Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

TacFit (I.): Více než jen
kondiční cvičení

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Název TacFit vychází z termínu Tactical Fitness, kde "tactical" znamená, že jde o systém, který se zaměřuje na jiné cíle než klasický funkční trénink - cíle taktické. V praxi to tedy znamená, že veškeré techniky, které zde cvičíte, jsou plně aplikovatelné do praxe tak, aby se Vaše taktika (zápasu, soutěže, boje, výkonu povolání apod.) zlepšila. Systém vytvořil v devadesátých letech minulého století Scott Sonnona, v současné době mu s dalším rozvojem systému již pomáhá i Alberto Gallazzi, bývalý člen italských speciálních výsadkových jednotek.

Vznik systému TacFit

Ačkoliv byl tento systém původně zamýšlen primárně pro profesionální tým závodníků Sambo, postupně jej začali zařazovat i vojáci, policisté, záchranáři, hasiči atd. Zjistili totiž, že systém je tak dobře postavený, že perfektně vyhovuje i jejich náročným potřebám.

A proč právě Sambisté byli jedni z prvních, kteří tento systém vyzkoušeli v praxi? Scott Sonnon je kromě jiného i instruktorem ruského bojového sportu Sambo. Poté, co s amatérským týmem Sambo dosáhl na soutěžích vynikajících výsledků, byl požádán, aby vedl i profesionální tým, který se skládal z policistů. Nabídku přijal a začal je připravovat na soutěže. Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že zatímco tito profíci trénovali až 3x efektivněji než amatéři, jejich výsledky byly dosti žalostné. Začal tedy pátrat po tom, kde je "zakopán pes", a zjistil, že hlavní příčinou nebylo přetrénování či špatná skladba tréninku, ale stres, na který se již tito závodníci nedokázali adaptovat. V porovnání s předchozím amatérským týmem složeným z vysokoškolských studentů, jejichž jedinými stresory byly semestrální zkoušky, trénink a pak vlastní soutěž, se museli profesionální závodníci potýkat se stresem v práci, na tréninku, doma (rodina) a poslední kapkou byl právě stres při soutěžích. Závodníci zde reagovali nepřiměřeně tvrdě, nebo naopak příliš pasivně (projev instinktivní reakce: boj - útěk - strnutí) a to se samozřejmě odrazilo na jejich výkonu. Právě proto začal Sonnon přemýšlet, jak zvýšit odolnost svých svěřenců vůči psychickému i fyzickému zatížení, jak monitorovat průběh a rozvoj stresové reakce i jak identifikovat moment, který je právě onou poslední kapkou. A výsledkem několikaletého bádání je právě systém TacFit.

O čem je a není systém TacFit?

Co je tedy na systému tak převratného? Popravdě řečeno nic. Skutečně. Již od začátku jeho tvůrce tvrdí, že nevynalezl nic nového, pouze spojil dohromady informace, poznatky a vlastní zkušenosti ze své bohaté praxe kondičního trenéra, studia psychologického i fyzického zatížení, dále ruských bojových umění i kondičních systémů (Sambo, ROSS, Zdorovje atd.). Právě to mu umožnilo vidět všechny souvislosti a spojit je ve funkční a logický systém. A že to skutečně funguje, je vidět na neustále rostoucím počtu zájemců po celém světě, kteří si vybrali TacFit jako svou cestu sebepoznávání a/nebo funkčního tréninku.

Co mne osobně na tomto systému zaujalo, je fakt, že zde nejde (pouze) o funkční trénink, jak je obecně chápán. Není to tedy sportovní/kondiční záležitost, kde finálním cílem je zvednout větší zátěž, uběhnout delší vzdálenost, případně tuto vzdálenost zvládnout rychleji. Podobných systémů, více či méně kvalitních, tu máme dost a dost.

Jakmile jsem však začal pronikat do teorie TacFitu, uvědomil jsem si, že kondiční část je pouze vnější podoba systému, jen jeho nástroj. Samozřejmě že je možné cvičit systém TacFit pouze jako čistý kondiční systém. Ale to bude podobné, jako kdybyste cvičili taiči či jógu jako systém na zlepšení kondice. A i když se neodvažuji plně srovnávat tyto dva starobylé systémy s TacFitem, berte to spíše jako příklad toho, co vše se skrývá v tomto systému.

Více než jen kondiční cvičení

Pro ty z Vás, kteří tedy chtějí vědět, nejen JAK cvičit, ale i PROČ takto cvičit a co se tím dá dosáhnout, tento systém umožňuje dozvědět se více o své odolnosti vůči fyzickému zatížení i jak se projevuje na těle i duchu. Jak jej lze monitorovat i systematicky zlepšovat. Překvapilo mě, jak solidní odborné základy tento systém má. Jelikož mne tato problematika zajímá, v uplynulých dvou letech jsem kromě pravidelného cvičení trávil mnoho času i tím, že jsem poznatky konzultoval s fyzioterapeuty, bývalými členy elitních policejních a armádních jednotek i dalšími odborníky na tuto problematiku, a krátce řečeno - skutečně vše sedí.

O čem tedy systém je?

V tomto systému, navzdory četným propagačním videím (například volně dostupným na YouTube), jde v prvé řadě o zvyšování naší odolnosti vůči fyzickému stresu. Toho je dosahováno díky plnému porozumění všem procesům a spouštěčům, které ovlivňují naši aktuální úroveň stresu. Jejich pečlivé monitorování během intenzivního fyzického cvičení a následná aplikace speciálního způsobu dýchání nám umožní se co nejdříve navrátit do stavu, kdy jsme již schopni racionálně přemýšlet a jednat a zacvičit techniku opět čistě (eliminovat tak tzv. SAPS efekt). Tedy ve stavu, kdy jsme schopni se adaptovat na aktuální úroveň stresu, používat své racionální uvažování, zkušenosti a znalosti a nejednat čistě instinktivně.

Struktura a architektura systému

TacFit speciální programy

Jak je tedy systém TacFit navržen? Asi nejvíce známé jsou takzvané speciální programy, které jsou většinou o cvičení s vlastním tělem, případně s jednou tréninkovou pomůckou, jako je kettlebell (bulina), clubbell (bulava / meel / gada / jori / ekka / karela), lano (TRX / gymnastické kruhy) apod. Je zde maličko jiný systém hodnocení pokroku ve cvičení než u takzvaných protokolů, které popíšu později.

Patrně nejznámějším TacFit programem je speciální program Commando, který navzdory svému armádnímu názvu je určen skutečně pro všechny. A právě díky tomuto programu se TacFit stal tolik populární po celém světě.

TacFit protokoly

Je důležité zde zmínit, že jádrem systému TacFit jsou tzv. protokoly, což jsou přesně dané série technik (workouty) nejen s vlastním tělem, ale i s dalšími pomůckami, jako je clubbell, kettlebell, sandbag, hrazda, TRX atd. Systém rozeznává celkem 26 protokolů, které mají 4 stupně náročnosti. Každý workout je zcela jiný tak, aby člověk zatěžoval své tělo všemi možnými způsoby. Zde je vhodné zmínit i dalšího velkého popularizátora všestranného funkčního tréninku Ida Portala, který nedávno napsal, že pokud budeme preferovat jednu jedinou tréninkovou pomůcku, ať už to bude TRX, clubbell, či kettlebell, tělo se začne "adaptovat" právě a jenom na tento typ zatížení a to s sebou dříve či později ponese určité důsledky. Pokud však budete cvičit se vším možným, budete tělo trénovat všestranně a tak se i bude rozvíjet. To je další důvod, proč si (nejen) mne systém TacFit získal.

TacFit HIIT systémy zatížení

Kromě speciálních programů a protokolů tento systém rozeznává i šest typů tzv. HIIT zatížení. HIIT v překladu znamená "vysoce intenzivní intervalový trénink". Každý typ tohoto specifického zatížení má jinou délku zatížení i zotavení, mění se zde cviky i použité kondiční pomůcky. Opět zde jde o co nejvšestrannější zatížení člověka tak, aby byl schopen podat maximální výkon během například dvaceti vteřin, ale i čtyř minut bez přerušení. Učí jej správně rozvrhnout své síly a díky velkému důrazu na čistotu provedení technik (na úkor zvednuté hmotnosti či dosaženého počtu opakování) zapojit pouze ty svalové skupiny, které nutně potřebuje k vykonání toho kterého cviku, zatímco zbytek těla odpočívá.

Nedávno jsem četl velmi zajímavou antropologickou studii, která tvrdila, že právě systém HIIT je pro člověka nejpřirozenějším (pozor, neplést s nejlepším/nejvhodnějším) typem zatížení, jelikož před několika tisícovkami let byl člověk nucen čelit aktuálnímu hrozícímu nebezpečí a vydat tak ze sebe maximum, aby přežil, případně aby ochránil sebe a své blízké. Nicméně netušil, kdy se opět objeví další nebezpečí, a tak se musel naučit šetřit síly a energii a zároveň se co nejrychleji zotavit. A právě HIIT princip tréninku je tomuto stavu nejbližší. Ostatně i proto byl systém TacFit adaptován nejen do ozbrojených sil, protože ani zde policisté, vojáci, ale i záchranáři a hasiči netuší, kdy se opět dostanou do situací, které budou vyžadovat jak jejich fyzické, tak i mentální schopnosti, aby buď přežili, anebo pomohli přežít někomu jinému.

Více informací (nejen) o systému TacFit naleznete na webových stránkách bojovky.info.

Semper Sursum! :)

Jarda Kolcun
TacFit - Field Instructor
CST - Clubbell Instructor
TRX - Basic (GSTC) & Force Instructor

Příště se již podíváme na principy systému TacFit, abychom se následně mohli zaměřit na to,
jakým způsobem se tyto principy odráží v celém systému. Tento minicyklus následně ukončíme shrnutím důležitých bodů, které je třeba mít neustále na paměti, pokud se po boku jiných TacFiťáků
rozhodnete přijmout hozenou rukavici a zapracovat na své úrovni odolnosti vůči fyzickému stresu.


Ukázka některých cviků (I.)




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.07.01:04Princ - Ale pozor, pokud se pomůcky a tréningy budou střídat moc č..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie