Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Na vaše otázky - výživa (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Co si myslíte o dělené stravě, je vhodná pro jedince zaměřené na náš sport?

Nejsem jejím stoupencem. Řekl bych, že otázka její účinnosti je v našem sportu diskutabilní, zvlášť při větší váze sportovce. Zajištění dostatečného a efektivního příjmu živin je pak problematické. Na druhou stranu ji však nezavrhuji. Její princip je založený na rozumných základech a oproti jiným „módním“ dietám rozhodně běžnému člověku neuškodí.

[imgPR]2018_1[/imgP]Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem - BCAA[//imgP]Hádáme se s kamarády, kdy je nejlepší brát aminokyseliny BCAA. Před jídlem, po jídle, nebo v návaznosti na trénink? Je lepší koupit BCAA nebo komplexní aminokyseliny?

Nejsem zastáncem dávkování BCAA jako takových. Ano, bez debat - renomovaní odborníci se shodují o jejich prospěšnosti v posilovacím tréninku, ale myslím, že je to záležitost spíše vrcholových sportovců než běžných cvičenců.

Doporučuji je spíše než jako samostatné přijímat v komplexu s ostatními suplementy ve formě před a potréninkových nápojů (např. cell-volumizéry). Jak píši v další odpovědi, jsem rozhodně proti oddělenému dávkování jednotlivých suplementů vůbec - myslím si, že je již minulostí. Dnes už jsou jednotlivé látky (v tomto případě BCAA) spojeny s dalšími, vzájemně svá působení podporují, zvyšují je a navíc je prokazatelně zajištěno i zmenšení ztrát způsobené jejich vlastním zapracováním.

Při volbě mezi BCAA a komplexními aminokyselinami bych doporučil upřednostnit spíše druhou možnost – celé spektrum. Důležitá je vyváženost jejich celkového příjmu zajištěná rozdělením do několika menších dávek.

Co se týče dávkování, jak jsem již uvedl: doporučuji komplexní výrobek, kde je již ve výrobcem doporučené denní dávce obsaženo potřebné množství. Samotné BCAA se podávají 2krát denně, cca 30 minut před a po skončení posilovacího tréninku, což se samozřejmě u vrcholových sportovců může značně lišit.

V dnešní době, kdy je v módě používat megadávky jednotlivých suplementů, může být jejich účinné dávkování velmi diskutovanou otázkou. U každého samozřejmě závisí na jeho tělesné váze, stupni trénovanosti apod. Nabízejí se i další okolnosti - vliv BCAA na hladinu inzulínu (ovlivňováním hladiny glukózy v krvi může u citlivých jedinců místo dostatku energie vzniknout letargie a únava), uvádí se „soupeření“ ve vstřebávání BCAA s tyrosinem a tryptofanem a další.

Všeobecně se dá říci, že když už se rozhodneme aminokyseliny používat, tak v dostatečném množství a v dlouhodobém horizontu (minimálně několik týdnů). A pokud to z finančních důvodů není možné, pak je na místě zvolit jiný doplněk.

Často mám pocit, že hodně kluků v posilovnách hledí na „amina“ nebo na další výrobky jako na něco kouzelného. Snaží se najít něco extra, co jim pomůže zázračně narůst a zapomínají na výživu jako takovou. Utratí značnou částku za pár tablet, které nábožně spolykají, přičemž se uskromňují v běžném jídle. Dělají obrovskou chybu, které by se měl každý vyvarovat.

Začínám cítit, že s mými klouby není něco v pořádku, třeba s koleny po tréninku nohou. Mohu na to užívat nějaký doplněk, který mi pomůže?

Tato problematika se dříve nebo později bohužel dotkne každého z nás. Prevence a potom i „léčení“ se týká více oblastí:

  • Pečlivější rozcvičení před tréninkem a důsledné věnování se protažení a uvolnění po tréninku (můžeme před i po aplikovat různé emulze, při tréninku používat zpevňující bandáže).
  • Využít pasivní i aktivní regeneraci a zajistit tak uvolnění přetížených svalů a vazů (např. masážemi, osvědčilo se mi třeba pravidelné použití perličkové koupele, solária apod.)
  • Zvážit skladbu tréninku, konkrétně řazení cviků, používané váhy a počty opakování. Vložením různých metod, např. principem předúnavy, pomalými opakováními nebo dalšími, snížit riziko přetěžování maximálními vahami nebo nevhodným stylem cvičení (např. dynamické provedení opakování). Je důležité se také zamyslet nad tím, co od svého tréninku očekáváme. Snažit se myslet dlouhodobě, plánovat a cyklovat tréninky, předcházet možným únavovým zraněním.
  • Vhodně včlenit doplňky výživy obsahující glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo hydrolyzát želatiny, MSM a další protizánětlivé látky jako zázvor, kurkumu atd. Na našem trhu je v tomto ohledu velmi slušná nabídka. Je opravdu v zájmu každého z nás ji důkladně prostudovat a vybrat si vhodný výrobek v závislosti na svých pohybových aktivitách. Při dávkování těchto výrobků je potřeba si uvědomit, že důležité je doplňovat je celoročně nebo alespoň v několikaměsíčních cyklech s přestávkami. Je to investice do vašeho pohybového aparátu, takže nešetřete!
  • V případě již stávajících zdravotních komplikací neváhejte s návštěvou lékaře a konzultujte danou problematiku s odborníkem. Jedná se o vaše zdraví, je ve vašem zájmu se dozvědět co nejvíce a využít tyto informace pro svoji ochranu a další pokrok.

[imgPR]2018_2[/imgP]Dokonalé břišní svaly v podání Honzy Kubíka[//imgP]I přesto, že cvičím břicho na konci každého tréninku, mám kolem něj stále vrstvu tuku. Jak je to možné?

Odpovím ti úplně jednoduše. Máš o něco větší kalorický příjem než výdej a „přebytek“ se ukládá ve formě podkožního tuku. Protože si většinou hlídáme příjem tuků na velmi nízké hranici a snažíme se dodržovat zvýšený příjem bílkovin, je řešení ve snížení množství přijatých kalorií ze sacharidů na jedné straně a na druhé ve zvýšení množství vydané energie.

Často konzumujeme příliš mnoho kalorií ve snaze přibrat a pak je hodinový trénink v posilovně 4 až 5krát týdně zkrátka málo. Výsledný efekt je sice nabírání svalové hmoty, ale také přítomnost nežádoucí „pneumatiky“ okolo pasu.

Řešení je jednoduché: k posilovacímu tréninku s činkami přidáme i v objemovém tréninku kardio ve formě šlapání na kole, stepperu, běhání na pásu a podobně. Dávno je pryč doba, kdy se na tento druh tréninku dívalo přes prsty, dnes je naprosto plnohodnotnou součástí přípravy v jakémkoliv období.

V případě nežádoucího přibírání okolo pasu můžeme podle potřeby zmenšit (nebo vyměnit) přílohu ke každému jídlu - rýži, těstoviny, celozrnné pečivo - nebo zvolit kaloricky méně „nabitou“ zeleninu.

Také je vhodné si evidovat co a kdy jíte, abyste se v případě úspěchu mohli poučit a při neúspěchu vyvarovat dalších možných omylů.

Často se také chybuje v pitném režimu. I tady si pečlivě hlídejte, kolik přijímáte kalorií – slazené minerálky a ovocné džusy nejsou ideálním nápojem pro zahánění žízně. Raději volte neslazené minerální vody, čaj, prostou vodu apod. Výživa je v kulturistice více než 50% úspěchu. Je nutné se jí věnovat se stejným zaujetím a pozorností jako vlastnímu tréninku.

Jaký doplněk výživy je vhodný pro rychlejší regeneraci svalů po tréninku?

Jednoznačně dávám přednost před a potréninkovým nápojům obsahujícím látky nutné pro maximální regeneraci svalů. Většinou obsahují společně se sacharidy i creatin (v kombinaci s dalšími látkami podporujícími jeho vstřebávání), glutamin, taurin, ZMA, BCAA a další složky zajišťující maximální regeneraci a nárůst.

Na trhu je jich dostupná celá řada, můžeme jmenovat třeba Trans CGT (Aminostar), Creaport (Nutrend), Zell Volume Plus (Weider), Createston (Ultra Performance) a mnohé další.

Jedná se skutečně o kvalitní a moderní suplementy. U sebe ve fitcentru je klukům vždy přirovnávám k autům. Staré (ačkoli dobré) sachariďáky ke starším vozům. Ano, vím, jezdili v nich dobří borci, jsou tedy prověřené. Jenže. Ty nové jsou jako nové auto, poslední novinka, výkřik techniky. Proč se tedy vzdávat pokroku a připravovat se o potencionální růst?

Přemýšlejte nejen o účinnosti tréninku a nových metodách v něm, ale věnujte se i studiu pokroků ve výživě, protože ta je oblastí, která prošla velkými změnami, a především oblastí, kde má řada z nás velké rezervy. Nevymýšlejte sami žádné „ultra experimenty“, dejte tělu prostě to, co doopravdy potřebuje. A nechte ho růst. Ne?

Koupil jsem si sušený vaječný bílek… Jak ho připravit, aby se to dalo sníst?

Každý, kdo někdy sušený bílek zakoupil, ví, že je specifický svojí chutí i rozpustností. Nejčastějším způsobem přípravy je pravděpodobně koktejl (doporučil bych vychlazenou vodu a dávku cca do 30g na 300-400ml). Slyšel jsem, že jej kluci zkouší přidávat i do jiných proteinů (což se mi nelíbí, protože se tím narušuje spektrum vyvinuté výrobcem) nebo pokrmů (např. míchaných vajec a podobně). Nabízí se však otázka vstřebatelnosti maximální jednorázové dávky bílkovin.

Doporučuji příště koupi tohoto proteinu zvážit. V dnešní době je na trhu mnohem více výrobků, chuťově i složením nepochybně kvalitnějších. Doplňky si kupuji proto, abych rostl, ne proto, abych přemýšlel, jak je do sebe dostat. Navíc, raději bych zvolil přirozenou konzumaci vajec (míchaných, vařených, jako omeleta ochucená třeba sýrem či houbami… možností je mnoho). Vím, že moje odpověď asi není tím, co bys rád slyšel, ale pravdou zůstává, že tento výrobek je prostě již dávno překonaný. Podívej se proto raději po něčem jiném.


Tento článek je převzat z čísla 1/2005 magazínu IRONMAN. Toto číslo, stejně jako všechna ostatní, si stále můžete objednat v našem internetovém obchodu, předplatné pro další čísla můžete objednávat zde.



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie