Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Kompresní oblečení ano, či ne?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Už jste si určitě všimli běžců se zářivými podkolenkami či lidí ve fitku v těsném tričku s logem Batmana. Nejde o paví komplex, oni se nechtějí předvádět a upoutávat na sebe pozornost. Oni zjistili, že komprese není jen pohádka.

Komprese

Už kdysi dávno si lidé všimli, že pokud se zraněná či nějak postižená část těla stáhne, tak se rychleji a lépe uzdravuje. Otoky mizí rychleji a rány se rychleji hojí. Je to způsobeno lepším prokrvením stažené oblasti. To znamená, že se rychleji z místa odvádějí špatné látky a rychleji se přivádějí také ty dobré. Průtok krve oblastí je rychlejší a snazší. Tím se i ulehčí srdci, které může šetřit své síly anebo zvýšit výkon (pokud je to potřeba). Dříve se k tomu používaly obvazy. Pak někoho napadlo použít elastické materiály a pak už to frčelo úplně samo. Nejznámějším příkladem budou asi stahovací podkolenky, které používají staří i mladí při boji proti chronickým otokům nohou či křečovým žílám.

Když se jednoho dne jeden nejmenovaný člověk připravoval na svůj běh, zapomněl si sundat stahovací podkolenky (měl totiž zaměstnání, kde byl celý den na nohou a trápily ho křečové žíly) a vyběhl ven. Běžel, běžel, ničeho si vlastně ani nevšiml a až po návratu si uvědomil, že má podkolenky na sobě. Sundal je a hodil do pračky. Při dalším běhu si je už sundat nezapomněl a vyrazil. Co ho ovšem překvapilo, bylo, že se mu běží o malinko hůře než minule (přišlo mu, že má méně energie). Nevěnoval tomu však pozornost. Tu tomu začal věnovat, až když druhý den zjistil, že ho po včerejším běhu bolí nohy více než minule. A od myšlenky to už nebylo daleko k objevu. Kompresnímu oblečení se otevřel svět sportu.

Sice předchozí odstavec vypadá jako z publikace „Mýty a legendy“, ale něco pravdy na něm přeci jen je. Za vstupem kompresního prádla do světa sportu v tomto případě nestál objev vědců podporujících profesionální sportovce, ale amatérských sportovců, kteří tráví daleko více času v anaerobní zóně a jejichž svaly jsou daleko více zásobeny kyselinou mléčnou.

Komprese pro sportovce

Jak bylo již řečeno, kompresní oblečení hlavně podporuje krevní oběh. Bonusem je podpora lymfatického systému, tím i rychlejší úbytek tuků a vyhlazení pokožky. Velmi dobře funguje proti celulitidě (to bude více zajímat sportovkyně).

Studií na téma “Pomáhá komprese sportovcům?“ bylo vydáno již hodně. A jaký je výsledek? Komprese při dlouhodobém výkonu, jako například u běžců na dlouhé tratě, prokazatelně nezvyšuje výkonnost (při samotném běhu, nezkoumala se následná regenerace, ani úroveň zakyselení svalů). Nebylo prokázáno, že by při svém výkonu spotřebovali méně kyslíku (což je výchozí předpoklad - lepší oběh, méně únavy, více energie, tudíž menší spotřeba kyslíku). To ovšem neplatí u sprinterů, fotbalistů, kulturistů a všech sportovců, kteří provádí explozivní pohyby (sprintování, skákání, zvedání, tahání atd.), tam je zvýšení výkonnosti znatelné. Studií zkoumajících vliv na regeneraci po výkonu je o hodně více, což je následek používání komprese ve zdravotnictví. Blahodárný účinek na regeneraci je prokázán.

Sice tu píši o sportovcích, ale toto oblečení je použitelné úplně pro všechny. Například při dlouhém cestování, kdy musíte dlouhé hodiny sedět v jedné poloze bez možnosti protažení, kompresní kaťata mohou snížit riziko hluboké žilní trombózy. To samé platí, pokud se chystáte na seriálový maratón Červeného trpaslíka či Hry o trůny a prosedíte celý den a noc na pohovce před televizí.

Při výkonu

Do pracujících svalů se dostane více kyslíku a více energie. Toxiny a kyselina mléčná, která vzniká spalováním glukózy ve svalech, se zase rychle dostanou ze svalu pryč. Tím se oddaluje pocit pálení svalu a zvyšuje se výkonnost. Svaly se také udrží více v teple, tím se snižuje svalové napětí a předchází se případnému zranění. Další výhodou je, že prádlo zabraňuje svalovým vibracím. Pokud třeba běžíte, tak se na Vás svaly tolik neklepou a nemrskají. To je velké plus pro více osvalené jedince. Je to cítit zejména v oblasti prsních svalů, že?

Po výkonu

Po samotném výkonu komprese pomáhá při regeneraci (opět za to může zlepšení krevního oběhu). Toxiny se odplaví, svaly nebudou tak dlouho a tak moc bolet. Do svalů se rychle dostanou aminokyseliny, bílkoviny, minerály, vitamíny, tím se rychleji startuje oprava námahou poškozených svalových vláken a sportovec je rychleji připraven na další výkon.

Vše ale obsahuje většinou nějaké to ALE. I zde ALE máme. Při výběru nesmíte sáhnout vedle, aby nedošlo k pravému opaku, a to k zaškrcení krevního oběhu. Příliš velká komprese může zapříčinit nedostatečné prokrvení končetin a následně tak zvýšenou práci srdce. Naopak z nedostatečné komprese nic pozitivního neplyne (kromě toho, že Vám možná bude tepleji).

Funkční vs. kompresní

Funkční prádlo není to samé jako kompresní prádlo. Hlavním rysem funkčního prádla je tzv. knotový efekt. Vlákna, ze kterých je prádlo vyrobeno, prakticky vůbec nebo velmi omezeně sají vlhkost. Zároveň za pomocí speciálně upraveného povrchu oděvu a různých tvarů vlákna se vlhkost transportuje od pokožky na vnější stranu prádla či do další vrstvy oděvu. Tím se zaručí vyšší tepelný komfort a zabraňuje se prochladnutí. Pot, který by Vás svým odpařováním ochlazoval (což je jeho hlavní funkce) se odvede od pokožky pryč a tím se udržíte v teple. To se hodí zejména v chladnějším počasí. Naopak pokud je vedro či sportovec sportuje uvnitř, je funkcí funkčního prádla chladit. Je nutné vybírat prádlo dle jeho požadovaného použití.

Funkční prádlo sice bývá více "na tělo" než bavlněná trička, ale to ještě není komprese. Hlavním rysem kompresního prádla je ona komprese. Nicméně již bývá samozřejmostí, že kompresní prádlo bývá zároveň i funkční. Odvádí pot od těla, udržuje v teple či ochlazuje, je lehké, z příjemných materiálů a je antibakteriálně upraveno (to se hodí, pokud nechcete oděv prát po každém použití).

Jak na výběr

Při výběru spíše místo na značky velikostí (S, M, L, XL atd.) koukejte raději na velikostní tabulky, ať máte jistotu, že Vám prádlo správně sedne. Je vcelku běžné, že pravidelní návštěvníci posiloven se běžným konfekčním velikostem dle tabulek v některých partiích vymykají. Takže hlavně vyzkoušet! Pěkně si stoupněte před zrcadlo a udělejte všechny možné pohyby, které Vás napadnou. Pokud přijdete na jakékoli místo, které Vás škrtí nebo dře, tak sáhněte po jiném. Oblečení Vás musí obepnout, ale nesmí Vás omezovat v pohybu.

Pokud je komprese příliš malá, nebude mít pro tělo žádný přínos. Pokud je komprese příliš velká, dojde k omezení krevního oběhu a bude se Vám hodně špatně cvičit. Ne každý střih padne každému, tak je nutné prostě zkoušet. Byla by škoda zanevřít na kompresi jen kvůli prvotní špatné zkušenosti kvůli špatnému výběru.

Kompresní profil

Jde o stupňovitou kompresi, kdy komprese není stejná v rámci celého oděvu. Jsou určitá místa, kde se vyplatí mít kompresi větší než jinde. Třeba kotník má vyšší stupeň komprese než lýtka či stehna. Pro různé sporty je také vhodný jiný kompresní profil, který zaručí správnou kompresi na zatěžovaných svalech a menší kompresi na svalech, které nejsou do výkonu tolik zapojeny (běh, golf, lyžování, cyklistika, fitness, houbaření).

Pro posilování a fitness se hodí univerzální oděvy, které se hodí pro všechny svalové činnosti (přeci jen se posiluje celé tělo). Jako třešničkou na dortu u oděvů zaměřených na fitness je to, že se můžete proměnit v Batmana, Iron Mana či Flashe.

Osobní zkušenost

Jednou takhle z rána jsem se rozhodl, že si vyzkouším překážkové závody. Do posilky chodím už pár let, ale nikdy jsem netoužil po pódiu a plavkách či jiných silových závodech. Běhat jsem začal se psy. Člověk se proběhne, zbaví se nějakého toho tuku a ještě u toho vyvenčí pesany. Stejně s nimi musím, tak proč se rovnou neproběhnout? Navíc, běh působí skoro meditačně, člověk má dost času na přemýšlení.

Když, ale vidím maratónce tak mě jímá hrůza. Ručičky jak párátka, nohy jak hůlky, můj šálek kávy to není a nechtěl bych se mezi ně řadit (prosím maratónce, ať to neberou osobně). Sprinteři už jsou jiné kafe, ale to už je docela vzdálené mému meditačnímu běhání. Zbývají tedy střední trasy a vzhledem k tomu, že chodím pravidelně do fitka, tak holt padla volba na překážkové závody. Kombinace silové námahy a běhu.

Nejsem tedy žádný pořádný běžec, jdu si zaběhat tak 3 až 4krát za týden, ale i tak mě po delším běhu druhý den čeká bolest lýtek (občas se k tomu přidají ještě stehna a zadek, záleží na běžecké trase). A když jsem si pořádně všiml komprese, tak jsem po ní sáhnul. Prvním krokem kompresáka jsou prý podkolenky, tak ty už mám doma. Podkolenky kvůli fixaci kotníků. Běhám hlavně v terénu a ne vždy je povrch krásně rovný. Zpevněný kotník se proto vždycky hodí. S tím Vám návlek na nohy nepomůže.

Přineslo to něco?

To, že bych poznal, že mám při běhu více energie, že se mi běží pocitově lépe nebo že by se mi znatelně zlepšil čas, respektive tempo, se nestalo (ať už na krátké či dlouhé trase). To, co jsem však poznal, byla následná regenerace. Většinou když jsem běžel trasu delší jak 10 km, tak jsem to následující dva dny docela cítil. Večer po běhu jsem se do schodů skoro plazil, druhý den jsem šel do schodů již svižněji, ale pořád to žádné pohodlí nebylo a další den už to bylo ok, jen jsem stále cítil, že jsem před dvěma dny běhal.

Po "kompresním" běhu odpadl den po běhu a rovnou přišel druhý den po běhu. Večer jsem se stále ploužil, ale druhý den ráno se z postele vstávalo dobře a další den jsem na nohách nepoznal, že předevčírem uběhly 14 km. Dalším důkazem pro mě bylo skákání přes švihadlo. Ne že bych byl klokan skokan, ale švihadlo jsem použil jako test.

  • Skákání druhý den po běhu bez podkolenek - za trest.
  • Skákání druhý den po běhu s podkolenkami a bez podkolenek (při skákání) - v lýtkách jsem cítil jistou únavu, ale skákalo se vcelku pohodlně a neměl jsem pocit, že mi lýtka odpadnou.
  • Skákání druhý den po běhu s podkolenkami a v podkolenkách - naprosto bez problémů.

“Kompresní“ běh musí končit “kompresním“ odpočinkem. Musíte dát nohám šanci pořádně využít komprese. To tedy znamená nechat kompresi působit i nějakou dobu po samotném běhu. Stačí mít dva páry a po doběhu a sprše si natáhnout druhý regenerační pár a nechat je nějakou tu hodinku působit.

Závěr

Asi něco bude na tom, že kompresní podkolenky a návleky nejsou jen módní doplněk a závodníci se jen “nepředvádějí“. Ze začátku jsem byl skeptický, ale na vlastní nohy jsem si vyzkoušel, že na tom opravdu něco je a může to pomoci. Pokud člověk posiluje a chce smysluplněji běhat, tak se to kloubí hodně těžko. Když to člověk nefláká, tak po leg day si minimálně dva dny pořádně nezaběhá (druhý den je rád, že vůbec chodí) a po delším běhu si následující dva dny na leg day nevzpomene. Z toho plyne, že se do týdne vejde jen jeden leg day a jeden delší běh, víc už tam člověk nenaskládá. S kompresí se mi po dlouhém běhu povedlo stáhnout dva regenerační dny na jeden. Takže mám v týdnu místo na další delší běžecký trénink. Na leg day jsem si podkolenky ještě nebral, ale počítám, že při posilování to s regenerací určitě také pomůže. Jen jsem ještě nesebral odvahu jít do fitka v podkolenkách.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie