Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Kruhový trénink (II.):
Hlavní kritéria a přínosy

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Každá varianta kruhových tréninků, které jsem popsal v minulém článku, má svá specifika a jejich bližší analýza by sahala hodně nad rámec tohoto článku. Nicméně do budoucna nevylučuji „pohled zblízka“ na jednotlivé (ty nejžádanější) kruhové tréninky, třeba se zaměřením na rozvoj silových schopností, dynamiky nebo anaerobní tolerance.

Hlavními kritérii při výběru vhodného kruhového tréninku jsou především:

  • prostorové možnosti (fitness centrum, cvičební sál, zahrada, byt, louka, garáž apod.)
  • cíle a očekávání cvičících - zesílit, zhubnout, „jen tak se protáhnout“, netradičně si zacvičit, změnit dlouhodobý stereotypní tréninkový program, seznámit se apod. (s ohledem na jejich kondici, trénovanost, zdravotní stav, pohlaví apod.)
  • technické možnosti (luxusní fitness centrum s miliónovým vybavením vs. „špinavá“ garáž s velkou činkou, párem jednoruček, hrazdou a sadou kettlebellů)
  • specifické tréninkové přípravy pro jednotlivé sportovní odvětví (z kruhového tréninku můžou velmi efektivně těžit všichni - hráči míčových her, hokejisté, tenisté, golfisté, gymnasté, všichni ti, co provozují jakékoliv bojové sporty, siloví sportovci, atleti, plavci, lyžaři apod. - a pro každou zmíněnou skupinu sportovců by se dalo sestavit hned několik specificky zaměřených kruhových tréninků vedoucích k rozvoji dané pohybové schopnosti nebo dovednosti)

Jaké jsou vlastně hlavní přínosy kruhového tréninku?

Z hlediska zdravotního (metabolického) se kruhový trénink jeví jako velmi efektivní „tuk spalující“ tréninkový program. Existují studie dokazující dramatické zesílení metabolismu (především v době po tréninku), což vede k efektivnějšímu využívání energetických rezerv lidského těla v době, kdy tělo už nepracuje. Laicky řečeno, tělo po takovém tréninku čerpá energii z tukových zásob mnohem déle, než by čerpalo po běžném aerobním tréninku (např. 45 min běhu na běžícím páse). Toto platí především pro silově profilované kruhové tréninky o vysoké intenzitě.

Kruhový trénink obecně vede k vyšší frekvenci pohybu (navíc pokaždé jiné svalové skupiny), což velmi prospívá nervosvalové koordinaci, která je jednou z hlavních složek síly.

Kruhový trénink je vhodný pro každého - zkušený trenér dokáže sestavit vhodný soubor cviků pro začátečnici ve středních letech s cílem zpevnit postavu a něco málo „shodit“, stejně tak dokáže vrcholového sportovce (např. boxera), který „ladí“ formu krátce před svým zápasem, uspokojit vysoce specifickým kruhovým tréninkem zaměřeným na laktátovou toleranci s rozvojem silovo-vytrvalostních schopností. A oba zmíněné tréninkové profily dokáže de facto odtrénovat na stejném místě, se stejným posilovacím vybavením.

Dalším přínosem (čistě praktickým) je efektivní a intenzivní procvičení VŠECH svalových skupin v rámci jednoho tréninku. Tímto samozřejmě nechci vyvrátit nezpochybnitelný přínos tzv. splitu (děleného tréninku). Tento fakt uvádím spíše jako možnou inspiraci pro tvorbu nebo zpestření stereotypního dlouhodobého tréninkového programu (např. 2+1 nebo 3+1). Jinými slovy, jsem zkrátka zastáncem „intuitivního“ tréninku (nebo, chcete-li, „neustálé tréninkové změny“) a praxe (nejen moje) potvrzuje, že tento přístup může být velmi přínosný. A kruhový trénink vnímám jako unikátní nástroj jak výše zmíněné tréninkové principy uplatnit v tréninkové praxi.

S tímto souvisí další výhoda - s rostoucí trénovaností lze kruhový trénink blíže specifikovat, tzn. například se zaměřit na horní polovinu těla, cíleně se zaměřit na dynamiku pohybových stereotypů (úžasně efektivní téměř ve všech tréninkových přípravách sportovců, jejichž sportovní úspěch závisí na vynikající kondici a připravenosti těla), ve vztahu k něžnému pohlaví nemůžu nezmínit specificky zaměřený kruhový trénink na „problematické“ partie - břicho, boky, stehna, zadek (konkrétně tomuto specifiku se hodlám věnovat blíže v následujícím pokračování seriálu o kruhovém tréninku).

Kruhový trénink lze vnímat i jako velmi efektivní business model pro osobního trenéra (lektora) - během jedné tréninkové jednotky, řekněme např. 1 hodiny, dokáže poutavou formou odtrénovat 10 až 15 cvičících, což se mu finančně jistě vyplatí, pokud si tento business model dobře nastaví. Teď samozřejmě zmiňuji variantu kruhového tréninku provozovaného v sále se specifickým fitness sortimentem (zmíněno dříve v článku) nebo venku na hřišti nebo louce bez využití posilovacího zařízení, jen s váhou vlastního těla. Naproti tomu i zmíněný cvičenec zpravidla platí méně, než by platil za osobní trénink s trenérem, přestože dostane od trenéra (lektora) veškerou pozornost a péči. Nemluvě o zaručeně vyšší pravděpodobnosti úsměvných situací a hlášek během takové lekce, což vždy vede k příjemnému zpestření cvičení.

Jak už tedy bylo zmíněno, kruhový trénink umožňuje cvičit ve skupině, což do cvičení přináší také velmi významný motivační faktor.

A abych nezapomněl zmínit ještě jednu věc, kruhový trénink (obzvlášť ten skupinový, tj. např. v sále) se „jezdí“ s hudebním doprovodem. Přestože je to na první pohled vcelku maličkost, z vlastní zkušenosti vím, že volba správné hudby bývá do značné míry zodpovědná za úspěšnost/neúspěšnost celé lekce. Jinými slovy, nebál bych se „přitvrdit“ při výběru hudby pro kruhový trénink pro muže, dejme tomu se specifickým zaměřením na rozvoj silovo-vytrvalostní kapacity, oproti hodně „odlehčené“ verzi kruhového tréninku pro seniorky s cílem rozhýbat „stará kolena“. Avšak vždycky záleží na vkusu právě cvičících. Není nic jednoduššího než se s již ustálenou skupinou cvičících domluvit na vhodném hudebním doprovodu dle jejích přání.

Ve 3. části se budu věnovat přínosu kruhového tréninku pro ženy a dívky a jeho specifickým kritériím.




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie