Reklama:
Prodlouženo do pátku!
Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Banány (I.): Základní informace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Banán má za sebou rozmanitou historii a díky ní je to nejoblíbenější ovoce na celém světě. Za to, že ho lidstvo takto "protežuje", nám toho nabízí vcelku dost. Energii, snadnou stravitelnost, vitamíny, minerály, příznivě působí na trávení, koupíme ho za pár korun atd. Ale kde jsou jeho kořeny?

Pravda o banánu

Banán asi každý z Vás zná, a to určitě i pěkně zblízka, tak ho představovat nemusím, anebo ano? Tak možná bude slušné ho pár větami představit, ať každý ví, s čím máme tu čest.

Vznik jména
Pojmenování "banana" vzniklo v Africe a jde o zkomoleninu arabského slova "banan" pro prst.
Banán je ovoce i zelenina (plantainy, ty s vyšším obsahem škrobu). Jde o plod z tropických zemí a je tamní významnou složkou potravy i důležitou vývozní komoditou. Dá se říci, že mnoho zemědělců vyloženě banány živí (jedí banány, prodávají banány, na listech z banánovníků spí, mají je na střeše, dokonce se do nich i oblékají). Jde vlastně o nejpopulárnější ovoce na světě.

Historie

Banán pochází z jihovýchodní Asie, kde byl i domestikován. Nejspíše šlo o území Papuy-Nové Guineje cca 8000 let před n. l. Odtamtud odcestoval na Filipíny a pak už hurá do tropického světa. První písemná zmínka o banánech je v budhistických textech z let okolo 600 před n. l. a první organizovaný banánový sad světlo světa spatřil v Číně v roce 200 n. l.

Ve dvanáctém století našeho letopočtu doputoval banán s islámskými dobyvateli do Palestiny, odkud ho arabští kupci rozšířili po většině území Afriky a následně i do Španělska. Hurá! Banán je v Evropě. V roce 1502 portugalští kolonisté vybudovali první banánové sady v Karibiku a ve Střední Americe (už deset let po první výpravě Kryštofa Kolumba, to je rychlost). Do Ameriky se však banán poprvé dostal už kolem roku 200 n. l. s asijskými mořeplavci.

V jejich začátcích byly banány k vidění jen zřídka. Většinou šlo o ojedinělé trsy banánů, které putovaly od obchodníka k obchodníkovi jako zajímavost. Až po desetiletích se jejich pěstování rozšířilo jako doplněk ostatních plodin jako třeba cukrové třtiny, kávy, pepře či kakaa. Vysoké banánovníky s širokými listy chránily před ostrým sluncem tyto vzácné plodiny. Takže nešlo ani tak o jejich plody, jako spíš o funkci banánovníku jako slunečníku. Dalším důvodem pro pěstování banánů bylo krmení otroků pracujících na třtinových plantážích (díky jejich nenáročnému pěstování, snadné stravitelnosti a nutričním hodnotám). V Japonsku se dokonce banány pěstovaly pro použití v textilním průmyslu (kimona i ubrusy).

V 18. století se z banánu díky módnímu trendu stala z lokální komodity komodita globální. Od té doby dobývá banán svět. Za největším rozmachem banánů stojí dva muži. Námořní přepravce Lorenzo Dow Baker a železničář Minor C. Keith. Ti založili v roce 1899 firmu United Fruit a během 10 let se díky nim dostaly levné banány do celého světa. A jak se jim to povedlo? Úplnou kontrolou banánového průmyslu. Vlastnili plantáže, zaměstnávali všechny pracovníky, vybudovali železnici a vlastnili přístavy a lodě.

Trocha botaniky

Ruka
Trsu banánů se říká ruka a skládá se z 10 až 20 banánů.
Banánovník není strom, jde vlastně jen o bylinku, která dorůstá až do 15metrové výšky. Jde tedy o největší bylinu na světě. Kmen není ze dřeva, ale jde o překrývající se listy. Existuje okolo tisícovky jeho druhů, zařazených v padesáti skupinách. Nejrozšířenější jsou kultivované odrůdy, které se pěstují pro produkci sladkých (dezertních) i škrobovitých (na vaření) banánů.

Plod banánu obsahuje semena, proto se nejvíce pěstuje bezsemenná varianta, která se rozmnožuje pomocí klonování (řízkováním, odnoží). Je tak ale daleko náchylnější k nemocem.

Pěstování banánu

Banány jsou pěstovány na plantážích, v drtivé většině případů monokulturních (nic jiného než banány na plantáži nenajdete). To hodně zasahuje půdu, a tak jsou banány hnojeny, aby měly dost živin pro svůj růst.

Banány jsou nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou určenou pro konzumaci. Chrání se proti hmyzu, plísním, červům, plevelu atd. Po sklizni se nezralé trsy dezinfikují a aplikuje se na ně fungicidní postřik.

Pokud někdo zvolí variantu bio, je této chemie ušetřen. Bio banány se pěstují ve smíšených kulturách (jako tomu bylo kdysi) společně třeba s pomerančovníky či kávovníky, aby půda nebyla jednostranně vykořisťována. Proti nemocem se používá nástřik oleji či česnekem.

Banán jako cestovatel

Listy banánovníků můžeme použít na střechu anebo z jejich pevných vláken můžeme dělat rohože či provazy. Stonek necháme přežvýkávat přežvýkavce a my si dáme ten krásný žlutý plod. Než si však na nich pochutnáme, musí ze stromu až k nám urazit pěkně dlouhou cestu.

Svou cestu banán začíná na banánové plantáži v teplých tropických krajích. Nikdo mu nedá šanci plně dospět, ještě před pubertou ho seberou rodnému stromu a strčí ho do chladicího boxu (pokud je banán bio, tak si pubertu ještě zažije na stromě). Nikdo mu nic neřekne, nic nevysvětlí, ani neuslyší: "Šťastnou cestu, banáne!"

Proč je banán zahnutý?
Banánovník nejdříve vykvete (velké fialové květenství). Z květů vyraší malé banánky. Zpočátku rostou kvůli gravitaci směrem dolů, pak ale v průběhu zrání část květů odpadne a plody začnou růst směrem vzhůru (jsou lehčí a jdou za sluncem).
Nějaký ten týden stráví ve tmě a chladu. Pokud jde o VIP banán, tak letí letadlem. V jiném případě si užije mořskou nemoc, protože cestuje lodí. Z přístavu či letiště ho čeká cesta kamiónem do velkoobchodních skladů nebo do skladů prodejních řetězců. Tam mu zvednou tlak (v tlakové komoře), trošku mu přitopí a nechají ho nadýchat ethylenu, aby mu navodili pubertu a rozjeli proces zrání. Jakmile přestane být tmavě zelený a začnou se mu žlutit tváře, jde do regálu, kde ho budou ohmatávat a očumovat zákazníci, jeho budoucí majitelé.

A pak už to všichni znáte. To nadšení, když si domů nesete banán. Čím více hnědých skvrn na něm máte, tím je Váš banán zralejší a sladší. Pokud je banán zelený a nezralý, stačí mu pořídit za kamarády pár jablek a za chvíli se pěkně zažlutí. Z jablek se vylučuje ethylen, který uspíší zrání banánů.

Banánové zajímavosti

Pojďme se nyní podívat na pár základních zajímavých faktů a čísel o pěstování banánů, o jejich exportu, odrůdách a nejznámějších značkách.

10 největších producentů banánů na světě v roce 2000
pořadí země produkce v miliónech tun
1. Indie 11,00
2. Brazílie 6,34
3. Ekvádor 5,00
4. Čína 4,81
5. Filipíny 3,56
6. Indonésie 3,17
7. Kostarika 2,10
8. Mexiko 1,80
9. Thajsko 1,72
10. Kolumbie 1,57

10 největších exportérů banánů na světě v roce 2015*
pořadí země export v miliónech USD
1. Ekvádor 2800,0
2. Belgie 958,1
3. Kostarika 835,3
4. Guatemala 833,9
5. Kolumbie 802,6
6. USA 442,6
7. Filipíny 439,9
8. Nizozemsko 400,0
9. Německo 335,1
10. Honduras 331,9

* Nejde o země, kde se banány vypěstují, ale o země, které banány vlastní, prodávají je a vydělávají na nich.

Nejprodukovanější odrůdy
pořadí odrůda
1. Cavendish
2. Plantain AAB
3. Gros Michael a ostatní dezertní banány
4. Highland banana +ABB a ostatní banány na vaření

Druhy v Evropě pěstovaných banánovníků
název popis
Musa basjoo Nejpopulárnější mrazuvzdorný banánovník. Původem je z Japonska a pěstuje se v celé Evropě. Dosahuje výšky 4 metrů a snese mráz do -6 °C a v zábalu -21 °C. V teplotách nad 15 °C roste až o 15 cm za týden.
Musa sikkimensis Robustní 4 metry vysoký druh se žlutozelenými listy. Kvete a plodí od konce října do dubna.
Musa lasiocarpa Odrůda původem z čínské provincie Yunnan, kde roste v nadmořské výšce 2500 m n. m. Kvete 6 - 9 měsíců a jeho plody nejsou moc chutné. Je mrazuvzdorný do -6 °C a dorůstá do výšky 1,8 m, takže se hodí jako bytová dekorace.
Musa cavendishii Nově vyšlechtěná trpasličí odrůda vhodná do bytu. Plodí po 3 - 4 letech až 20 cm dlouhé a chutné plody. Odkvetlý stonek odumírá, ale rostlina si vytváří dále rostoucí odnože.

Nejčastější značky banánů
značka země
Amigo Kostarika
Chiquita Kostarika, Panama, Ekvádor
SCB Premium Pobřeží slonoviny a Kamerun
COBANA Ekvádor, Kamerun
Banane de Guadeloupe & Martinique Guadeloupe a Martinik (zámořské departmenty Francie)

Odvrácená strana banánu

Guatemala je jeden z největších producentů banánů na světě. V 50. letech minulého století byl zvolen prezidentem Jacobo Arbenz, který byl znám svou sympatizací ke komunismu. Komunisté se stali i součástí vlády a to mělo za následek, že v roce 1952 vznikl plán na skoupení veškeré zemědělské půdy v cizím vlastnictví (mimo samotnou republiku), její rovnoměrné rozdělení mezi své občany a znárodnění železnic a přístavů.

To se značně nelíbilo americké vládě. Natolik, že bylo rozhodnuto, že Arbenz musí zmizet. Pokyn přišel v roce 1953 od prezidenta Eisenhowera. CIA tak vymyslela tajný plán na sesazení nepohodlného guatemalského prezidenta - demokraticky zvoleného prezidenta cizí země, aniž by je někdo chytil. Američané si natolik věřili, že misi pojmenovali Operation Success ("Operace úspěch").

A jak plán vypadal?

  • Zřídit rozhlasovou stanice v Miami na Floridě. Všem se bude ve vysílání tvrdit, že stanice má základnu v guatemalské džungli.

  • Najmout skupinu žoldáků a propašovat je ke guatemalským hranicím.

  • Oznámit v rádiu, že armáda tisíců vojáků vtrhla do země (i když tomu tak nebylo).

  • Vyslat několik lehkých letounů ostřelovat hlavní město, aby došlo k panice a všichni utekli.

  • V rádiu oznámit, že cizí armáda se blíží k hlavnímu městu.

  • Teď už jen čekat.

O několik dní později 28. června 1954 Jacobo Arbenz rezignoval a uprchl před nikdy neexistující armádou. Na jeho místo CIA dosadila Castilla Armase, který bez řečí vykonával jejich příkazy a který rozhodně nebyl komunistou. Až na to, že Jacobo Arbenz také nebyl komunistou a vlastně pro USA nepředstavoval žádné nebezpečí.

A jaké je vysvětlení? Prezident nebyl komunistou. Ani se země komunisty nikdy nehemžila. Kvůli svým obrovským plantážím se Guatemale říkalo banánová republika. Vše bylo kampaní firmy United Fruit. Jak ale mohla ovocnářská společnost donutit prezidenta k nelegální akci? Značně pomohlo, že dva právníci z United Fruit postoupili v kariéře a stali se ministrem zahraničí a šéfem CIA.

Dosazený prezident Guatemaly vrátil všechnu půdu zpět United Fruit, a tak vývoz levných banánů mohl klidně pokračovat dál. Celá akce USA proběhla překvapivě rychle a hladce. To samé se však nedá říct o situaci v Guatemale, kde kvůli puči odstartovala 36 let dlouhá občanská válka. Všichni máme rádi levné a dostupné věci, někdo někde za ně ale obvykle zaplatí daleko více.

Závěr

Tak o banánu toho bylo napsáno vcelku dost. Snad Vás výlet do jeho historie moc nenudil. V dalším díle banánového pidi-seriálu se podíváme na banán bez slupky a odhalíme jeho nutriční tajemství.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.10.10:59LaFontaine - Máte pravdu, v tabulce exportu se správně jedná o milióny ..
17.10.09:20sk - zrovna vcera davali ,,Tri dny Kondora,, tak se to k tomu c..
16.10.11:19dan007 - jsem zejména rád za ten závěr a naznačení, jak se věci maj..
15.10.11:05RoKro - Prosím o vysvětlení - v tabulce exportérů jsou skoro 300 n..
14.10.20:39Minion - hltala jsem! Těším se na pokračování *1* + s tou chemi..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 77 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie