Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Muscle&Fitness 9/2012
- Příběh o hrudníku

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: DAVE LEE
Foto: PAVEL YTHJALL

Když se o Philu Heathovi začalo zkraje roku 2005 v prostředí kulturistické subkultury v USA mluvit jako o „next big thing“ (příští velká věc; rozuměj: borec s velkým potenciálem - pozn. red.), potřeboval ještě získat profesionální licenci. To se mu povedlo ještě téhož roku - o několik měsíců později na NPC USA Championships, kde zvítězil v těžké váhové kategorii i absolutně. Když pak vyhrál také svůj profesionální debut na Colorado Pro 2006 a o týden později i New York Pro, zdálo se, že tehdy 26letý borec přezdívaný The Gift (dárek; označení narážející na Heathův ojedinělý genetický potenciál - pozn. red.) má souřadnice k úspěchu neochvějně nalinkovány.

Ovšem jak to už někdy bývá, život za nás zařadí zpátečku, což pro Phila znamenalo 5. místa na Arnold Classic 2007 i Mr. Olympia 2009. Pomlouvači a škarohlídové na sebe nenechali dlouho čekat. Vytýkali mu, že nemá nic než skvělé paže a že je příliš úzký. K tomu, aby porazil velké chlápky tam, kde na tom nejvíc záleží - na pódiu Mr. Olympia - mu prý chybí dostatek svalové hmoty na trupu.

Avšak minulo sotva šest let od jeho vstupu do IFBB Professional League a Phil Heath uspěl tam, kde před ním tolik jiných selhalo: jako vítěz Mr. Olympia (2011) nyní náleží ke dvanácti dalším mužům, kteří se během uplynulých 47 let mohou pochlubit nejprestižnějším kulturistickým titulem! Nejpozoruhodnější je na tom ale to, že Heath dokázal uspět tím, že odstranil slabiny, o nichž se věřilo, že jej budou držet nadlouho zpátky. S deltovými svaly většími než jeho hlava zní slůvko úzký v spojitosti s Philem dnes již hodně nepatřičně. Zadní bicepsová póza nemá v jeho podání v současném profesionálním bodybuildingu konkurenci a masivní dolní polovina těla přechází do úzkého pasu, jehož obvod se od Philových amatérských dob vůbec nezměnil.

A, samozřejmě, Heathovy prsní svaly. Plné, kulaté, s mohutnými svalovými snopci seshora dolů patří k tomu nejlepšímu v branži a předním i bočním pózám úřadujícího Mr. Olympia dodávají onen punc nedotknutelnosti. Jak se mu to povedlo? Jak dokázal vládnoucí king profesionálního bodybuildingu proměnit nepříliš výrazné prsní svaly ve výjimečnou tělesnou partii hodnou vítězné Sandowovy sošky? O tom se již dočtete na následujících stranách.

MUSCLE&FITNESS: Než se pustíme do tréninku a cviků, jaké principy a techniky jsi využíval během let k přetvoření prsních svalů? Je vždy mnohem poučnější dozvědět se, jak se slabší svalová skupina změnila v silnou, než mluvit o výstavních partiích, v tvém případě třeba pažích…

PHIL HEATH: „Pro mě byl velkou výhodou čas. Na začátku své kariéry jsem sklízel hodně kritiky, ovšem lidé si neuvědomovali, že než jsem se stal profesionálem, měl jsem za sebou pouze tři roky tréninku. Většina mých kolegů trénovala třeba deset i více let, než se jim povedlo získat profesionální licenci. Já měl za sebou deset let kulturistického tréninku teprve loni v říjnu.“

Tedy tvá relativní slabina byla výsledkem nedostatku času v posilovně i mimo ní, jelikož, jak víme, svaly rostou po tréninku…

„Přesně tak. Všechny ty běžné cviky, jež kulturisté provádějí, jsem jako basketbalista nedělal. (Phil byl až do roku 2002 členem basketbalového týmu University of Denver, divize 1-A - pozn. red.) To je také důvod, proč se z roku na rok pořád zlepšuji. Jelikož jsem neměl tolik zkušeností jako většina mých kulturistických souputníků, musel jsem si ve všem počínat chytře. Nemohl jsem si dovolit mnoho pokusů a omylů. Musel jsem jednat inteligentně. Neexistuje žádný jiný způsob, jak bych dokázal to, co se mi povedlo, aniž bych nebyl pozorný student, bedlivě naslouchající moudrostem jiných, kteří se v kulturistice pohybovali mnohem déle než já.

Pořád jsem vyhodnocoval, co zrovna dělám a jak to ovlivňuje mé tělo. Viděl jsem chlápky, kteří trávili všechen čas v posilovně, ale na jejich postavách to nebylo velmi znát. V průběhu let vypadali pořád stejně, což mělo co dělat s tím, že nevyhodnocovali efekt svého úsilí. Pouze chodit do posilovny nestačí. Je potřeba si klást otázku: Dosahuji výsledky, o něž mi jde? Musíte být kritičtí k tomu, co děláte. Ať už závodíte, nebo cvičíte jen tak pro sebe, chcete přece vidět výsledky. Pokud se nezlepšujete, je třeba stávající postupy změnit.“

Jak vypadal trénink hrudníku ve tvých kulturistických začátcích? Hádám, že - stejně jak pro většinu chlápků - byl pro tebe nejdůležitějším cvikem na světě bench-press…

„Ano, opravdu jsem v začátcích dělal spoustu tlaků na rovné lavici. Brzy jsem si však uvědomil, že lépe dokážu procítit cvičení s jednoručkami. U jednoruček je ve srovnání s velkou činkou menší riziko zranění a umožňují také lepší rozsah pohybu. Navíc každá strana těla pracuje nezávisle, což excelentně rozvíjí symetrii postavy.“

Během Olympia Weekendu 2005 v Las Vegas ses zúčastnil soutěže v bench-pressu. Myslím, že 102 kg (225 liber) jsi tehdy vytlačil 46krát. Impozantní výkon.

„Nenapadlo by mě, že si to někdo bude pamatovat! Skončil jsem tenkrát druhý za Jeremym Freemanem (rovněž profesionální kulturista - pozn. red.). Svého času jsem v bench-pressu šel až na 184 kg pro 12 opakování, bylo to ale spíš věcí ega. Abych prostě mohl říct: No jo, dal jsem to. Nemyslím si ale, že bych dlouhodobě tímhle stylem cvičení vybudoval hrudník hodný vítěze Mr. Olympia.“

Kdyby ses mohl vrátit v čase, co bys s tvými dnešními znalostmi vzkázal sobě samému?

„To je snadné. Když s posilováním začínáte, vaší hlavní starostí obvykle bývá to, kolik zvednete. Když se vás totiž kdokoliv zeptá na výkon v bench-pressu, logicky chcete udělat dojem nějakým impozantním číslem. Každý, kdo někdy chodil do posilovny, ví, že se tomu nelze vyhnout. Platilo to i v mém případě. Jak jste ale starší a čím víc si uvědomujete, že do posilovny chodíte kvůli budování postavy (nebo v tomto případě hrudníku), poznáte, že těžké váhy za každou cenu nejsou tou nejlepší cestou k vašemu cíli. Raději se tedy začnete soustředit na činnost a procítění prsních svalů - místo toho, abyste jimi jen, společně s rameny a tricepsy, vzepřeli činku nad hrudník. Někdy rovněž potřebujete zpomalit tempo opakování a v důsledku ubrat váhy a také cvičit pod různými úhly.“

Prvním cvikem tvého předsoutěžního programu na hrudník jsou šikmé tlaky na stroji Hammer Strength. Proč začínáš trénink prsou cvičením na stroji?

„Od doby, kdy jsem se stal profesionálem, je pro mě horní oblast hrudníku prioritou. Každý trénink prsou tudíž začínám nějakou variací šikmých tlaků. Posilovna, v níž trénuji (Armbrust Pro Gym ve Wheat Ridge v Coloradu), až donedávna tento stroj neměla, tudíž jsem po většinu své kulturistické dráhy spoléhal na velkou činku a jednoručky. Myslím však, že právě tento stroj mi hodně pomohl s rozvojem hrudníku. Což je ostatně důkazem toho, že jak činky, tak i stroje mají svůj význam.“

Co je na tom stroji tak speciálního - tedy kromě skutečnosti, že posloužil několika památným focením? Mám teď na mysli slavné černobílé snímky Doriana Yatese, ale i Jay Cutlera a Davida Henryho.

„No, tak nyní si můžeš přidat na seznam také mne! Jednou z výhod tohoto stroje je, že lze nastavovat výšku sedátka, což se promítne do mírné změny úhlu působení na prsní svaly. Mnoho jiných strojů obdobného zaměření neposkytuje takový stupeň variability: jsou buď velmi vysoké, nebo příliš nízké a mezi tím nenabízejí dost možností dalších úprav dle vašich potřeb.“


Tohle je pouze část textu. Článek v zářijovém (9/2012) čísle časopisu MUSCLE&FITNESS se zabývá detailně všemi cviky Heathova programu na hrudník. Vítěz Mr. Olympia 2011 líčí svou strategii rozvoje hrudníku a předkládá i své plány pro Las Vegas na letošní rok.

Článek v plném znění naleznete
v Muscle&Fitness 9/2012, který zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článek







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 105 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie