek je jeho filmografie prosta jakýchkoliv krátkodobých návalů extrémního tréninkového úsilí a nárazových diet, jak je mnohdy známe od jiných filmových hvězd. Jeho celoživotní oddanost bodybuildingu však 44letému herci poskytla znalosti a schopnosti k dosažení přesně takového vzhledu, jaký si daná filmová role žádá. (Ostatně, tato oddanost stále trvá a je důvodem toho, proč se Johnson objevil na pódiu Orleans Areny během slavnostního finále 52. ročníku Mr. Olympia.) Nyní se M&F ohlíží za některými největšími Johnsonovými rolemi a připomíná si unikátní typ postavy, jaký v každé z nich předvedl.

Král Škorpión (2002)

Ke své první titulní roli si Dwayne Johnson odskočil přímo z wrestlingového ringu a na placu tak předvedl ty samé fyzické atributy, jimi proslul ve světě sportovní zábavy WWE: rychlost, hbitost a spoustu funkčních svalů. V interview pro M&F Johnson připustil, že jeho muskulatuře tehdy ještě chyběla tvrdost a kvalita, jež prezentuje ve svých novějších filmech. "Když jsem natáčel Krále Škorpióna, mé svaly ještě nebyly natolik zralé. Ostatně, bylo mi tehdy 29 let." Naštěstí pro Johnsona, fanoušci byli k jeho postavě mnohem méně kritičtí než on sám. Král Škorpión vydělal během prvního víkendu 36 milionů dolarů, celosvětově pak dohromady až 165 milionů a byl tak jasným signálem zrození nové kasovní hvězdy.

Hercules (2014)

Při všech těch nadějných akčních hvězdách Hollywoodu mohli producenti - při hledání představitele pro nového Herkula - Johnsona snadno přehlédnout. Nicméně když jde o roli, již v minulosti ztvárnili Steve Reeves, Lou Ferrigno a Arnold Schwarzenegger, nelze u nového protagonisty - pokud se týče postavy - připustit ani krok zpátky. Jednoduše, nový Hercules musí být dostatečně masivní - a tudíž nepřichází v úvahu nikdo jiný než Dwayne Johnson.

Filmařské práce začaly s několika nucenými odklady z důvodu Johnsonova zotavování po sérii operačních zákroků: nejprve odstranění trojité hernie, pak náprava dvou svalů stehna, utržených z pánevního úponu během zápasu proti Johnu Cenovi na WrestleManii 29. Prodělané operace však nikterak neovlivnily Johnsonův finální vzhled na filmovém plátně.

Johnson dodržoval dělený kulturistický program (split), navržený floridským trenérem Davem Rienzim. Ten se neuchýlil k žádným exotickým cvikům a módnímu náčiní, nýbrž v tréninku svého svěřence spoléhal na jednoduchý a osvědčený princip budování a zkvalitňování svalové hmoty: mimořádně veliký objem tréninku. Například Johnsonův trénink zad, jenž začínal čtyřmi sériemi shybů do selhání, čítal dohromady až 28 sérií! Samozřejmě, tento počet více než dvojnásobně převyšoval obvyklou doporučovanou dávku sérií pro velké svalové partie (12 až 16), ovšem Rienzi zdůrazňoval, že se jednalo o dočasný přístup k dosažení extra výsledků.

"Takový objem tréninku nelze dlouhodobě snášet, aniž byste se přetrénovali," vysvětluje Rienzi. V době, kdy se spustily kamery, vážil Johnson vyrýsovaných 118 kg. Vzhledem k jeho rozměrům se patří poznamenat, že denně zkonzumoval kolem 5000 kalorií a přes 500 gramů bílkovin - čísla, jež by zruinovala trávící systém většiny z nás. S přípravným procesem i konečným výsledkem však tehdy 40letý Johnson nemohl být spokojenější. "Arnold věnoval přípravě na roli Conana spoustu času - a nastavil laťku hodně vysoko."

Rockův trénink

Tento tréninkový program dodržoval Dwayne Johnson v přípravě na roli Herkula. Sestavil ho kondiční a silový trenér Dave Rienzi a jedná se o typický kulturistický split - s procvičováním svalových partií v různých dnech. Pokud bychom hledali nějaký charakteristický rys tohoto programu, byl by jím vysoký tréninkový objem, což platí zejména v případě největších svalových skupin - nohou a zad.

Ačkoli se nevyhýbal strojům (zejména pak řadě Hammer Strength), trénoval Johnson víceméně staromódním způsobem a držel se základních cviků, činek a jednoruček. U základních cviků také úzkostlivě dodržoval zvyšování tréninkových zátěží a v nejtěžších sériích nezřídka vystoupal až na své maximum pro 5 - 6 opakování. Výjimku představovaly pouze dřepy, kde se ve snaze minimalizovat riziko poranění držel spíše vyšších počtů opakování (15 - 20) a ukázkové techniky.

Hlavní svalové partie měl Johnson rozdělené do pěti dnů, přičemž volno si dopřával dle pocitu a signálů těla - někdy trénoval i pět dní po sobě, jindy pouze dva.

1. den - záda, zadní deltoidy, trapézy
cvik série opakování
shyby 4 do selhání
přitahování jednoručky v předklonu 4 12, 10, 8, 6
soupažné přitahování na stroji Hammer Strength 4 10
stahování na stroji Hammer Strength 3 12
veslování se spodní kladkou * 3 12
stahování kladky nataženými pažemi (lanový nástavec) ** 3 12
přitahování kladky k obličeji 3 12
krčení ramen s těžkými jednoručkami *** 4 12

* V každé sérii provede dvě ubrání váhy - udělá 12 opakování, sníží zátěž a jde do selhání, pak ubere váhu ještě jednou a znovu jde do selhání.
** K lanku horní kladky připevní lanový nástavec. Uchopí oba konce a ustoupí od kladky tak, aby měl plně natažené paže rovnoběžně s podlahou. S rovnými pažemi stahuje silou latissimů lano na úroveň pasu.
*** Poslední opakování v sérii podrží 15 sekund.

Celý článek včetně tréninku najdete v Muscle&Fitness 12/2016,
který zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce Jatomi Fitness Palladium hledá trenér...
Hledáme aktivního trenéra/trenérku do Jatomi fitness Palladium.
práce Posila do trenérského týmu Fitko Václ...
Do zavedeného klubového fitness na Václavském náměstí hledáme nové kolegy a kolegyně na pozici os...
práce Nabídky práce
Akutně hledáme lektorku na cca 2 měsíční záskok (do května) zaběhnuté lekce TABATA - každé Ponděl...
práce Hledáme recepční do MTV Fitness
Hledáme recepční do fitness centra MTV Fitness & Squash Praha 9 - Kyje. Zajímáte o fitness a rádi komunikujete s lidmi? Tak se s Vámi rádi potkáme! Požadujeme: příjemné vystupování, spolehlivost, pracovitost, základní,uživatelskou znalost PC, trestní bezúhonnost Nabízíme: příjemné sportovní prostředí a výborný kolektiv, firemní benefity (volný vstup do všech poboček MTV Fitness, solárium a další). Nástup možný ihned. Své životopisy zasílejte spolu s fotkou na email: silviemtvfitness@seznam.cz
bazar Snožování technogym
Prodáme snožování technogym, 6900,- V dobrém stavu, máme nové a tyto pošleme dále.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra