Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

AcroYoga (II.): První krůčky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Jste připraveni ponořit se hlouběji do tajů AcroYogy? Podíváme se podrobněji na výběr sparingpartnera a jednotlivé role při cvičení. Která z nich je vhodnější zrovna pro Vás? Jaké svalové partie při ní zničíte?


Cvičit se dá i na pláži.
V minulém článku jsem zhruba nastínil, co že to ta AcroYoga vlastně je. Dnes to vezmeme poněkud detailněji a hezky popořádku si ji rozebereme. Prvním bojovým úkolem, který by bylo záhodno splnit, než se vrhnete na vlastní cvičení, je sehnat si sparingpartnera. Sami si bohužel tento sport neužijete. Nezoufejte, pro každé pravidlo platí výjimka, ale o ní se zmíním až na konci.

Ve dvou se to lépe táhne

Jakého partnera si na cvičení zvolit? AcroYoga je velmi kontaktní záležitost. V první řadě je tedy nutné, aby Vašemu sparingpartnerovi nevadilo, že se ho budete neustále dotýkat. Na pánvi, na zádech, na krku… Vlastně prakticky po celém těle. Stejně tak se on bude překvapivě dotýkat i Vás. A to nemluvím o nepovedených pokusech a pádech. Nedokážu už ani spočítat, kolikrát jsem byl svými sparingpartnerkami (sparingpartnery) zalehnut, zasednut, nakopnut do choulostivých míst nebo lehce přiškrcen. "No pain, no gain" opravdu v pravém slova smyslu. Tento sport občas bolí, to Vám nebudu zastírat. Nenacházíme se snad ale na stránce pro padavky…

AcroYogová lekce tedy určitě není vhodnou událostí, kam pozvat milou dívku nebo chlapce na první schůzku. A to nejen z důvodu velmi blízkého fyzického kontaktu, popřípadě i neustále hrozící újmy na zdraví obou zúčastněných, ale i z hlediska zcela jistě nedostatečného vyvinutí vzájemné důvěry.

No řekněte, chtěli byste se pokoušet balancovat na něčí ruce ve zvedačce dva a půl metru nad zemí, když dotyčné osobě nevěříte? Já osobně tedy rozhodně ne. Takové těžké cviky se samozřejmě ze začátku nedělají, přesto není na škodu začít cvičit s partnerem, kterému alespoň trochu věříte. Postupem času se tato důvěra bude prohlubovat a pozice, do kterých se budete dostávat, budou stále odvážnější a náročnější.

Dobrá. Takže bych se měl kouknout po někom, komu věřím, že se mě nepokusí při první příležitosti zmrzačit. Zároveň také po někom, komu nebude vadit, když ho budu držet za ruce nebo podpírat za pánev. Ale co nějaké tělesné atributy a pohybové dovednosti? Je třeba řešit i je?

Když to nejde silou, tak to určitě půjde větší silou!


Intenzivně si zaposiluje letec i báze.
Moje odpověď na předchozí otázku bude trochu obsáhlejší. Nejdříve je třeba si ujasnit, jakou roli můžeme při cvičení AcroYogy zastávat. Buď bázi, nebo letce. U každé této role je výhodou jiná tělesná konstituce a jsou potřeba jiné pohybové dovednosti a kvality. Jak už jsem ale psal v minulém článku, neznamená to, že si role ve dvojici nemůžete občas nebo pravidelně střídat. Pokud to pár zvládá, vždy to přispěje k výrazně lepší spolupráci při návratu do "normálu".

Začněme hezky od základů, a tedy s jedincem, který se situuje do role báze, jak je to asi vidět na drtivé většině přiložených obrázků. Role báze se ujímá ten mohutnější, silnější a také většinou těžší z dvojice. Pokud se jedná o smíšený pár, tak je to tedy většinou muž. Jeho úkol není snadný. Udržet letce stabilního ve vzduchu, pomáhat mu do jednotlivých pozic a při přechodech mezi nimi a v neposlední řadě ho posílat do různých skoků, přeskoků a otoček. Kvalitní báze musí být nejen silná, ale musí oplývat i velmi solidní flexibilitou, hlavně v oblasti celého spodního trupu a dolních končetin. Ke všemu se dá dopracovat tréninkem. Pro většinu bází bude zpočátku náročné udržet v pozicích správné nastavení tělních segmentů, i když budou pouze lehce zkrácení, s menším rozsahem pohybu v jednotlivých kloubech. A i třeba základní pozice pták (bird) je pro bázi výzva, pokud má při ní výrazně pokrčené nohy v kolenou (viz výše zmíněná flexibilita). Stehna si v takovém případě opravdu intenzivně zamakají. Jestli toto bude i Váš problém, můžete i přesto samozřejmě bázovat. Jen doufám, že jsou Vaše nohy zvyklé dlouho a intenzivně pracovat a druhý den přečkáte solidní svalovou horečku.

Zde si dovolím malou vsuvku. Největší a nejrychlejší (a neúmyslnou) hypertrofii stehen jsem zažil po tom, co jsem začal cvičit AcroYogu intenzivně zhruba 3x týdně po 1,5 - 2 hodinách (víc se nedá zvládnout). Moji letci měli jenom kolem 60 kg, a to jinak netahám a nedřepuji zrovna málo.

Hopsinková šťáva - nezbytná výbava každého letce?


I v roli báze může být drobná žena.
A co role číslo dvě? Letec. Pro něj jsou ideální dispozice "překvapivě" mírně odlišné. Když by měl na sebe roli báze ze dvojice vzít ten mohutnější a silnější, tak nám pro roli letce zbývá přeci ten menší a slabší, že? Jestli se jedná o smíšený pár, tak tedy žena. Letec při cvičení zdaleka nepotřebuje tak velké silové (hlavně statické, tj. schopnost dlouhé izometrické kontrakce při zátěži) schopnosti v oblasti spodní poloviny těla jako báze. Žádné extrémní hypertrofie nohou se tedy letci bát nemusí. Neznamená to však, že se jejich dolní končetiny budou vždy "flákat". Do spousty pozic se letci ze země mohou dostat naskočením. A zde opravdu nebude o dynamickou práci nohou nouze.

Naskakování do pozic, zvlášť těch, kde skončí letec hlavou dolů, dělalo mým letcům ze začátku výrazné problémy. Kromě dolních končetin si svůj díl práce musel odvést totiž také trup. A tím se dostáváme k nejdůležitější a nejzatěžovanější svalové partii letců - trupu. Chcete mít na břiše pořádný pekáč buchet? Nedělejte zkracovačky, začněte s AcroYogou. Ne, opravdu nepřeháním. Letci prakticky stále zatěžují všechny důležité svaly na trupu, na které si jenom vzpomenete. Nejen břicho dostává pořádně zabrat. Spodní záda, trapézy, deltové svaly, široký sval zádový a celá oblast lopatek musí makat na plné obrátky. Ještě jsem opomněl triceps, který by měl být také velmi intenzivně využíván. Na rozdíl od jeho kolegy bicepsu, který by naopak měl zůstávat většinu času nevyužit. Ne vždy se to letcům daří, ale k tomu se také dostaneme. Jestli jsem sám na sobě jako primárně na bázi pozoroval po započetí intenzivního tréninku ArcoYogy velký rozvoj svalstva dolních končetin, tak u svých letců jsem podobné změny zaznamenal právě v oblasti celého trupu. Myslím, že by se zdaleka neztratili ani na pódiu v kategorii bikiny fitness.

Letci si tedy vlastně též parádně zaposilují, ale to není zdaleka všechno. Flexibilitu potřebují samozřejmě také. Jejich páteře se budou ohýbat, prohýbat a rotovat na všechny strany. Žádný jejich segment nezůstane bez práce. I takový krk bude mít v některých pozicích tu nejdůležitější roli. Kromě páteře si letci mohou být jisti, že jim rozhodně nebude hrozit zatuhnutí ramenních nebo kyčelních kloubů. Že by nový trend v tzv. mobility drillech?


Klasická cvičení na zlepšení mobility blednou
v porovnání s AcroYogou závistí.
Stále nejsme u konce. Už máme z letce ohebného, silného, hopsajícího gumídka, tak co víc je třeba? Vynechal jsem snad tu nejdůležitější ingredienci kvalitního letce. Jakou? No přeci jeho hlavu. Psychika je mocná čarodějka. Zde to platí nade vší pochybnost. Pokud se letec bude bát, nebude bázi věřit, bude tam vysoko nahoře ve vzduchu hysterčit, tak se cvičení dařit bohužel nebude. I když by si spolu zacvičil The Mountain jako báze s nějakou hadí ženou jako letcem. To spíš chudáku bázi dole bude rozšlápnut obličej.

Promíchat, netřepat!

Tak to bychom měli základní atributy jak letce, tak i báze. Jak už jsem se dříve zmiňoval, takovéto nastavení rolí je na cvičení ideální, ale změna je život. Určitě i Vašemu o 30 kg lehčímu letci prospěje, když si Vás zkusí také udržet ve vzduchu. On si pak ověří, že i Vy se dole jen neflákáte a neležíte si v klídku na zemi. Vy si zase možná uvědomíte, že v té výšce to není zas až tak jednoduché, jak to vypadá z pohodlné země.

Ze začátku je ale určitě jistá výhoda, pokud na sebe mohutnější partner vezme roli báze a drobnější roli letec. Řekněme, že tato silová převaha báze dokáže kompenzovat spoustu začátečnických prohřešků a nepřesností. Letec se rozhodně tolikrát neproletí k zemi. Výdrže v polohách budou delší, skoky větší a dynamičtější. Výrazně silnější báze budí většinou u letce i pocit většího bezpečí. Ten se tak může cítit i v náročnějších pozicích už v začátcích dobře, což je opravdu velká výhoda. Já osobně jsem v pozici letce málokdy, ale je opravdu rozdíl, jestli Vás ve stojce celkem vysoko nad zemí drží 60kg žena, nebo 90kg muž. Oba dva mě přitom dokázali udržet stejně dobře.

Výhody těžší báze a lehčího letce jsme si rozebrali. Má tato kombinace též nějaké zápory? Ano, jeden by se našel. Nesmí se stát pravidlem, že takto složený pár začne využívat "hrubou sílu" na úkor technického provedení. Zachránit tak nepovedený pokus? Jistě, proč ne, nenechám přece svoji partnerku (partnera) spadnout na hlavu.

Ale hnát se do náročných pozic a přechodů za cenu extrémního silového provedení? Cesta do pekel. AcroYoga by měla být také o jisté ladnosti pohybů a kvalitě provedení. I tak se svaly zatíží velmi intenzivně, nemusíte mít strach. S hrubou silou na úkor techniky se daleko nedostanete. Ano, základní pozice se tak dají bez problému "urvat". Sám to mám vyzkoušeno. Odcvičím několik pozic i s laikem po krátké instruktáži, ale za 20 minut budu zničený jako po velmi výživném fullbody tréninku. Na druhý den budu mít navíc přetížená minimálně spodní záda, spíše i ramena a kyčle. Náročnější cviky zůstanou tabu navždy. Někdy (spíše většinou) sebevětší síla nestačí.


Synchronizované cvičení ve větší skupině

Z pohledu fyzioterapeuta není navíc tento způsob cvičení zdaleka ideální. Mrtvý tah se přece také netahá "kočičákem", tak proč cpát do podobné pozice za každou cenu svoje záda a kyčle jen proto, že jste se nenaučili, jak se správně chytit nebo se podepřít. Drobné změny techniky se opravdu na náročnosti cvičení projevují velmi výrazně. Změna postavení zápěstí o pouhých pár centimetrů nebo jen lehké propnutí v kotnících dokáží změnit podstatu a náročnost celého prvku.

Čím je člověk zkušenější, tím méně ho pak samozřejmě rozhodí jinak stavěný partner. Zkušená báze by měla být schopna "odlétat" se stejně těžkým, nebo dokonce těžším letcem. Zkušený letec naopak nepotřebuje od báze takovou dopomoc a dokáže se o sebe postarat sám. Rozdíly v tělesné konstituci mají samozřejmě své limity. Moje partnerka vážící přesně polovinu co já mne sice dokáže v některých pozicích krásně udržet ve vzduchu, přece jen jsou to ale základní cviky. Do přemetu mě zatím nohama vykopnout ve vzduchu nedokázala a s mým apetitem asi také nikdy nedokáže. Krátká poznámka na závěr. Pohlaví při cvičení nehraje žádnou roli. Cvičí spolu jak smíšené páry, tak čistě mužská nebo ženská dua. Záleží na všech výše zmíněných schopnostech. Kdo co a jak zvládá.

Optimismus je namístě

Doufám, že Vás tento článek nevystrašil. Není vůbec proč. AcroYoga nepatří mezi ty úplně nejméně náročné sporty. To je pravda. Na druhou stranu Vás rozvíjí velice intenzivně po všech stránkách, jak těch fyzických, tak i těch duševních. Kondice, síla, mobilita, důvěra. Hotový reklamní slogan na ideální tréninkový program v nějakém fitness centru. Začít může každý, stačí jenom chtít. Nemusí být rozhodně vrcholový sportovec. Nemusí být dokonce žádný sportovec. Viděl jsem spoustu lidí, kteří s AcroYogou začali, i když jejich vrcholným sportovním výkonem do té doby bylo vyjít schody do bytu, a to jen v případě nefunkčního výtahu. Nyní válí skoro jako vrcholoví gymnasté.

Takto optimisticky dnes skončíme a příště se podíváme na vlastní možnosti cvičení. Kde hledat inspiraci?
Jaké jsou možnosti profesionálně vedených nebo amatérských tréninků v ČR?
Co je to AcroYoga jam? Namaste.




Stojky a polohy hlavou dolů jsou základ pokročilých cviků.


S kvalitním sparingpartnerem jsou tlaková cvičení rozhodně zábavnější než s činkami.


Zkušenější cvičenci mohou zvládat i více letců naráz.




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie