Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Alkohol

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

"A teď asi trochu netradiční otázka k výživě...:-)) co pivko? Škodí? Vypiju tak 1-3 denně, přes 10 kousků dám tak maximálně 1 za 1-2 týdny... vím, neprospíva to, ale otázka je, jak moc to vadí?"

Tento dotaz mi přišel někdy před pár dny a jelikož mi to připadá jako zajímavé téma, zkusím se o něm trochu rozepsat. Předem se omlouvám, jestli bude článek trochu delší, ale rád bych se dotknul všeho, co může být alespoň trocho relevantní.

Začal bych samotným vznikem alkoholu, resp. prvními zmínkami z historie o jeho "užívání". Ty pocházejí nejspíše ze starého Egypta, někdy z doby okolo čtyř tisíc let před naším letopočtem. Oním prapůvodním nápojem byla jakási obdoba dnešního piva. Později staří Římané začali pít víno, Slované medovinu, Číňani rýžové víno a černoši ve střední Africe jistý druh piva, získávaný, věřte nebo ne, z obyčejných banánů. O tom, jak přišel na svět první alkoholický nápoj, se tradují různé historky. Mě osobně nejvíce zaujala ta (čímž netvrdím, že je pravdivá:-), ve které se mluví o lidech, kteří zpozorovali divně se chovající hmyz, který chvíli před tím usrkával ze staré zkvašené ovocné šťávy. Pak už zbýval jen krůček k tomu, aby to některý "dobrovolník" vyzkoušel sám na sobě a první "mejdany" byly na světě. Jinak ještě co se týče samotného názvu Alkohol, pak tento pochází z arabského slovo Al-Kahal, což je jisté označení pro "jemnou substanci". Původě se tímto názvem označovali prapůvodní ženské make-upy, později se tento název rozšířil právě na destilované nápoje.

Etanol z chemického hlediska

Etanol, nebo chcete-li tak také etylalkohol, je přírodní látka, která vzniká kvašením cukrů za spoluúčasti souboru fermentů, které mění hexózy postupně na kyselinu pyrohroznovou, acetaldehyd a etylalkohol za vzniku oxidu uhličitého a energie.

Etanol (CH3-CH2-OH a nebo jednoduše C2H5OH), nacházející se v alkoholických nápojích, je bezbarvá tekutina, která je lehčí jak voda. Teplota vzplanutí je 78,3 °C, teplota tání -130 °C, molekulární hmotnost 46,07 mmol/l, energetická hodnota 29,4 kJ/g (což je 7 kcal/g, jinými slovy docela pořádný nášup energie. Spočítejte si tedy, pokud si dáte řekněme 5 piv, kolik to bude znamenat prázdné energie pro vaše tělo!). Jelikož je etanol velmi lehce rozpustitelný ve vodě a jelikož má jednoduchou chemickou strukturu, je jeho průnik do lidských tkání velmi rychlý. Částečná rozpustnost v tucích se uplatňuje především v lipidech buněčných membrán.

Endogenní etanol

Etanol se vyskytuje v lidském těle i bez jeho vnějšího přísunu, ovšem údaje o hladině endogenního etanolu v krvi se v literatuře docela liší, což závisí především na metodách jejího určení. Hodnoty se udávají od nuly do 0,04g/l, tj. 0,04 promile. Po jídle hladina endogenního etanolu mírně stoupá, uvádí se hodnoty až do 0,05 g/l. Do hladiny 0,2 g/l se připouští možnost exogenního původu etanolu bez požití alkoholických nápojů, např. po různých druzích ovoce či ovocných šťávách. Hladina nad 0,3 g/l se však již považuje za následek požití alkoholu. Žaludeční a krevní fermentací může dosáhnout endogenní etanol i hodnoty, které přicházejí do úvahy jen při exogenním požití. K této situaci může dojít při stagnaci potravy v trávícím systému, stejně tak může fermentace obsahu gastrointestinálního ústrojí trvat i po smrti jedince a tím může dojít ke zvýšení hladiny etanolu. Pacienti, kteří jsou závislí na alkoholu, mají obecně nižší hladiny endogenního etanolu než lidé, kteří alkoholické nápoje nepijí.

Difúze etanolu

Požitý etanol velmi rychle proniká sliznicí trávícího ústrojí do krevního oběhu. Proto je vhodnější mluvit právě o difúzi než o absorpci etanolu. Asi 20% požitého množství difunduje sliznicí do žaludeční stěny, dalších 80% proniká, rychleji než v žaludku, sliznicí tenkého střeva. Koncentrované alkoholické nápoje se sice vstřebávají rychleji, ale při koncentraci nad 10-15% alkoholu v žaludečním obsahu může dojít k ochabnutí žaludeční svaloviny, případně k tzv. pylorospasmu (křeč zúžené části na konci žaludku). Vyprazdňování žaludku se potom zpomaluje a zpomaluje se i difúze. Pokud dojde k požití jídla před pitím, zpomalí se vstřebávání etanolu, především, jedná-li se o tučné a mléčné produkty. Ke zpomalení vstřebávání vede vlastně každé zpomalení vyprazdňování žaludku, např. i při silném kouření či při užití některých léků (třeba atropin). Naopak, nápoje obsahující oxid uhličitý, šumivá vína, relaxují pylorus a ulehčují přechod žaludečního obsahu do tenkého střeva.

Distribuce etanolu

Etanol po průniku sliznicí trávícího ústrojí difunduje do tkání a rozváží se krevním oběhem do vzdálenějších míst. Difúze do dobře prokrvených tkání je rychlá, takže hladina etanolu v mozku, plících a ledvinách se rychle vyrovná s celkovou hladinou etanolu v krvi. V játrech se etanol odbourává na další metabolické produkty, takže hladina v nich je relativně nízká. Za 45-90 minut po posledním příjmu alkoholu je distribuce v celém organismu ukončena. Hladina etanolu v krvi prakticky odpovídá hladině etanolu v mozku. Hladina etanolu v moči je v difúzní době nižší než v krvi, v eliminační fázi je to naopak. Vztah mezi koncentrací etanolu v krvi a v moči se nedá jednoduše stanovit, což je také důvod, proč nelze zpětně zjistit z moči hladinu etanolu v krvi.

Eliminace etanolu

Převážná část přijatého etanolu, okolo 90%, se v organismu metabolizuje a jen malá část se vylučuje v nezměněné formě močí, potem a nebo dechem. Močením se vylučuje 0,5-2%, dýcháním 5-10%, pocením až 5% požitého etanolu. Koncentrace etanolu v potu stoupá progresivně s množstvím požitého alkoholu a lineárně se střední koncentrací alkoholu v krvi. Většina odborných údajů se shoduje v tom, že eliminace nemetabolizovaného etanolu je celkově 2-10%. Malá eliminace etanolu je jednou ze základních charakteristik kinetiky etanolu. Dalším charakteristickým jevem je vysoké energetické zatížení a nemožnost skladovat etanol v organismu. Z toho plyne, že se etanol musí poměrně rychle rozložit.

Hladina etanolu v krvi

Celý proces kinetiky etanolu v lidském organismu si můžeme rozložit na tři části: difúze, distribuce do tkání a eliminace. Při stanovení přibližných časových intervalů je nutné si uvědomit časovou souběžnost všech tří fází při déletrvajícím pití. Aktuální hladina etanolu v krvi se mění v závislosti na mnoha faktorech. Její stanovení v určitém čase je důležitým znaleckým výkonem, především v případě, kdy nebylo uděláno laboratorní vyšetření etanolu v krvi. V praxi se pro výpočet používá následující vztah:

C = ( a - p*t*k ) / p*r,

kde C je celková koncentrace etanolu v krvi (g/l), a - celkové množství požitého alkoholu v gramech, p - hmotnost pacienta v kg, t - trvání metabolického děje v hodinách, k - metabolická konstanta (muž - cca 0,1 (1kg/1h) +/- 30%, žena - 0,085 (1kg/1h) +/- 30%) a r je konstanta podílu vody v tělesné hmotnosti, která je pro muže stanovená 0,5 (+/- 25%) a pro ženu 0,55 (+/- 25%).

Metabolismus etanolu

Schopnost oxidovat etanol se rozvíjí u lidského jedince od narození, ale až v pěti letech dosahuje schopnosti dospělého člověka, tzn. děti předškolního věku metabolizují etanol nedostatečně a po požití alkoholu u nich vysoká hladina v organismu přetrvává poměrně dlouho. Lehko také může dojít k hypoglykemickým stavům. U žen se zjistily odchylky metabolizmu v porovnání s muži, které jsou vysvětlovány nejčastěji zvýšenou citlivostí žen na toxické působení etanolu a jeho metabolitů. Etanol se metabolizuje z 80% v játrech, 10% se metabolizuje na jiných místech. Etanol je schopen zahltit více jak 3/4 všech oxidačních schopností organismu a tím oslabit ostatní oxidační procesy, které přechází přes NAD (nikotinamid-adenin-dinukleotid). Tudy prochází metabolismus takových důležitých látek, jako jsou např. triacyglyceroly, mastné kyseliny, hormony a další. Nepříznivé působení etanolu se projeví jak při jednorázové intoxikaci, tak i při dlouhodobém užívání alkoholu.

Na tomto místě bych se chtěl ještě zmínil o metabolitech etanolu. Nebudu probírat celý metabolický proces, neboť tento je zbytečně složitý a pro nás méně důležitý, snad bych se jen zmínil o jednom z metabolitů, kterým je acetaldehyd, CH3-COH. Ten páchá v těle docela škody, především ale zasahuje do metabolismu cukrů a tuků a prostřednictvím Krebsova cyklu se může dostat i do metabolismu dalších látek, jako jsou např. urey, porfyny a další. Nepříznivě je ovlivněn i metabolismus bílkovin!

Alkohol a sport

Alkohol patří v dnešní době k nejrozšířenějším, nejlukrativnějším a bohužel také k nejdestruktivnějším drogám. Nadměrné dávky alkoholu způsobují onemocnění svalů a jejich třas. Kromě toho není možné, abyste budovali svalovou hmotu, pak šli do klubu a opili se. Účinek alkoholu v tomto případě absolutně zabraňuje jakémukoliv budování svalové tkáně. Samozřejmě lze i alkohol používat jako suplement (proto jsem také dal tento článek do sekce suplementace), ovšem za předpokladu velice zodpovědného přístupu.

Alkohol tlumí funkce centrálního mozkového systému a tyto účinky nesouvisí tolik s konzumovaným množstvím, jako spíš s celkovou hladinou alkoholu v krvi. Nízká hladina alkoholu (tím myslím jeden až dva drinky pro 90kg muže) se většinou projevuje mírným sedativním účinkem, uvolněním a relaxací. Člověk ale také může být výřečný a agresivní. Některé z těchto účinků jsou pro závodní kulturisty přínosem, obzvláště v období tvrdého tréninku. Ovšem alkohol působí jako diuretikum, je tedy nezbytné s ním dodávat tělu dostatečné množství vody.

Steroidové šílenství se stalo středem pozornosti mnohých médií, která spojují užívání steroidů s nekontrolovatelnými záchvaty násilí. Při bližším ohledání ovšem zjistíme, že v mnoha případech sehrál roli právě alkohol. Je bohužel poměrně běžné, že se konzumace alkoholu pojí s násilnickým chováním. O tomto účinku alkoholu bylo již napsáno mnoho studií. A když se účinek alkoholu zkombinuje s jinými látkami, může se účinek zesilovat. Dokonce i lidé zcela bezkonfliktní a neagresivní mohou mít problémy s násilnickým chováním kvůli konzumaci alkoholu a některých léků. Pokud jste uživateli anabolických steroidů, musíte se bezpodmínečně jakékoliv konzumaci alkoholu vyhnout!

A závěr?

V několika (málo) předcházejících odstavcích jsem se vám pokusil přiblížit, co všechno se s etanolem v našem organismu děje. V následujících několika bodech bych chtěl jen zopakovat, proč se jako sportovci musíte této látce absolutně vyhýbat:

- alkohol nepříznivě ovlivňuje metabolismus tuků, cukrů i bílkovin. A když nejsou bílkoviny, z čeho by tělo rostlo?
- dlouhodobé užívání alkoholu snižuje produkci testosteronu. A který hormon má největší zásluhu na rostoucí svalstvo?
- alkohol zvyšuje agresivitu
- alkohol má výrazné diuretické účinky
- alkohol zastavuje za dobu svého působení v organismu většinu oxidačních dějů

Neříkám, abyste se už v životě alkoholu ani nedotkli. Narozeniny vaší přítelkyně? Jistě, jednu skleničku můžete. Silvestr? Proč ne, šampaňské k tomu patří. Obchodní schůzka? Ano, i ta sklenka vína neuškodí. Ale každotýdenní párty? Jeden panák každé ráno? Pivo na ex za 8 vteřin a potom dalších pět? Takhle správnou postavu nikdy nezískáte!

Závěrem tedy snad jen toto. Pokud to se svým sportem myslíte skutečně vážně, pokud chcete mít svých řekněme 100kg ve svalech a nikoli okolo pasu, pokud chcete být v životě úspěšní a chcete něco (nejen) ve sportu dokázat, měli byste alkohol ze svých cest absolutně odstranit. Je mnohem lepší investovat peníze do běžných suplementů a mít z toho perfektně tvarovanou postavu, než se potom ve čtyřiceti letech podívat do zrcadla a vidět jen jedno velké pivní břicho, ze kterého trčí vyzáblé tyčky, místo vypracovaného těla se svalnatými tlapami.



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.04.22:02NEW_AGE - Si cvok ? toľko pív za večer ? Dodžubkáš si ľadviny... pre..
20.04.14:04R.J. - nevím jak moc mi to škodí ale svůj život bez 6/7/8/9 piv v..+2
23.02.13:29Lifter750 - No, v 26 jsem taky neměl problém, když jsem dělal na dveří..+2
23.02.12:59SuperRoman - Já mám na tohle trochu jiný názor...je mi 19 let váha 112 ..
14.10.00:38Jooky - Pred rokem jsem mel o 10Kg vic a nebylo to ve svalech. Zme..
05.04.20:36Mike Mentzer - Alkohol je buněčnej jed. Je to svinstvo a neexistuje jedin..
04.11.23:36Ex1tuS - Pokud clovek nechce nekde soutezit a zivit se postavou tak..
09.02.11:48Roman_best - proste souhlas :-)
26.01.03:12Goyer - Tak tu poslední větu si vážně zapamatuji! To fakt stojí za..
15.12.17:41Karto - Som zvedavý kolko kulturistov toto dodržuje...
04.12.19:26FARLLY - Hi Ronnie... je mi 18let,chystam se na ČVUT a už cvičim 3r..
16.11.13:29Cheabers - Ronnie nemyslíš , že je to moc přísný pohled.Je to podle m..
03.08.09:57Craig Titus - Tak sakryš to je trochu moc.Alkohol v malých dávkách léčí,..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie