Kilpi Heroes Race 2016
- reportáž a fotografie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Druhý ročník Kilpi Heroes Race se tradičně odehrál v krásném prostředí Hradce nad Moravicí, a to tuto sobotu. Heroes Race není pouze běžecký závod. Je originální vyšším počtem a náročností překážek, zaměřuje se tedy i více na silovou stránku závodníků. V Heroes Race musíte prokázat nejen svou celkovou kondici a sílu, ale také psychické odhodlání - obzvlášť v 38stupňovém vedru. Oficiální definice závodu - extrémní překážkový závod testující fyzickou a psychickou kondici závodníka - je opravdu namístě.

Závodu jsem se sama zúčastnila, takže Vám popíšu jeho průběh z vlastního pohledu. Upřímně, nebyla to procházka růžovým sadem, a to už mám několik závodů typu Spartan Race, Army Run a Mad Race odběháno. Kdo ale nezkusí, neuvěří.

Trasa

Celý závod byl rozdělen na dvě tratě - 7 km + 30 překážek a 13 km + 40 překážek. Velmi dobře byl zvolen terén, v němž se střídaly louky a lesy, což mnoho závodníků zachránilo před úžehem. Ze začátku se běželo po rovince, následně přišly na řadu kopce, na které mám vzpomínky typu "nekončící utrpení" a "kéž by tady byl vlek". Místy to bylo náročné a nohy pomalu tuhly, ale není se čemu divit, když mělo být stoupání s převýšením 600 metrů.

Průběh závodu

Jak je tomu u každého extrémního překážkového běhu, všichni závodníci se nejdříve postupně registrovali. Registrace šla překvapivě velmi rychle, takže závodníci nemuseli čekat dlouhou frontu na sluníčku. Následovalo čekání na příslušnou startovní vlnu.

Nejdříve se běžel závod na 13 km a až po vyběhnutí poslední vlny začal závod kratší. Někteří odvážlivci si střihli dokonce oba závody a za to jim patří velké uznání. Každých 15 minut startovalo přibližně 50 závodníků. Čas startu se blížil a závodníci propadali do stavu mánie. Jakmile zazněl výstřel, všichni vyběhli do spárů rytířů s lanovým švihadlem, kteří ale dokázali chytit tak akorát Kilpi maskota. :) Druhá překážka byla jedna z nejpříjemnějších - hasiči nás pěkně ochladili proudem vody. Po krátké a příjemné spršce honem pod ostnaté dráty, při čemž většina závodníků ztratila svá startovní čísla a já málem i kraťasy. Následovalo proběhnutí dráty s elektřinou, přelezení sítě, pak tatrovky a ručkování nejdříve obyčejně čelně, potom zpátky po straně.

Přebrodit se přes splav a pak ručkovat bočně přes kládu. Balanc na úzkém prkně s překážkami ve formě vysoké vrstvy pneumatik uprostřed, 2x přeskok přes vysokou dřevěnou stěnu, znova balanc a hurá k další překážce. Tu považuji asi za jednu z nejtěžších, tedy pokud ji chcete zvládnout bez dopomoci. A co že to bylo? Všemi milovaná "vlna" aneb neskutečně vysoká dřevěná stěna okrajem zahnutá do hranolu, kterou je nutné přelézt. Loni byla k dispozici jako dopomoc lana, letos organizátoři přitvrdili a vlna byla bez lan. Týmová pomoc se tady vyplatila.

Sluníčko už začalo působit a většinu závodu mám v mlze. Následovalo nekončící utrpení zámeckých schodů a prudkého kopce. Záchranou byla občerstvovací stanice nahoře, škoda že byla jen jedna (u 7km tratě). Pak už následovala většinou cesta po rovince nebo dolů, občas jen mírný kopeček. Během posledních kilometrů čekaly závodníky ještě příkopy, šplh na strom, prověšená síť, nošení pytlů s pískem nahoru a dolů. Samozřejmě také oštěp, takže prvních 30 angličáků. Podruhé a naposled mě čekaly angličáky opodál u chůze na chůdách.

Ozvěny hudby naznačující blížící se cíl přidaly závodníkům síly a díky tomu nebyl problém vyšplhat na lano, prolézt rourou v řece (spíše stoce) a následně podplout pneumatiky. Už vidím cíl, a tak se snažím přidat na rychlosti. Po proběhnutí cílem vyčerpání vystřídala radost a já se konečně složila na zem. :) Výborný pocit.

Organizace

Organizace tohoto ročníku byla podle mě skvělá. Pro účastníky bylo umožněno parkování zdarma v místě závodu. Účastníci i doprovod měli po celou dobu možnost využít služeb stanového městečka, které nabízelo občerstvení, nabídku oblečení, kineziotaping, sprchy a WC. Jediné, co bych vytkla, je malý počet občerstvovacích stanic na trase závodu. Myslím, že nejen já, ale i mnoho dalších závodníků málem vypustilo duši, než doběhlo k první stanici s vodou. Obzvlášť v takovém horku mohlo být občerstvovacích stanic více. Jinak bylo vše zvládnuto na jedničku. V cíli každý obdržel originální kovovou medaili a vodu zdarma. Pochválit musím zařízení venkovních sprch, voda byla krásně osvěžující.

Doprovodný program

Během závodů bylo možné zhlédnout představení šermířů v rytířských stanech. K dispozici bylo také občerstvení, například grilované speciality nebo RAW food. Organizátoři připravili na večer také noční ohnivou show a after party.