Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Loaded Cup 2012
očima Michala Trykara

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

O soutěži Loaded Cup, která se konala o uplynulém víkendu v dánském Ringstedu, jste si na našich stránkách již mohli přečíst v několika článcích. Přinesli jsme Vám kompletní výsledky a fotografie ze soutěže, fotogalerii ze semináře IFBB profesionálů a také fotografie a videa z exhibičních vystoupení.

Nyní si budete moci průběh soutěže vychutnat také z pohledu závodníka. O své dojmy nejen ze soutěžního pódia se s Vámi podělí Michal Trykar. Věříme, že se Vám jeho vyprávění bude líbit.


Michal Trykar s trenérem Henrikem Schwarzem
[Text: Michal Trykar] Zdravím všechny příznivce tohoto nádherného sportu, jímž bodybuilding bezesporu je. Chtěl bych se s Vámi podělit o zážitky a dojmy ze soutěže Loaded Cup 2012, které jsem se v sobotu 7. dubna zúčastnil. Start na tomto klání jsem měl naplánovaný již od podzimu 2011, kdy jsem se začal zajímat o možnost zkusit opět nějakou zahraniční soutěž, neboť jsem pracovně v Dánsku, kde působím jako řezník. Onu myšlenku jsem konzultoval s místním úspěšným závodníkem v klasické kulturistice Henrikem Schwarzem, který zde má samozřejmě jisté kontakty a známé.

Jediná nejbližší soutěž, a to jak termínem jarních soutěží u nás v ČR, tak i vzdáleností od mého současného bydliště v Dánsku, byla právě soutěž Loaded Cup 2012. Z Faarborgu, kde působím, je to do Ringstedu, kde se soutěž tradičně koná, přesně 130 km, což je pro mě jako rokycanského rodáka jen pro zajímavost podstatně blíž než třeba letošní mistrovství Čech nebo mistrovství ČR.

Na vlastní soutěž jsem se musel dostavit již v pátek 6. dubna, kdy byla na 18. hodinu stanovena prezentace a vážení závodníků. Takže jsme společně s Henrikem nasedli do mého auta a v 15 hodin vyrazili směr Ringsted. Henrik jel se mnou jako trenér a byl mi velkou oporou. Cesta z Faaborgu do Ringstedu vede z ostrova Fyn na ostrov Sjaelland přes nejdelší most v Evropě, dlouhý 18 km. Byl by to jistě skvělý zážitek, kdyby bylo lepší počasí, neboť nám celou cestu pršelo a viditelnost byla mizivá. Nicméně každá obří stavba něco stojí a o tom, že ani tenhle gigant mezi mosty nebyl zadarmo, jsem se přesvědčil hned při nájezdu na pevninu, kde to vypadalo jako celní přechod asi s deseti jízdními pruhy, závorami a pokladnami. Jednosměrná cesta přes onoho "mazlíka" zde stojí 320 dánských korun (1056 Kč) a víkendová zpáteční naštěstí jen 380 (1254 Kč).

Naše první cesta vedla do předem zamluveného hotelu, jehož název již nevím, ale jehož vybavení a komfort si budu pamatovat dlouho. Je ale možné, že internet, lednice, plochá TV s DVD nebo třeba dálkově ovládaná polohovací postel jsou dnes již běžnou záležitostí a já tyhle věci jen neznám, neboť nejsem častým návštěvníkem hotelů. V každém případě mě to potěšilo. Dal jsem si sprchu a nanesli jsme na tělo první vrstvu soutěžní barvy Jan Tana Ultra. Tahle barva se opravdu perfektně aplikuje a nedělá žádné šmouhy. Dá se říct, že na rozdíl od barvy Dream Tan, která je již na mnohých soutěžích zakázaná (včetně téhle), ji může na tělo nanášet i laik, neboť se opravdu bezproblémově roztírá.

Chvíle odpočinku v hotelovém pokoji
Poté jsme se odebrali na místo konání soutěže, do kongresového centra v Ringstedu, na zmíněnou prezentaci. Ta probíhala v jedné části chodby, kde byla místa k sezení pro všechny závodníky. Promotér soutěže Stellan Bossen pronesl jasná pravidla prezentace a poté i celé soutěže, jako třeba to, že do zákulisí bude smět pouze trenér s platnou páskou přes zápěstí a kartou na klíčence. Tedy nic zvláštního v porovnání se soutěžemi u nás. Zvláštností však bylo to, že prezentace začínala po jednotlivých kategoriích v pořadí stejném, jako na samotné soutěži, kdy se museli nejdříve shromáždit soutěžící dané kategorie do řady v plavkách a poté byli všichni postupně vyzváni ke zvážení či měření výšky v případě klasické kulturistiky. Líbilo se mi, že v tom nebyl žádný chaos a mělo to hlavu a patu. Jedna skupinka se prostě odprezentovala, přecházela postupně od jednoho stolku ke druhému, kde probíhala prezentace. Další zvláštností bylo to, že startovní čísla byla připravena vždy na počet borců jednotlivých kategorií. Naše kategorie měla třeba všechna čísla od 30 do 37 (8 závodníků). Tohle se později ukázalo jako výborná věc, když jsme se měli v zákulisí před vstupem na scénu srovnavat podle čísel do řady - bylo to zkrátka přehlednější. Na konci obchůzky, během níž každého závodníka "stáhli" o 500 dánských korun (1650 Kč) jako startovné, jsme dostali triko s logem soutěže s možností vlastního výběru velikosti. Po převzetí trika mě vyzval fotograf k nějaké póze a tím byla prezentace ukončena. Celkem mě překvapilo, že po mě nikdo nechtěl žádnou platnou registraci ani průkaz totožnosti a stačilo u stolku nahlásit jméno, které již měli v seznamu přihlášených závodníků. Dostal jsem dvě klíčenky od Gaspu s visačkami trenéra a závodníka a pásku na zápěstí pro trenéra. Po prezentaci jsme se odebrali na hotel, kde jsem si dal na doporučení Henrika druhou sprchu kvůli zítřejšímu nanesení nové barvy, aby se nedělaly skvrny. Dal jsem na jeho rady, neboť měl již s touto barvou zkušenosti.

Druhý den po výborném, leč krátkém spánku (koukal jsem na tenis a Lucku Šafářovou) jsme se vydali na 10. hodinu opět do centra dění, tedy do kongresové haly v Ringstedu. Vstupní prostory a chodby centra byly přeplněny stánky různých firem s oblečením a doplňky výživy. Ochutnávka proteinových tyčinek snad všech možných druhů a chutí mě po semifinále neminula. :-) Odebrali jsme se do suterénu, kde byly připraveny šatny pro závodníky. Každý měl k dispozici umělohmotné křeslo, které většina využívala jako podklad pod nohy vleže na zemi. Většina závodníků zde měla spacáky a různé žíněnky a karimatky a při příchodu to tam vypadalo jako v nějaké noclehárně pro sociální případy. Jejich vybavení jsem začal chápat později, protože ačkoliv byl harmonogram soutěže skvěle naplánován, tak přesto byla soutěž strašně dlouhá, z mého pohledu až zbytečně. Hlavním důvodem byla přestávka mezi semifinále a finále, která trvala od 12 do 17 hodin. Od 15. hodiny probíhal seminář s hlavními hosty soutěže, který trval hodinu, ale i tak si myslím, že průběh mohl být rychlejší.

Ale abych nepředbíhal, skvělé bylo organizování a informování o čase, kdy bude ta či ona kategorie na řadě. Vlastně jsem byl průběžně asistentem neustále upozorňován, která kategorie je právě na scéně a kdy přibližně půjde další na řadu. Pořadí kategorií bylo vyvěšeno navíc v každé místnosti suterénu, a člověk tak mohl klidně ležet a neřešit, zda už náhodou nemá jít radši do rozcvičovny, aby nezmeškal vlastní kategorii. Prostory v suterénu, tedy šatny, byly do posledního místa polepeny papírem a igelitem, včetně podlah, zdí, dveří a všeho, co by se mohlo umazat od závodní barvy.

Upřímně nemohu popsat jednotlivé kategorie a jejich úroveň, kromě té své, neboť jsem je nesledoval a spíše jsem odpočíval a šetřil sílu na své vystoupení. Naše kategorie se z původně 12 ohlášených borců v soupisce ztenčila na 8, a to díky tomu, že jeden závodník se nevešel do váhy a musel jít výš. Dva to naopak stáhli do 80 kg a jeden pro změnu nepřijel vůbec. Již od začátku bylo patrné, že první dva borci mají očividně navrch po všech stránkách a to se později potvrdilo. S dalšími jsem se snad mohl i rovnat a se svou váhou okolo 84 kg jsem jim byl určitě rovnocenným soupeřem (na prezentaci jsem navážil 84,5 kg). Na jeviště jsme chodili postupně a jednotlivě s tím, že nás hlavní rozhodčí představil jménem a státní příslušností. Vlastní porovnávání spočívalo v porovnání všech závodníků najednou v základních pózách. Pak nás prohodili zrcadlově, aby nás mohli všichni rozhodčí lépe vidět, a vše se opakovalo. Poté jsme všichni ustoupili do pozadí jeviště, odkud si už sudí vybírali závodníky dle čísel samostatně. Byl jsem porovnáván jen jednou a již to mi stačilo, abych usoudil, že budu někde uprostřed pole. Po porovnávání jsme opět všichni předstoupili před rozhodčí, hlavní rozhodčí nám poděkoval a odpochodovali jsme do zákulisí.

Bezprostředně po semifinále jsme se všichni museli odebrat do jedné místnosti, kde jsme čekali na verdikt, kdo bude pokračovat do finále a kdo definitivně končí. Asi po 5 minutách přišel promotér soutěže a lítostivými slovy řekl, že teď přečte 6 jmen, která postupují, a pro ostatní dnešní soutěž bohužel končí. Mé jméno zaznělo jako páté a já si oddechl, neboť jsem už věděl, že mého hlavního cíle, tedy postupu do finále, jsem dosáhl. Nebylo ještě ani poledne a do finále spousta času, který jsem využil ke spánku v šatně a poslechu hudby na volnou sestavu. V 15 hodin jsme se s Henrikem zúčastnili semináře s hlavními hosty soutěže, a sice s profesionály Philem Heathem, Jamesem Flexem Lewisem, Denisem Jamesem a fitnesskou Larissou Reis. Všichni byli očividně dobře naladěni a sršeli humorem. Všem otázkám a odpovědím jsem plně nerozuměl, ale jedna konverzace mě a všechny přísedící pobavila. Jistý 19letý začínající kolega se ptal na příjem sacharidů Denise Jamese. Konkrétně jestli je má jíst s každým jídlem, když jí 7 - 8krát denně, a jestli každý den. Dennis mu odpověděl, že ne. Nejlepší je prý jíst sacharidy jen o víkendu. Mladík se ho upřímně zeptal "Realy?" (Vážně?) a pak se zeptal Dennise, zda on také jí sacharidy jen o víkendu. Dennis odpověděl, že jen v neděli. To už se všichni smáli a mladík byl očividně odhodlaný dostat pravdu na světlo. Dennis ho vyzval, ať si sundá tričko a ukáže svoje tělo, že mu poradí. Mladík neváhal a šel do půli těla. Sklidil potlesk a Dennis mu na to poradil, aby jedl sacharidy pořád a s každým jídlem. :-) Phil se při této konverzaci smíchy skoro rozplakal a otíral si slzy.

Po semináři jsem si nakoupil něco málo oblečení z vystavovaného zboží a odebral se opět relaxovat. Před finále jsme se všichni shromáždili v zákulisí a nacvičovali ceremoniál uvítaní všech finalistů před publikem. Realita byla taková, že s ohlášením jména a státní příslušnosti vyšel zmíněný borec doprostřed jeviště, kde předvedl jednu pózu, a zařadil se do řady v pozadí jeviště. Po příchodu všech závodníků nám bylo poděkováno, opona se zatáhla a finále mohlo začít.

Finále bylo rozděleno na dvě části. V každé bylo několik kategorií a jedna exhibice. V první části měl vystoupení James Flex Lewis, kterého jsem neviděl, a ve druhé sám mocný Phil Heath. Nejdřív šla ale na řadu naše kategorie. Všichni jsme napochodovali na pódium a na vyzvaní předvedli všechny povinné pózy. Poté jsme odešli a postupně předvedli své volné sestavy. Po sestavách následovalo vyhlášení výsledků předešlé kategorie do 80 kg a potom přišla na řadu jedna z nejoblíbenějších kategorií - fitness bikini. Holky předvedly promenádu, čtvrtobraty a my jsme je ze zákulisí všichni bedlivě sledovali. Poté nám uvolnily plac a my jsme nastoupili k závěrečnému vyhodnocení. Skončil jsem tedy na 5. místě a nutno dodat, že to bylo objektivní. Na druhé straně jsem věděl, že kdyby se mi povedlo lépe načasovat odvodnění... Ale to už jsou jen spekulace a ty nechme na koledu. A sakra, jsou vlastně Velikonoce. :-)

Michal Trykar se Štefanem Havlíkem
Každý finalista dostal diplom, kde není žádné pořadí, dále tréninkovou tašku Gasp a spoustu drobností od všech možných zvučných výrobců a značek. Vítězové všech kategorií se nakonec zúčastnili závěrečného souboje o absolutního vítěze a všichni byli postupně vyhodnocováni na jednotlivých místech. Zde byly odměnou pro závodníky i peněžní šeky.

Po našem finále jsem si dal vytouženou sprchu, která zde byla k dispozici, a šel sledovat zbytek soutěže jako divák. Po kategorii nad 100 kg měl vystoupení Mr. Olympia 2011 Phil Heath. Byla to úžasná podívaná a show. Phil se vynořil z kouře a ze tmy a už jeho obrysy budily dojem, že na scénu přichází někdo (nebo něco) obrovského. :-) Lidé řvali a užívali si každé jeho pózy a Phila to zřejmě povzbudilo. Sešel z pódia a procházel jednotlivé řady, aby mohl každému z blízka ukázat, kdo že je na této planetě pán ve světě bodybuildingu.

Po Philovi nastoupili všichni vítězové kategorií, včetně Štefana Havlíka, který vyhrál svou kategorii do 100 kg. Dle mého názoru vybojoval opravdu velice těžký boj, a kdyby nevyhrál, nemohl to nikomu vyčítat, protože v jeho kategorii byli další dva borci opravdu na srovnatelné úrovni. Tohle jsem si už ale nemyslel při sledování boje o absolutku a věřil jsem, že to Štefan vyhraje. Ovšem rozhodčí se přiklonili na stranu vítěze nejtěžší kategorie, Němce Paula Poloczeka.

Tímto bych asi celé povídání o soutěži Loaded Cup 2012 ukončil a říkám si již dnes, že pokud bude příští rok opět možnost, tak se zúčastním. Reklamní upoutávka na příští ročník od finále svítila na pozadí jeviště.

Děkuji za pozornost a věřím, že jsem Vás příliš nenudil.
S pozdravem Michal Trykar





Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.04.13:53Pažout - Jó dobrý počtení. Musel to bejt pěknej zážitek.+1
11.04.13:22mirous - Perfektní slohová práce!Fakt se to perfektně četlo.Od začá..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 18 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie