Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Balanční trénink: Flowin

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Dnes se podíváme na pomůcku opravdu zvláštní, pro mnoho lidí neznámou a rozhodně jinou než všechny ostatní, které jsme si již představili.

Co dnes v posilovně můžete všechno dělat? Zvedat, tahat, přitahovat se, přemisťovat, házet, různě kývat atd. Všechny tyto činnosti běžně vídáte, běžně sami vykonáváte. Tak si přidáme novou, další činnost, která se již nyní nevyskytuje nijak zřídka, a věřím, že v budoucnu se s ní setkáme ještě častěji. Touto činností bude „klouzání“, jak by řekl laik, frikce (tření), jak by označil odborník. Hned si vysvětlíme, jak to vlastně je.

O co se jedná

K tomu klouzání či tření se dostaneme za chvilku, pro začátek je určitě lepší vysvětlit, o co vůbec jde.

Když se zaměříme v první řadě na název pomůcky "flowin", odvodíme si z toho anglické sloveso "to flow" neboli plynout. Tím pádem známe styl pohybů, ale pojďme dál.

Pokud se podíváme na vzhled a součásti této pomůcky, tak zde opravdu platí heslo "v jednoduchosti je krása", ale pouze na první pohled.

Jedná se o jednu velkou desku (existuje více variant, které jsou popsány v závěru) a dalších několik (5) podložek. Deska u základního modelu má rozměry 140 x 100 cm a je vyrobena z tvrdého, ale pružného plastu. Podložky mají různý rozměr, který je závislý na cíli jejich použití. Máme zde dvě podložky pro ruce, dvě pro nohy a jednu pro kolena společně. Tyto podložky jsou z materiálu jiného, měkčího, lehčího. Z jedné strany je jasně napsáno, která podložka je pro kterou končetinu, a z druhé strany je povrch se speciální úpravou, aby zajistil vlastnosti, které jsou při kontaktu s velkou deskou požadovány.

Nyní asi tušíte a umíte si trochu představit, jak to vlastně funguje. Pojďme si to přiblížit.

Cvičení probíhá tak, že se malé podložky, na kterých máte stanovené končetiny, díky Vašemu úsilí pohybují na desce. Díky specificky použitým materiálům klade deska v kontaktu s podložkami odpor, a to vlivem třecí síly.

Klouzání / frikční trénink

Poprvé, když spatříte osobu cvičící na Flowinu nebo si ho sami vyzkoušíte, bude Vaše první poznámka určitě orientována na slovo klouzat se. Ano, je to velice podobné a určitě se tento pohyb tak dá charakterizovat, ale pro pochopení účinku a systému fungování je potřeba chápat tyto pohyby jinak.

Klouzání je totiž pohyb víceméně pasivní. Představte si skluz na ledu - sice se odrazíte aktivně, ale poté už jenom pasivně „jedete“.

Frikce neboli tření se k Flowinu jako jeho charakteristika hodí opravdu více. Protože Vaší snahou by mělo být po celou dobu provádění cviku vykonávat pohyb aktivně, působit určitou silou.

Pokud se budete klouzat, můžete si to představit jako bicepsový zdvih, kde činku nahoru zvednete, ale dolů již nebrzdíte a sama díky gravitaci spadne dolů. Nejenže je to poměrně nebezpečná a špatná technika, ale pokud nepůsobíte silou, byť třeba tou negativní v excentrické kontrakci, tak ani daný cvik není zdaleka tak efektivní.

Kouzlo je právě v tom, že i tam, kde Vám gravitace k pohybu pomáhá, se snažíte díky tlaku proti desce zvýšit tření, a tím zapojit svalstvo.

Popíšeme si to na klasickém výpadu vzad.

Pokud byste nohou, kterou chcete zanožit, jenom volně ujeli dozadu, bude tento pohyb snadný a nezapojíte v podstatě žádný sval do doby, než pohyb začnete brzdit a zastavíte. Pokud zatlačíte na Flowinu do desky, pohyb nejenže nepůjde sám, ale zapojí i svaly, které při běženém provedení stejného pohybu normálně neprocvičíte.

Zásobník cviků je opravdu obrovský, představte si běžné cviky jako kliky, dřepy, výpady, posilování břicha s kolečkem, aj. Přidejte k tomu pohyby do stran, dopředu, dozadu po desce a rozhodně daný cvik získá další rozměr, díky tomu bude funkčnější, do běžného života použitelnější, ale hlavní argument pro Vás - náročnější.

Systém cvičení

Jedná se o cvičení s váhou vlastního těla, kde nepotřebujete žádnou externí zátěž.

Když nad tím přemýšlím, přidat ji určitě není problém a vůbec tím nic nezkazíte, ale je to tak trochu zbytečné, protože upravit intenzitu cvičení na Flowinu jde velice snadno a v podstatě až donekonečna.

Pokud pro Vás některý z cviků bude příliš snadný, jednoduše stačí více zatlačit do podložky a desky, a tím zvýšit tření, které si vyžádá srovnatelně vyšší nároky na sílu, kterou vytváříte.

Jasně, nemůžete se kasat před kamarády, že už zvedáte xx kg v tomhle cviku a v jiném, ale cíl této podložky je trochu jiný.

Cvičení může probíhat v rámci individuálního tréninku, ale i jako skupinová lekce.

Pro koho a pro jaký cíl je pomůcka určena

Tuto kapitolu uvedu trochou historie, kdy se pomůcka vyvinula.

Její vznik se datuje do roku 2003. Tohoto roku koncept tréninku Flowin vytváří skupina vrcholových desetibojařů ve Švédsku. Další vývoj směřoval do oblasti fyzioterapie a rehabilitace. Samotná pomůcka v dnešní podobě vznikla roku 2006, kdy se objevila na skandinávském a postupně celosvětovém trhu.

Vrcholový sport a rehabilitace? Už podle toho lze snadno vytušit rozsah cílových uživatelů. Je to prakticky kdokoliv.

Hlavní výhodou této pomůcky je bezpečnost. Cvičení nevyžaduje a nezpůsobuje žádné nárazy, žádný nadměrný tlak na kloubní struktury.

Cílů, kterých můžete dosáhnout s Flowin podložkou, je mnoho. Mezi hlavní patří všeobecný fitness trénink celého těla, posílení všech svalových struktur.

Hlavní benefity

  • Vysoké nároky na zapojení hlubokého stabilizačního svalového systému, a tím přispění ke správnému držení těla a zlepšení celkové kondice.
  • Odbourávání dysbalancí.
  • Rehabilitace po úrazech, stabilizace kloubů, náprava či prevence problémů s páteří.
  • Všeobecná kondiční příprava začátečníka i vrcholového sportovce.

Různé druhy provedení

Flowin existuje v několika základních provedeních:

  • Standardní deska a rozměry v černém a bílém provedení (bílé provedení není háklivé na slunce, proto je možné cvičit i venku; černá varianta se na slunci může zahřát, což významně mění vlastnosti materiálu).
  • Zmenšená verze vhodná pro stísněné prostory.
  • „Měkká“ verze, kterou je možné srolovat, lépe přenášet a použít trochu variabilněji, co se týká místa.

Moje hodnocení

Někomu se to možná líbit nebude, někdo naopak uvítá názor člověka, který s pomůckou má zkušenosti, to je na Vás. Každopádně pokud si chcete udělat obrázek, není nic jednoduššího a nic lepšího, než si pomůcku někde vyzkoušet sami.

Pozitiva

  • Variabilní využití pro mnoho lidí s různými cíli.
  • Snadné nastavení intenzity cvičení.
  • Opravdu dobré zkušenosti mám s klienty, kteří mají nějaký zdravotní problém kloubního charakteru.
  • Šetrné zapojení svalů, které s činkami nebo s pomocí strojů zapojíte velice složitě.
  • Jednoduchost instalace a použití, třeba doma.
  • Vysoká odolnost, a to ji u nás opravdu nešetříme.

Negativa

  • Škoda, že neexistuje i varianta "maxi". Pro větší osoby u některých cviků nelze pomůcku využít, spojení dvou desek není příliš pohodlné.
  • V podstatě nutnost odborného dohledu u začátečníka. Pokud by nedodržel všechny body správné techniky, držení těla, nebude mít daný cvik efekt a naopak prohloubí dysbalance.
  • Vyšší cena (ale na tu jsme si v případě originálů balančního příslušenství již zvykli, zde rozhodně nemá smysl uvažovat o padělcích - jiné vlastnosti materiálů).

Obecně musím říci, že se jedná o zajímavou pomůcku a našla si u mě místo jak v tréninku klientů, tak i v tom mém. Rozhodně díky netradičnosti nabourává stereotyp a přináší nový prvek do tréninku. Navíc její využití pro posílení středu těla a kloubních stabilizátorů je opravdu perfektní.



Máte s pomůckou zkušenosti? Jaký je Váš názor? Setkali jste se s něčím novým,
o čem byste se rádi dozvěděli více? Podělte se!



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie