Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

CrossFit: Swiss Alpine Battle 2015 očima Michala Merganiče

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

I čeští atleti byli součástí mezinárodního crossfitového závodu Swiss Alpine Battle, který se, jak už sám název napovídá, konal v nádherném prostředí švýcarských Alp, v nadmořské výšce 1300 metrů. Závod byl určený dvojicím s tím, že byla otevřena kategorie pro mužské dvojice a dvojice smíšené. Právě v první z kategorií startoval také český tým Superior 14 ve složení Michal Mička a Filip Trojovský a silná česko-slovenská dvojka Michal Merganič a Erik Tóth, startující pod týmovým jménem Bodyworld. Právě tento tým dopadl na Swiss Alpine Battle nejlépe z "našeho" zastoupení, získal celkově šesté místo, a proto jsme trochu vyzpovídali jednoho z jeho členů Michala Merganiče.

Michale, ty už sis letos před prázdninami vyzkoušel jeden horský závod, a to Tyrolean Mountain Throwdown. Cítil jsi nyní nadmořskou výšku stejně jako v Rakousku, nebo to bylo teď o něco lepší?

Teď to bylo o něco lepší, protože závod se odehrával asi o 400 metrů níže. Při workoutech tedy vyšší nadmořská výška moc cítit nebyla, horší to bylo u běhu, během kterého jsme vystoupali o dalších 400 metrů výš a tam už jsem to cítil úplně stejně jako v Rakousku.

Závodili jste spolu s Erikem Tóthem, s kterým jste velcí přátelé. Jak jste si závod jako tým užili?

Jako tým si závody užíváme úplně mega. Je to úplně jiná motivace jet workout naplno, když víte, že tam nejste jen za sebe. Jsou tam chvíle, kdy jeden může být trošku naštvaný na toho druhého, že mu to tak nejde, Erik zažil těžké chvíle se mnou při běhu, ale od toho je tým, aby se navzájem podpořil a nechal tam ze sebe co nejvíc.

Jak jsi zmínil, jedním z WODů byl trail run, tuším, asi na 5 km. Běželi jste celou trať oba, nebo se jednalo o štafetu? A jak jste se s tímto úkolem vypořádali?

O tomhle WODu bych nerad mluvil veřejně. (smích) Ne, sranda. Běželi oba závodníci spolu a do cíle museli doběhnout ruku v ruce. Erik měl hodně naběháno, já od operace kolene tolik nenaběhal a bylo to znát. Běželi jsme, co se dalo, Erik na mě pořád křičel a hnal mě dopředu. Z kopce jsme to pustili, co se dalo, vůbec jsme nebrzdili. U běhu si každý tým musel sáhnout opravdu hluboko.

Jaký WOD vám nejlépe sedl a s jakým jste naopak nejvíce bojovali, když vynechám pro tebe ne úplně tak příjemný běh?

Nejlépe nám sedlo finále.
Kalendář soutěží CrossFitu 2015
CrossFit: Slovník
pojmů a cviků
CrossFit: Profily
českých atletů
V tomto WODu jsme obsadili 5. a 2. místo, což nám bezpečně upevnilo 6. místo v celkovém pořadí. Nejvíce jsme bojovali s 1. WODem, kde bylo 6 minut, abychom našli maximální váhu na komplex hang snatch - snatch - dřep s činkou nad hlavou, druhý během toho jel 3x shyb, 2x shyb s dotekem hrudníku hrazdy a 1x muscle-up na hrazdě. Tato série musela být dána bez seskočení z hrazdy. Já si trhl váhu, kterou jsem před 14 dny na Czech Beast nedal, ale trápil jsem se na hrazdě, kde mi vytuhly ruce. Erik na druhou stranu na hrazdě zaválel, ale jeho trh byl hluboko za jeho možnostmi, oba jsme dali 90 kg.

Byla pro vás největší motivace v soutěži být lepší než tým Superior 14, nebo jste je brali stejně jako jakékoli jiné soupeře?

Na začátku jsme chtěli zabojovat o bednu jako na každých závodech, kam jedeme. Po prvním dnu jsme ale zjistili, že konkurence je obrovská a že zaváhání z prvního dne už nedoženeme. Z neděle se tedy stal souboj o to, kdo bude lepší. Jestli Slováci, Češi, nebo náš česko-slovenský tým. Do workoutů se potom šlo s tím, která dvojice ho zajede lépe, a to nás hnalo celou neděli dopředu.

Jak jste celkově spokojeni se svým výsledkem a jak moc vzdálené jsou vám v současné době výkony vedoucí dvojice?

Celkově jsme s výsledkem spokojeni. Z kvalifikace jsme šli z 5. místa a do závodů přibyl super tým složený z atletů z CrossFit Games, takže jsme vlastně udrželi naší původní pozici. Samozřejmě to mohlo být lepší, ale závod nám ukázal naše velké slabiny, na kterých budeme přes zimu pracovat, aby nás už nic nemohlo překvapit. Výkony vedoucí dvojice byly úplně někde jinde než výkony ostatních atletů a je fajn to na takových závodech vidět, že je stále na čem pracovat. Vidíte o dost lepší týmy a musíte na sobě makat víc a víc. Konkurence na českých nebo slovenských závodech je, ale když pak vidíte makat světové atlety, přijde vám, jako by byli z jiné planety.

Kdybys měl závěrem porovnat oba horské závody, kterých ses letos zúčastnil, jaký z nich by z tvého srovnání vyšel lépe?

Švýcarská akce měla rozhodně lepší zázemí, závody se odehrávaly v hale a všechno perfektně fungovalo. Rozcvičovna byla vybavena boxy na skákání, mohlo se zde házet činkami, byly zde hrazdy, maséři… Na závod také byli pozváni světoví atleti, takže tam byla o dost větší motivace ukázat se před nimi. Ale těžko říct, který závod byl lepší, nebo horší. Ve Švýcarsku to bylo o klasickém CrossFitu, zatímco v Tyrolsku se jely workouty na trávě, takže podmínky byly o dost jiné než v tělocvičně. Každý závod měl svoje vlastní kouzlo.