Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Volné radikály
a sportovní aktivita (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Také stále slýcháte o volných radikálech a antioxidantech? Víte, jaké jsou mezi nimi souvislosti? V tomto článku si to trochu objasníme a vysvětlíme si základní pojmy. Volné radikály jsou totiž pro naše tělo velmi nebezpečnou hrozbou. Pokud nebudeme vědět, jak regulovat jejich množství a snížit jejich tvorbu v organismu, následky mohou být fatální.

V dnešní době je molekulární poškození (oxidace) vyvolané volnými radikály považováno za přímou příčinu chorob. Kde se volné radikály objeví,
tam způsobí 'narušení a korozi'.

Co jsou volné radikály

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které obsahují lichý počet elektronů. Jelikož je počet lichý, přirozeně se snaží dosáhnout znovu párového stavu. Při této činnosti spouštějí celou řadu oxidačních procesů a přitom napadají stabilní chemické látky. Nahromaděné volné radikály nahrazují své elektrony z buněk přilehlých tkání, v důsledku čehož se buňky poškozují. Dochází k tzv. oxidaci - složky buněčné membrány se částečně skládají z molekul tuků, které díky své chemické struktuře snadno oxidují.

Oxidace těla je hlavní příčinou stárnutí

Prevence a snížení oxidace oddaluje stárnutí a omlazuje. Čím vyšší je oxidačně redukční potenciál potravin nebo nápojů, tím více oxidují a tělo stárne. Oxidačně redukční potenciál je měrná jednotka, která ukazuje působení okysličovadla. Vysoké kladné hodnoty oxidačně redukčního potenciálu znamenají, že látka je vysoce oxidační. Záporné hodnoty znamenají opak - látka nebo kapalina je redukční. Redukuje vznik volných kyslíkových radikálů.

Například sklenka šťávy z čerstvě vymačkaných pomerančů má hodnotu oxidačně redukčního potenciálu zápornou, a to -250. Mnohé studie prokázaly, že pravidelná spotřeba čerstvě připravených zeleninových a ovocných džusů zvyšuje dlouhověkost, resp. způsobuje mnohem menší opotřebení (oxidaci) tkání. Bohužel takové džusy konzumujeme pouze zřídka a hlavně plody, které máme k dispozici na přípravu takových nápojů, neobsahují zdaleka takové množství antioxidačních látek, aby tuto hodnotu splnily.

Jak volné radikály vznikají

Volné radikály vznikají v průběhu metabolických procesů, za pomoci zvláštních bílkovin (enzymů) nebo při biochemických procesech bez účasti bílkovin. Oxidanty a volné radikály mohou také do těla vstupovat z vnějších zdrojů, například škodlivinami z prostředí (výfukové plyny, ionizační záření, silné sluneční záření, intoxikace jedy a léky atd.). Reakce volných radikálů je popisována v každé buňce našeho těla, ale nejdůležitější cílové orgány jsou srdce, cévy, mozek, nervy, ledviny, játra a plíce. Kromě metabolických procesů vznikají volné radikály díky působení mnoha jiných faktorů, např. v případě oslabení našeho imunitního systému, pokud pravidelně konzumujeme ve velkém množství alkohol, pokud opakovaně používáme ke smažení stejný olej nebo tuk nebo při přepálení tuků. Stejná věc se přihodí, pokud kouříme, často praktikujeme velmi vyčerpávající sportovní činnost nebo těžkou fyzickou práci. Pokud v našem těle probíhají zánětlivé procesy nebo když konzumujeme chemicky znečištěnou potravu nebo silně chlorovanou pitnou vodu. Dnešní společnost je dále zatížena chemikáliemi z výfukových plynů motorů, kvůli kterým působí UV záření přes ozonové díry vytvořené znečištěním vzduchu. Běžná voda z vodovodu, která je vedena rourami z různých materiálů, obsahuje kvůli "čištění" množství rozpuštěných chemických látek.

K tomuto problému se ještě přidávají chemické látky, které, obsaženy v různých materiálech, brání hoření (např. v elektrických zařízeních, stavebních materiálech, apod.). Zařízení a budovy se během provozu zahřívají a tyto látky se postupně a trvale vypařují a my je následně vdechujeme. Musím také zmínit mobilní telefony a jiné zdroje dnes všudypřítomného elektromagnetického vyzařování, elektromagnetický smog z antén, vysílačů atd. Lidé žijící v takovém prostředí by měli počítat s rizikem vzniku volných radikálů a potencionální možnou hrozbou vzniku chorob, které jsou ovlivněny zvýšeným počtem volných radikálů.

Jak nám škodí volné radikály při sportovním výkonu

Jestliže budeme negativní účinky volných radikálů zkoumat z pohledu okamžitého dopadu na sportovní výkon, můžeme sledovat 3 hlavní nepříznivé efekty:

  • zrychlení svalové únavy
  • prodloužení doby regenerace po námaze
  • vyšší poškození svalových i jiných tkání

Negativní působení radikálů můžeme snížit nejen poněkud hůře ovlivnitelnými faktory, jako je změna bydliště, popř. pracoviště, ale také vhodnou stravou bohatou na antioxidanty - látky, které mají schopnost negativní vliv volných radikálů značně eliminovat. Kdo by si měl příjem antioxidantů hlídat:

  • sportovci (profesionální sportovci ještě více!)
  • osoby žijící a sportující ve městech se značným znečištěním ovzduší
  • kuřáci, konzumenti alkoholu
  • osoby ve velkém psychickém vypětí (stres)
  • osoby se zánětlivým onemocněním
  • senioři (s vyšším věkem antioxidační kapacita klesá)

Všichni zmínění by měli nad rámec svého jídelníčku zařadit silnější přírodní zdroje antioxidantů (viz níže). Patříme sem zřejmě všichni.

Například při dlouhé intenzivní zátěži (ultramaratony) přetrvává zmíněný oxidační stres až několik týdnů. V tomto období je organismus náchylnější k poškození.

Sportovec jako oblíbený cíl útoku volných radikálů

Ačkoliv nám pravidelné a přiměřené sportování prokazatelně zvyšuje naši obranyschopnost a celkovou dobrou fyzickou kondici, musíme si holt uvědomit, že se množství volných radikálů v těle značně zvyšuje. Při nadměrné zátěži ještě více. Aktivní sportovec totiž při velmi intenzivní fyzické činnosti, např. při závodu nebo intenzivním tréninku, absorbuje volné radikály z vnějšího prostředí v daleko větší míře než například kolemjdoucí babička venčící svého pejska. Ani teplota svalů této staré paní nedosahuje takových hodnot (okolo 40 - 45 °C), jako je tomu u zpoceného sportovce. A právě vyšší svalová teplota vede ke zvýšené tvorbě volných radikálů. Dále je na vině rychleji fungující metabolismus. Během sportovní aktivity jsou metabolické procesy rychlejší a tím také vzniká více metabolického odpadu. Mnohem více než za "normálního provozu".

Z uvedených faktů tedy vyplývá, že již zmíněné antioxidanty mají v jídelníčku aktivního jedince nezastupitelnou roli. Jistou útěchou všem sportovcům je, že mnozí odborníci uvádějí, že trénujeme-li pravidelně, až několikrát týdně (3x a více), tak se uvolňování kyslíkových radikálů při metabolických procesech postupně snižuje. A to jak v klidu, tak při fyzické aktivitě.

Špičkový sportovní výkon vyžaduje velké množství antioxidantů. Vlastní zásoba
ani zásoby z jídla nestačí, proto je třeba antioxidanty suplementovat.

V dalším díle článku popíši antioxidanty v praxi - to znamená, že se podíváme na to,
kde je najdete v potravinách a jak je do jídelníčku zařadit.

Foto:
č. 1 - bertholf / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
č. 2 - Lucie Žemberyová, Ronnie.cz



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie