Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Výživová poradna (01/2013):
Snížená činnost slinivky břišní

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o výživě.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Jsem po zánětu slinivky břišní a mám sníženou činnost slinivky, a tím i trávení proteinů. Lékař mi nedokázal říct, zda hydrolyzované proteiny jsou pro mě správné, ale bylo mi sděleno, že podle jejich názvu by to mělo být v pořádku, jelikož jde o předtrávený protein, který se vstřebává již v žaludku. Můžete mi případně poradit, co si dávat ke cvičení s cílem zvýšení hmotnosti, když jsem pankreatik? Předem děkuji.

Děkuji za zajímavý dotaz. V první řadě Vás ale musím poopravit, jelikož aminokyseliny, které vznikají štěpením proteinů (peptidů), se vstřebávají až v tenkém střevě, nikoliv v žaludku. Než se vrhneme na Vaše dotazy, musíme si kvůli pochopení problematiky obecně popsat funkci slinivky břišní.

Slinivka břišní (pankreas)

Slinivka břišní je cca 15cm žláza probíhající napříč dutinou břišní těsně kolem žaludku a dvanáctníku pod brániční klenbou. Pankreas se může pyšnit dvěma způsoby sekrece látek - exogenním a endogenním. Jak už názvy napovídají, látky sekretované exogenně (trávicí šťávy spolu s enzymy) jsou transportovány do vnějších částí organismu, v tomto případě do trávicího traktu, kdežto látky endogenního typu jsou roznášeny krví k cílovým buňkám uvnitř organismu (hormony). Mnoho lidí nechápe, proč se takto rozděluje sekrece pankreatických látek. Často totiž logika svádí si říct: „Vždyť trávicí trakt je taky uvnitř těla, tak jak to, že se jedná o exogenní typ sekrece?“ Z fyziologického hlediska je totiž nutno podotknout, že to, co nebylo ještě vstřebáno do krve, to se v organismu jako takovém prakticky nenachází. Ukázkový příklad může být trávenina, která se teprve převaluje v žaludku ze strany na stranu. Teprve živiny - například monosacharidy - které při trávicím procesu vzniknou a jsou následně vstřebány do krve skrze střevní stěnu, můžeme označit za látky nacházející se v organismu (v endogenní části). To už jsme sice zaběhli do detailů, ale možná to někomu pomůže v tom, aby si zapamatoval, či ujasnil, co se tedy ze slinivky vylučuje a kam.

Typy sekrece slinivky břišní

  • exogenní (pankreatické šťávy obsahující ionty, minerální látky a enzymy)
  • endogenní (hormony - inzulín, glukagon…)

Jak jsme již řekli, látky transportované do exogenní části organismu stojí hlavně za trávením přijatých živin. Nutno podotknout, že enzymy produkované slinivkou břišní jsou v neaktivní formě, která se změní na formu aktivní, až po styku enzymů se specifickými látkami v duodenu. Za tímto stojí kaskáda reakcí a pH, které má také vliv na probíhající procesy. Co se týče druhů enzymů, tak můžeme s jistotou říct, že pankreas produkuje enzymy, které jsou nutné pro štěpení všech makroživin (sacharidů, bílkovin a tuků).

Endogenní sekrece má na starosti hormony. Kromě méně známých hormonů somatostatinu a gastrinu produkuje slinivka další, neméně důležité hormony. Jsou to hormony inzulín a glukagon, které ovlivňují hladinu glykémie. Inzulín, jinak řečeno hormon "nadbytku", transportuje (nadbytečnou) glukózu kolující v krvi do buněk, které jsou na glukóze závislé. Glukagon naopak dokáže glykémii zvýšit uvolněním glukózy z glykogenových zásob, což nastává nejčastěji při fyzické zátěži, kdy je glukóza tkáněmi utilizována a její hladina tak v krvi klesá.

Abychom pochopili změny, které nastávají v jídelníčku při snížené činnosti slinivky, bylo potřeba absolvovat tento malý výlet do anatomie. Nyní již pomyslně odložme model slinivky stranou a vrhněme se na výživu.

Výživa při snížené činnosti slinivky břišní

Pokud bychom měli být dietologicky přesní, tak dle dietního systému byste měl uvažovat o dietě č. 4 s omezením tuků. Každopádně jak už to tak bývá, výživa člověka je přísně individuální záležitost a dieta by se měla upravovat vždy dle potřeb jedince. Netuším, jak dlouho jste ve Vámi uvedeném zdravotním stavu, jak moc máte sníženou činnost slinivky, a nevím, zda již máte vyzkoušené, která jídla a potraviny můžete a nemůžete. Pro jistotu níže uvádím tabulku, která shrnuje vše podstatné pro dietu č. 4, tak jak uvádí odborná literatura. Dále si představíme jen hlavní obecná doporučení (pomáhající udržovat stav remise), jelikož rozsah výživové poradny nedovoluje věnovat se této dietě dopodrobna. Pro více informací doporučuji navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, v lepším případě nutričního terapeuta.

Obecná doporučení

Podotýkám, že dieta č. 4 je převážně doporučována hlavně pro "žlučníkáře", kteří prodělali např. cholecystektomii (odstranění žlučníku) a jejich schopnost trávit tuky se tak výrazně zhoršila a akutní nadbytek tuků v jídle by mohl způsobit trávicí obtíže. Nicméně slinivka se také velkou měrou účastní trávení tuků a nejenom jich, tudíž její snížená činnost tak nedovoluje přijímat velké jednorázové porce, které by mohly způsobit nepříjemné trávicí obtíže. Nesprávně strávené části totiž pak mohou projít do dolních pasáží trávicího traktu a tam způsobit nepříjemný diskomfort (např. průjem). Z tohoto důvodu je vhodné rozložit celodenní příjem živin do 5 - 6 jídel s obecným vzorcem 3 hlavních jídel a 2 - 3 svačin. Tímto způsobem si zajistíte efektivní trávení jídla a nebudete tak překračovat trávicí schopnosti Vaší slinivky.

Pankreas mimo jiné produkuje enzym cholesterolesterázu, který pomáhá regulovat samotný příjem cholesterolu přijatého potravou. V případě potřeby se organismus jednoduše zařídí tak, že se cholesterol vstřebává více, ale v případě dostatečného nasycení těla cholesterolem je naopak vstřebávání cholesterolu významně sníženo. Při snížené činnosti slinivky je tak nutné regulovat i příjem cholesterolu v množství odpovídajícímu jednomu vejci denně.

Jelikož slinivka stojí za trávením (enzymy) a metabolismem (hormony) makroživin, je nutné dbát na zvýšenou pozornost ohledně konzumace vhodných zdrojů sacharidů, bílkovin a tuků. Osobně bych doporučil vyhnout se hlavně konzumaci cukrů a kombinaci cukrů s tuky obsahujícími převážně nasycené mastné kyseliny, ne-li trans mastné kyseliny (cukrovinky, sladké pekárenské výrobky, dorty, nekvalitní čokolády…).

Suplementy

Kdo ze čtenářů sleduje a pravidelně čte mé články, ví, že nejsem horlivým zastáncem suplementů, jelikož jsou to stále jenom doplňky, na kterých cvičení a výsledky převážné většiny cvičenců prostě nestojí. Nicméně v tomto případě musím říct, že při snížené činnosti slinivky mohou suplementy výrazně ulehčit trávicímu traktu a jedinec může tak do sebe dostat potřebné množství živin, jejichž dostatek je nutný pro sebemenší progres.

V první řadě zmiňuji trávicí enzymy. Pro zdravého kondičního cvičence nejsou potřeba, ale při snížené činnosti slinivky je považuji za doplněk číslo jedna. Trávicí enzymy často předepisují již samotní lékaři, kteří mají své pacienty se sníženou aktivitou pankreatu na starosti. Pokud se tak ale nestalo, doporučuji tento doplněk pořídit. Nic tím rozhodně nezkazíte a můžete jedině získat.

Pokud je Vaším cílem navýšit tělesnou hmotnost, můžete využít "služeb" kreatinu, který je jedním z nejlepších suplementů pro nárůst svalové hmoty a tělesné hmotnosti vůbec. Rozhodně bych se ale vyhnul nasycovacím fázím, ve kterých člověk konzumuje dle doporučení až 20 g kreatinu za den. Ve Vašem případě je nutné brát v potaz zdravotní stav a raději nasytit organismus kreatinem pozvolna a menšími dávkami. Studie dokazují, že i dávky do 5 g za den jsou plně dostačující a nevzniká tak nadbytek odpadní látky kreatininu, který musí ledviny z organismu pravidelně vylučovat. Pokud máte sníženou činnost slinivky, nevidím jediný důvod nadmíru zatěžovat další orgány, když dosáhnete stejného efektu i s menšími dávkami. Plně věřím, že jste si vědom toho, že pro zvýšení tělesné hmotnosti je důležitý vhodný a pravidelný trénink a hlavně kvalitní výživa, která bude poskytovat veškeré makro- i mikroživiny. Bez dodržování těchto zásad nikdy nepřiberete.

Vraťme se nyní k původnímu dotazu. Otázka zněla, zda je vhodné konzumovat hydrolyzované proteiny při snížené činnosti slinivky. Moje odpověď zní: Ano, vhodné to je. Troufám si říct, že pro doplnění příjmu bílkovin bych volil právě hydrolyzovaný protein, který dokáže slinivce výrazně ulehčit práci a člověk je tak schopný do sebe dostat potřebné množství bílkovin. Jednoduše řečeno, pokud zvolit suplementaci proteinovým přípravkem, tak při snížené činnosti slinivky volit jedině hydrolyzované proteiny. Nevýhodou bude v tomto případě cena. Dle mého by ale neměla hrát velkou roli při rozhodování, zda si hydrolyzovaný protein pořídit, nebo ne, protože zdraví přece máme jenom jedno… A koneckonců náhradní orgány nám doma v šuplíku také neleží.

Výběr některých potravin pro dietu č. 4 (1)

potravinyvhodnénevhodné
masopouze libové druhy - hovězí, kuřecí, králík, ryby, vepřové (kýta, panenka)tučná masa (bůček, kachna, husa), uzené, zabijačkové produkty, vnitřnosti
uzeninylibová šunka (90 % masa a více)salámy, paštiky
mléčné výrobkydle individuální snášenlivosti - netučné sýry do 30 % t. v s., netučný tvaroh, bílé jogurty, mléko, zakysané ml. výrobkyzrající sýry, plísňové sýry (Hermelín, Niva), tučné sýry, smetana
tukykvalitní olej, máslo, rostlinné margarínyslanina, přepálené tuky, tučná a smažená jídla
vejcev omezeném množství a jen do pokrmů, bílky neomezeněvejce jako samostatný pokrm, vaječné saláty, majonéza
ovocebez tvrdých slupek a zrnek - jablka, meruňky, broskve, banány, pomeranče, kompoty, přesnídávkyhrušky, čerstvé třešně a višně, rybíz, maliny, jahody
zeleninapouze nenadýmavé druhy - kořen. zelenina, rajčata bez slupek a zrníček, špenát, hlávkový salátkapusta, zelí, steril. zelenina, květák, houby, okurky, papriky, česnek, syrová cibule
polévkynetučné vývary se zavářkou, zeleninové vývary, rajská, obilninové polévkytučné vývary (slepičí, ovarová), s játrovou zavářkou, zabijačková, zelná, houbová, luštěninová
příkrmybrambory, br. kaše, těstoviny, rýže, knedlíky z kypřícího prášku, kuskusbr. salát, smažené hranolky, kynuté knedlíky, luštěniny
obilovinybílá pšeničná mouka, krupice, krupky, ovesné vločky, rýže, rýžová mouka, kukuřičná mouka, starší pečivocelozrnné pečivo s vysokým obsahem hrubé vlákniny (zejména pokud je ve složení uveden celozrnný šrot), čerstvé pečivo, pečivo z kynutého těsta, linecké pečivo, listové těsto
omáčkybez smetan a jíšky (rajská, citronová, koprová)houbová, okurková, smetanové
moučníky a sladká jídlapouze netučné - piškotové těsto, netučné křehké těsto, tvarohové pěny, želatinové rosoly, starší vánočky, pudink, žemlovka, rýžový nákyp, ovocné knedlíky z tvarohové těstašlehačkové dorty, krémové dorty, ořechové, kokosové a makové moučníky, koblihy, kynuté ovocné knedlíky, čokoláda, mražené krémy
nápojerůzné druhy čaje, neperlivé minerální a pramenité vody, ovocné džusy, individuálně mléko, kefírzrnková káva, alkoholické nápoje, limonády a nápoje s vysokým obsahem CO2
kořenízelené druhy koření (bylinky), drcený kmín, sůlkari, chilli, pepř, paprika, maggi, masox, hořčice, směsi koření


Zdroje:
1. SVAČINA, Š. et al. Klinická dietologie. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 384 s. ISBN 978-80-247-2256-6.


Položte svůj dotaz o výživě a suplementaci!

Své dotazy můžete posílat prostřednictvím tohoto formuláře:

Vaše jméno / nick:
Váš e-mail:
Váš dotaz do poradny:




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.04.09:53kerim07 - je moze zahustovat polevy pri slinivce hraskou ? dik za od..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie