Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Martin Štěpánek o crossfitu
i o soutěži No Excuse Challenge

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Již tento víkend se v Hradci Králové uskuteční No Excuse Challenge, soutěž v crossfitu, kterou pořádá Martin Štěpánek, kondiční specialista a manažer hradeckého fitness klubu Filip. S Martinem jsme při rozhovoru mluvili nejen o soutěži, kterou pořádá, ale i o těch, kterých se zúčastnil jako závodník.

Martine, co se týče soutěžních úspěchů v crossfitu, daří se vám letos nad míru. Byla toto vaše první soutěžní sezóna, nebo máte závodní zkušenosti už i z předchozích let?

Letošní rok byla první sezóna, kdy jsem závodil, ostatně to také byl prakticky první rok, kdy jsem se věnoval crossfitu. Začal jsem v druhé půlce roku 2011.

Tak o to větší je úspěch, že jste letos vyhrál Reebok Crossfit Championships, kde bylo přihlášeno 700 závodníků z Čech, Slovenska a Polska! Jak vlastně celá soutěž probíhala?

První kolo soutěže proběhlo v červnu, kde bylo na základě jednoho workoutu a výsledků, které účastníci zasílali písemně, vybráno 80 dále postupujících závodníků. Druhé kolo se konalo v druhé půlce srpna, kdy byl zadán další workout a účastníci museli pořadateli poslat videozáznam se zdokumentovaným splněním úkolu. Z tohoto kola vzešlo 30 soutěžících, kteří se měli zúčastnit finále v Krakově.

Stupňovala se během soutěže obtížnost zadávaných workoutů?

Obtížnost roste spíš s únavou. Potíže ale mohou nastat s jednotlivými cviky WOD (workout of the day), pokud člověk není dostatečně technicky, silově či vytrvalostně připraven, zkrátka pokud narazí na svou slabinu.

Který z workoutů dal nejvíc zabrat vám?

WOD2 byl náročný na soustředění, protože se změnily standardy pro dipy (tricepsový zdvih na kruzích) a výskoky na bednu, takže jsem musel zpomalit a dávat větší pozor. VOD4 ve finále už byl totálně na doraz. Celodenní únava plus pocit, že jdete do finále z první pozice a přitom vás čeká vaše slabší disciplína - to nebyla dobrá kombinace. Navíc mezi námi na špici byl minimální bodový rozdíl, takže jsem věděl, že když to po...., nemusím dosáhnout třeba ani na bronz.

Jak těsný byl tedy nakonec souboj o první místo?

Těsnější být nemohl. Na prvním místě jsem skončil já s Jindrou Tovaryšem (SR), na třetím místě, jen bod za námi, skončil Polák Pawel Czapliski. Do poslední chvíle jsem fakt netušil, kde skončím, protože jsem nevěděl, jak jsem dopadl ve finálovém WOD.

Vy nyní pořádáte svou vlastní soutěž. Jak jste na tuhle myšlenku přišel?

Malé soutěže v naší tělocvičně dělám průběžně, a protože jsem se během roku seznámil se super crossfitterem Davidem Egydym, tak jsme o tom v podstatě začali oba přemýšlet „víc nahlas“. David byl určitě hlavním impulsem a prvním, kdo to vyřval do českého crossfitu. Udělal skvělý Czech Beast Challenge a já na to navazuji. Takže do budoucna se mají všichni příznivci crossfitu na co těšit.

Kolik úsilí a času stojí organizace takové soutěže?

To zatím vlastně ještě nevím, protože se to stále stupňuje. :) Nicméně, sám bych se z toho zbláznil, takže v tom jede se mnou manželka, spousta přátel, známých a také klientů z tělocvičny.

Závěrem se ještě zeptám, pro koho je soutěž určena?

Prakticky pro každého. Open kategorie je opravdu postavena i pro sportovce - amatéra, který o crossfitu jen slyšel, Elite je oproti tomu crossfit, jak má být.

Budete jako pořadatel i sám závodit?

To jsem od začátku zavrhl. Nechci tvrdit, že je to nesmysl, ale soustředit se na závody, když je organizuji a v podstatě za průběh ručím svým jménem? Já tedy dokážu pořádně dělat jen jednu věc, a to také jenom někdy. :)

Tak přeji, ať do této soutěže se opřete pořádně a ať se vydaří!