Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Suplementační příprava
před tréninkem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

V kulturistickém stravování jde o mnohem víc než pouze o zajištění surovin k výstavbě kosterního svalstva a zdrojů energie. Generace kulturistů se shodly na tom, že stravování je tím nejdůležitějším faktorem určujícím konečný výsledek Vašeho tréninkového úsilí. Strava není opravdu pouze zdrojem stavebních látek a energie, ale má přímý vliv na metabolismus, náladu, koncentraci, únavu a výkon. Z toho hlediska se zaměřme na její složky vhodné před tréninkem.

Jeden z nejdůležitějších okamžiků z hlediska časování stravy ve sportu je doba před tréninkem. Kombinací vhodných doplňků stravy lze podpořit nejen silový výkon, ale i vytrvalostní (únavové) parametry přípravy v posilovně. Můžete potom zvedat vyšší váhy a dělat více opakování, čímž budujete ještě větší hmotu a sílu svalů. K sestavení takové směsi, která Vás před cvičením pořádně „nakopne“, lze např. použít následující komponenty.

Kofein

Je to nerozšířenější stimulant centrálního nervového systému, který zvyšuje právě sílu a vytrvalost. Působí však také na zvyšování hladiny iontů vápníku ve svalech, které si tělo přechodně „vypůjčí“ z krve a kostí, což má zásadní vliv na svalovou smrštivost. Kofein současně redukuje svalovou bolest při cvičení, takže mnozí kulturisté jsou přesvědčeni, že jim kofein někdy umožňuje trénink až na prahu bolesti, který bývá nejefektivnější. Platí zde pravidlo, že čím méně kávy a colových nápojů během dne vypijeme, tím větší stimulační účinek od suplementačního kofeinu můžeme před tréninkem očekávat.

Extrakt z jinanu

Mluvíme-li o warm-up jako o neoddělitelné součásti správné přípravy na trénink, pak jejím dobrým doplňkem je extrakt z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Funguje především jako antioxidant. Složky extraktu, který by měl být farmakologicky standardizovaný, aby měl reálný účinek, působí jak stimulačně (extrakt se považuje za mozkový stimulant jako kofein), tak zlepšují tzv. kapilární prokrvení. Spolu s cévami zásobují svaly krví, resp. glukózovým palivem a dalšími látkami i kapiláry (vlásečnice). Jsou-li účinkem extraktu dobře prokrveny, je jasné, že svaly podávají vyšší výkon. Tímto mechanismem jinan vlastně zvyšuje efektivnost svalové pumpy.

Arginin

Především zvyšuje imunitu a regenerační schopnost. Podobně jako extrakt z ginkga také roztahuje kapiláry a cévy, čímž zlepšuje prokrvení a napumpování většího množství živin a dalších nutrientů do svalů. L-arginin vstoupil do světa kulturistiky nejdříve jako stimulátor růstového hormonu. I když hlavní funkce aminokyseliny argininu je proteogenní (podporuje tvorbu tělesných bílkovin), pomáhá též likvidovat únavový jedovatý tělesný čpavek na netoxickou močovinu a je prekurzorem (předchůdcem) oxidu dusnatého (NO), který je pro svaly velmi důležitý. Za normálních podmínek fungují buňky cévních stěn tak, že se na jejich povrchu mění L-arginin na NO, který na cévní stěně funguje jako tzv. epiteliální vasodilatační faktor (EDRF) působící její rozšíření. Díky němu potom pojme céva vyšší objem krve. (Z tohoto hlediska se arginin jako doplněk používá k podpoře erektilní funkce u mužů.) Když arginin, resp. NO, v těle chybí, jednoduše k vasodilataci nedochází. Přípravky s argininem by však velmi opatrně měli užívat sportovci, kteří často trpí opary. Důvod je jednoduchý: L-arginin podporuje riziko nákazy virem Herpes simplex. Sám o sobě opary nezpůsobuje, jen zvyšuje jejich riziko u těch, kteří často opary trpí, protože virus už mají v těle.

Taurin

Mnoho cvičících má představu, že jejich předtréninkový mix musí být plný mozkových stimulantů, jako je kofein, aby to cítili především v hlavě. Omyl! Studie potvrzují, že např. aminokyselina taurin může stimulačně zvyšovat svalovou výdrž až o 50 %. Jedním ze způsobů, jak taurin v těle funguje, může být mechanismus podpory srdeční pumpy. Účinkem taurinu vytlačuje pumpa více krve do svalů. Odborníci však soudí, že podpůrný účinek se nemusí týkat pouze aktivity srdečního svalu, ale i kosterních svalů, které se při práci smršťují podobně jako srdeční sval. Lze dohledat studie, jak suplementace taurinem vedla ke zvýšení silového výkonu velkých svalových skupin, jejichž posilování je prioritou zejména pro začátečníky. Existují také studie prokazující účinky taurinu na koncentraci při sportovním výkonu, přičemž tento koncentrační efekt taurinu synergicky podporuje kofein.

Větvené aminokyseliny BCAA

Určité látky, které si vezmete před tréninkem, Vám mohou pomoci i se svalovým růstem, protože je lze považovat za stavební ve vztahu ke svalovým peptidům a proteinům. V této kategorii najdete doplňky, které působí na hypertrofii svalů, a to už během tréninku. Jsou to např. aminokyseliny ze skupiny BCAA: valin, leucin a isoleucin, které považujeme za kriteriální aminokyseliny pro svalový růst. Mají také schopnost snižovat svalovou únavu a poskytovat svalstvu energii místo vyčerpaných sacharidů, takže se neodbourávají svalová vlákna. Ze skupiny BCAA je kladen důraz zejména na leucin. Ví se o něm, že je schopen nezávisle na dalších látkách samostatně stimulovat syntézu svalových buněk ve svalu.

Pokud to s jakýmkoliv činem nebo akcí myslíme vážně, musíme se na ně dobře a zodpovědně připravit. Ať už jde o nákup vhodných potravin, důležitou zkoušku a samozřejmě i trénink. Nebo snad trénujete tzv. ad hoc bez strečinku a zahřátí? Jsme-li na trénink dobře připraveni, jistě z něj více vytěžíme. Však víte, že štěstí - a to i ve sportu - přeje jen těm připraveným…



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.12.20:25webster - Zkoušel jsem do džusu před tréninkem napíchat Arginin a Ci..
04.12.19:33Bodza - Proti oparům při užívání argininu stačí suplementovat zhru..
04.12.19:06Korny - on ten článek není totiž nic jinýho než součást propagace ..+2
04.12.16:53mirus - kromě extraktu z jinanu, používám vše. Důležitá je ale i m..+1
04.12.14:18Nikolai - Jsem asi jediný,který pochopil,že tento článek je informač..
04.12.14:06roids enemy - Z pohledu uživatele doplňků je vypovídací hodnota článku n..
04.12.13:32Harpy - ***-5
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie