Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Profil legendy - Sergio Oliva (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Sergio Oliva
Země: Kuba
Datum narození: 4. července 1941, nebo v r. 1935
Startů na Mr. Olympia: 8
Vítězství na Mr. Olympia: 3
Konec kariéry: 1985

V historii bodybuildingu by se našlo jen málo kulturistů, kteří předstihli svou dobu tolik jako kdysi Sergio Oliva. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl nejmohutnějším mužem, jakého jste na pódiu mohli vidět. Fantastické paže, ještě neuvěřitelnější ramena, mohutný hrudník i velmi dobrá stehna dodávaly v kombinaci s úzkým pasem jeho postavě impozantní, až mýtický nádech. Přezdívka "Mýtus" se nikdy k žádnému kulturistovi nehodila tolik jako právě k někdejšímu soupeři Arnolda Schwarzeneggera. A máme-li na našich stránkách rozsáhlý profil věnovaný právě Arnoldovi, museli jsme podobný prostor věnovat i Sergiovi.

Ačkoliv se každý správný profil osobnosti Olivova formátu sluší začít datem jeho narození, v případě Sergia to není vůbec jednoduché. Na většině webových stránek zabývajících se historií kulturistiky se sice dočtete, že se budoucí Mr. Olympia narodil 4. července 1941, při bližším zkoumání Olivovy kariéry se však nelze zbavit pocitu, že média kubánskému závodníkovi pár let ubrala. Známý americký trenér, pořadatel soutěží a autor stovek článků pro nejznámější kulturistické časopisy Shawn Perine se vloni údajně od Olivova syna dozvěděl, že Sergio senior po světě chodí již do roku 1935. Tomuto tvrzení ostatně napovídá i titulek pod jednou z dobových fotografií. Na obrázku je podle krátkého textu zachycen dvaadvacetiletý Arnold Schwarzenegger společně s dvaatřicetiletým Sergiem Olivou. Narodil-li se Schwarzenegger v roce 1947, tak Sergio mohl být sedmatřicátý, nebo šestatřicátý ročník.


Od úvah nad datem Olivova narození zamiřme k počátkům jeho sportovní kariéry. Sergio se narodil a vyrůstal na Kubě. Své nadání pro sport odhalil již v dětství, kdy zjistil, že je obdařen kombinací síly, rychlosti a flexibility, jimž se jeho vrstevníci mohou jen stěží rovnat. Mnohem více než pouhou zábavou se pro Sergia však sport stal až v roce 1959, kdy k moci nastoupil Fidel Castro. V autoritativním zřízení, které Castro nastolil, byl sport jednou z mála příležitostí, jak překonat hranice dělnické třídy a žít na vyšší úrovni. Sergio se proto veškeré úsilí rozhodl vložit do vzpírání, v němž mohl uplatnit své vlohy. Díky svému talentu a úsilí se brzy propracoval do kubánské reprezentace, s níž měl v roce 1961 odcestovat na Jamajku, aby zde svou vlast reprezentoval v olympijském vzpírání na Panamerických hrách. Pro Kubu jeho účast měla znamenat téměř jistou medaili v kategorii do 90 kg, pro Olivu cesta na Jamajku ale byla něčím mnohem větším. Sergio se rozhodl využít možnosti, která se již nemusela naskytnout, a z Jamajky se už na Castrem kontrolovanou Kubu nevrátil. Po příjezdu na Jamajku při první vhodné příležitosti jeho kroky vedly na americký konzulát, kde společně s dalšími členy kubánského vzpěračského týmu zažádal o politický azyl. Sergio z Jamajky záhy odcestoval do amerického Miami, kde se živil drobnými pracemi, spravováním televizí nebo vykládáním náklaďáků. V roce 1963 odjel dále na sever a usídlil se v Chicagu.

Zde se mladý Sergio poprvé setkal s kulturistikou. Začal trénovat v suterénní posilovně při Duncan YMCA, kterou zhruba o rok dříve kompletně zařídil pozdější vítěz AAU Mr. America Bob Gajda. Sám Gajda většinu vybavení posilovny svařil z několika trubek. Pro lepší představu o podobě onoho místa, kde Oliva začal systematicky budovat postavu budoucího vítěze Mr. Olympia, se nejlépe hodí Gajdovy vzpomínky z počátku tohoto tisíciletí: "Byla to kobka, ale byla to naše kobka a my z ní udělali zatraceně dobrou posilovnu." A měl pravdu! Ve dvou místnostech bylo tolik kotoučů, jednoruček a ručně vyrobených strojů, kolik se tam jenom mohlo vejít. Díky úsilí Boba Gajdy bylo Duncan YMCA koncem šedesátých let nakonec jednou z nejlepších kulturistických posiloven světa.

Byl to právě Bob Gajda, kdo u Olivy rozpoznal obrovský kulturistický potenciál a vzal ho pod svá křídla. Jak se dalo předpokládat, Sergiovo tělo reagovalo na kulturistický trénink bleskově a on koncem roku 1963 na Mr. Young Chicagoland vybojoval svůj první kulturistický titul.

O rok později Sergio již soutěžil před mnohem širším publikem, když společně s Bobem Gajdou nastoupil na pódium AAU Mr. America. V nabitém startovním poli, které čítalo minimálně tři desítky jmen, Oliva vybojoval sedmé místo. Více než svým umístěním Oliva ale zaujal postavou. Jeden z přítomných novinářů Sergiovo vystoupení shrnul takto: "Mohli bychom říci, že Sergio Oliva je jedním z nejsvalnatějších mužů, které jsme dosud měli možnost vidět, ale nejsou to jeho objemy, které na nás tolik působí, ale jeho nezvyklé tvary. Ramena jsou velmi, velmi široká a ohromně svalnatá a jeho trup se zužuje až k neskutečně tenkému pasu. Jeho stehna jsou výjimečná stejně jako paže a jeden z jeho zadních postojů je prostě neuvěřitelný. Má postavu, která jej předurčuje k tomu, aby vybojoval ty nejvyšší tituly na světě." Stejný žurnalista také po soutěži vyjadřoval nespokojenost nad Olivovým umístěním. Dle jeho názoru se kubánský závodník měl umístit mnohem výše. Bob Gajda na AAU Mr. America 1964 skončil čtyři místa za Sergiem.

V roce 1965 Oliva startoval hned na dvou velkých soutěžích. Nejprve vybojoval druhé místo na AAU Jr. Mr. America a o necelý měsíc později obsadil čtvrtou příčku na AAU Mr. America. V původní reportáži ze druhé Sergiovi soutěže v pětašedesátém roce se lze dočíst: "Sergio Oliva z Chicaga byl mimořádnou postavou celé akce. Kdyby byl občanem USA a byl schopný mluvit plynně anglicky, zřejmě by vyhrál titul Mr. America. Je také vynikajícím vzpěračem, bývalým kubánským šampiónem kategorie do 90 kg, který dokázal předvést tlak se 136 kg, trh se 138 kg a nadhoz se 181 kg. Svede dřep s 250 kg, bench-press s 227 kg, v mrtvém tahu potáhne 272 kg a předvádí bicepsový zdvih se 104 kg, což z něj dělá nejsilnějšího muže soutěže. Jeho stehna jsou statná a jeho lýtka, obvyklá slabina barevných mužů, jsou velmi dobrá. Oliva má jiný původ než většina barevných v USA, má příměs evropské krve a z každé rasy vytěžil to nejlepší. Svou postavou velmi připomíná Steva Reevese, vypadá však, že je schopen něčeho mnohem většího. Pokud by se zúčastnil NABBA Mr. Universe, mohl by vyhrát."

Oliva však stále toužil po titulu z Mr. America, a tak štěstí na stejných soutěžích zkoušel i v roce 1966. Jr. Mr. America se mu sice nakonec podařilo ovládnout, při startu na Mr. America ale na vysněný titul opět nedosáhl. Jeho jméno bylo vyhlášeno na druhém místě a všem v sále bylo jasné, že vítězství tím pádem připadlo již několikrát zmíněnému Bobu Gajdovi. Hlavní příčinu Olivovy další prohry bylo třeba hledat jinde než v objemech nebo vyrýsování. Jeden z autorů magazínu Ironman bez jakýchkoliv rozpaků stav věci popsal tak, jak to prostě tehdy bylo: "Našlo se několik těch, kterým se zdálo, že Oliva byl o něco lepší, ale měli by si uvědomit, že Mr. America by měl být občan spojených států a musí být schopen mluvit plynule anglicky, protože jej později čeká mnoho oficiálních akcí. Sergio si snaží zajistit občanství a také navštěvuje večerní kurzy angličtiny, takže pokud bude takto pokračovat, časem by na titul mohl dosáhnout."

Sergiovi začalo být jasné, že je téměř nemožné, aby vítězství na AAU Mr. America vybojoval někdo jiný než běloch. Když o několik týdnů později přišla od Joea Weidera nabídka k účasti na IFBB Mr. World, neváhal proto ani na okamžik.

Oliva na své první soutěži v IFBB naprosto dominoval. Sál Brooklynské hudební akademie, kde se klání konalo, se otřásal potleskem doslova při každé póze, kterou Sergio rozvášněnému publiku nabídl. Byla to jeho soutěž!

Díky triumfu na IFBB Mr. World se před kubánským závodníkem náhle otevřela nečekaná příležitost. Ještě týž večer mohl startovat na Mr. Olympia. Sergio nabídnuté šance bez váhání využil a ačkoliv na prestižním klání nakonec obsadil až poslední místo, rozhodně se v nabitém startovním poli neztratil. Na kterékoliv jiné soutěži by jeho forma bývala stačila na vítězství, ale tady závodili ti nejlepší! Při vyhlašování výsledků jako poslední na pódiu zůstal Larry Scott, který bezprostředně poté ohlásil konec kariéry. Druhý skončil v životní formě soutěžící Harold Poole, třetí místo pak zbylo na extrémně tvrdého Chucka Sipese.

O rok později Oliva dosáhl na titul IFBB Mr. Universe, když ve své kategorii díky 137cm hrudníku a 53cm pažím smetl všechny soupeře včetně Franka Zaneho nebo Ricka Wayneho.

Na podzim pak nadešla chvíle, aby Sergio opět nastoupil na pódium Mr. Olympia. Oliva právě kvůli této soutěži po celý rok trénoval tvrději než kdykoliv předtím. Již během jeho prvních okamžiků na pódiu bylo vidět, že zapracoval na hloubce břišních svalů. Byl mohutnější, lepší a ještě neuvěřitelnější než kdykoliv předtím. Byl tolik napřed před většinou ostatních kulturistů, že působil jako monstrum, které snad ani nemohlo být z tohoto světa. Dick Tyler, který soutěž na místě mapoval pro magazín Muscle Builder, napsal: "Po celou dobu, kdy píšu o těchto soutěžích, jsem byl vždy schopen z hlavy vytáhnout nějaká vodná slova, kterými bych dané události popsal. Dobře, vzdávám se! Slova, kterými by šlo popsat Sergia Olivu, ještě nevynalezli. Do konce života už možná neuvidím takovou horu svalů. Objemy a skvělé tvary měl již dříve, vždy však zaostával v separaci. Teď je ale vše jinak. Během jediného roku se stal tím nejfenomenálnějším exemplářem člověka, který jsem kdy viděl. Jak přecházel od pózy k póze, nadšení v sále se začalo vymykat kontrole. Málokdo mohl uvěřit tomu, co právě viděl." Přes Sergiovo neskutečné vystoupení se verdikt rozhodčích nerodil lehce. Také Harold Poole vypadal skvěle a porota mezi oběma borci vybírala dlouho. Nakonec však přeci jen s šekem na tisíc dolarů a pamětním stříbrným podnosem ze soutěže jako vítěz odcházel Sergio Oliva.

Kubánský závodník stejný úspěch dokázal zopakovat i napřesrok. Tentokrát však zvítězil bez boje. Ačkoliv se očekávalo, že na soutěž přicestují Harold Poole, Dave Draper, Chuck Sipes a také mladý Arnold Schwarzenegger, nakonec nepřijel nikdo z nich. Poole byl povýšen v zaměstnání, čímž mu ubylo času, a příprava na závody nebyla v jeho silách. Podobně na tom byl i Dave Draper, jenž v té době trávil veškerý čas pracemi na svých filmech. Sipes si pak byl vědom, že při současných objemech nemá šanci Olivu porazit, a rozhodl se raději nabírat svaly s tím, že znovu bude závodit až napřesrok a pokusí se vybojovat titul. Arnold, který byl v té době posedlý myšlenkou na zisk titulu na NABBA Mr. Universe mezi profesionály, při termínovém krytí obou soutěží raději zvolil londýnské závody a do New Yorku na Mr. Olympia necestoval.


Ve druhé části článku se zaměříme na zbytek Sergiovy kulturistické kariéry.


Použitá literatura:

  • Bob Gajda -- Mr. America 1966 Sergio Oliva -- Most Muscular In: IronMan, 1966, vol. 25, no. 6, p. 38.
  • Jerry Daniels Wins Both Jr. & Sr. Mr. America Titles In: IronMan, 1965, vol. 24, no. 6, p. 9.
  • JR. WORLD RECORDS AT JR. NATS Sergio Oliva Jr. Mr. America In: IronMan, 1966, vol. 25, no. 6, p. 28.
  • O'Brien, A. GOOD GRIEF, IT'S MR. UNIVERSE! In: Muscle Builder, 1967, vol. 9, no. 8, p. 36.
  • Parker, B. THE GREAT 1966 IFBB MR. AMERICA - MR. UNIVERSE - MR. WORLD - MR. OLYMPIA - MISS AMERICANA SHOW In: Muscle Builder, 1966, vol. 8, no. 9, p. 13.
  • Peary, R. "MR. AMERICA - 1964" In: IronMan, 1964, vol. 23, no. 6, p. 11.
  • Richford, C. IFBB Winners... Oliva - Wayne - Howorth In: IronMan, 1968, vol. 27, no. 1, p. 20.
  • Tyler, D. The Greatest OLYMPIA Ever Staged! In: Muscle Builder, 1968, vol. 9, no. 10, p. 26.
  • Weider, B. SERGIO OLIVA MR. OLYMPIA WINNER In: Muscle Builder, 1969, vol. 10, no. 6, p. 16.

    Použité elektronické zdroje:

  • A FEW PICS OF SERGIO!! [cit 2012-01-11]. http://raw-iron.com
  • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.musclememory.com
  • SERGIO OLIVA: Biography. [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://www.sergiooliva.com
  • Sergio's REAL Age! [cit 2012-01-11]. http://www.iron-age-classic-bodybuilding.com/
  • The Myth [cit 2012-01-11]. http://www.iron-age-classic-bodybuilding.com/
  • Merritt, G. O What a gym: the greatest physiques in Mr. Olympia history—from Scott to Oliva, from Schwarzenegger to Haney, from Yates to Coleman—were built in locales across the globe. Here's a look inside the hallowed training grounds of bodybuilding lore. [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://findarticles.com.
  • Perine, S. Perfect 20: FLEX presents the top 20 most aesthetic physiques of all time. [cit 2012-01-11]. Dostupné na http://findarticles.com.

    Foto:
    Gene Mozee
    Jimmy Caruso
    www.gmv.com.au



  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    19.01.23:59Malinus32 - Ani neuvidíě. Jak bylo řečeno v článku, Sergio měl jedineč..+1
    19.01.23:14Horyn - https://kulturistika.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie_20..
    19.01.21:11Horyn - miluju jeho pózování... postoj vítězů a biceps zepředu, kd..+1
    19.01.13:10Malinus32 - Jooohohooo! Sergio je u mě jednička!*79* +4
    19.01.12:26JoeC - Serge byl frajer, ale na ty Olympii ho Arnie teda pěkně po..+2
    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:
    Víte, že...
    ...poslední objednávka v obchodě
    Ronnie.cz byla před 15 sekundami?
    NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
    magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
    mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
    magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
    maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie